> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cea mai buna prajitura a noastra - AlinTatoC, Rulada "Ochi de elefant" adaptata dupa reteta lui Ria
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 12:48 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 1,718
Inregistrat pe: 6-February 05
De la: RO-fi
Membrul Nr.: 21,118

Suntem atat de bucurosi ca a iesit super bine si ii multumim Riei ca a postat acea reteta acum ceva timp. Fara reteta ei nu am fi mancat acum cea mai reusita prajitura icon_biggrin.gif, facuta de noi icon_smile.gif

MULTUMIM RIA!

BLAT : 4 oua, 5 linguri de zahar, 3 linguri de faina, 2 linguri de cacao si un varf de cutit praf de copt (... asa ... de siguranta). Albusurile se bat spuma, li se adauga 4 linguri de zahar si se mai bat putin. Galbenusurile se freaca bine cu 3 linguri de zahar + 1 lingurita de zahar vanilat, apoi se adauga peste albusuri, iar la final se pune amestecul de faina + cacao + praf de copt si se omogenizeaza totul usor prin rasturnare cu o paletzica.

Am pus compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina (tava mea are 31x21 cm) si am copt la 175 grade. Intre timp am pregatit un servet de panza umezit (se poate stropi cu un pulverizator cu apa) peste care am rasturnat blatul copt si am rulat pe lungul foii.

CREMA - Intr-un bol am mixat trei sferturi dintr-un pachet de branza Philadelphia (cam 200 g) cu 3 linguri de zahar (la chestia asta se pot adauga si esentele preferate).

Separat ... intr-un bol mai mare am facut frisca din 200 g de smantana 35%, pe care am indulcit-o cu 1 lingura de zahar pudra si i-am adaugat aproximativ 25 g ciocolata amaruie data pe razatoarea mare.
*Noi am folosit frisca lichida.

La final am incorporat in frisca tot cate un sfert din amestecul de Philadephia pana am obtinut o crema omogena.

Legat de cantitatea de zahar eu zic ca aici fiecare poate folosi cat doreste, in functie de gustul fiecaruia ... dar atentie la gustat ...s-ar putea sa nu va mai puteti opri!

PREPARARE: Am intins frumos foaia, am uns-o "sanatos" cu o parte din crema, am pus o banana si am rulat o data, apoi inca o banana cu putina crema deasupra si am mai rulat odata.
Am asezat-o pe un platou cu marginea dedesupt (ca sa nu aiba cumva ideea sa se deruleze) si am inceput sa ma gandesc cum sa o ornez.
*Noi am ornat rulada cu ciocolata alba,topita la bain-marie.

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 28 2005, 01:06 PM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image
Go to the top of the page

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:09 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:21 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:10 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:22 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:13 PM

Master of disaster

Am invelit-o cu staniol si am bagat-o la frigider pentru 1 ora, ca sa fie crema putin mai rece! Va dati seama ca am stat lipiti de frigider icon_biggrin.gif

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:23 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:15 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:24 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:16 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:26 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:17 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:27 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 01:19 PM

Master of disaster

IPB Image

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 09:28 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Bogdana
mesaj Nov 28 2005, 03:45 PM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

am facut si eu dupa aceasta reteta insa foaia mi-a iesit cam grosa (nu stiu de ce ca am folosit tot 4 oua si tava mea era mai mare de 21/30) si nu am avut unde pun decat o banana insa a iesit foarte buna

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 28 2005, 05:18 PM

Master of disaster

QUOTE(Bogdana @ Nov 28 2005, 05:45 PM) [snapback]163804[/snapback]

am facut si eu dupa aceasta reteta insa foaia mi-a iesit cam grosa (nu stiu de ce ca am folosit tot 4 oua si tava mea era mai mare de 21/30) si nu am avut unde pun decat o banana insa a iesit foarte buna

Daca a fost gustoasa poti sa neglijezi aspectul estetic icon_biggrin.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Ria
mesaj Nov 29 2005, 03:43 AM

Captain Cook

Postari: 344
Inregistrat pe: 11-January 04
Membrul Nr.: 11,011

Wow!!! Felicitari!
Si daca n-as fi stiut cum e rulada asta, vazand-o in pozele voastre sigur as fi incercat sa o pregatesc!
Arata super si ma bucur ca v-a placut!

--------------------

+Quote Post
PARADIS
mesaj Nov 29 2005, 04:13 AM

~PARADIS~

Postari: 1,667
Inregistrat pe: 25-October 05
De la: paradis :)
Membrul Nr.: 28,465

AlinTatoC,nu micsorezi putin pozele,paginile se incarca forte foarte greu icon_frown.gif si se vad pe jumatate.
Arata supe rulada ta!

Acest mesaj a fost editat de PARADIS: Nov 29 2005, 04:15 AM

--------------------

"Nu-i loc pentru estet sa fie trist, Caci si bucataria e o arta,
Atunci cand bucatarul e artist"

AL. O. TEODOREANU

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 29 2005, 10:33 AM

Master of disaster

QUOTE(Ria @ Nov 29 2005, 05:43 AM) [snapback]163982[/snapback]

Wow!!! Felicitari!
Si daca n-as fi stiut cum e rulada asta, vazand-o in pozele voastre sigur as fi incercat sa o pregatesc!
Arata super si ma bucur ca v-a placut!

Ria multumim. Este MIROBOLANTA icon_biggrin.gif Are un gust perfect pentru o prajitura!!! Mai ales branza a jucat un rol important in gustul acesta SPECIAL!
Pupici

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 29 2005, 10:39 AM

Master of disaster

PARADIS pozele sunt mai mici acum.

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 10:40 AM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 29 2005, 10:43 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
bulinuta
mesaj Nov 29 2005, 06:25 PM

Mami de Rege si Printz!

Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 20,159

Ideea era sa le micsorezi pe cele deja postate... rolleyes.gif

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 29 2005, 08:48 PM

Master of disaster

QUOTE(bulinuta @ Nov 29 2005, 08:25 PM) [snapback]164164[/snapback]

Ideea era sa le micsorezi pe cele deja postate... rolleyes.gif

Ne cerem scuze pt marimea pozelor dar ne-a placut atat de mult incat nu ne puteam abtine sa le facem mai mici...dar mai sunt si alte topicuri unde sunt poze marisoare si este totusi ok nu?
Ne cerem scuze ca noi nu sesizam probleme cu paginile pentru ca nu stam in Ro si netul merge bine.
Seara placuta!

Nu va suparati dar sunt unele poze care nu merita sa fie la dimensiuni reduse,orice poza redusa la dimensiuni isi pierde din calitate si din efect.

Acest mesaj a fost editat de AlinTatoC: Nov 29 2005, 10:46 PM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Kiva
mesaj Nov 29 2005, 08:58 PM

aurora borealis

Postari: 712
Inregistrat pe: 29-July 04
De la: Suomi
Membrul Nr.: 15,982

Alina, cred ca sunt multi care nu se pot abtine si totusi o fac. Te-am mai rugat undeva sa micsorezi pozele. Este foarte obositor sa ti se largeasca pagina interminabil.

Daca mai sunt poze mari, este pentru ca aspectul forumului s-a modificat de curand si asta a produs o distorsionare a imaginilor. Eu am incercat sa imi reeditez toate pozele de pana acum. Nimeni nu are nimic cu tine, dar au fost cred, deja vreo 4-5 persoane care v-au rugat sa le micsorati pe cele deja postate, nu sa le mai postati o data. Cine doreste sa vada poze mari exista optiunea enlarge care permite vizualizarea la dimensiuni mari.

Si aici, scuza-ma nu e vorba de tara de provenienta pentru a putea vizualiza imaginile la marimi de bun simt. Cred ca am fost printre primele care ti-au sugerat sa micsorezi pozele, si stii bine unde locuiesc. Deci nu e vorba de nici o viteza a internetului sau mai stiu eu ce. MI se pare individualista afirmatia ta ...

'Noi nu sesizam probleme cu paginile pentru ca nu stam in Ro si netul merge bine.`'

Adica, ce imi pasa mie daca voi nu le vedeti din moment ce la mine e perfect. Suntem pe un forum nu pe o pagina persoanala unde putem posta orice si oricum.

Pe viitor, te rog sa postezi imagini la dimensiuni rezonabile, asa cum o face majoritatea user-ilor de pe acest forum.

Seara buna!

--------------------
Kiva
-------------------------------------------------------
Jos ei ole mitn hyv sanottavaa, on parempi olla hiljaa!

+Quote Post
AlinTatoC
mesaj Nov 29 2005, 09:15 PM

Master of disaster

QUOTE(Kiva @ Nov 29 2005, 10:58 PM) [snapback]164256[/snapback]

Alina, cred ca sunt multi care nu se pot abtine si totusi o fac. Te-am mai rugat undeva sa micsorezi pozele. Este foarte obositor sa ti se largeasca pagina interminabil.

Daca mai sunt poze mari, este pentru ca aspectul forumului s-a modificat de curand si asta a produs o distorsionare a imaginilor. Eu am incercat sa imi reeditez toate pozele de pana acum. Nimeni nu are nimic cu tine, dar au fost cred, deja vreo 4-5 persoane care v-au rugat sa le micsorati pe cele deja postate, nu sa le mai postati o data. Cine doreste sa vada poze mari exista optiunea enlarge care permite vizualizarea la dimensiuni mari.

Si aici, scuza-ma nu e vorba de tara de provenienta pentru a putea vizualiza imaginile la marimi de bun simt. Cred ca am fost printre primele care ti-au sugerat sa micsorezi pozele, si stii bine unde locuiesc. Deci nu e vorba de nici o viteza a internetului sau mai stiu eu ce. MI se pare individualista afirmatia ta ...

'Noi nu sesizam probleme cu paginile pentru ca nu stam in Ro si netul merge bine.`'

Adica, ce imi pasa mie daca voi nu le vedeti din moment ce la mine e perfect. Suntem pe un forum nu pe o pagina persoanala unde putem posta orice si oricum.
Pe viitor, te rog sa postezi imagini la dimensiuni rezonabile, asa cum o face majoritatea user-ilor de pe acest forum.

Seara buna!

Cand am spus ca nu sesizam probleme cu paginile nu a fost un misto,a fost pur si simplu adevarat,de multe ori din cauza conexiunii pozele de pe un forum se pot incarca foarte greu. Nu a fost o luare peste picior,pur si simplu am confirmat ceea ce spusese un user.

Pozele au totusi dimensiune acceptabile,iar mai demult cand cineva ne-a rugat sa le micsoram erau 1024X768 iar acum sunt 800X600 rezolutie.

O sa le facem mai mici de acum PROMITEM ca vedem ca toata lumea are ceva impotriva pozelor mari icon_biggrin.gif
Noi suntem de 1 an si putin in FI si stim foarte bine cum merge internetul in Romania,deci sincer nu a fost o luare peste picior,chiar daca asa s-a parut.

Totusi vrem sa te intrebam,daca poti sa ne ajuti cu niste informatii. Se gasesti in FI branza dulce,mac si ce frisca folosesti tu la torturi?

Multumim frumos
Seara placuta

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Kiva
mesaj Nov 29 2005, 09:52 PM

aurora borealis

Postari: 712
Inregistrat pe: 29-July 04
De la: Suomi
Membrul Nr.: 15,982

Alina, luma doreste confort vizual, nu inseamna ca are ceva impotriva pozelor mari. Daca doreste cineva sa vada o poza la dimensiuni mai mari, apasa pe enlarge si a obtinut ce a dorit dry.gif

Branza dulce nu se gaseste ca cea din Ro. Eu folosesc Tuorejuusto de la Ingman:

Macul se gaseste la raionul de decoratii pentru dulciuri sau la condimente. Se numeste Unikonsiemen si estre in pungute de plastic, de la Santa Maria.

La torturi si prajituri eu folosesc frisca lichida pe care o bat simplu, fara sa mai adaug zahar. Frisca e Vispikerma sau Kuohukerma. Eu o folosesc mai mult pe a doua.

Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Kiva
-------------------------------------------------------
Jos ei ole mitn hyv sanottavaa, on parempi olla hiljaa!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 31st October 2014 - 11:47 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare