3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum se face un gratar cu rotisor si afumatoare, Detaliat cu poze
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 08:02 AM

Sancho Panda

Grup: Membri
Postari: 1,956
Inregistrat pe: 25-February 08
De la: Wonderland
Membrul Nr.: 41,763

Zilele trecute am introdus lumii gratarul facut de tata. Pentru ca am primit mai multe intrebari despre cum a fost gandit, cum a fost pus rotisorul, etc, m-am gandit ca ar fi util sa vin cu mai multe detalii. Asa ca m-am pus pe pozat surubele si piulite, si iata ce a iesit.

Acesta este gratarul in ansamblul lui:

Imagine Atasata

Partea de jos a fost facuta din caramida plina, normala, iar partea de sus, care compune gratarul efectiv, este din caramida refractara. Acoperisul este din beton armat. Cosul este facut din tabla si are un mecanism interior care poate bloca iesirea fumului in cazul in care este folosit ca afumatoare (nu am mai avut cum sa ii fac poze ca era prea sus tongue.gif )
Gratarul ca atare e simplu, este sustinut de doua suporturi metalice lateral prinse cu suruburi de peretele din stanga si din cel din dreapta:

Imagine Atasata
Go to the top of the page

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 08:08 AM

Sancho Panda

Rotisorul este format din urmatoarele parti: punct de sustinere stanga:

Exterior: Imagine Atasata

Interior: Imagine Atasata

Partea din interior a obtinut-o dintr-o teava taiata, astfel incat sa se comporte ca un leagan fix pentru teava de la rotisor

Teava de sustinere, in partea stanga, este ascutita, ca sa poata strapunge carnea, si este prinsa/ascunsa intr-un manson cu opritor, astfel incat sa stea bine pe partea stanga si sa fie usor de scos din punctul de sustinere:

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 08:12 AM

Sancho Panda

In partea dreapta, la interior, punctul de sustinere arata asa:

Imagine Atasata

Punctul respectiv este prins de rotisorul pus la exterior si care este prins cu doua suruburi, astfel:

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Cam sta e rorisorul. Motorasul l-a preluat de la un aragaz mai vechi, teava a luat-o din Hornbach. Cam asta e.

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 08:16 AM

Sancho Panda

Afumatoarea acum:

In interiorul gratarului, in partea dreapta, a lasat o fanta cam de 6*10 cm:

Imagine Atasata

Fanta comunica cu un mini-cos de racire a fumului:

Imagine Atasata

Iar alimentarea cu fum se face pe aici:

Imagine Atasata

Si asta e afumatoarea. Daca mai sunt intrebari, va raspund cu mare drag. Este gandit si facut de tata, l-am testat si merge wink.gif

+Quote Post
raluca elena
mesaj Sep 15 2008, 08:19 AM

By myself

Postari: 3,513
Inregistrat pe: 25-March 07
Membrul Nr.: 37,102

Corina, multumesc mult si raman datoare! floare.gif icon_love.gif floare.gif

--------------------
raluca

Trust no one!

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 08:20 AM

Sancho Panda

CITAT(raluca elena @ Sep 15 2008, 09:19 AM) *
Corina, multumesc mult si raman datoare! floare.gif icon_love.gif floare.gif

notworthy.gif sper sa te ajute smile.gif

Acest mesaj a fost editat de Bunny: Sep 15 2008, 08:20 AM

+Quote Post
Guguluff
mesaj Sep 15 2008, 10:08 AM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

Bunny, mii de pupici biggrin.gif Am sa-l arat tatalui meu si sper sa-l mobilizez la primavara. A vazut unul facut la niste rude, in Harman(Bv.) si il batea gandul sa mobilizeze un om sa-l construiasca. Acum cu pozele tale sper sa se apuce. Le salvez pe calc ca sa le am la primavara hello2.gif

--------------------

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 15 2008, 11:14 AM

Sancho Panda

CITAT(Guguluff @ Sep 15 2008, 11:08 AM) *
Bunny, mii de pupici biggrin.gif Am sa-l arat tatalui meu si sper sa-l mobilizez la primavara. A vazut unul facut la niste rude, in Harman(Bv.) si il batea gandul sa mobilizeze un om sa-l construiasca. Acum cu pozele tale sper sa se apuce. Le salvez pe calc ca sa le am la primavara hello2.gif

pupic.gif Astept intrebari, cand o sa fie. Tatalui meu i-a luat 2 ani sa se apuce de el, dar cand s-a apucat, l-a si terminat. Bafta multa floare.gif

+Quote Post
DeeDee.
mesaj Sep 16 2008, 02:55 PM

Captain Cook

Postari: 260
Inregistrat pe: 29-June 06
Membrul Nr.: 32,672

am eu o intrebare: imi poti explica mai clar cum e cu afumatoarea? unde exact se face focul, acolo pe gratar? care e exact circuitul fumului in natura smile.gif si unde se baga carnea (sau cascavalul - chiar, se poate afuma cascaval? )

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 18 2008, 06:31 PM

Sancho Panda

CITAT(DeeDee. @ Sep 16 2008, 03:55 PM) *
am eu o intrebare: imi poti explica mai clar cum e cu afumatoarea? unde exact se face focul, acolo pe gratar? care e exact circuitul fumului in natura smile.gif si unde se baga carnea (sau cascavalul - chiar, se poate afuma cascaval? )

DeeDee, imi cer scuze, acum am vazut intrebarea ta. Focul se face in fanta din dreapta jos, cea care se continua cu un cos. Cosul (din dreapta, nu cel de sus) conduce fumul in camera gratarului propriu zisa (care se inchide cu o placa metalica). Fumul ajunge in camera prin fanta pe care am aratat-o prima oara. Carnea sau ce altceva vrem sa afumam se baga in camera gratarului si se prinde cu carlige de rotisor. Si procesul e asa: se face focul de fum jos, se prind bucatelele de rotisor (care acum joaca doar rolul de bara de sustinere), se inchide camera gratarului cu usa metalica si...asteptam. Fumul urca pe cosul special, pana in camera si isi face treaba. Sper ca am reusit sa explic procesul, imi e tare greu sa descriu in cuvinte treburi atat de complicate huh.gif

+Quote Post
gloxinia
mesaj Sep 19 2008, 07:07 PM

Master of disaster

Postari: 4,439
Inregistrat pe: 15-November 06
De la: undeva prin Nord-Vest..
Membrul Nr.: 34,884

Foarte fain gratarul! Super!!! Am o intrebare: cum a facut acoperisul? L-a turnat intr-o forma si apoi l-a montat acolo? Poate se apuca si sortul de gratar... Ca de un an tot amana... Amu la primavara nu mai scapa biggrin.gif

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
Bunny
mesaj Sep 29 2008, 03:57 PM

Sancho Panda

CITAT(gloxinia @ Sep 19 2008, 08:07 PM) *
Foarte fain gratarul! Super!!! Am o intrebare: cum a facut acoperisul? L-a turnat intr-o forma si apoi l-a montat acolo? Poate se apuca si sortul de gratar... Ca de un an tot amana... Amu la primavara nu mai scapa biggrin.gif

Gloxinia, multumim frumos! De facut acoperisul l-a facut asa (eu ma strambam de ras cand am vazut ce vroia sa faca, dar m-am strambat degeaba, ca a iesit foarte fain):

1. In primul rand a facut un schelet de plasa, de Buzau cred ca ii zice, de forma acoperisului, ca un clop, dar neinchis sus, pentru ca de el s-a sudat ulterior cosul de fum
2. A facut un schelet de lemn in forma acoperisului, pe care l-a montat peste caramida
3. Scheletul de sarma l-a montat pe structura de lemn facuta anterior, aceasta avand rol de sustinere a betonului turnat
4. Acum, pe margini a pus niste opritoare de lemn, ca sa opreasca scurgerea betonului pe jos.
5. A facut betonul: coment, nisip, apa - aici chiar nu stiu ce a mai pus.
6. Cu mare grija, a inceput sa toarne, de la varf cate putin amestec din acela si tot netezea, intindea amestecul pe acoperis. A durat ceva timp operatia, turnat incet, in trepte, astepta, si tot asa, pana s-a terminat de turnat si s-a intarit oarecum amestecul
7. A doua zi a mai udat cu apa sa isi mai traga acoperisul si ulterior a dat jos scheletul interior de lemn

Cam asta a fost. Eu m-am amuzat sa vad cum toarna betonul in gol, cum s-ar spune, pe o suprafata inclinata, si mi se parea munca in zadar cum tot intindea amestecul acela. Dar am ras degeaba, pentru ca s-a format un acoperis frumos. Mi-a explicat dupa aceea, ca daca ar fi fost suprafata mai mare, ar fi trebuit sa construiasca un fel de trepte de oprire intermediare pe suprafetele inclinata si sa toarne in pasi.

Sper ca ti-am putut fi de folos, scuze pentru raspunsul intarziat, dar am fost si plecata si am mai avut si niste probleme intre timp sad.gif

+Quote Post
gloxinia
mesaj Sep 29 2008, 08:30 PM

Master of disaster

Postari: 4,439
Inregistrat pe: 15-November 06
De la: undeva prin Nord-Vest..
Membrul Nr.: 34,884

Bunny, multumesc de raspuns. Am sa ii dau sa citeasca, sper sa se descurce. Daca nu el, atunci mesterul pe care o sa il angajeze icon_rotf.gif

floare.gif

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Mar 14 2009, 10:12 AM

Captain Cook

Postari: 408
Inregistrat pe: 10-November 04
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 18,481

Buna ziua
as vrea si eu sa stiu daca as putea face cumva si un coptor pt paine integrat intr-un astfel de gratar.
multumesc

--------------------

+Quote Post
Bunny
mesaj Mar 14 2009, 02:28 PM

Sancho Panda

CITAT(istrate lucia @ Mar 14 2009, 10:12 AM) *
Buna ziua
as vrea si eu sa stiu daca as putea face cumva si un coptor pt paine integrat intr-un astfel de gratar.
multumesc

Buna, Lucia. O sa il intreb pe tata pt ca si eu am vrut asa, insa am uitat de ce nu i-a facut si cuptor. Revin cu un raspuns mai tarziu.

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Mar 14 2009, 11:19 PM

Captain Cook

Postari: 408
Inregistrat pe: 10-November 04
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 18,481

de-abia astept raspunsul

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj Mar 15 2009, 11:33 AM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Bunny draga, acum vad topicul asta!!! E super...si noi construim casa noua, voma avea o gradina si o curte mare si ma tot gandeam ce cuptor "multifunctional" as putea construi in curte, iar ideea tatalui tau ca gratar+afumatoare este nemaipomenita. Cu siguranta o transmit "mesterului" meu universal (sotul tongue.gif ) s-o exploateze. Transmite multumiri tatalui tau.

Cuptor de paine nu cred ca poate fi adaugat acestui gratar...cuptorul de paine trebuie sa aiba profunzime...adica sa fie mult mai lung si larg decat e cel din imagine...Deci ar trebui modificata cu totul scara de constructie ca sa foloseasca si la asa ceva...ar trebui sa fie mai mare cam de vreo 3 ori rolleyes.gif . Si pe mine ma bate gandul unui cuptor de paine...sa vedem, ma consult cu "mesterul"...

--------------------

+Quote Post
Bunny
mesaj Mar 22 2009, 10:57 AM

Sancho Panda

Lucia, imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, am tot uitat sa il intreb. Motivul principal ar fi dimensiunile, care sunt altele la un cuptor, iar un alt motiv poate la fel de important poate e dat de material: gratarul acesta e facut din caramida refractara si asta nu se potriveste la un cuptor de paine. Sper ca ti-am raspuns la intrebare smile.gif

+Quote Post
Bunny
mesaj Mar 22 2009, 10:57 AM

Sancho Panda

KikenHana, mult succes la construitul gratarului smile.gif E ceva fain sa ai asa ceva in curte wink.gif

+Quote Post
Bonicelli
mesaj Sep 1 2009, 09:34 PM

Academic Chef

Postari: 1,416
Inregistrat pe: 29-November 08
Membrul Nr.: 46,808

Phiiiiiiiiii, hello2.gif Bunny, tzucu-te-as pupic.gif ce minunaciune ai pus tu aici. E exact ce urmeaza a faca MdeB-ul (adica Bonicelul wink.gif ) alt model, dar principiul cred ca e acelasi. Avem o carte cu explicatii cum se fac, cu poze, alea, alea, dar o explicatie concreta a cuiva care chiar a facut parca e mai omeneasca.
Multumesc si lu' mister Puius ca a pus linkul smile.gif
Dar nu-l las sa-l faca acum, laugh.gif ca vreau si eu curtea libera, fara oameni prin ea, vreau sa nu mai gatesc de cateva ori/zi, vreau sa stau in costum de baie tongue.gif ca si-asa am putin timp.
Dar de frumos o sa fie frumos il vom face cam asa:
Moaaaama, am inceput postul asta acum 2 ore si n-am apucat sa-l termin. laugh.gif
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar ...

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd September 2014 - 12:18 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare