26 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete papa pentru bebe 8-9 luni
anca13
mesaj Dec 1 2004, 02:50 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 64
Inregistrat pe: 1-December 04
De la: Canada(baimareanca)
Membrul Nr.: 19,062

Buna fetelor! Sint noua pe forum, am tot cautat ceva retete pentru beblina mea de 8 luni, dar nu am gasit.Nu stiu ce sa-i mai fac sa manince, acum sintem pe legume cu carnita sau galbenus de ou, fructe, iaurt si lapte binenteles.Aveti ceva retete de altfel de mincare pentru asa mici bebei?

Va multumesc pentru orice idee.

--------------------
Anca
Go to the top of the page

+Quote Post
Cassia
mesaj Dec 1 2004, 04:18 PM

Academic Chef

Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Al meu bebe are deja 13 luni, asa ca pot sa iti spun ca ceea ce ai descris ca ii faci fetitei (?) acopera cam tot ceea ce i-am facut si eu.

Deci puree de tot felul de legume, zarzavaturi; eu le oparesc sau fierb, si apoi le pasirez. Dupa ce fac supa, iau morcovii si pastirnacul si ii pasirez foarte bine; apoi amestec cu carne de pui fiarta si taiata marunt de tot.
In continuare le pun in tavile de la congelator si rezulta cuburi pe care apoi le pun in ziploc bags, le notez ce si cind au fost facute si apoi dezghet cit este cazul. Asa poti crea meniuri diverse.
La fel am procedat cu fructele; am cumparat caise uscate si le-am pus la fiert (in apa desigur!) vreo 10 minute; apoi le-am dat o tura in blender impreuna cu lichidul in care au fiert.
Poti folosi si fructe congelate; adaugi putina apa si le lasi 5-10 minute se fiarba.

Odata ce ai aceste puree, combini cum iti trece prin minte si desigur, cum doreste bebe sa manince.
Eu incerc sa ii balansez fructele; unele constipa, altele sunt laxative.
De exemplu: ii amestec caise cu afine.

+Quote Post
Stoica Roxana 25...
mesaj Jul 11 2005, 04:23 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 11-July 05
De la: Somewhere in between...
Membrul Nr.: 25,566

Dragele mele, am trecut si eu prin aceleasi probleme cu fetita mea, asa ca am strans o multime de retete, exact pt. motivul ca se "plictisea" f. repede de un fel de mancare.
Va las pt. inceput o reteta pe care fetita mea o indrageste si acum f. mult, ea are acum 2 ani si 2 luni. icon_albino.gif

PAPANASI CU BRANZA
( DUPA 6 LUNI)

- 100 G.BRANZA DE VACI DULCE;
- 20 G. FAINA SAU GRIS;
- O JUMATATE DE OU;
- 5 GR. DE UNT SAU 1/2 LINGURITE SMANTANA;
- 10 G. ZAHAR.

Se amesteca branza de vaci cu oulsi zaharul, apoi incorporezi totul cu grija in faina sau gris; cu o lingurita inmuiata in apa iei "bile" din compozitiesi le puneti la fier intr-un vascu apa deja clocotitacu putina (ffff)sare;cand papanasii se ridica la suprafata si ii puteti lua; se servesc cu smantana sau cu unt;cine vrea "ceva dulce" ii serveste cu dulceata sau sirop de fructe.

floare.gif

--------------------
[img]http://img148.imageshack.us/img148/7473/signculinar7py.png[/img]

+Quote Post
Cristina
mesaj Aug 23 2005, 08:19 PM

Master of disaster

Postari: 3,128
Inregistrat pe: 20-March 02
Membrul Nr.: 2,886

Mancaruri

Pentru copilul intre 6-9 luni

Piure cu brinza de vaci

Ingrediente :
1 cartof mic, 1 galbenus, 1 lingura brinza de vaci

Mod de preparare :
Cartoful se curata, se spala si se taie cubulete, pentru a fierbe mai repede. Oul se fierbe tare si i se scoate galbenusul.
Cartoful se paseaza impreuna cu galbenusul si se adauga brinza de vaci, frecand amestecul bine pentru o buna omogenizare.

Piure de dovlecel cu lamaie

1 dovlecel mediu, 1 iaurt, putin suc de lamaie.

Dovlecelul se curata de coaja si de seminte si se fierbe intreg. Se scoate se scurge si se mixeaza sau se sfarama bine.
Se adauga iaurtul si putin suc de lamaie, apoi se amesteca din nou bine.

Piure de legume cu brinza de vaci

1 cartof, ½ morcov, ½ pastarnac, putina telina, citeva boabe de mazare din conserva putin unt, 50 gr brinza de vaci, verdeata.

Se rade morcovul, telina, pastarnacul se spala si se fierb. Separat, se fierbe cartoful. Dupa ce cartoful a fiert, se face un piure, la care se adauga brinza de vaci.
Boabele de mazare se pun atunci cand celelalte legume sunt pe jumatate fierte.
Se paseaza si aceastea si se adauga in pireul de cartof.
Se adauga untul si se omogenizeaza bine.

Crema de spanac

100gr spanac 100gr brinza de vaci, ½ galbenus fiert

Frunzele de spanac se spala bine in apa cu otet si se clatesc din abundenta. Se scot tijele.
Intr-o craticioara cu apa clocotita se fierb frunzele de spanac, 15 minute.
Se scot si se mixeaza impreuna cu brinza de vaci si cu galbenusul.
Aceasta crema este foarte buna calduta.

Gris cu legume

Cateva frunze de salata, 1 dovlecel mediu, 2 linguri gris

Salata si dovlecelul curatat de coaja si de seminte si taiat cubulete, se fierb. Se amesteca totul cu mixerul, turnand si putina apa.
Se pun din nou la foc si se adauga si cele doua linguri de gris. Se lasa la foc mic cateva minute.
Acest amestec se pune putin la cuptor si se servesste caldut. Puteti adauga si putina branza de vaci.

Budinca de urzici cu piure

1cartof, 50g urzici fierte, 1 ou, unt

Cartoful, curatat, spalat si taiat rondele, se fierbe. La fel si oul. Urzicile se scurg de apa si impreuna cu cartoful se paseaza bine si se amesteca cu galbenusul.
Aceasta compozitie se pune intr-un vas termorezistent, uns cu putin unt, iar forma se aseaza intr-o oala cu apa fiarta, pe foc. Se lasa aprox. 15 minute.

Brocoli cu conopida

50 gr conopida, 50 gr brocoli, apa, putin lapte

Legumele se fierb in apa sarata. Se paseaza si se amesteca cu laptele pina capata consistenta unei creme.

Pilaf asortat
1 cescuta orez, ¼ ceapa, ½ morcov, 1 lingurita ulei, marar, patrunjel, putin piept, pulpa sau ficat de pui (facultativ)

Ceapa curatata si spalata se taie fin. Morcovul se curata si se da pe razatoarea mica. Acestea se fierb inabusit impreuna cu mararul si patrunjelul. Cand sunt aproape gata, se adauga orezul si patru cescute cu apa
Se lasa sa fiarba mai mult decat in mod obisnuit, pina cand orezul devine ca o pasta.
Daca adaugati si carnita, acestea se pune si ea la fiert separat, iar in loc de apa , in amestecul de orez se va turna zeama de carne de la fiert.
Atentie ! Daca adultii prefera orezul cu bobul lung, care nu se sfarama si ramane intreg si tare, pentru copii folositi doar orezul cu bobul rotund, care prin fierbere are tendinta sa se terciuiasca.

Deserturi

Pentru copilul de 4-5 luni

Pireu de mere , pere

Crema de fructe
1 lingura pireu de mere, 1 lingura pireu de pere, ½ banana (astea toate amestecate impreuna)

Salata de fructe
Cateva boabe de struguri (fara simburi) 2 mere de marime medie, ½ banana, 2 mandarine, putin suc de lamaie

Fructele se curata se taie bucatele (daca doriti) se toarna sucul de la un mar de la o mandarina si cel de la lamaie.

Sodou
200ml lapte (preparat ca pentru biberon), 1 galbenus, putin zahar, putina vanilie, coaja rasa de lamaie

Laptele se prepara in mod obisnuit. Galbenusul se bate bine cu telul, impreuna cu zaharul, vanilia si coaja de la lamaie.
Cand arata ca o spuma albicioasa, se toarna laptele fierbinte.
Se asteapta sa se raceasca putin si apoi se poate da bebelusului din biberon.

Pentru copilul de 5-6 luni

Compot de mere si struguri
2 linguri suc de portocale, 2 mere, cateva boabe de struguri

Sucul se incalzeste intr-un vas, se adauga merele fara coaja si fara seminte, taiate feliute subtiri, si boabele de struguri.
Se lasa la foc mic, timp de 10 minute, adaugand apa daca este nevoie.
Se paseaza fructele se inlatura pielitele si semintele de la struguri.

Piersici cu orez
2 piersici, suc de mere, iaurt sau brinza de vaci, 50 gr orez, margarina

Orezul se fierbe 20 minute. Piersica se curata de coaja se face pireu
Peste orez se toarna sucul de mere si pireul de piersica.
Compozitia se toarna intr-o cratita unsa cu margarina si se pune la cuptor 15-20 minute.
Se poate mixa in blender. Se serveste cu brinza de vaci sau iaurt.

Fructe gratinate
½ mar , ½ banana bine coapta, 1 biscuit

Marul se spala si se curata de coaja si seminte. Banana se paseaza cu furculita. Marul se rade pe razatoare de sticla. La fel , biscuitul.
Amestecul se pune la cuptor cateva minute. Se serveste caldut ca o sugestie puteti stropi totul cu putina dulceata de zmeura.
------------------------------------------------------------------
Nu le-am incercat, le voi incerca anul care vine, retetele sint copiate din cartea "Alimentatia copilului mic " de Monica Radu.
Asa cum a spus si LuluR prea multe retete sau secrete nu sint, eu am avut citeva cunostinte care la 6 luni au dat bebelusului sarmale si altele, am cunoscut bebelus de 2 ani si era numai cu laptele nimic altceva.
Anca si luluR voi nu sinteti cu papa la borcanase?

+Quote Post
ursu ralu 26593
mesaj Sep 10 2005, 05:26 AM

micro Bucatar

Postari: 17
Inregistrat pe: 20-August 05
De la: Koreea de Sud
Membrul Nr.: 26,588

Nici eu nu mai stiu ce fel de piureuri sa mai fac, am incercat sa combin diverse legume, nu prea multe la un loc asa fel incit fiecare mincarica sa aibe alt gust ca si puiu' se plictiseste repede...
Am observat ca cel mai mult ii place piure de cartofi cu dovlecei, untulet, brinzica si ...elementul surpriza ... un catel de usturoi (pus odata cu legumele la fiert)...foarte bine merge...
Mincarica la borcanase, sa fim cinstiti acum, e putin cam piperata la pret, si de ce sa nu facem din legume proaspete daca tot sintem mamici...
Mincarica asta e mai mult pentru calatorii, ca si cea instant...
Multumesc pentru retetele de mai sus si mai vrem!
Adica eu si puiul meu mai vrem si alte retete!
Puiu' va avea 10 luni saptamina care vine!

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 5 2006, 01:32 PM

Big Chef

Postari: 594
Inregistrat pe: 27-September 06
De la: deci nu zic
Membrul Nr.: 34,042

Draga mea, da-mi adesa de mail, o sa-ti trimit o carticica care pe mine ma ajuta tare mult. Fetita mea are 6 luni si jumatate, si am inceput diversificarea la 4 luni.
Am gasit o gramada de sfaturi si retete in carticica asta care este destul de practica, in format word.
Iti explica gradual ce poti sa-i dai copilului sa pape in functie de varsta, pana la 15 luni. Plus retete o gramada. E o sursa de inspiratie tare buna, zic eu. Pentru mine, care sunt la primul bebeu a fost o mina de aur.
Sper sa te ajute, de fapt nu are cum sa nu-ti fie de ajutor.
In rest, daca mai ai intrebari, indrazneste!!! icon_biggrin.gif

Bineinteles, si restul mamicilor pot apela, va trimit tuturor carticica, daca sunteti interesate.

Va pup, si sa va traiasca bebelusii!!!

Alina

+Quote Post
petunie
mesaj Nov 5 2006, 05:26 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

ooo deja copilasul are peste doi anisori,acu cred ca mananca de toate.Imi dau si eu cu parerea ca vad ca subiectul÷ e din 2004,si nu s-a mai scris de un an icon_smile.gif

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 5 2006, 06:13 PM

Big Chef

Nu m-am uitat, Petunie, dar ai dreptate icon_smile.gif

In orice caz, mamicile vad ca sunt inca interesate de subiect laugh.gif

+Quote Post
petunie
mesaj Nov 5 2006, 06:19 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

(Yolcu Alina 38303 @ Nov 5 2006, 07:13 PM) [snapback]264486[/snapback]

Nu m-am uitat, Petunie, dar ai dreptate icon_smile.gif
In orice caz, mamicile vad ca sunt inca interesate de subiect laugh.gif

Atunci e bine,sa ne creasca mari bebeii
icon_smile.gif

+Quote Post
Ramona2006
mesaj Nov 8 2006, 09:26 AM

Bucataras

Postari: 191
Inregistrat pe: 27-April 06
De la: Israel
Membrul Nr.: 31,809

Eu cred ca un subiect din asta cu mincarea la bebei e mereu de actualitate...Eu nici nu stiu ce sa mai zic...cum probabil stiti, eu am un baiat de 20 de ani (21 in ianuarie, minca-l-ar mama icon_biggrin.gif ) si cu el nu mi-am facut atita probleme cu diversificarea...mar ras, pe urma cu biscuit (cine auzise atunci de alergie la gluten ?) io mai stiu ce...doar era pe vremea raposatului si ma bucuram ca am ce sa-i dau sa manince...cred ca eram si usor inconstienta, ca nu aeam decit 20 de ani... icon_biggrin.gif .Acum insa...tratez subiectul de parca ar fi cel putin fizica atomica blink.gif Am piptanat net-ul, am citi posturi din forumuri, mi-am tocit cartile de acasa si am invatat pe de rost carticica de la Alina si tot mi se pare ca nu stiu nimic si nu fac bine ce fac rolleyes.gif Parca m-am prostit de cap... BangHead.gif
Si intre timp asta binkybaby.gif a mea e o pofticiosa de nu se poate...cind i-am dat pr. prima oara piure de morcov - asta mi s-a parut varianta cea mai sigura - l-a supt din lingurita...iar cind maninc ceva se uita la mine cu okii aia imensi albastri de angel7.gif si daca-i pun putin pe buze "molfaie" cu o placere...
Azi reau sa-i dau si cartofi dulci in piureul de morcov, pe urma peste citeva zile as trece la sucutz...Voi ce ziceti?
A voastra mamica wacko.gif

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 8 2006, 12:01 PM

Big Chef

Cat are bebe-ul tau, Ramona?
Ca functie de asta pot sa-ti dau idei din propria experienta. Fetita mea are acum 6 luni si jumatate, si pentru ca nu am putut s-o alaptez, am inceput diversificarea la 4 luni. Si a mea e mancacioasa, dar nu mananca chiar orice...

Si mai am o intrebare (off-topic): Acu' ai 40 de ani, nu? (sa traiesti!!! icon_cheers.gif ). De ce intreb? Pentru ca Ilayda este primul copil, si l-am facut tarziu (anul asta am implinit 32 de ani), si am mai vrea unul. Insa sunt un pic speriata de varsta....Si sotul meu are 40. Problema e ca nu pot face bebe mai devreme de 2 ani, ptr ca am avut complicatii si am nascut de urgenta prin cezariana. Si as mai vrea sa merg la serviciu cativa ani inainte sa mai fac un bebe... Ideal ar fi sa-l fac dupa vreo 5 ani, adica cand eu o sa am 37-38 si sotul meu 45-46.... Cam tarziu, cred, dar tare mi-as dori! Tu ce zici?

Te pup!!

+Quote Post
Ramona2006
mesaj Nov 8 2006, 03:55 PM

Bucataras

Postari: 191
Inregistrat pe: 27-April 06
De la: Israel
Membrul Nr.: 31,809

(Yolcu Alina 38303 @ Nov 8 2006, 10:01 AM) [snapback]265346[/snapback]

Cat are bebe-ul tau, Ramona?
Ca functie de asta pot sa-ti dau idei din propria experienta. Fetita mea are acum 6 luni si jumatate, si pentru ca nu am putut s-o alaptez, am inceput diversificarea la 4 luni. Si a mea e mancacioasa, dar nu mananca chiar orice...

Si mai am o intrebare (off-topic): Acu' ai 40 de ani, nu? (sa traiesti!!! icon_cheers.gif ). De ce intreb? Pentru ca Ilayda este primul copil, si l-am facut tarziu (anul asta am implinit 32 de ani), si am mai vrea unul. Insa sunt un pic speriata de varsta....Si sotul meu are 40. Problema e ca nu pot face bebe mai devreme de 2 ani, ptr ca am avut complicatii si am nascut de urgenta prin cezariana. Si as mai vrea sa merg la serviciu cativa ani inainte sa mai fac un bebe... Ideal ar fi sa-l fac dupa vreo 5 ani, adica cand eu o sa am 37-38 si sotul meu 45-46.... Cam tarziu, cred, dar tare mi-as dori! Tu ce zici?

Te pup!!

Printesa mea are 5 luni si 3 zile icon_biggrin.gif .Am alaptat-o cam 2 luni si tare mi-as fi dorit sa continu, ca am de unde icon_biggrin.gif dar o usoara depresie post partum mi-a secat laptele... huh.gif Si Maia e super sensibiloasa...de ex cereale din sticla (cu lapte) nu bea ptr. nimic in lume...Ce-i in lingurita insa...nu stiu, i se pare ei mai interesant...

Si ca sa-ti raspund la partea a 2-a a postului...eu am implinit 41 de ani pe 22 oct. si ma simt si ma consider tinara...am ramas insarcinata absolut natural si am nascut natural...Parerea mea PERSONALA este ca in ziua de azi nu mai e ca in Evul Mediu si din cauza a multi factori femeile sint fertile mai multa vreme...nu stiu, a face un copil este o alegere ABSOLUT subiectiva a unui cuplu si atita vreme cit copilul e iubit si crescut cu responsabilitate, de ce nu? Eu cred ca sint mult mai inteleapta acum si mai responsabila, am mai multa experienta ptr. a o creste si educa pe Maia. Ca sa nu mai vorbesc de partea financiara...
Si intre mine si sotul meu sint tot 8 ani diferenta, el are 49...si vreau sa spun ca la ora actuala e CATEGORIC cel mai fericit tatic de pe planeta... wub.gif
In fine, as putea sa mai spun multe la acest subiect dar ma opresc aici...adaug doar o sugestie:fa copilul cind esti TU pregatita sa-l faci...

Astept idei de retete...
Pupici pupic.gif

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 8 2006, 09:53 PM

Big Chef

Da Ramona, asa vom face. Ne dorim mult inca un bebe, si sigur ca mai devreme sau mai tarziu ne vom implini si visul asta icon_smile.gif

Eu azi i-am dat fetitei mele mar cu banana si 1 biscuite, branzica cu iaurt si ciorbica cu perisoare....

+Quote Post
Dia Papadia 3739...
mesaj Nov 13 2006, 10:01 AM

Bucataras

Postari: 89
Inregistrat pe: 23-August 06
Membrul Nr.: 33,435

Fetelor, scriu la repezeala acum, ca nu prea am timp. Fiecare familie - tara are politica sa de hranire si crestere a copilului, dar in Belgia, de ex, nu se recomanda fierberea legumelor pt ca isi pierd toate vitaminele, asa ca se recomanda "aburirea". Sunt aparate speciale pt asta, eu nu am, asa ca fac mai babeste, cu o oala cu putina apa in ea, si deasupra o sita cu legumele, pun capac si las sa se patrunda. Nu dureaza mult deloc.

Ce nu se mai recomanda sunt produsele lactate , adica laptele de vaca, brinza, iaurturile, etc, ca nu stiu de ce sunt grele pt rinichii copiilor. Eu mai incalc din cind in cind regula asta.

Nici supele, sau mai exact zeama in care au fiert legumele, nu sunt la moda pt cei incepatori in alimentatie, pt ca sunt apa chioara, si sunt de acord cu asta, nu tin de foame, ci doar umplu stomacelul cu lichid vara valoare nutritiva. Cind pot sa manince mai bine cu lingurita se pot da insa supe mixate, mai groase, care sunt mult mai bogate si mai nutritive.

Pestele este totdeauna mai recomandat decit carnea, doar ca nu prajit, ci tot in aburi.

Baiatul meu maninca (7 luni) in principiu dimineata lapte, pe la 9-10 piine alba unsa fie cu dulceata, brinza topita.

La prinz fac un amestec din care nu lipseste cartoful ca baza, legume pe care incerc sa le diversific in fiecare zi (brocoli, spanac, conopida, sfecla rosie, morcov, andive, dovlecel care e dulce, telina, etc) plus 25 g carne sau 30 g peste. Acum asta cu gramajul mai mult din ochi, dar asa se zice.

La 3-4 dupa amiaza fructe proaspete mixate ff fin cu mixerul, normal. Iese la consistenta exact ca borcanasele din comert. Daca e prea zeama insa, mai pun un biscuitel.

Seara iar o feliuta de piine, sau budinca de vanilie, sau cereale de la cutie, plus laptele, normal.

Asta e in mare schema lui de mincare.

--------------------
Ma chinuie talentul si mai ales foamea...

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 13 2006, 12:11 PM

Big Chef

(Dia Papadia 37395 @ Nov 13 2006, 10:01 AM) [snapback]267134[/snapback]

Fetelor, scriu la repezeala acum, ca nu prea am timp. Fiecare familie - tara are politica sa de hranire si crestere a copilului, dar in Belgia, de ex, nu se recomanda fierberea legumelor pt ca isi pierd toate vitaminele, asa ca se recomanda "aburirea". Sunt aparate speciale pt asta, eu nu am, asa ca fac mai babeste, cu o oala cu putina apa in ea, si deasupra o sita cu legumele, pun capac si las sa se patrunda. Nu dureaza mult deloc.

Ce nu se mai recomanda sunt produsele lactate , adica laptele de vaca, brinza, iaurturile, etc, ca nu stiu de ce sunt grele pt rinichii copiilor. Eu mai incalc din cind in cind regula asta.

Nici supele, sau mai exact zeama in care au fiert legumele, nu sunt la moda pt cei incepatori in alimentatie, pt ca sunt apa chioara, si sunt de acord cu asta, nu tin de foame, ci doar umplu stomacelul cu lichid vara valoare nutritiva. Cind pot sa manince mai bine cu lingurita se pot da insa supe mixate, mai groase, care sunt mult mai bogate si mai nutritive.

Pestele este totdeauna mai recomandat decit carnea, doar ca nu prajit, ci tot in aburi.
Baiatul meu maninca (7 luni) in principiu dimineata lapte, pe la 9-10 piine alba unsa fie cu dulceata, brinza topita.
La prinz fac un amestec din care nu lipseste cartoful ca baza, legume pe care incerc sa le diversific in fiecare zi (brocoli, spanac, conopida, sfecla rosie, morcov, andive, dovlecel care e dulce, telina, etc) plus 25 g carne sau 30 g peste. Acum asta cu gramajul mai mult din ochi, dar asa se zice.

La 3-4 dupa amiaza fructe proaspete mixate ff fin cu mixerul, normal. Iese la consistenta exact ca borcanasele din comert. Daca e prea zeama insa, mai pun un biscuitel.

Seara iar o feliuta de piine, sau budinca de vanilie, sau cereale de la cutie, plus laptele, normal.

Asta e in mare schema lui de mincare.

Draga mea Dia Papadia, am cateva sfaturi, daca-mi permiti:
1. Din cate am inteles eu bebe-ul tau papa numai 2 mese de lapte pe zi (dimineata seara), CEEA CE NU E BINE (o diversificare reusita implica consumul a 500 pana la 750 ml de lapte pe zi pana la varsta de un an).Daca vrei si o explicatie, imi spui, si revin.
Iti mai dau cateva echivalente, care pot ajuta: 150 ml lapte=1 iaurt natural=2 cutiute de branza de vaci cu smantana=100g (4 linguri de supa) de branza dulce. Si iaurtul si branza le poti prepara in casa, destul de usor.
2. Painea nu se recomanda sugarilor cu varsta pana la un an. Coaja de paine uscata poate fi data copilului dupa 10 luni, de indata ce poate s-o molfaie. Miezul are tendinta de a se aglomera in bucati si poate fi periculos. Trebuie mestecat foarte bine pentru a fi digerat, lucru care copilul nu-l poate face bine decat dupa varsta de 15 luni.
3. De asemenea, eu cred ca ii dai prea multe alimente din grupa 3 (adica sa-i dai unui copil atat de mic in aceeasi zi si paine, si cartof - mai ales folosit ca baza, si cereale, si biscuiti), si risti sa devina obez. In plus, ar trebui sa pui mai mult accent pe legume si fructe.
4. In ceea ce priveste carnea sau pestele, indicat e sa se dea cu alternanta. Fie 1 zi da, una nu (cand se poate inlocui cu galbenus de ou), fie e zile da, 3 zile nu. Carnea e si ea greu digerabila, desi foarte importanta in alimentatie. Si pentru noi, ca oameni in toata firea, sa mancam carne zilnic nu e saqnatos, daramite pentru un bebe la 7 luni?!
5. In ce priveste consistenta alementelor, eu cred ca nu e bine la 7 luni ca alimentele "sa curga". Fa-le putin mai consistente, altfel risti sa se obisnuiasca asa (sindromul de mixer)
Mi se mai pare ciudat sa-i dai dulceata, ca sa nu mai zic de budinca de vanilie, care sper din tot sufletul ca b-o faci din prafuri. Deja vanilia e o aroma sintetica, care nu are ce sa caute in alimentatia unui bebelus, sub nici o forma. Cel mult ii poti "aroma" fructele cu un praf de scortisoara.

Sper ca nu m-ai inteles gresit, am intervenit din dorinta de a ajuta, nu de a te "demonta".

+Quote Post
Boariu Iuliana
mesaj Nov 13 2006, 02:11 PM

departe ff departe

Postari: 1,227
Inregistrat pe: 8-May 05
De la: Medias -now Ireland
Membrul Nr.: 23,944

Buna fetelor.si eu am 3 baietei doi mai maricei si unul de 6 luni.am inceput diversificarea de la 4 luni jumate si a fost ceva mai greu pina s-a obisnuit cu mincarea.problema e ca imi refuza laptele la sticla pe timpul zilei .vrea doar lingurita.asa ca eu ii fac cerealele dimineata cu lapte[la sticluta] si mai bea lapte noaptea o data sau de 2 ori depinde.ai mei toti s-au trezit noaptea pt lapte.primii doi pina la 2 ani.dar nu le-am dat decit lapte si nu cereale cu lapte la sticla.cum as putea sa-l fac sa bea ceva mai mult lapte?in rest ii fac pireuri cu carne sau brinza de vaci.carne de 2 3 ori pe sapt .sau galbenus de ou fiert cind nu e carne sau brinza.supa strecurata nu le-am dat la nici unul.nu cred in asa ceva .e doar apa fiarta etc...folosesc si borcanasele din comert pt ca vreau sa-l invat cu ele pt zilele cind vom fi pe drum ,dar mai rarut.am cumparat niste paste organice pt bebei .cum as putea sa le prepar sa ii si placa?aveti ceva ideii?
merci icon_biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Boariu Iuliana
mesaj Nov 13 2006, 04:36 PM

departe ff departe

Postari: 1,227
Inregistrat pe: 8-May 05
De la: Medias -now Ireland
Membrul Nr.: 23,944

alina esti draguta te rog sa-mi d-ai si mie cartea aceea cu retete pt bebei.merci mult.
am reusit azi dupa ce i-am dat pireul de amiaza sa-i d-au 4 cupe de lapte in loc de iaurt.ca am uitat sa specific ca papa si iaurturi cu mare placere.si o sa mai incerc asa cu laptele dar bineinteles ca nu-i mai d-au si mincarica asa multa.teoretic cam cita mincarica le d-ati la bebei? eu am observat ca maninca cam 110 120 gr plus un iaurt.
asa minca pina acum.acum mai schimb iaurtul si cu lapte sa -si faca cel putin 500 ml pe zi.vom vedea.

--------------------

+Quote Post
Dia Papadia 3739...
mesaj Nov 13 2006, 09:43 PM

Bucataras

Postari: 89
Inregistrat pe: 23-August 06
Membrul Nr.: 33,435

Alina, nu m-am suparat, bineinteles, ci m-ai pus pe ginduri in anumite privinte. Cel mic bea mai mult laptic, ca mai are inca program de noapte, si se intimpla sa-i mai dau si la 10 dimin, deci ast ar face cam de 3-4 ori pe zi, a cite 210 ml.

Inlocuiesc si eu o data pe saptamina carnea cu jumate de galbenus fiert.

Nu stiu ce sa zic de paine, ca cei de aici o recomanda de la 8 luni, unsa cu una cu alta, uite ca nu m-am uitat sa vad exact cu ce.

Lactatele, cum am mai zis, cica ingreuneaza functionarea rinichilor, asa ca a se evita. Brinza de vaca (nici macar nu exista aici), iaurt, nu am dat inca. Nu se pune prea mare accent pe calciu-lipsa de calciu, ca in Romania.

Ai dreptate la fructe.

Daca mai ai sugestii, mai zi, ca sa mai aflu si eu cum fac altii.

--------------------
Ma chinuie talentul si mai ales foamea...

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 14 2006, 01:49 AM

Big Chef

Daca mai ai sugestii, mai zi, ca sa mai aflu si eu cum fac altii.
[/quote]

Draga mea Dia Papadia, eu iti dau sfaturi, tu nu e nevoie sa le iei ca atare 100%, asa cum nu ar trebui sa crezi pe nimeni 100% in ceea ce priveste sfaturile pentru cresterea copilasului tau. Fiecare mamica isi creste bebelusul cum crede ca e mai bine. Dar exista totusi niste principii alimentare studiate de pediatri si nutritionisti renumiti, de care ar trebui sa tii cont. Mai ales cand e vorba de bebelusi, care sunt totusi extrem de sensibili. Gandeste-te ca stomacelul bebe-ului nu este pregatit sa digere, si ficatul nu e pregatit sa "prelucreze" toate alimentele pe care un om matur poate. Si de multe ori nici noi, cei mari, nu putem digera anumite alimente, sau ajungem sa avem mari probleme cu ficatul, bila sau ficatul tocmai in urma unei alimentatii incorecte. In ceea ce priveste "restrictia" la produsele lactate, crede-ma ca nu am auzit si nici nu am citit pana acum de asa ceva, desi ma pot lauda ca in ce priveste alimentatia sugarului sunt o enciclopedie ambulanta (lasand modestia la o parte). Da, nu ai voie sa-i dau sugarului orice iaurt din comert, cu atat mai putin iaurt cu fructe (care contine o gramada de arome artificiale, mult zahar, o tona de conservanti). Asa cum nu ai voie sa-i dai lactate prea grase (cascaval, feta) sau branzeturi sarate, si nicidecum sa bea lapte de vaca, capra, oaie. EU SUNT CONVINSA CA CE AI CITIT SAU TI S-A SPUS CU REFERIRE LA INGREUNAREA FUNCTIONARII RINICHILOR DE CATRE PRODUSELE LACTATE SE REFEREA LA LACTATELE SARATE. Branzica de vaci i-o poti prepara tu acasa, foarte usor, fie din laptic praf pentru bebelus (de preferat aceeasi formula pe care o bea, daca nu il alaptezi), fie din lapte UHT. La fel, ii poti prepara si iaurtelul acasa. Ai fi putut sa-i dai iaurt pana acum, lejer. Daca gasesti acolo iaurt natural (fara conservanti si alte porcarii, da-i, nu-i bai). Daca nu ii place asa, "chel" (unora nu le place, ca e acrisor), amesteca-l cu fructe, sau cu legumele pe care le faci la aburi. Sau cu biscuitel. Sau cu peste. Sau cu cartof (dar nu exagera cu cartofii). In ce priveste faptul ca acolo nu se pune accentul pe calciu, nu pot spune decat ca e foarte rau. Calciul este extrem de important in perioada de crestere, si nu numai. Acum ma gandesc, cu referire la "nu se pune accent pe calciu", ca nici vitamina D nu ti s-a recomandat pentru copil, asa-i?! (daca nu stii nimic despre asta, spune-mi, iti voi da detalii).

In ceea ce priveste masa de noapte, incearca sa-l dezobisnuiesti, incet-incet. Incearca cu apa, sau cu ceai. Ce greutate are bebe-ul tau? E fetita sau baiat?

Carnea trebuie inlocuita cu ousor sau branzica/ iaurt 1/2 saptamana. Adica de 3-4 ori pe saptamana.

In ceea ce priveste painea, am zis ce am avut de zis, tu hotarasti mai departe.
Insa cu referire la dulceata, as vrea sa-ti spun ca contine, in principiu 80-95% zaharoza. Conumul prematur de zahar conduce la obezitate si la aparitia cariilor dentare. Ca sa nu-ti mai zic ca o sa se obinuiasca prematur cu "dulce", si nu-i faci deloc un cadou pentru viitor.

Apa tu ii dai bebelusului tau? Sucuri de fructe?

Daca esti interesata de reteta de iaurt sau branzica de vaci, spune-mi, ti le dau cu placere!
Altfel, orice intrebare, oricand, iti raspund cu placere (daca nu ma depaseste tongue.gif )
Pupici bebelusului mancacios wink.gif

+Quote Post
Black_bitch
mesaj Nov 14 2006, 01:59 AM

Big Chef

(Boariu Iuliana @ Nov 13 2006, 02:11 PM) [snapback]267250[/snapback]

Buna fetelor.si eu am 3 baietei doi mai maricei si unul de 6 luni.am inceput diversificarea de la 4 luni jumate si a fost ceva mai greu pina s-a obisnuit cu mincarea.problema e ca imi refuza laptele la sticla pe timpul zilei .vrea doar lingurita.asa ca eu ii fac cerealele dimineata cu lapte[la sticluta] si mai bea lapte noaptea o data sau de 2 ori depinde.ai mei toti s-au trezit noaptea pt lapte.primii doi pina la 2 ani.dar nu le-am dat decit lapte si nu cereale cu lapte la sticla.cum as putea sa-l fac sa bea ceva mai mult lapte?in rest ii fac pireuri cu carne sau brinza de vaci.carne de 2 3 ori pe sapt .sau galbenus de ou fiert cind nu e carne sau brinza.supa strecurata nu le-am dat la nici unul.nu cred in asa ceva .e doar apa fiarta etc...folosesc si borcanasele din comert pt ca vreau sa-l invat cu ele pt zilele cind vom fi pe drum ,dar mai rarut.am cumparat niste paste organice pt bebei .cum as putea sa le prepar sa ii si placa?aveti ceva ideii?
merci icon_biggrin.gif

Iuliana, sa-ti traiasca baietii si sa te bucuri de ei!!!
In ce priveste refuzul lapticului, am mai auzit mamici care se plangeau de aceeasi problema. Nu panica! Fa-ti datiria si incearca, dar nu te multumi cu refuzul! Nu vrea? Ok, nu-l sili. Inlocuieste dupa urmatoarea schema: 150 ml lapte=1 iaurt natural=2 cutiute de branza de vaci cu smantana=100g (4 linguri de supa) de branza dulce, si nu uita de vitamina D. Incearca sa-i dai suc de portocale inainte de masa cu vreo ora, o ora si jumatate, si incearca apoi cu laptic, s-ar putea sa ai o surpriza (placuta). Incearca sa nu-i mai dai cereale, decat cel mult seara, poate-l ametesti sa nu se mai trezeasca noaptea (cerealele tin de foame), si da-i dimineata cand se scoala flamand lapte simplu. Nu mi-ai zis nimic de legume fierte sau "aburite". Daca le fierbi, fa-o in putina apa, si cu capac (de preferat in oala sub presiune daca ai, isi vor pastra vitaminele).
Cu borcanasele nu insista, o sa se obisnuiasca cu gustul si risti sa nu mai primeasca nimic preparat de tine. Paste eu nu te sfatuiesc sa-i dai, e putin cam devreme. Mai bine cartof, sau orez (ambele cu moderatie). Fructe? nu-i dai? Ai o gramada de optiuni, combinatii cate vrei!!!

+Quote Post

26 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd September 2014 - 10:16 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parol─â
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare