Reply to this topicStart new topic
> pandispan rapid in 5 min, diferite variante, pentru fetele care nu se incumeta la cozonac
Gabriela Carmen
mesaj Apr 4 2007, 03:35 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 2,280
Inregistrat pe: 30-March 07
De la: Hamburg
Membrul Nr.: 37,164

...asta mi se pare cea mai simpla reteta, pe care am executat-o des mai ales la inceputul casatoriei, dat fiind ca sotul meu o apreciaza f mult (pandispanul asta merge la cafea).
Mie imi place fiindca dureaza doar 5 minute (e nevoie insa de mixer), si recurgeam la ea atunci cind nu aveam timp de lucruri prea complicate. Reteta e din cartea semnata din Sanda Marin.

Pandispan- ingrediente: 6 oua, 6 plicuri de zahar vanilat, 6 linguri de faina plus unt sau ulei ptr uns tava, ce va fi tapetata apoi cu faina (ca la blatul de tort).
O transcriu exact cum i-am trimis-o unei prietene, anul trecut, prin e-mail, tocmai fiindca i-am explicat acolo nu lux de amanunte, ca unei incepatoare.
NU ARE CUM SA NU IASA, daca sint respectate toate spuse aici..... si poate fi un dulce potrivit pentru cele care nu se incumeta (inca) sa se apuce de facut cozonac.

Deschizi cuptorul intii sa se incinga (eu il pun la 170 de grade) si pui in vasul ptr mixer cele 6 ouaintregi, cu un praf de sare si cu zaharul vanilat. Se bat pina isi dubleaza sau tripleaza volumul (eu le
bat bine cu viteza cea mai mare, se fac spuma), adica vreo 2-3 min. Apoi se pun cele 6 linguri de faina si
se amesteca usor (sa nu iasa aerul) dar bine
si ZDUP! la cuptor. ASTA AR FI VARIANTA PANDISPAN GALBEN, simplu.

DACA VRETI CU CACAO- Se lasa o parte din amestec ca sa punem in ea cacao si se toarna pe deasupra in tava, peste compozitia galbena, zice autoarea cartii.

ALTA VARIANTA- am adaugat de citeva ori si bucatele mici de fructe confiate (dar mici-mici, cind le-am pus cum erau in pachet s-au lasat la fund....ei, nu m-a deranjat nici asa). Sau am pus si citeva stafide
si mai multe bucati de fructe confiate in spuma, odata cu faina....s-au lasat la baza feliei dar a iesit deosebit si f bun.

DEci poate fi facut cu cacao si fructe confiate sau simplu cu fructe confiate, ideal variante, pandispane diferite coapte odata si puse pe acelasi platou smile.gif

Se tine cam o ora la cuptor si cu asta basta. Dar la 170 de grade trebuie cam 40 de minute (sau mai putin,
se incearca cu scobitoarea, si cind iese curata e gata).

Trucuri si completari din experienta:
- nu se deschide usa cuptorului primele 20 de minute, sa nu se lase;
- e mai bine sa faci mai multe odata daca ai 3 tavi (timpul e acelasi ptr mixarea compozitiei, si poti sa adaugi ceva la fiecare cind pui in tava)

- cind e gata se pune zahar pudra, se scoate din cuptor dar nu la frig ca se lasa- asta am observat-o cind, incepatoare fiind, l-am pus in dreptul geamului crapat .
Acum, cind e gata, eu deschid usa cuptorului si-l mai las acolo putin..... cind e rece se scoate din tava si se taie.

F IMPORTANRT:
Ca sa iasa frumos, marmorat si sa nu se lasa cacao la baza feliei, eu dupa ce e gata spuma, inainte sa
pun faina, iau intr-o cana compozitie din ou batut cu vanilie si pun cacao. Abia apoi pun faina si rastorn
in tava, apoi pe deasupra partea cu cacao si o indes cu lingura in chec. Iese aspectuos.
(cu alte cuvinte, partea colorata cu cacao sa aiba mai putina faina, sa fie mai usoara)

Cam asta e, e simplu si f f rapid.

....l-am facut de atitea ori, dar din pacate n-am poze cu cele mai reusite variante.

....uite o poza cu pandispanul care avea prin el si bucatele de fructe confiate:

...si altul marmorat (cu cacao), facut anul trecut, de Pastele nemtilor (erau Floriile la noi, daca nu ma insel)

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
Neta
mesaj Apr 4 2007, 08:41 AM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

Am si fugit pana la Sanda Marin.....
6 linguri de zahar vanilat , nu 6 plicuri...... biggrin.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 4 2007, 09:00 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Gabriela, pentru ca fructele confiate sau stafidele sa nu coboare la baza pandispanului le pui intr-o punguta, pui o lingura sau 2 de faina, stringi punguta si agiti tare tare (cu atentie insa sa n-o spargi si sa faci faina peste tot laugh.gif ) si apoi le amesteci incetisor de tot in compozitia de pandispan exact in momentul dinaintea punerii in tava de copt. smile.gif

+Quote Post
Neta
mesaj Apr 4 2007, 01:40 PM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

In afara de metoda Adrianei , am o metoda mai " hoatza"( cand e cazul) .Prajitura cu aluat de pandispan in care pun tot felul de chestii, nuci , rahat, fructe uscate etc.,coapta in tava cu suprafata mare , o tai in patrate si bucatile le pun cu fundul in sus , pudrez cu zahar si asa fructele , rahatul, etc ajung sus.... biggrin.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 4 2007, 02:09 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

super idee Neta pupic.gif icon_cheers.gif

+Quote Post
Gabriela Carmen
mesaj Apr 5 2007, 10:11 AM

Master of disaster

Multumesc, Adriana Nicoleta, nu stiam. Gata, de acum o aplic! smile.gif

...smile.gif Da, Neta, 6 linguri.... eu insa am pus intotdeauna 6 plicutele smile.gif)
Simpatica metoda 'hoata' smile.gif) Merge la fix la prajituri, multumesc de idee. smile.gif

+Quote Post
Gabriela Carmen
mesaj Apr 7 2007, 05:01 AM

Master of disaster

....in fine, am gasit si o poza in care arata cam cum trebuie (v-am zis ca l-am facut de multe ori, in diverse variante! pina si negru tot, cu cacao smile.gif) ):

aici se invecineaza cu ..altele smile.gif)

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
Gabriela Carmen
mesaj May 29 2007, 01:46 AM

Master of disaster

....o alta varianta, mai 'eleganta' laugh.gif , cu cirese (din rahat) in sectiune, am postat-o aici:

http://www.culinar.ro/forum/index.php?show...=15367&st=0

...numai ca acolo se bat albusurile sepaqrat, iar galbenusurile se freaca cu ulei....

...important insa pentru toate variantele: ingredientele sa fie tinute in bucatarie (ouale mai ales, nu scoase din frigider inainte de a ne apuca de lucru!)

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd December 2014 - 12:13 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare