7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Realizarea unui tort, pas cu pas
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 08:49 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Mai intii de toate faceti un blat cum vreti voi cu reteta de chec, de pandispan, de tort cu iaurt, cu cacao, de orice vreti voi si stiti ca va iese perfect. Puteti sa il si cumparati dar in cazul ala nu mai sunt prietena voastra mad.gif
In cazul de fata eu am facut 2 blaturi dreptunghiulare

Imagini Atasate
Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 08:52 AM

.

Apoi blaturile trebuie taiate felii, eu am norocul sa posed dupa ani de cautari o scula excelenta pentru treaba asta, e facut ain Germania. Se poate regla firul si astfel decide cit de inalt sa fie stratul de blat.
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 08:53 AM

.

In povestea de fata am obtinut straturile astea
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 08:58 AM

.

Apoi blatul trebuie insiropat. Fiecare poate face ce vrea muschiul propriu si in cazul de fata, adica poate face un sirop de apa si zahar si coaja de lamiie, poate face ceva cu lichioruri dulci dar atentie, in acel caz daca tortul va fi mincat de copii trebuie fiert lichiorul ca sa se evapore alcoolul.
Eu am fost mai smechera si pur si simplu am amestecat sirop de afine cu apa, l-am pus in sticluta asta si am stropit blatul, se poate folosi si o pensula mare sau in lipsa de toate astea pur si simplu se poate varsa cu o lingura.
Asta era primul strat pe care l-am asezat deja pe tava in care a fost apoi servit tortul si pe margini am pus foaie de aluminiu pe care apoi am eliminat-o. Asta pentru ca in felul acesta ceea ce a curs pe alaturi nu a murdarit tava.

[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:06 AM

.

Dupa ce blatul a fost insiropat se pune crema care se intinde cu spatula aceasta speciala, daca n-o aveti cu un cutit cit mai lung sau cu ce aveti.
Crema respectiva eu am obtinut-o fierbind citeva minute smintina (cea lichida care aici n-are nici un gust si care pusa in robot devine apoi frisca, dar e doar smintina pura nu porcarii vegetale sau altceva) la care am adaugat apoi resturile de ciocolata de la ouale pe care le-a primit Marco de Paste, proportia e de exemplu la 200 de grame de smintina 300 de grame de ciocolata. Ideea acestei creme apartine prietenei mele Rossanina de pe situl italian. Se lasa apoi sa se raceasca aceasta crema mestecind din cind in cind. Trebuie sa stati insa departe de ea pentru ca e mortala, eu nici nu vreau sa ma gindesc cit am mincat.
Normal ca la un tort puteti pune si alta crema de care vreti voi.
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:09 AM

.

Si tot asa strat dupa strat pina ce finiti straturile de blat, punindu-l deasupra pe cel care era deasupra blatului pentru ca e egal.
Toata aceasta chestie se acopera cu aluminiu si se pune la frigider pina a doua zi cind veti termina decoratia.
E mai bine sa fie facut cu o zi inainte pentru ca se aseaza mai bine straturile.

[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:14 AM

.

Intre timp puneti pe componentii familiei sa munceasca cot la cot ca in orice democratie adevarata.
Eu am cumparat pentru om si unelte martipan care altceva nu e decit o pasta facuta cu faina de migdale si zahar praf dar pe care eu inca nu am facut-o singurica Rusinat
Acest martipan trebuie amestecat cu zahar praf, colorat dupa placere si modelat la fel.
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:46 AM

.

Intre timp se pregateste pasta de zahar care sa acopere tortul care altceva nu este decit o pasta facuta din zahar pudra in proportie de 450 de grame (atentie nu zahar tos facut pudra de voi in robot ci zahar pudra cumparat pentru deoarece contine amidon care e indispensabil pentru reusita acestei paste) amestecat cu 30 ml apa, 5 gr gelatina, 50 gr glucoziu. Reteta apartine tot prietenei mele.
Se pune gelatina in apa, se lasa sa se umfle, se pune pe foc ca sa se dizolve si se adauga glucoziul. Nu trebuie sa fiarba, trebuie numai sa devina lichid. Se amesteca apoi cu zaharul si se lucreaza ca un aluat, daca se lipeste se adauga zahar, daca e prea tare se adauga apa, se lucreaza ori cu zahar presarat mereu pe masa de lucru ori cu amidon, asta ca sa nu se lipeasca.
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:50 AM

.

Se intinde cu sucitorul ca un aluat, cind incepeti sa faceti treaba asta trebuie sa nu va intrerupeti pentru ca pasta cum trece timpul cum se intareste si nu mai e maleabila.
[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:52 AM

.

Se pune apoi foaia peste tort. Stratul de deasupra trebuie uns cu o marmelata sau o gelatina calda ca sa fie lichida, astfel foaia se lipeste si nu aluneca.
Si peste foaia de pasta de zahar puneti ce vreti, ori floricele ori jucarele, friu liber fantaziei voastre.

[addsig]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 09:54 AM

.

Yandira, am incercat sa explic cit mai babeste posibil. daca cineva are intrebari va stau la dispozitie.
Si mei inainte de a o face prima data mi s-a parut o chesti nemaipomenita asa cum mi se parea aluatul de cremes imposibil.
dar asa cum spune o renumita publicitate cindva: daca vrei cu adevarat, poti! Rizind

[addsig]

+Quote Post
MAYA
mesaj May 26 2004, 12:30 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Aditza,tu ai nervi ,mama zimbitor
thumbup

[addsig]

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
angelique
mesaj May 26 2004, 12:42 PM

fata de treaba

Grup: Membri
Postari: 1,317
Inregistrat pe: 17-March 04
De la: milano
Membrul Nr.: 12,812

Fetelor va asigur ca pe cat era de frumos pe atat era de bun,sa ne traiesti Adriana ! si sa continui cu lectiile de bucatarie ca tare bine ne mai prind.
[addsig]

--------------------
Un intelectual este cel care a invatat totul, a uitat totul,dar stie unde sa caute!
IPB Image

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 26 2004, 01:42 PM

.

Adica de ce Mihaela, ce-am facut?
[addsig]

+Quote Post
ANCUTA
mesaj May 26 2004, 04:39 PM

Master of disaster

Postari: 2,915
Inregistrat pe: 20-February 02
De la: Arena
Membrul Nr.: 2,380

Adriana, vina marturisita pe jumatate iertata: tre sa recunosc ca am mai cumparat blat de tort !!!! Mai ramii prietena mea ????

Stii ca am cautat peste tot fierastrau de taiat tortul , (culmea, ca scria pe el ca e nemtesc), si nu am gasit nicaieri. Probabil ca doar la voi am sansa sa il gasesc.
[addsig]

--------------------
ANCUTA

+Quote Post
Lapona Enigel
mesaj May 26 2004, 04:41 PM

Cu ursii albi

Postari: 6,053
Inregistrat pe: 5-April 04
De la: inbetween
Membrul Nr.: 13,288

Chiar asta vroiam sa te intreb si eu Adriana cand am vazut ca ai masinaria minune; eu la taiat blatul sunt un dezastru!!!

Ne zici si noua ce marca e; l-ai luat din Germania sau de acolo de la tine?

Salveaza-ne!
[addsig]

--------------------
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.nationalgeographic.com/chan...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

+Quote Post
ANCUTA
mesaj May 26 2004, 04:49 PM

Master of disaster

Postari: 2,915
Inregistrat pe: 20-February 02
De la: Arena
Membrul Nr.: 2,380

Iti raspund eu: l-a luat de acolo.stai linistita, ca daca gasesc iti zic sofort.
[addsig]

--------------------
ANCUTA

+Quote Post
Lapona Enigel
mesaj May 26 2004, 05:02 PM

Cu ursii albi

Postari: 6,053
Inregistrat pe: 5-April 04
De la: inbetween
Membrul Nr.: 13,288

Valabil si din partea mea; cred ca saptaman viitoare ma duc pe la MediaMarkt si iti zic daca l-am reperat fac cu ochiul
[addsig]

--------------------
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.nationalgeographic.com/chan...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

+Quote Post
Monica
mesaj May 27 2004, 07:26 AM

Big Chef

Postari: 845
Inregistrat pe: 21-February 02
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 2,400

Adriana, felicitari pentru baiat,sa-ti traiasca, sa se faca mare si frumos.
Tortul arata super,imi inchipui si gustul. Am o singura intrebare;ce este glucoziul, ai idee sub ce forma il gasim in Romania?

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 27 2004, 08:07 AM

.

Fierastraul mi l-a adus un prieten de la Pavia dar daca imi amintesc bine l-am vazut cu Ancuta si in vitrina unui magazin de aici de la Torino, oricum e nemtesc, scrie numai nemteste pe el dar ambalajul l-am aruncat de mult asa ca nu va pot spune ce scria.
Oricum lipsa lui nu trebuie sa va impiedice sa taiati un blat de tort ca sa faceti un tort. Puteti pune in blat scobitori paralele la inaltimea la care vreti sa taiati si sa taiati apoi cu cutitul, scobitorile va ajuta sa taiati drept.
Monica glucoziul cred ca asa se cheama si in Romania, e ca un sirpo foarte foarte dens transparent, nu stiu sa iti zic din ce provine. Eu am gasit galeti de 10 kg la Metro si era scris "sciroppo di glucosio" adica sirpo de glucoziu, l-am impartit apoi cu multe prietene pentru ca 10 chile imi ajung pentru 40 de ani cred. La farmacie nu cred ca e recomandabil sa intrebi pentru ca poate iti dau altceva, s-r putea intreba pe la cofetarii.
E folosit si la inghetate ca cica nu le face sa se intareasca, apoi eu il folosesc ca sa fac pasta asta sau il amestec cu ciocolata topita si devine o chestie maleabila pe care o poti modela cum vrei.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th October 2014 - 02:57 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare