2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> TABEL CU MASURI APROXIMATIVE ALE UNOR OBIECTE DE BUCATARIE U
MC
mesaj Apr 6 2004, 07:19 PM

Membru de onoare

Grup: Membri de onoare
Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 10,612

pentru reusita bucatelor se recomanda tuturor gospodinelor sa-si cunoasca prin masuri precise ustensilele de lucru din gospodarie. este un prim "secret" in arta culinara de familie care trebuie insusit

alimentul- o lingurita(in grame)-o lingura(in grame) -o ceasca de cafea(in grame)-un pahar sao o cana de ceai (in grame)

lapte 5 20 100 250

lapte praf 5 20 50-80 120

smintina 7-10 15-20 100-125 200-250

vin,otet
sau apa 5 15 125 250

untdelemn 4 20 115 230

bulion
de rosii - 10-15 125 250

zahar tos 7 25 125 250

orez 6 25 100 220

gris 6 25 100 200

sare 8-10 25-30 210 240

piper 5 - - -

gelatina 5 15 - -

nuci
macinate 7 20 60 120

faina
de griu 7 15-20 70-80 150-200

malai 5 15-20 125 200-250
unt,
margarina 10 20 - -

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

Go to the top of the page

+Quote Post
pisi2004
mesaj Apr 6 2004, 08:55 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 353
Inregistrat pe: 11-October 03
Membrul Nr.: 9,434

mai am si eu cateva.
un cartof cat un ou= 50-60 g.
un polonic mare de supa=400 ml.
un cub de zahar=6 g.
o farfurie adanca de supa=300 g.

--------------------

+Quote Post
Guest_mona_usa_*
mesaj Apr 6 2004, 10:20 PM

Guests

ce bine imi prinde .
multumim mult de tot!
[addsig]

+Quote Post
update
mesaj Apr 7 2004, 12:58 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 25-March 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 13,027

si pentru cele care vor sa gateasca din culinar:

1 pahar de vin=1 1/2 dl
1 ceasca obisnuita de cafea cu lapte=2 dl
1 ceasca mare de cafea cu lapte=2 1/2 dl
1 lingura cu varf de faina=25 gr.
1 lingura rasa de faina=15 gr.
1 ceasca de faina=1/4 kg
1 lingura de zahar=25-30 gr
1 ceasca de zahar= 200 gr
1 lingura de grasime sau unt=25 gr.
[addsig]

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 7 2004, 01:09 PM

.

Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

hai sa ne batem in linguri, eu tocmai am masurat alaltaieri ca o lingura de zahar are 10 grame
acum cine imi garanteaza mie ca lingurile si canile si cestile sunt egale in romania si in italia si in america si in israel?

drept sa va spun m-am plictisit de moarte sa vad cum copiati prostii de peste tot din internet fara sa le verificati
[addsig]

+Quote Post
aldaesme
mesaj Apr 7 2004, 03:13 PM

Big Chef

Postari: 775
Inregistrat pe: 11-March 03
De la: Belgie
Membrul Nr.: 6,877

ai perfecta dreptate adriana,

eu propun sa calculam volumul lingurii, sa cautam densitatea produsului si sa aflam greutatea si eu am masurat anumite cantitati...si nu "pusca" cu ce apare in tabele, fara sa mai zicem ca niciodata nu o sa reusiti sa umpleti de doua ori exact la fel lingura cu....faina sau zahar...si pana unde sunt atatea grame...si...eu am trei feluri de linguri (nu ma refer la lingurite si alte cele) la acelasi set...care e cea folosita pentru masura...ei gata, stiti ce , oricum functioneaza masura "din ochi" cred ca se pot trece si acestea la acel tip de masura...hai sa fim fericite si vesele si sa muncim cu spooor

spor la lucru si o zi placuta
esme
[addsig]

--------------------

+Quote Post
MC
mesaj Apr 7 2004, 04:49 PM

Membru de onoare

este adevarat ce spui tu adriana, dar este vorba de obiecte stas, adica lingura normala(1/50dintr-un kg) lingurita(1/200 dintr-un kg)ceasca de cafea regulara(1/10dintr-un litru) si cana(1/4 dintr-un litru0.
tabelul l-am luat dintr-o carte de bucate a lui nicolae olexiuc, care a fost(si inca mai este) un ghid extraordinar pentru foarte multe gospodine.este vorba de editia din 1979.
voi incerca sa mai introduc o data tabelul mai estetic.
as vrea sa citez ce spune autorul:"gospodina, pe linga cintar, cilindri gradati de sticla, vase de tabla emailate sau din plastic gradate, foloseste si alte obiecte precum pahare, lingurite, cani, a caror masuri sint cunoscute". in concluzie, pentru a fi mai siguri, este bine sa masuram cantitatea cuprinsa in astfel de obiecte, pentru ca, atunci cind vom avea nevoie sa le folosim ca mijloace de referinta.
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
MC
mesaj Apr 7 2004, 07:52 PM

Membru de onoare

adriana, prostiile acestea nu sint copiate la voia intimplarii, iar de data asta am si muncit mai mult pot spune, ca sa aranjej informatiile intr-un tabel si sa obtin o marime potrivita care se permite aici sa se introduca. am fost si eu mai tinara si incepatoare fiind, cautam si intrebam peste tot ca sa aflu cite un raspuns dorit la intrebarile mele. ma gindesc acuma, cit de bine mi-ar fi prins si mie internetul si informatiiile pe care le cautam, daca ar fi venit in momentul potrivit.
multumesc.
si aici daca intrati, veti gasi maimulte calculatoare electronice de transformat diferite unitati de volum, temperatura,distanta, suprafata, foarte simplu de folosit: http://gourmetsleuth.com/general_calcs.htm

un tabel cu conversia unitatilor de volum in sistemele americane si europene:
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 7 2004, 09:56 PM

.

mc, nu vroiam in nici un caz sa te supar sau sa te jignesc, pur si simplu mi se umpluse paharul in acel moment.
hai sa o mai luam si pe alta parte, daca eu aici m-as lua dupa acele tabele si as lua o ceasca de cafea asa cum se gasesc in italia rezultatul e ca ceasca mea contine 25 de grame adica exact cit o lingura tot de-a mea plina cu virf, in ce priveste lingurile am 2 masuri, iar linguritele 3, pe care sa le folosesc?
nu sunt adepta cintarului electronic indispensabil pentru ca inainte de a-l avea am facut o multime de dulciuri care au iesit la fel de mine, sa nu crezi asta
lucrul pentru care eu ma lupt este veridicitatea si exactitatea unei retete, in special in ceea ce priveste dulciurile si de aceea nu fac ceea ce imi sugereaza mereu si pe toate caile inginerul, adica postarea retetelor in retete unde fiecare poate sa scrie ce vrea si copia de unde vrea si prefer forumul unde daca cineva n-a inteles ceva ma poate intreba sau eu la rindul meu pot intreba si se poate cauta impreuna solutia nereusitei eventuale
e plina lumea de reviste si internetul de retete care nu vor reusi niciodata, eu insami am incercat de 4 ori o reteta si dupa aceea am renuntat pentru ca mi-am dat seama ca nu va iesi niciodata
apreciez ca ti-ai ocupat timpul ca sa faci tabelele astea si sper sa fie de folos cuiva, eu cred insa ca acest lucru este subiectiv
nici nu sint sigura ca am explicat ceea ce vroiam sa spun, poate ca toate masurile astea sunt perfecte si cintarul meu e nebun
nu te supara pe mine!
[addsig]

+Quote Post
MC
mesaj Apr 7 2004, 11:41 PM

Membru de onoare

nici vorba de suparare, adriana, se poate? doar tu esti(de ce sa nu recunosc)favorita mea de pe acest forum si am apreciat totdeauna sfaturile tale practice, cit si a inca citorva membri(alexandru, higeia, dl. iuga si ar mai fi ).
cit despre tabele si masuratori...si eu sint de parere ca mai mult pentru dulciuri e bine sa le ai pregatite. mie, una, nu pot spune ca mi-a iesit o prajitura cum trebuie din prima.dupa mai multe incercari, chiar daca n-am mai fost asa stricta cu masuratoarea, pot spune ca am obtinut rezultatul cel mai bun, de ... experienta capatata anterior isi spune cuvintul.
multumesc

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
adriana marcela
mesaj Apr 21 2005, 11:14 AM

Big Chef

Postari: 511
Inregistrat pe: 31-March 05
Membrul Nr.: 22,948

va rog imi spuneti si mie cat cantaresc in grame:
1 oz si 1 cup? am o reteta de trufe din martipan si nu stiu cum sa folosesc gramajele.si poate stiti cumva ce inseamna HEAVY CREAM. este cumva lapte condensat? mutumiri.

+Quote Post
aldaesme
mesaj Apr 21 2005, 01:13 PM

Big Chef

Dintre alea multe pe care le-a gasit google asta mi se pare cea mai completa...cand e vorba doar de bucatarie, e clar ca ma pot insela.
Gasesti deci la urmatorul link tot felul de conversii (aoleu si vorbitorii astia de negleza ce grea viata ne-au facut laugh.gif )

http://www.french-at-a-touch.com/Gourmet/c...conversions.htm

Poate ar trebui sa le copiem, traducem si plantam si la noi smile.gif...ce parere aveti?

Heavy Cream este smantana dulce (din care se face frisca) cu continut de grasime intre 36% si 40%.
light cream - continut de grasime intre 18% si 30%
light whipping cream (careia de regul i se spune simplu whipping cream) - grasime intre 30% si 36%.

O zi frumoasa floare.gif
Esme

--------------------

+Quote Post
MAYA
mesaj Apr 21 2005, 01:18 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Pentru mine,cea mai sigura masura este,cîntarul,sau paharul gradat cu ml si gr ..asa nu se da gres icon_biggrin.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
aldaesme
mesaj Apr 21 2005, 01:35 PM

Big Chef

paharul meu pe langa metrice are si marcaje in oz si cup si mai stiu eu ce alte d-astea...asa ca io m-am scos pe viata...sau pana se sparge paharul icon_razz.gif icon_lol.gif

--------------------

+Quote Post
adriana marcela
mesaj Apr 22 2005, 09:43 AM

Big Chef

Aldaesme,multumesc frumos ptr ajutor. Ar fi un lucru nemaipomenit sa ne traduceti si noua fetelor din Romania masurile englezesti sau americane.Bineinteles daca aveti timp.multumiri.

+Quote Post
MAYA
mesaj Apr 22 2005, 09:52 AM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

[quote=aldaesme]paharul meu pe langa metrice are si marcaje in oz si cup si mai stiu eu ce alte d-astea...asa ca io m-am scos pe viata...sau pana se sparge paharul tongue.gif laugh.gif[/quote]

..si al meu ,mai are si oz,dl..etc..si al meu e de plastic..asa ca nu se sparge tongue.gif: P 1-0 pentru mine biggrin.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 22 2005, 10:19 AM

.

Adriana ai o rețetă anume care te interesează, spune-ne-o și încercă să-i dăm de capăt.
Sau te interesează numai așa la modul general.
Din câte știu eu și aștept să fiu corectată de o fată din America dacă greșesc cup-ul lor ar trebui să fie o cană de 250 de grame.
Și s-a mai discutat pe aici de transformările astea dar nu-mi mai amintesc unde.

+Quote Post
adriana marcela
mesaj Apr 22 2005, 11:26 AM

Big Chef

Adriana,am o reteta de trufe din martipan luata de pe net si are urmatoarele ingrediente:
-12 oz bittersweet chocolate
-1/3 cup heavy cream
-1 bax(7 oz) martipan
-1 tsp lichior de amaretto
-1/4 cup cacao
tot cautand pe culinar unde exista decoratii ptr tort am dat de o adresa unde aratau fel de fel de chestii printre care si aceasta reteta de trufe care arata f bine.Adriana mi-ai dat o idee buna sa fac decoratii din plastilina.de cateva zile tot exersez si am fost f f incantata de ce mi-a iesit.m-am uitat la decoratiile Salmei care sunt superbe.acum incerc sa mai gasesc pe culinar si alte pagini cu decoratii.imi pare rau ca nu prea am timp.oricum de Paste vreau sa fac primul meu tort decorat mai deosebit,adica cu ceva facut din martipan.pacat ca nu va pot trimite poze.
am promis la un moment dat ca o sa mai trimit si eu cate o reteta cand am timp,dar am avut o inmormantare in familie si nu prea am chef de scris sau citit.dar cum microbul este mare nu ma rabd ca macar din cand in cand sa mai intru pe culinar.

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 22 2005, 02:41 PM

.

ok pupic.gif trec toate

la măsuri le așteptăm pe americance să-ți traducă

+Quote Post
Anat
mesaj Apr 22 2005, 03:18 PM

Big Chef

Postari: 737
Inregistrat pe: 13-August 04
De la: Canada
Membrul Nr.: 16,264

Adriana Marcela, pentru reteta de trufe :
1 oz= 28.35 g
1 cup= 250 ml

deci ar fi (cantitati rotunjite):

-12 oz bittersweet chocolate 340 g ciocolata
-1/3 cup heavy cream 85 ml crema(sau 1/3 de cana de 250 ml)
-1 bax(7 oz) martipan 200 g martipan
-1 tsp lichior de amaretto 1 lingura de amaretto
-1/4 cup cacao 65 ml cacao (sau 1/4 cana de 250 ml)

Un sfârsit de saptamâna cât mai frumos îti doresc si trufe cât mai bune icon_razz.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 27th November 2014 - 09:27 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare