Sari la conținut

Poză

ajutoooooor ..................fiica mea are paduchi

105 răspunsuri la acest topic

#101 Monasi

Monasi

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 03 January 2013 - 10:01 PM

CITAT(mihaela j. @ Apr 19 2008, 08:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
merci pentru raspuns, Pocahontas! problema este ca produsele recomandate se folosesc cel mult o data l a trei zile. dupa ce am spalat-o cu produsele respective! cred ca de trei ori in aceasi seara, " am gasit dupa uscarea parului paduchi vii care se plimabu in voie prin podoaba minunata a printesei mele! am intrat in panica! azi dimineata am foslosit si un al sampon care se zice ca ar avea efect in cadoua zile si rezultatul a fost acelasi! o caut in cap ca maimutele.... fara sa-i pap blink.gif (fac haz de necaz) si ma ingrozeste faptul ca sunt oua ramase si acelea ... banuiesc ca vor fi in curand " balauri" (cum ii spunem noi... eu si sotul meu).....
de tuns pe chelie cred ca ar i ultima si ea mai drastica solutie asa ca merci pentru confirmarea ca gazul este bun pentru omorarea ticalosilor!!!!!!!! :(

Incearca sampon pantene aplicat pe par fara apa ca o masca timp de 10 min dupa care clatesti si dispar pana si ouale in maxim 3 zile eu asa am scapat cand eram mica

#102 AndraPop

AndraPop

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 10 April 2014 - 10:27 PM

Fratele meu mai mic a avut paduchi cand era la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.
A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.
Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.

#103 lumynyta

lumynyta

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 17 September 2014 - 07:14 PM

Si ai mei au inceput scoala si in curtea scolii se vorbeste ca au fost gasiti copii cu paduchi. em_new_05.gif Doamna ne-a recomandat "discret" un spray, Paranix, care spune ca este preventiv si functioneaza. A folosit cineva, se gaseste usor?
Multumesc anticipat.
Mutatio Et Gaudium -(Change And Joy)

#104 DimaAndreea

DimaAndreea

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 06 October 2014 - 05:17 PM

Eu pot sa iti confirm ca am folosit aceste gel natural impotriva paduchilor si lindinilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai -tea tree de la Thursday Plantation si chiar a functionat foarte bine. Deci il recomand.

Pe langa aceste gel eu mi-a cumparat si un balsam si un sampon natural tot pe baza de arbore de ceai de la ei pentru a fi sigur ca tot e ok. Dupa 7 zile de la primul tratament cu gel am aplicat iar gelul a fi sigura ca nu a ramas vreo lindinie nepieptanata. Pup si aveti grija de voi

#105 lobby

lobby

micro Bucatar

• Membri
  • 39 posturi

Postat 24 October 2014 - 08:06 PM

QUOTE(lumynyta @ Sep 17 2014, 08:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si ai mei au inceput scoala si in curtea scolii se vorbeste ca au fost gasiti copii cu paduchi. em_new_05.gif Doamna ne-a recomandat "discret" un spray, Paranix, care spune ca este preventiv si functioneaza. A folosit cineva, se gaseste usor?
Multumesc anticipat.

Da, Paranixul e foarte bun. Eu stiu de sampon Paranix, care se gaseste in farmacii si stiu ca se foloseste doar o data, si apoi se repeta peste o saptamana. Copii surorii mele asa au scapat de paduchii pe care i-au luat intr-o tabara la mare.

#106 NataliaAxente

NataliaAxente

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 03 October 2017 - 12:12 PM

Petrolul lampant face minuni crede-ma.-e foarte corect, doar ca trebuie facut un amestec de 50% ulei (de masa de orice fel)+ 50% petrol lampant/kerosene (peste hotare) altfel arede cumplit pielea. Dupa ce am incercat cel mai scump si mai laudat sampon din farmacie (Australia), si cum nu am vazut rezultate, am inceput sa caut pe internet. A doua seara eu si fetita am dormit cu ulei de masline in cap toata noaptea (pt protectie am folosit showercap, punga de plastic si esarfa)+ dimineata ne-am spalat cu sampon de vase si clatit cu otet. Seara a treia eram deja disperata si m-am hotarit sa incerc reteta cu 50%ulei+50% kerosena toata noaptea-reteta stramosilor nostrii transilvaneni- (la fel am folosit showecap, punga de plasic legata strins destul ca sa nu iasa vaporii de kerosina si esarfa) + dimineata spalat cu ulei si clatit cu otet. A doua zi dimineta sotul meu astepta dezastrul, dar nimic. Mi-am luat curaj si urmatoarea seara m-am dat din nou cu acest amestec si am dat si fetita. Asta se intimpla Vineri seara, Simbata am curatat cite oua am putut, eu am incercat sa ma curatat cum am putut cu pieptenele special, Duminica am mai gasit citeva vreo 30 in capul fetitei, Luni nu mai multe de 10, iar Marti dimineata mi-am luat inima in dinti si ne-am dus la doctor. Doctorul nu a gasit NIMIC, nici macar oua moarte! Aleluia, am scapat.! In conjunctie cu acest tratament,ne-am clatit cu otet in fiecare dimineata. In fiecare zi am fiert la 90grade in masina de spalat TOT, lenjerie de pat,  toata lenjeria de corp, strampi, bluze, esarfe de plasic, bluze cu amestec de fibre sintetice, prosoape si le-am calcat in fiecare zi.  Am fiert 90 grade in masina si jucarii de plush, am pus plastic sub cearceaf sa nu murdaresc salteaua, am pus apa clocotita pe piepteni in fiecare zi,am dat cu sprey de gindaci TOT, paturi, fotolii, etc. Atita doar sa aveti grija sa stingeti toate focurile din casa, fumatul interzis total, stingeti chiar si incalzirea cu gaz. E cam greu cu centralele in Romania, dar trebuie disciplina totala pentru ca kerosina e FOARTE inflamabila. Eu am aerisit toata casa inainte de a ne spala si a deschide incalzirea, cit ca am cam inghetat.  Sper sa va fie de folos experienta noastra. Noi sper sa nu mai avem placerea de a repeta acest exercitiu tot restul vietii, dar chiar daca se intimpla di nou macar am o speranta ca nu traiesc cu paduchii in cap 7-14 zile cum se recomanda la farmacie, intre aplicarea urmatorului sampon care sa nu dea nici un rezultat altul decit crearea unui nou val de super paduchi mai grasi si mai rezistenti la chimicale decit generatia anterioara.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi