Sari la conținut

Poză

Orhideele noastre

1083 răspunsuri la acest topic

#1 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 03 February 2007 - 12:39 AM

Maya si oricine se pricepe, va rog frumos, sfaturi.
Mi-am luat azi de la in's orhideea asta, 5 euro
intera.jpg
deasupra in ghiveci e asa
radice_sopra.jpg
inauntrul ghiveciului e asa
vaso.jpg
ce trebuie sa-i fac? o travazez acum si daca da unde? ce fel de apa ii pun si cind? unde o tin? si tot ce trebuie sa mai stiu, multumesc frumos si asta e pentru voi
fiore.jpg

#2 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 03 February 2007 - 05:40 AM

Pana vine Maya , zic eu , da zice si ea cand apare biggrin.gif !!!

vezi sa nu o o ineci ca ii putrezesc radacinile , una din ale mele se mai tinea doar intr-un fir de radacina ( experientele astea bata-le vina biggrin.gif ) acum isi revine si are doua varfuri de radacina noi acuma date de la baza frunzelor. Ii place apa fara calcar , deci acida , cu substanta de care uzi azaleele si lamaii merge sa ii dai si ei , dar grija ca are deja substante acidificante in amestecul din ghiveci , deci nu te apuca acuma sa ii dai. Cea mai buna apa de udat e apa de ploaie, daca apuci sa iti strangi e super , daca nu ... iti zice Maya exact firma de ii da sa bea tongue.gif !!!!!!!

Nu ii place lumina directa, poti sa o pui pe o masa in interiorul camerei si sa o admiri tot timpul. Ii place aerul umed , cat se poate de umed dar nu ii place apa sa ii ajunga pe frunze si cu atat mai putin intre frunze. Sfat, iti iei un ghiveci ornamental si o pui cu ghiveciul ei initial cu totul in el , asezi ghiveciul pe o farfurie sau o tava pe care asterni pietricele ( daca gasesti de cumparat e bine , daca nu , strangi de la rau , is bune si alea de acvariu) si torni apa peste pietre , acest lucru asigura un minim de umiditate in jurul frunzelor din evaporare.

Grija la taiat lujerii cu florile, daca citesti mai sus vezi ce flori are Maya si ce nema flori am eu , acum dau lujerii noi dupa un an deabia..... !!!!

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 03 February 2007 - 12:55 PM

(SIMONA.B @ Feb 3 2007, 04:40 AM)

vezi sa nu o o ineci ca ii putrezesc radacinile , una din ale mele se mai tinea doar intr-un fir de radacina ( experientele astea bata-le vina biggrin.gif ) acum isi revine si are doua varfuri de radacina noi acuma date de la baza frunzelor. Ii place apa fara calcar , deci acida , cu substanta de care uzi azaleele si lamaii merge sa ii dai si ei , dar grija ca are deja substante acidificante in amestecul din ghiveci , deci nu te apuca acuma sa ii dai. Cea mai buna apa de udat e apa de ploaie, daca apuci sa iti strangi e super , daca nu ... iti zice Maya exact firma de ii da sa bea tongue.gif !!!!!!!

Nu ii place lumina directa, poti sa o pui pe o masa in interiorul camerei si sa o admiri tot timpul. Ii place aerul umed , cat se poate de umed dar nu ii place apa sa ii ajunga pe frunze si cu atat mai putin intre frunze. Sfat, iti iei un ghiveci ornamental si o pui cu ghiveciul ei initial cu totul in el , asezi ghiveciul pe o farfurie sau o tava pe care asterni pietricele ( daca gasesti de cumparat e bine , daca nu , strangi de la rau , is bune si alea de acvariu) si torni apa peste pietre , acest lucru asigura un minim de umiditate in jurul frunzelor din evaporare.

Grija la taiat lujerii cu florile, daca citesti mai sus vezi ce flori are Maya si ce nema flori am eu , acum dau lujerii noi dupa un an deabia..... !!!!

Deci nu as putea sa o pun in sufragerie pentru ca nu e umed si e cald acolo e semineul. asa ca umed ar fi in baie, tre sa vad daca intra pe geamul din baia mica dar acolo mi-e teama sa nu-i fie prea frig, lumina nu e multa ca fereastra da spre spatele casei care e la nord si nu e multa lumina.
Deci mentin ghiveciul asta, il pun intr-un ghiveci pe fundul caruia pun pietris, de ala iau slava domnului de pe cararea noastra wink.gif
mersi simo pupic.gif

#4 merle mihaela

merle mihaela

Bucataras

• Membri
  • 174 posturi

Postat 04 February 2007 - 06:30 PM

buna adriana,
si eu am tare demult 2 orhidee.le ud 1 x pe saptamana ,cu apa pe care o am de obicei pusa intr-o sticla de plastic(adica statuta).atentie la explicatia cu "apa calcaroasa" si "apa acida"eu cred ca e o neintelegere.ca apa e calcaroasa inseamna ca are un continut ridicat de saruri de calciu si magneziu.pt.asta nu e nevoie decat sa lasi apa sa se aseze(daca continutul de saruri e mai mic),sau in cazul extrem sa o fierbi si sa o lasi la racit. chestia cu apa acida nu o mai comentez ca nu-i cazul.
specia pe care tu o ai este cea mai draga mie,fiindca e tare harnicuta,inflorind des.(se cheama phalaenopsis).
orhideele mele stau in geamul sufrageriei(inspre west).cred ca s-au obisnuit deja cu conditiile biggrin.gif
ma ,mir ca tu ai cumparat-o cu 5 euro.la noi atunci cand o gasesti la promotie costa cca.8euro ,pt ca are 2 lujeri cu flori.
in magazinele private de flori e mult mai scumpa.
numai bine

(Adriana Nicoleta @ Feb 3 2007, 02:55 PM)

cool.gif--><div class='quotetop'>(SIMONA.B @ Feb 3 2007, 04:40 AM) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

Deci nu as putea sa o pun in sufragerie pentru ca nu e umed si e cald acolo e semineul. asa ca umed ar fi in baie, tre sa vad daca intra pe geamul din baia mica dar acolo mi-e teama sa nu-i fie prea frig, lumina nu e multa ca fereastra da spre spatele casei care e la nord si nu e multa lumina.
Deci mentin ghiveciul asta, il pun intr-un ghiveci pe fundul caruia pun pietris, de ala iau slava domnului de pe cararea noastra wink.gif
mersi simo pupic.gif

#5 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 February 2007 - 07:44 PM

Adrianuta,orhideea ta arata foarte bine,arata tare sanatoasa ,tînara si mai e si frumoasa.Sa-ti traiasca.
*Nu lumina directa se ard frunzele..desi nu moare,optic arata urît.
*Apa 1 x saptamîna,si nu multa.Daca beti de exemplu apa plata,pune-i si ei cîte o gurita direct din sticla biggrin.gif
E mai buna ca apa de la robinet..sau cum zicea si Mihaela,daca uzi cu apa de la robinet,pune-o din nainte în sticla si lasa sa se aseze impuritatile .
*Dupa ce pica florile,taie lujerul la aprox 30-35 cm înaltime(masurat de la baza),daca vrei flori mari.
*Pe acest lujer iese un altul anul viitor..orhideea se poate taia în enshpe feluri..se pot face ramificatii sa arate ca un copacel..dar atunci ramîn florile mai mici.
Asa ramîn mari,la 10 cm una..si cînd ai 25 flori asa mari pe 2 lujere..zici ca ai un buchet,asa arata biggrin.gif

Sa controlezi apa în ghiveciul de decor,sa nu balteasca,ca se strica apa si pute..si banuiesc ca si dauneaza.

Daca cumva ti se cleiaza vreo frunza pe dedesubt..îndeparteaz-o de la baza,încercînd sa nu distrugi vreun lujer.

daca mai îmi vine ceva,revin .

sau daca îti vine tie ceva,întreaba tongue.gif
Maya's World .

#6 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 February 2007 - 07:46 PM

la noi la 8 euro gasesti o orhidee doar cu un singur lujer..cu 2 e cel putin 15 euro..si asta la un magazin de rînd biggrin.gif
La o florarie sau magazin special,platesti o groaza.
Maya's World .

#7 Simona E.

Simona E.

Academic Chef

• Membri
  • 1102 posturi

Postat 05 February 2007 - 12:09 AM

tot eu, tu te refereai la orhideea cymbidium, uite aici cele doua orhideele Cymbidium:

[attachmentid=83180]

[attachmentid=83181]

[attachmentid=83182]

Miniaturi atașate

• Bild055.jpg
  • Bild054.jpg
  • Bild056.jpg

#8 Simona E.

Simona E.

Academic Chef

• Membri
  • 1102 posturi

Postat 05 February 2007 - 12:15 AM

Adriana, Maya, orhideele voastre sunt foarte frumoase. Din experienta mea cu orhideele, pot sa va spun ca eu le ud o data pe saptamana, in ghiuveta si le las acolo pana s-a scurs ultimul strop de apa, pentru a nu se strica radacinile.

#9 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 05 February 2007 - 03:43 PM

Multumesc frumos, fetelor.
Am pus-o pe geamul de care ziceam din baia mica care e orientat inspre nord si are si un brad mai mare decit casa in fata deci lumina directa a soarelui n-are nicicum. Am sa ii dau un pic de apa plata de-a noastra. I-am pus deja pietricele sub ghiveci si am pus-o intr-o tavita da nu-mi place, o sa-mi iau un ghiveci in care o sa pun ghveciul ei cu pietricelele.
Simbata seara m-am dus la prietena mea la cina si are si ea una cam de aceeasi marime pe care a dat 18 euro blink.gif
Eu am luat-o de la un discount dintr-asta "in's"se numeste, erau in fata casei deci promotie ceva.
O sa incerc sa am cit mai multa grija de ea ca sa fie bine.

#10 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 08 February 2007 - 11:28 AM

Am aranjat-o, am cumparat vasul asta de plastic, i-am pus pietricele pe fund si apoi am asezat vasul cu orhideea, i-am dat mamei indicatia sa ii dea numai putina apa plata o data pe saptamina pentru ca aia e baia pe care o foloseste ea asa ca o are in grija, mersi pentru toate sfaturile pupic.gif
[attachmentid=83617]

Miniaturi atașate

• orchi.jpg

#11 Simona E.

Simona E.

Academic Chef

• Membri
  • 1102 posturi

Postat 10 February 2007 - 07:15 PM

Doua dintre orhideele mele inca inflorite:

[attachmentid=84053]

[attachmentid=84054]

[attachmentid=84055]

Miniaturi atașate

• SUNP0037.JPG
  • SUNP0037.JPG
  • SUNP0040.JPG

#12 Simona E.

Simona E.

Academic Chef

• Membri
  • 1102 posturi

Postat 11 February 2007 - 03:18 PM

(SIMONA.B @ Feb 11 2007, 01:58 AM)

Simona ai niste orhidee superbe( dar nu e nici una phalaenopsis) !!!! Sper sa le "trag si pe a mele in chip" peste ceva vreme !!!!

Mersi Simona B., am si Phalaenopsis, uite aici am mai postat:

http://www.culinar.ro/forum/index.php?show...707&st=1600

#13 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 27 May 2007 - 06:02 PM

orhideele mele: biggrin.gif

[attachmentid=103332]

Miniaturi atașate

• orhidee_004.JPG

Normalul e o conventie si nimic mai mult.

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 May 2007 - 08:35 AM

(arcadia @ May 27 2007, 06:02 PM)

orhideele mele: biggrin.gif

Superbe, a mea e splendida, imi pare rau ca am luat numai una, costa un sfert din cit costa normal si da splendide satisfactii smile.gif

#15 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 28 May 2007 - 08:41 AM

(Adriana Nicoleta @ May 28 2007, 12:05 PM)

Superbe, a mea e splendida, imi pare rau ca am luat numai una, costa un sfert din cit costa normal si da splendide satisfactii smile.gif

nu pui o foto? ce fel de orhidee ai? e inflorită?

editez: cât costă la voi una? eu am dat pe ele aprox. 14 eur per buc.

Editat de arcadia, 28 May 2007 - 08:43 AM.

#16 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 May 2007 - 08:49 AM

o pusei aici cind am luat-o
http://www.culinar.r...a...st&p=301659
intre timp si-a pierdut toate florile si le-a refacut si acu are 2 muguri dar nu stiu daca ies alte flori sau ramurele
eu am dat pe ea aproape 5 euro, in florarii una ca ea costa de la 18 la 20.
I-am facut recent poze, nici nu mai tin minte daca le-am pus aici, eventual mai pun una dar nu vroiam sa exagerez rolleyes.gif

#17 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 28 May 2007 - 09:03 AM

(Adriana Nicoleta @ May 28 2007, 12:19 PM)

o pusei aici cind am luat-o
http://www.culinar.ro/forum/index.php?s=&a...st&p=301659
intre timp si-a pierdut toate florile si le-a refacut si acu are 2 muguri dar nu stiu daca ies alte flori sau ramurele
eu am dat pe ea aproape 5 euro, in florarii una ca ea costa de la 18 la 20.
I-am facut recent poze, nici nu mai tin minte daca le-am pus aici, eventual mai pun una dar nu vroiam sa exagerez rolleyes.gif

nu exagerezi! pune o poză macro sa vedem ce iese! biggrin.gif

#18 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 May 2007 - 09:09 AM

ok, o fac azi ca sa fie proaspata wink.gif si o pun
amarylisul in schimb gata, a terminat toate florile sad.gif

#19 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 May 2007 - 06:32 PM

Arcadia, m-ai facut sa ma duc sa-l caut pe amaryllis de puiuti da' nica deocamdata, ar fi superb sa infloreasca iar anu asta, ce fac cu tija care a avut florile si care e goala inauntru, o tai?
Iata mugurii orhideei, asta care sta sa se desfaca pricep ca e o floare noua dar cealalta? E o ramurica sau alta floricica?
asta e unul
[attachmentid=103554]
si asta al doilea
[attachmentid=103555]
iar asta e dumneaei rolleyes.gif acu citeva zile cu o pasare in zbor deasupra laugh.gif
[attachmentid=103556]

Miniaturi atașate

• mugur.jpg
  • mugur2.jpg
  • concileo.jpg

#20 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 28 May 2007 - 08:46 PM

(Adriana Nicoleta @ May 28 2007, 10:02 PM)

Arcadia, m-ai facut sa ma duc sa-l caut pe amaryllis de puiuti da' nica deocamdata, ar fi superb sa infloreasca iar anu asta, ce fac cu tija care a avut florile si care e goala inauntru, o tai?
Iata mugurii orhideei, asta care sta sa se desfaca pricep ca e o floare noua dar cealalta? E o ramurica sau alta floricica?

da, tija de la amarilis o tai. consumă inutil resursele plantei.

la orhidee, ceea ce se vede nu e rămurică, tija florală nu face rămurele decât dupa ce trec florile şi este tăiată şi nici atunci nu e sigur!. din câte văd eu în foto cred ca va mai face o floare. smile.gif

deci dupa ce mor florile, tai tija la o înalţime de cca 20 cm, adică păstrând trei "noduri", numărând de la baza tijei. e posibil să dea lastar nou.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi