Reply to this topicStart new topic
> cartofi dulci, americani
Nina Nina 37889
mesaj Sep 26 2006, 03:13 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 28
Inregistrat pe: 13-September 06
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 33,762

Am citi retele cu cartofi dulci de pe forum . Du pa cum spuneam in unele din mesje momentan ma aflu in satele unite mai precis in Atlanta . Fica mea este casatorita cu cetatean american de origine fiind de aici din sudul Americii. Cei de aici au niste rete f simple si mai aparte decit cei din alte state sau asa am inteles eu.
De exemplu incercati sa bagati la cuptor acesti cartofi dulci ca cei obisnuiti si lasatii sa se coaca pina ce rumenesc bine incercind cu furculuta daca sunt moi .
Din ei puteti sa faceti combinatiile de mai sus dar si eu ca si altele nu imi plac aceste combinatii
Eu personal am facut un piure cu miere si cu nuci pisate dar folosind ca desert si se poate asezona cu ce doriti inclusiv cu frisca sau am pus zahar si am facut o placinta ca si acea cu dovleac si vreu sa spun ca aiesit f buna sau consumat ca atare cui ii place dovleacul copt. La placinta am folosit foi subtiri de placinta si sa stiti ca a fost reusita dar cel mai mut mie mi s-a parut buni copti in cuptor si atit. mie mi s-a parut ca copti sunt mai dulci de cit fierti se intimpla acelasi fenomen ca la merele coapte sunt mai dulci de cit fierte in compot
In general cei de aici cind gatesc legume le fac f mult ferte adica ff moi , de exemplu fasolea verde o oun in oala cu f putina apa ct sa se acopere cu putina sare si putin ulei si o lasa sa fiarba pina se inmoaie bine si daca apa a scazutt si nu s-a fiert se mai pun apa din in cind .si se foloseste garintura la carne
Go to the top of the page

+Quote Post
Georgeta Violeta
mesaj Jan 19 2007, 01:46 PM

Big Chef

Postari: 833
Inregistrat pe: 8-June 05
De la: Romania
Membrul Nr.: 24,699

Eu am cumparat din curiozitate cartofi dulci din supermarket si am constatat ca in stare cruda seamana perfect cu un morcov (la gust) iar copt la microunde are gust de dovleac copt si este foarte dulce. L-am combinat cu cartofi natur, le-am pus garnitura si am pus smantana peste ele. Au mers dar nu cred ca mai cumpar asa ceva.

--------------------
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea.!."
Proverb budist

+Quote Post
Nina Nina 37889
mesaj Jan 22 2007, 09:38 PM

micro Bucatar

Postari: 28
Inregistrat pe: 13-September 06
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 33,762

(Georgeta Violeta @ Jan 19 2007, 11:46 AM) [snapback]295455[/snapback]

Eu am cumparat din curiozitate cartofi dulci din supermarket si am constatat ca in stare cruda seamana perfect cu un morcov (la gust) iar copt la microunde are gust de dovleac copt si este foarte dulce. L-am combinat cu cartofi natur, le-am pus garnitura si am pus smantana peste ele. Au mers dar nu cred ca mai cumpar asa ceva.

Draga Voileta sa stii ca nici eu nu ma omor dupa acesti cartofi dar sunt buni ca si dovleacul copt si se fac mai usor pt copii sunt buni ,cred ca ai combina cu cartofii albi nu este bine.
Nina Nina

+Quote Post
bambina
mesaj Jan 22 2007, 11:11 PM

Big Chef

Postari: 751
Inregistrat pe: 24-October 05
De la: Minneapolis, USA
Membrul Nr.: 28,456

Noua ne plac foarte mult la gratar. Ii dai rondele, ii dau cu un pic de ulei si apoi cu sare, poate si ceva ierburi (de ex. rozmarin) si ii pun pe gratar cu alte legume (ardei gras, ceapa, ciuperci, zuchinni), intr-un suport special, care ii tine ca sa nu cada inauntru.
Incercati, sunt foarte buni si parca nu mai sunt asa dulci.

Bambina

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 23 2007, 12:44 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

I-am "degustat" si eu asta vara facuti ca pe plita cum facea tata scrijele, adica curatati de coaja, taiati felii subtiri si prajite pe o forma din fonta care se pune pe foc, numai cu sare pusa deasupra la sfirsit, sunt buni in starea asta ca si cei despre care povesteste bambina, dar nefiind eu obisnuita cu ei, ii prefer pe cei "normali".

+Quote Post
Aby
mesaj Jan 24 2007, 04:24 PM

micro Bucatar

Postari: 31
Inregistrat pe: 7-June 06
Membrul Nr.: 32,351

Da...si eu am aflat despre acesti cartofi aici in Israel. Sotului meu ii plac tare mult. Eu ii prepar astfel: curatati de coaja si taiati rondele sau felii dar nu prea groase si langa ei mai pun si cartofi obisnuiti, buchetele de conopida, ceapa - curatata si taiata in doua sau numai crestata daca e mai mica . Le spal si le usuc de apa cu prosop de hartie, le pun intr-n castron si pun peste ele putin ulei de masline ( sau de care se gaseste prin casa) sare si ... alte condimente , dupa gustul fiecaruia ( piper, rozmarin). Le amestec bine, bine , incing cuptorul la temp. maxima si pregatesc o tava in care pun hartie de copt si aranjez bucatile de legume - am grija sa nu rastorn cu castronul pt ca se mai lasa zeama si surplusul de ulei sa nu ajunga in tava- . Pun tava la cuptorul incins cca 1/2 ora - sau mai incerc din cand in cand cu furculita cartofii ca sa fie copti. Ii servim fierbinti cu smantana si branza proaspata sau sarata, dupa gustul fiecaruia. Va asigur ca e o combinatie care noua ne place tare mult.

+Quote Post
Colentina
mesaj Jan 24 2007, 07:21 PM

Big Chef

Postari: 935
Inregistrat pe: 6-July 05
De la: pe malul oceanului
Membrul Nr.: 25,457

Nici eu nu ma omor dupa cartofii dulci. Am cateva colege care isi aduc la lucru aproape zilnic niste cartofi dulci care au culoare mov, le zice "purple yams". Nu situ cum au gustul ca nu am curaj sa-i incerc.

Acest mesaj a fost editat de Colentina: Jan 24 2007, 07:22 PM

+Quote Post
aLAndala
mesaj Jan 24 2007, 07:36 PM

Nevasta lui Lance

Postari: 1,909
Inregistrat pe: 20-June 06
De la: There
Membrul Nr.: 32,561

Eu am facut acum doi ani de Thanksgiving o reteta care mi-a fost recomandata ca traditionala americana, un desert facut din cartofi dulci fierti, oua, zahar, vanilie, putin unt si lapte condensat, un fel de pure la care se adauga albusurile batute spuma si copt in cuptor la temp scazuta. Deasupra se pune o glazura din brown sugar, nuci, fistic si putin unt.

A fost interesanta dar nu ne e dor de ea, asa ca nu stiu cat de curand si daca o refac.

--------------------
“Always surround yourself with people that inspire you!”

+Quote Post
Georgeta Violeta
mesaj Feb 13 2007, 03:41 PM

Big Chef

Postari: 833
Inregistrat pe: 8-June 05
De la: Romania
Membrul Nr.: 24,699

Eu mai folosesc acum cartofii dulci (pentru a-i termina), doar rasi in salata verde sau in salata de telina+marar+cartof american+piept de pui fiert+castraveti murati si maioneza.

Acest mesaj a fost editat de Georgeta Violeta: Feb 13 2007, 03:42 PM

--------------------
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea.!."
Proverb budist

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd July 2014 - 05:10 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare