Sari la conținut

Poză

Fosfarin

5 răspunsuri la acest topic

#1 sanziana

sanziana

Bucataras

• Membri
  • 77 posturi

Postat 06 July 2007 - 01:22 PM

Am o ...nelamurire.
Pe vremea ceausismului exista un praf de sarlota cu zahar si cacao, , care se prepara prin adaugare de lapte-FOSFARIN.
Acest preparat nu mai poate fi gasit sub denumirea respectiva. Stie cineva: mai exista, s-a schimbat denumirea in altceva...?

#2 Carmen Spantu

Carmen Spantu

Master of disaster

• Membri
  • 3896 posturi

Postat 07 July 2007 - 08:19 PM

FOSFARINUL de atunci se inlocuieste azi cu AMIDONUL alimentar care , se foloseste la creme si budinci pe baza de lapte , obtinindu-se creme foarte fine ca si textura .Foloseste-l cu incredere de cite ori ai nevoie .
Carmen Spantu

#3 Star

Star

Bucataras

• Membri
  • 114 posturi

Postat 07 July 2007 - 09:53 PM

Eu cred ca acum il poti inlocui cu praful de budinca. Si acesta tot cu lapte se face. tongue.gif Cel putin eu asa imi amintesc de gustul Fosfarinului.

#4 sanziana

sanziana

Bucataras

• Membri
  • 77 posturi

Postat 08 July 2007 - 04:10 PM

Multumesc pentru raspunsuri..Cred ca am gasit-cu ajutorul vostru.M-am uitat pe un parf de budinca si asta e compus din amidon de porumb & coloranti.
You are the best!!! icon_salut.gif

#5 MarinelaUrsache

MarinelaUrsache

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 14 August 2017 - 11:25 PM

Oricum ar fi acum;nici un praf de budinca nu se compara cu cel de pe vremea lui Ceausescu. Cel de atunci imi aduc aminte ca l mancam si asa cum era. Imi aduc aminte ca eram cam toti pe afara cu cate o cutie de FORFARIN si ne prafumiam totul in jurul gurii cu praf de FOSFARIN . Era grantat mai sanatos fata de cele de azi. Am intrat chiar acum ca mi am amintit de acest produs si am vrut sa vad daca se mai fabrica . Pacat...imi era dor :)))

#6 elenabojinca

elenabojinca

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 04 January 2019 - 01:33 PM

Am o rețetă care are 3 pachețele de fosfarin. Mai ştie cineva câte grame avea 1 pachetel de fosfarin ?

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi