Reply to this topicStart new topic
> iaurt din lapte de soia
ball dania
mesaj Mar 19 2007, 08:50 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 235
Inregistrat pe: 27-March 06
Membrul Nr.: 31,159

reteta e luata de pe un site francez, nu mai stiu care.

1litru lapte bio de soia
1 borcanel mic de iaurt bio

1borcan de sticla de 1litru

Aduceti jumatate din cantitatea de lapte in punctul de fierbere. Iaurtul varsati-l in borcanul din sticla si adaugati peste el cealalta jumatate de lapte rece, amestecati, apoi peste acest amestec varsati laptele aproape fiert. puneti capacul la borcan si puneti-l intr-o cutie isoterma sau sac isoterm din plastic.
A doua zi e gata. Pastrati o parte din iaurt pentru a reface altul. Dupa ceva timp, fermentii nemafiind activi, reincepeti a face iaurt utilizand un iaurt bio, la fel ca prima data.

se poate adauga pudra de vanilie, cateva picaturi de ulei esential de portocale, lamai, etc.

Eu am facut ieri seara dupa metoda clasica:am incalzit juma litru lapte de soia pana cand degetul putea sa-l suporte dar sa piste un picut (deci nu l-am fiert si nici nu l-am adus in pc de fierbere), am luat de pe foc, am adaugat doua linguri pline de supa cu iaurt bio, am amestecat pana la dizolvare, am pus capacul pe cratita, am invelit-o in prosoape si-am lasat-o la temperatura camerei sa se raceasca. azi am avut un iaurt numai bun de mancat, e mai bun decat cel din comert si cred ca adaugandu-i esente, etc, e si mai bun.
Go to the top of the page

+Quote Post
Ramonabg
mesaj Mar 20 2007, 04:09 PM

micro Bucatar

Postari: 35
Inregistrat pe: 11-January 07
De la: LOS ANGELES
Membrul Nr.: 35,962

Nu e o idee rea mai ales pt cei care tin post (ca mine) si in acelasi timp iubesc iaurtul dar nu mananca lactate .Scriai ca ai folosit supa cu iaurt bio,nu stiu ce este si cum o pot gasi.

+Quote Post
ball dania
mesaj Mar 20 2007, 04:24 PM

Captain Cook

scuze, am zis linguri de supa, ca marime(de ex linguri de cafea, de desert, etc).am adaugat doar iaurt bio, luat cu o lingura asa zis de supa.

+Quote Post
Ramonabg
mesaj Mar 21 2007, 05:23 AM

micro Bucatar

Postari: 35
Inregistrat pe: 11-January 07
De la: LOS ANGELES
Membrul Nr.: 35,962

Off prostuta sunt,am uitat de lingura ca mijloc de masurare a cantitatilor,sunt prea obisnuita cu tsp si tbsp

+Quote Post
Nasha
mesaj May 9 2007, 03:06 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

..immm
aici la mine, la NZ ica, se gaseste un iaurt de soia cu fructe ( IMPORT AUSTRALIA ) . . . o nebunie de buuuuuuuun!
...wow .....daca mi-ar iesi dupa reteta ta, gustul dorit, ...!!@#$@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tre sa pun ceva pulpa de fructe ..........poate din compot ...ceva....o sa vad......

Aici , sortimentul este: iaurt soia cu berries, cu mango& peaches, tropical fruits...yummy
vai
vai
pupaturi multe ball dania !

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Mihaela_B
mesaj May 20 2007, 03:23 PM

Captain Cook

Postari: 219
Inregistrat pe: 13-January 07
Membrul Nr.: 36,006

Tocmai am pus sa se faca iaurtul din soia dupa reteta ta Ball Dania, a doua varianta...am si eu o intrebare, cat se lasa pana se face iaurtul? Si se lasa afara, la temp. camerei sau la frigider?

+Quote Post
ball dania
mesaj May 22 2007, 03:14 PM

Captain Cook

iti raspund cu-ntarziere, sper insa sa fii citit inc-odata reteta. iaurtul il lasi sa se raceasca la temperatura camerei, apoi il pui in frigider.
probabil e deja mancat, daca ti-a placut. cum gustul de soja e cam aparte, se recomanda esentele, etc.

ps: poti sa-mi spui simplu,Dania. e mai bine, nu?
pe curand, pe-aici pe culinar

+Quote Post
ball dania
mesaj May 22 2007, 03:17 PM

Captain Cook

pt Nasha, sper sa-ti reuseasca si mai ales sa-ti placa iaurtul cand o fi sa-l faci!cred ca-i o nebunie cu fructe, cumparam si eu cateodata.
prefer totusi facut de casa si cu fructe proaspete.

ps: ma simt mai in largul meu daca-mi spuneti Dania. cred ca la fel si voi, nu?
o zi buna la toata lumea

+Quote Post
Nasha
mesaj May 31 2007, 10:47 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

dania , multumiri si pupaturi ,
am facut iaurtul de soia , am adaugat un pireu din 2 persimons + 1 mar+ scortisoara + esenta vanilie .
intr-adevar ...MULT mai bun decit cel din supermarket;

aici cu ceva muesli :

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
ball dania
mesaj May 31 2007, 09:54 PM

Captain Cook

nasha, ma bucur tare mult ca ti-a placut. o sa-ncerc si eu combinatia facuta de tine. e tare apetisant!

+Quote Post
ball dania
mesaj Aug 2 2007, 08:37 PM

Captain Cook

vin cu o completare referitor la uleiurile esentiale: sunt contraindicate copiilor cu varsta pana-n cinci ani.
am aflat de curand citind niste retete vegetariene, unde se foloseau si aceste uleiuri. la fiecare reteta, autorea adauga aceasta nota, sfatuindu-ne eventual sa citim nu-s ce carte scrisa despre utilizarea uleiurilor respective.cu regret dar n-am tinut minte nici autorul, nici titlul cartii.

+Quote Post
gymnopedie
mesaj Aug 10 2007, 04:54 PM

Bucataras

Postari: 143
Inregistrat pe: 10-August 07
De la: France
Membrul Nr.: 38,527

As vrea sa atrag atentia, in special fetelor care folosesc soia, asupra unui element mai putin cunoscut in Romania - continutul bogat in fitoestrogeni al soiei. Ca si mararul, soia ajuta la cresterea cantitatii de estrogeni in organism - lucru benefic pentru unele persoane, dupa menopauza sau in caz de menstruatii absente fara sarcina. Pentru altele insa (persoanele cu fibroame de exemplu) acest aliment ar fi contraindicat.
Si eu sunt adepta consumului unor cantitati minime de carne, am inlocuit insa soia cu fasolea, deoarece pt mine este contraindicata.

+Quote Post
pzrobi
mesaj Apr 8 2009, 07:26 PM

micro Bucatar

Postari: 6
Inregistrat pe: 26-March 09
Membrul Nr.: 50,206

Daca vreti sa va preparati acasa laptele de soia, am gasit un aparat de facut lapte de soia, si o presa tofu pentru branza tofu pe site-ul _____________
In 15 minute poti prepara 1,5 litri din 80 de grame de soia.
Motivul editarii: ajunge !

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
miramarvm
mesaj Jan 13 2011, 07:30 PM

micro Bucatar

Postari: 13
Inregistrat pe: 13-March 09
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 49,792

CITAT(gymnopedie @ Aug 10 2007, 04:54 PM) *
As vrea sa atrag atentia, in special fetelor care folosesc soia, asupra unui element mai putin cunoscut in Romania - continutul bogat in fitoestrogeni al soiei. Ca si mararul, soia ajuta la cresterea cantitatii de estrogeni in organism - lucru benefic pentru unele persoane, dupa menopauza sau in caz de menstruatii absente fara sarcina. Pentru altele insa (persoanele cu fibroame de exemplu) acest aliment ar fi contraindicat.
Si eu sunt adepta consumului unor cantitati minime de carne, am inlocuit insa soia cu fasolea, deoarece pt mine este contraindicata.

Fibromul uterin este o tumoare necanceroasa , aceste tumori benigne se dezvolta pe peretii uterului si acestea sint de fapt fibroamele. Cind fibromul creste ,acesta modifica forma uterului si prin peretii uterului el poate patrunde in cavitatea acestuia raminind atasat de acesta. Fibroamele pot sa aiba de la dimensiuni mici pina la dimensiunea unei portocale si in unele cazuri chiar mai mari. La un numar mare de femei fibromul poate sa nu dea nici un simptom la inceput, ele nestind ca il au mai ales cind este de dimensiuni mici. Cind fibromul se gaseste in cavitatea uterina, produce singerari mari mai ales in perioada ciclului menstrual. Fibromul poate cauza dureri mai ales in timpul actului sexula. Pierderile mari de singe vor duce negresit la o anemie care daca nu este tratata duce la complicatii. Fibroamele mari pot sa apase si pe vezica urinara dind discomfort la urinara si uneori dureri abdominale, apoi o disfunctie a rinichilor, dureri de spate ,constipatie. In cazurile cind fibroamele sint lipite de uter ele vor duce negresit la avort in cazul femeilor insarcinate. In cazul in care fibromul este mare si duce la pierderi mari de singe in timpul ciclului menstrual este necsar un tratament cu hormoni sintetici adica cu progesteron . Acest hormon poate sa dezvolte acnee ,cresterea parului nedorit, ataca ficatul, ameteli si ale efecte secundare. Operatia de fibrom include de obicei hysterectomia ,adica scoaterea fibromului cu uter cu tot, lucrul recomandat mai ales cind fibromul are dimensiuni mari si cauzeaza pierderi mari de singe. Pentru o decizie buna in cazul operatiilor este necesara consutarea medicului ginecolog care va stabili daca operatia este necesara in functie de marimea si complicatiile care le da fibromul. Pentru a feri organismul de aceste tumori ,este necesara o dieta bogata in vegetale si fructe de 4 ori pe zi. Cele mai indicate sint spanacul si broccoli. Insuficienta tiroidiana este de obicei asociata cu aparitia fibroamelor, deci este necesara o suplimentare a iodului din organism,ori cu tablete ori cu alimente ce contin iod. Soia are un efect pozitiv asupra reglarii hormonilor deci este necesar un meniu bogat in soia. Curatirea organismului se poate face si prin bautul a cel putin 6-8 pahare de apa pe zi .Se vor evita mincarurile grase ,grasimile animale,hidrogenatii. In cazul fibroamelor de marime mica se recomanda uleiul de in, care are proprietati anti-inflamatoare ajutind si la reglarea productiei hormonale si la micsorarea fibromului. Se ia 1 lingurita de 2 ori pe zi. Vitamina C combate radicalii liberi si este f indicata in cazul fibroamelor, se iau2-3 pe zi. Vitamina E cu proprietatile ei anti-inflamatorii ajuta la reglarea hormonala, studiile aratind ca aceasta vitamina are puterea de a micsora fibroamele. Este contraindicata persoanelor cu tensiune ridicata , persoanelor ce folosesc anticoagulante, de aceea se consulta doctorul pt prescrierea unei doze corespunzatoare. In cazul tratamentului fibroamelor este recomandat bitterul suedez, 10 picuri intr-un pahar cu apa de 2 ori pe zi, persoanele sensibile si cu probleme de stomac,sa le ia dupa mincare. Coada soricelului este un ceai indicat in tratamentul fibromului,la fel si coada calului, care numai dupa citeva cani cu ceai va opri hemoragia. Ceaiul se face sub forma de infuzie dintr-o lingurita de planta la o cana cu apa , ceaiul se bea cu inghitituri mici pt ai mari efectul. Femeile care au fibroame si au pierdut singe au nevoie si de un tratament cu fier, dar trebuie avut grije ca Fe distruge stomacul, de aceea este indicata si consumul de alimente care contin fier, ficatul, fructele inchise la culoare, prune, mure negre, afinele.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 27th November 2014 - 09:28 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare