> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

Reply to this topicStart new topic
> Friptura de miel (la cuptor sau la rotisor), (pentru Concursul de Paste, 2010)
foxyy
mesaj Apr 18 2010, 09:33 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 4,529
Inregistrat pe: 14-September 09
De la: AP
Membrul Nr.: 53,823

Anul acesta, am zis ca vreau sa fac friptura de miel in 2 feluri: la tava si la rotisor. Pentru friptura la tava, m-am inspirat dintr-o revista. Mi-a dat tata reteta decupata deja, asa ca n-as putea sa va spun exact sursa, mai ales ca el avea multe astfel de retete si habar nu mai avea care si de unde era taiata.
Reteta se numea: Friptura de miel, in stil nemtesc si avea drept ingrediente o pulpa de miel si multe legume. Eu am mai schimbat cate ceva, pe ici pe colo si am facut-o astfel: 2 morcovi, un pastarnac si un patrunjel radacina i-am taiat rondele:

Imagine Atasata

Carnea de miel (coaste, 3 pulpe, o bucata de gat si niste coaste) am condimentat-o bine cu sare, piper, cimbru, busuioc, boia, rozmarin si oregano, apoi am pus si legumele taiate, precum si vreo 10 fire de ceapa verde, taiata mai marisor:

Imagine Atasata

Am mai pus si cativa cartofi taiati in 4, iar la final, niste vin alb, pentru gust:

Imagine Atasata

Am lasat totul la cuptor ceva mai bine de-o ora, la foc mic spre potrivit, apoi, cand mi-a placut culoarea carnii, am inchis focul. Am servit alaturi de cartofi:

Imagine Atasata

A 2-a friptura a fost facuta la rotisor, dintr-o pulpa de miel, condimentata cu boia, sare, piper, cimbru si busuioc:

Imagine Atasata

Am pus carnea pe tepusa, iar in tava de dedesubt, am rasfirat cateva bucati de ceapa si cartofi, peste care am turnat Weißbier:

Imagine Atasata

Pulpa astfel facuta se serveste alaturi de cartofi. Gustul este extraordinar de bun!

Imagine Atasata

--------------------

In viata risipim ani, iar la batranete cersim clipe.......
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st September 2014 - 10:59 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare