2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> forme de silicon
s_tana
mesaj Jul 21 2005, 10:41 AM

mami de fluturas

Grup: Membri
Postari: 4,116
Inregistrat pe: 12-July 05
De la: deutschland
Membrul Nr.: 25,609

am vazut ca unele dintre voi aveti forme de prajituri din silicon.vreau sa va intreb daca se pot folosi si la cuptorul cu gaz sau numai la cel electric??

sunt saptamana aceasta in oferta la tchibo si eram tentata sa-mi iau una mie si una mamei(are cuptor la gaz in ro).
Go to the top of the page

+Quote Post
angelique
mesaj Jul 21 2005, 12:00 PM

fata de treaba

Postari: 1,317
Inregistrat pe: 17-March 04
De la: milano
Membrul Nr.: 12,812

pot fi folosite si in cuptorul de gaz ,pe ele au scris limita de temperatura de obicei intre -40 pana la 230 grade C deci cumpara-i linistita si mamei tale

--------------------
Un intelectual este cel care a invatat totul, a uitat totul,dar stie unde sa caute!
IPB Image

+Quote Post
s_tana
mesaj Jul 21 2005, 12:57 PM

mami de fluturas

angelique multumesc!

am plecat la cumparaturi atunci.

o zi buna. icon_salut.gif

+Quote Post
s_tana
mesaj Aug 21 2005, 11:13 AM

mami de fluturas

mi-am cumparat in final un set de forme de silicon dar mai vin acum cu o intrebare.trebuie unse sau le folosesc asa pur si simplu?

pe cutie nu scrie mai nimic(adica scrie la ce temp rezista si ca se pot folosi si la MU)

Tana

+Quote Post
Mama Celeste
mesaj Aug 21 2005, 11:25 AM

Master of disaster

Postari: 2,714
Inregistrat pe: 20-November 04
Membrul Nr.: 18,817

Trebuiesc unse doar la prima folosire ...dupa aceea nu mai e nevoie sa repeti operatia.

+Quote Post
Danieluta
mesaj Aug 22 2005, 12:39 AM

Captain Cook

Postari: 426
Inregistrat pe: 5-November 02
Membrul Nr.: 5,306

Sint si eu posesoarea primelor forme de silicon si sint f. multumita de ele.Le-am comandat din TV,se numesc "Smartware".Am facut niste legume la cuptor in tava mare si au iesit f. bune.Eu nu am uns tava si nu s-a lipit nimic.

+Quote Post
s_tana
mesaj Aug 22 2005, 08:19 AM

mami de fluturas

danieluta ale mele sunt forme de prajituri(chec,muffins si gulguf) si am intrebat ca sa fiu sigura si sa nu am probleme cand le scot afara din tava.

Tana

+Quote Post
Miorita
mesaj Apr 14 2006, 01:39 PM

Bucataras

Postari: 169
Inregistrat pe: 12-April 06
Membrul Nr.: 31,533

Mi-am cumparat si eu forma de tarta din silicon ... e super. Am vazut si tava mai mare, tavi de cozonac etc ... sunt incantata! Eu nu am uns-o de loc la prima folosire. Am spalat-o bine, s-a uscat si cat timp am facut blatul, forma goala a stat in frigider icon_biggrin.gif ... nu ma intrebati de ce, cred ca am citit pe aici pe forum rolleyes.gif, pe cutie nu scria ce si cum ... decat:
-40 pana la + 280 grade C
Nu s-a prins nimic iar spalatul a fost floare la ureche, adica un "clatit" cu detergent ...
Cuptorul meu e pe gaz si cam stravechi, asa ca blatul de tarta afost gata in 15 minute, ca nu stiu la ce temperatura lucreaza ... dar sper sa ne mutam anul asta si im cumpar unul mai modern!

Acest mesaj a fost editat de Miorita: Apr 14 2006, 11:06 PM

--------------------
"Orice sut in dos e un pas inainte ".

+Quote Post
yta
mesaj May 2 2006, 12:33 PM

Captain Cook

Postari: 290
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 30,592

Pentru fetele din RO.

Azi am luat ultimul nr. din practic,si fac astia in el reclama la forme de silicon.eu nu posed asa ceva si-mi doresc foarte tare...In "marele " meu oras am intrebat la magazinele de specialitate si toti s-au uitat chioris la mine.Asa as fi facut si eu inainte de culinar icon_biggrin.gif .Stati sa va pun o poza a paginii respective...

Cind am fost ultima data in capitala,am casit la Cora ,dar erau din cele albastre,despre care am auzit pe la fete ca nu-s asa grozave.In revista nu zic cum si daca poti lua de la ei ,si pagina de net nu se deschide.
Ce as fi vrut eu:daca este cineva din zona(Sighisoara) sau care stie daca se pot comanda on -line,sau si mai simportant,daca are cineva formele lor,date despre calitate...va roooog!
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
s_tana
mesaj May 2 2006, 12:40 PM

mami de fluturas

yta,la metro nu ai incercat sa te uiti de forme de silicon.de obicei acolo gasesti de toate.eu la timisoara am gasit si martipan.zic si eu acuma,nu am mai fost de 6 luni in tara.

+Quote Post
petunie
mesaj May 2 2006, 01:45 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

mie mi se deschide site-ul lor,dar nu pierzi nimic daca nu poti intra,nu au absolut nimic deosebit.

Si eu zic sa incerci pe la magazine mai mari,eu daca nu ma insel,cred ca si la Billa am vazut.

+Quote Post
yta
mesaj May 2 2006, 01:46 PM

Captain Cook

Postari: 290
Inregistrat pe: 1-March 06
Membrul Nr.: 30,592

Adevarul e ca n-am mai fost de vreo doi ani in Metro,de cind mi-a expirat cardul icon_biggrin.gif M-au incintat cele din revista ca au forme deosebite,si mai mult cele cu figurine,pentru piticii mei.Stii cum e:n-am deloc,dar nici nu vreau orice icon_biggrin.gif

Multumesc pentru sugestie,S-Tana!

+Quote Post
aci
mesaj May 3 2006, 03:59 AM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 6-March 06
Membrul Nr.: 30,686

acum 2 saptamini am fost in Medias si la supermarketul Trident am vazut forme de silicon de la firma asta.Erau absolut superbe,erau o gramada de forme cu figuri din desene animate era o varietate f.mare.
Eu am cumparat o manusa de silicon la 30 ron care e foarte folositoare.
Acum 2 sapt.am incercat sa intru pe site-ul lor si nu mergea dar acum a mers.E la inceput ca la multe sectiuni scria ca e in constructie. icon_smile.gif

--------------------
IPB Image Asa merita cei care sunt gelosi pe cei care fac niste suuuuuuper prajituri!!!Dra va rog,nu mi-o luati in nume de rau!

+Quote Post
Patrisia
mesaj May 3 2006, 10:27 AM

Bucataras

Postari: 70
Inregistrat pe: 16-December 05
De la: Constanta
Membrul Nr.: 29,436

Am intrat si eu pe site-ul lor acum si au niste forme superrr care pe la noi nu gasim asa ceva nici in Billa, nici in Metro , nici in Sellgros, va asigur ca nu au asa ceva ca eu tot am cautat dar nu au nimic de genul asta. Acum am marea rugaminte daca cineva a luat de la ei forme sa imi spuna si mie ca eu am sunat la ei si mi-au spus ca trebuie sa ai o firma ca sa iti trimita comanda, ca pe persoana fizica nu pot onora comanda, iar preturile ti le trimit prin fax in momentul cind comanzi. Asa ca daca cineva a luat silicoane de aici sa ne spuna si noua ceva preturi ca sunt tare curioasa.

+Quote Post
IANA
mesaj May 3 2006, 10:34 AM

Captain Cook

Postari: 232
Inregistrat pe: 26-May 04
De la: Cluj-Napoca (Cluj)
Membrul Nr.: 14,540

Am primit si eu doua forme de silicon, una pentru briose si una pentru tort, dar sunt ca un cauciuc moale. Cea pentru briose are un suport metalic si deci nu a fost greu sa o folosesc, dar cealalta nu are suport si cred ca daca nu o pun intr-o cratita ca sa nu se deformeze, chiar va curge din ea compozitia atit este de moale.
In cazul acesta mai bine folosesc direct cratita, ce rost are sa mai pun si siliconul.
Ca sa fiu sincera habar n-am de ce se mai fac aceste forme.
Voi aveti asa ceva ? Cum se folosesc ? Imi puteti da vreo idee ?

+Quote Post
s_tana
mesaj May 3 2006, 10:39 AM

mami de fluturas

iana, eu formele inainte de a le umplele pun pe gratarul de la cuptor si imi este foarte usor apoi sa o pun in cuptor fara sa curga.sunt moi dar ai avantajul ca ai scapat de hartia de copt,de uns forme si dupa ce coci in ele rastorni dupa 1-2 minute checul sau tarta,sau muffinsurile si se comporta excelent.nu se lipesc deloc.
in romania pentru ca am aragaz mare pun forma(mi-am luat numai de gulguf si tarta pt acolo) intr-o cratita obisnuita dar mica de inaltime si se lucreaza cu ele fara probleme.
eu personal sunt foarte multumita.

+Quote Post
IANA
mesaj May 3 2006, 11:28 AM

Captain Cook

Postari: 232
Inregistrat pe: 26-May 04
De la: Cluj-Napoca (Cluj)
Membrul Nr.: 14,540

Eu nu am uns prima data forma de briose.
S-au desprins destul de usor, dar m-am ajutat putin de coada unei lingurite, cu care le-am si scos din forme.
Pe mine m-a cam uimit forma de tort, care este cam deformata de moale ce e.
In concluzie si tu folosesti o cratita ca suport.
Multumesc pentru raspuns Tana.

+Quote Post
NICOLINA
mesaj May 23 2006, 11:38 AM

Master of disaster

Postari: 1,747
Inregistrat pe: 15-May 06
De la: Romania
Membrul Nr.: 32,077

si eu vreau tavi de silicon si formite pt. praji si bomboane

stie cineva de unde pot gasi in zona rolleyes.gif mad.gif

+Quote Post
georgi8us
mesaj May 25 2006, 09:24 AM

Captain Cook

Postari: 436
Inregistrat pe: 3-January 06
De la: Alba Iulia
Membrul Nr.: 29,675

Apropo de tavi din silicon, la noi la Kaufland am vazut de culoare albastra. Acelea sunt bune? Daca nu, care sunt bune? Lamuriti-ma si pe mine. va rog.

+Quote Post
s_tana
mesaj May 25 2006, 08:07 PM

mami de fluturas

georgi eu cred ca nu conteaza neaparat culoarea.eu mi le-am luat toate albastre ca asa le-am gasit la oferta.dar acum am vazut una galbena interesanta si am pus ochii pe ea.poti cumpara ce culoare vrei,de silicon sa fie icon_smile.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd July 2014 - 01:37 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare