2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa ne luam in fiecare zi necesarul din toate?
Betti
mesaj Oct 10 2009, 03:25 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 30
Inregistrat pe: 10-October 09
De la: Valenii de Munte ,judetul Prahova
Membrul Nr.: 54,261

Nu toti stim cum trebuie combinate ca sa ne luam necesarul in fiecare zi de vitamine,minerale,proteine, fier(din legume,nu peste),magneziu,...ati inteles voi.Eu nu stiu,de aceea am pus intrebarea asta,ca poate stie cineva cum trebuie combinate in fiecare zi,pentru a ne putea lua necesarul din toate.Poate nu sint singura care nu stie!Daca stie cineva,ar fi grozav.Multumesc.

--------------------
Matusa a doi nepoti.
Go to the top of the page

+Quote Post
anavlis
mesaj Oct 11 2009, 12:39 AM

Vazatoare in ceaunul de cristal

Postari: 2,311
Inregistrat pe: 13-December 08
Membrul Nr.: 47,243

iei vitamine wink.gif

si ai grija sa mananci multe legume si fructe, cel putin o portie de carne, cel putin o portie de carbohidrati, 3 portii de lactate si restul fructe si legume wink.gif

da un search si o sa gasesti pe net inclusiv diete de cum tb mancat zilnic daca ai timp si bani sa stai pe ele.

+Quote Post
sly
mesaj Nov 26 2009, 01:45 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 9-May 08
De la: departe
Membrul Nr.: 43,118

CITAT(anavlis @ Oct 11 2009, 12:39 AM) *
iei vitamine wink.gif

si ai grija sa mananci multe legume si fructe, cel putin o portie de carne, cel putin o portie de carbohidrati, 3 portii de lactate si restul fructe si legume wink.gif

da un search si o sa gasesti pe net inclusiv diete de cum tb mancat zilnic daca ai timp si bani sa stai pe ele.

ne recomanzi "o portie de carne" cind noi cautam retete vegetariene? rolleyes.gif

+Quote Post
lilia_12
mesaj Nov 26 2009, 10:00 AM

Bucataras

Postari: 179
Inregistrat pe: 18-November 08
De la: Plaiurile mioritice
Membrul Nr.: 46,542

retete vegetariene? sunt destule pe aici pe culinar. si eu sunt vegetariana, am gasit multe retete super, sau poti adapta o reteta pe gustul tau. eu nu ma tin intotdeauna de o reteta sau alta in mod deosebit, incerc sa adaptez fiecare idee dupa gustul "familiei" ca sa zic asa.
intreaba ce te-ar interesa in mod concret, poate cineva iti da vreo idee....
o zi buna rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
fecioara
mesaj Jun 15 2010, 07:41 PM

Big Chef

Postari: 781
Inregistrat pe: 28-August 09
Membrul Nr.: 53,559

mai fetelor ,am o curiozitate daca sunte-ti vegetariene va tine de foame? fara suparare va adresez intrebarea,dar am incercat si eu in zilele de post si nu pot sa stau fara ceva de carne, ma ia cu lesin ca sa ma exprim asa smile.gif wink.gif

+Quote Post
Roxana.
mesaj Jun 15 2010, 08:04 PM

Peculiar State of Mind

Postari: 6,115
Inregistrat pe: 26-January 09
De la: here and there
Membrul Nr.: 48,438

QUOTE(fecioara @ Jun 15 2010, 01:41 PM) *
am o curiozitate daca sunte-ti vegetariene va tine de foame?

ce sa ne tina de foame? laugh.gif

eu nu-s 100% vegetariana, mananc oua si produse lactate aproape zilnic si peste destul de rar dar nu, nu as lesina de foame, chiar daca as tine post
proteine se gasesc si in legume, nu numai in carne, cele mai ridicate valori gasindu-se in linte, soia, naut, fasole, mazare, tofu, nuci, avocado si lista poate continua

--------------------

+Quote Post
n_puiu
mesaj Jun 15 2010, 08:41 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

QUOTE(Rroxana. @ Jun 15 2010, 09:04 PM) *
proteine se gasesc si in legume, nu numai in carne, cele mai ridicate valori gasindu-se in linte, soia, naut, fasole, mazare, tofu, nuci, avocado si lista poate continua

Nu-s la fel, din cîte ştiu io. De proteine zic, dar nu e relevant pentru subiect.

QUOTE(fecioara @ Jun 15 2010, 08:41 PM) *
...dar am incercat si eu in zilele de post si nu pot sa stau fara ceva de carne, ma ia cu lesin ca sa ma exprim asa smile.gif wink.gif

Cred că e doar o chestie oarecum psihologică, io de exemplu nu mă simt sătul dacă n-am o zeamă. Numai din fripturi nu mă satur niciodată.
Şi sînt mîncări - fără carne - pe care le simt foarte săţioase şi foarte bune la gust, de ex. vinete împănate, ciuperci la grătar şi etc, nu mă mai gîndesc, că-n a sară iar îmi dădu salată laugh.gif

+Quote Post
Luanda
mesaj Jun 16 2010, 02:04 AM

Planetareasa

Postari: 2,414
Inregistrat pe: 4-February 07
De la: Undeva in Africa
Membrul Nr.: 36,361

Mai eu nu stiu ce sunt din punctul asta de vedere...nu mai mananc carne dar inca manac oua, produse lactate si ocazional peste.

Analizele imi sunt mai bune ca niciodata. O singura vitamina imi lipseste B12 pe care o iau separat intr-un complex de B-uri. Ce iau in plus de ani de zile ca supliment alimentar e omega 3 dar asta din alte motive.

Cat despre carne nu imi lipseste absolut deloc. Cine nu ma crede sa incerce sa nu mai mance carne rosie pt o saptamana. Din pui mancam doar piept si aripioare asa ca nici de pui nu imi e dor.

Ce mananc?

Manac multa soia, ciuperci, nuci, legume, fructe si branzeturi. Orice mancare incerci sa faci fara carne iese la fel de buna - sarmale, ardei umpluti, tocanite, lasagna, paste, ciorbe. Soia gatita bine e minunata. Oua nu manac multe dar imi plac si laptele dulce l-am redus drastic de cand am descoperit laptele de soia.

Nu ma incanta idea de vegan pt ca imi plac lactatele foarte mult dar sunt convinsa ca nici ei nu mor de foame.

--------------------

+Quote Post
reteteveg
mesaj Jun 16 2010, 07:12 AM

Big Chef

Postari: 531
Inregistrat pe: 16-December 09
Membrul Nr.: 55,815

QUOTE(fecioara @ Jun 15 2010, 08:41 PM) *
mai fetelor ,am o curiozitate daca sunte-ti vegetariene va tine de foame? fara suparare va adresez intrebarea,dar am incercat si eu in zilele de post si nu pot sa stau fara ceva de carne, ma ia cu lesin ca sa ma exprim asa smile.gif wink.gif

fara suparare, dar crezi ca vegetarienii traiesc intr-o foame continua?

+Quote Post
fecioara
mesaj Jun 16 2010, 07:58 AM

Big Chef

Postari: 781
Inregistrat pe: 28-August 09
Membrul Nr.: 53,559

CITAT(reteteveg @ Jun 16 2010, 07:12 AM) *
fara suparare, dar crezi ca vegetarienii traiesc intr-o foame continua?

??? dry.gif

+Quote Post
Rubia
mesaj Aug 11 2010, 05:31 PM

Master of disaster

Postari: 1,692
Inregistrat pe: 6-November 09
De la: Timisoara
Membrul Nr.: 55,043

Mie mi se pare mult mai sanatos sa fim vegetarieni , dar din pacate nu reusesc sa renunt la carne definitiv .

Desi de 1 an nu mai manaca carne de porc decat ff rar si doar vara , cand se face un gratar in familie . Dar urmatoarele zile dupa respectivul gratar simt un mare disconfort in stomac , asa ca evit sa mananc carne de porc.

Mananc in schimb pui si vita.

M-as face vegetariana , daca mi-ar placea soia . Dar o urasc laugh.gif

Si nu pot intelege oamenii care baga in ei toata ziua buna ziua : carne fripta , sarmale , carnatzi , toba , ciorba doar cu carne ...

Eu am o vorba , pe care am inventatºo eu : Oamenii care mananca mult si prost ( adik ce am scris mai sus de carne fripta , sarmale ..etc toate in exces ) , sunt nesimtiti . ( ca fel de a fi ..)

--------------------
" Medicul uman salveaza omul , medicul veterinar salveaza omenirea. "

+Quote Post
Roxana.
mesaj Aug 11 2010, 06:00 PM

Peculiar State of Mind

QUOTE(Rubia @ Aug 11 2010, 11:31 AM) *
Si nu pot intelege oamenii care baga in ei toata ziua buna ziua : carne fripta , sarmale , carnatzi , toba , ciorba doar cu carne ...
Eu am o vorba , pe care am inventatºo eu : Oamenii care mananca mult si prost ( adik ce am scris mai sus de carne fripta , sarmale ..etc toate in exces ) , sunt nesimtiti . ( ca fel de a fi ..)

eu te sfatuiesc sa mai meditezi putin asupra vorbei tale wink.gif

p.s. eu nu mananc nici soia nici carne tongue.gif, deci, se poate

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Aug 11 2010, 07:16 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

Uneori simt nevoia sa mananc doar vegetale, e ca si cum imi spune organismul ceva. Nu pot manca soia pe post de substitut, dar pot sa nu mananc o saptamana carne, fara sa-mi dau seama cand a trecut!

Dar nu-i consider nesimtiti pe cei care sunt carnivori rau, e necesitatea lor, bine ca-si permit s-o faca! parerea mea ovcors.

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
Rubia
mesaj Aug 12 2010, 06:49 AM

Master of disaster

Nu pot medita la un lucru pe care il simt de cand ma stiu . Am studiat f bine oamenii dupa preferinte culinare si asa au iesit calculele .

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Aug 12 2010, 08:53 AM

Master of disaster

Poate stai bine cu calculele, dar nu cred ca stai bine cu politetea si este la fel de organic necesara si importanta ca hrana, o sa vezi tu!

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
Rubia
mesaj Aug 12 2010, 09:22 AM

Master of disaster

Eu sunt mai directa de fel . Nu-mi place sa perii oameni .

Si am vorbit de oameni care mananca in EXCES . Nu de oamenii care mananca in mod regulat si normal , carne.

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Aug 12 2010, 09:40 AM

Master of disaster

Toate se pot face cu un dram de eleganta, nu trebuie sa fi mitocan, pentru a avea dreptate intr-o privinta.

--------------------

+Quote Post
reteteveg
mesaj Aug 12 2010, 11:04 AM

Big Chef

Postari: 531
Inregistrat pe: 16-December 09
Membrul Nr.: 55,815

sunt vegetariana de 2,5 ani si mananc soia, dar rar.
soia e buna daca e gatita cum trebuie: lasata mult timp in apa si cu multe condimente (ca numar si gramaj).
un alt inlocuitor pentru carne este tofu, care se poate praji sau rumeni pe gratar si este foarte bun.

+Quote Post
Roxana.
mesaj Aug 12 2010, 04:20 PM

Peculiar State of Mind

QUOTE(little coffee @ Aug 12 2010, 03:40 AM) *
Toate se pot face cu un dram de eleganta, nu trebuie sa fi mitocan, pentru a avea dreptate intr-o privinta.

permite-mi sa-ti dau o bere occasion14.gif

--------------------

+Quote Post
little coffee
mesaj Aug 12 2010, 04:36 PM

Master of disaster

La terasa la Sefa, produs organic, cu multe B-uri!!

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 18th December 2014 - 08:18 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare