Sari la conținut

Poză

mancaruri de congelat

29 răspunsuri la acest topic

#21 irene6

irene6

Big Chef

• Membri
  • 739 posturi

Postat 01 July 2010 - 08:37 PM

CITAT(BD @ Jul 1 2010, 06:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Irene, depinde de congelator dar la congelare rapida, ca orice metoda din care s-a dezvoltat criogenia, mult si bine. Dar nici asta nu inteleg, cam cat ai vrea sa tii mancarea?
Eu pun ce e vara si nu e iarna sau ce e in exces o perioada. Nu dureaza oricum o dau.

Cam o saptamana, doua.

#22 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 02 July 2010 - 10:57 AM

CITAT(irene6 @ Jul 1 2010, 09:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cam o saptamana, doua.

Fara probleme. Eu acum ma gandesc sa decongelez un borcan de icre de crap pe care le am de vreo trei luni si am mai avut si de stiuca si se pastreaza excelent. Si daca ai in proiect petreceri sunt, cum au zis si antevorbitoarele, o droaie de mancaruri care iti salveaza timpul daca le faci din vreme.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#23 Dominicana

Dominicana

Bucataras

• Membri
  • 88 posturi

Postat 11 September 2010 - 08:52 PM

tot ce se pune in borcane in camara de tip ghiveci , zacusca se poate pune si in cutiute si in congelator , apoi vinete taiate felii. preserate cu sare sa iasa amarala apoi prajite si reci puse in cutiute sau pungute Sint bune pe o felie de paine sau la musaca Verdeturile oparite apoi la gatit puse direct in oala de ciorba sint foarte bune Dovlecei rasi apoi opariti si pusi cu un pic de zeama iarna poti face diverse mincaruri Rosii taiate ardei gogosari cubulete le pui in ciorbite sau pilaf .Fructele precum prune .mure zmeura afine visine cirese fara simburi le folosesti asa decongelate lasa suc sau faci tarte Varza taiata marunt pusa in punga apoi direct la ciorbita cu ce mai ai in pungute Fasole batuta pentru sot la alaptat nu e buna ca face crampe copilului

#24 Rubia

Rubia

Master of disaster

• Membri
  • 1692 posturi

Postat 25 September 2010 - 05:22 PM

BD , hai ca am ramas blink.gif cu specialu ....

Nu-s speciala si nici insensibila . Hranesc toti cainii pe care ii vad . Doar ca uneori daca mirosea carnea imi era frica sa le dau si lor . Iar alteori nu ii gaseam prin zona sa le`o dau .
Dar cand vad caini si stiu ca am carne in congelator si o s`o arunc , desi e ok , doar pt ca , creierul meu imi joaca feste, atunci le`o dau lor !

Iar adaposturi nu cunosc , le-as duce`o bucuroasa!
" Medicul uman salveaza omul , medicul veterinar salveaza omenirea. "

#25 Framboise

Framboise

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 17 October 2010 - 07:22 PM

A incercat cineva sa congeleze masline? Nu sint cu simbure, sint cu diferite umpluturi.

#26 florinelanajjar

florinelanajjar

Big Chef

• Membri
  • 727 posturi

Postat 18 October 2010 - 07:59 AM

QUOTE(Framboise @ Oct 17 2010, 08:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
A incercat cineva sa congeleze masline? Nu sint cu simbure, sint cu diferite umpluturi.

de ce nu le pui in borcane sau sticle peste care torni ulei si presari usturoi taiar rondele; eu asa le am de 2 ani si stau foarte bine si acum.

#27 apetito

apetito

Master of disaster

• Membri
  • 5450 posturi

Postat 18 October 2010 - 09:18 PM

pentru Betty Boop probabil ca nu mai e valabil topicul...eu am congelat la al doilea copil mancarea lui cam toata perioada - deci pana la un an - in care a mancat altfel decat noi...si asta din motive de eficienta, economie si timp - eram in mutari, amenajari, daramari, zugraveli.
o raceam la temperatura camerei, puneam in caserole cumparate special pt asta - adica cam de 1-2 portii - si jup la conge cu ea,
o consuma in cam o saptamana...apoi dedicam iar o dimineata prepararii mancarii lui.

eu tocmai...am un pitic pe creerii capului sa nu arunc, mai ales mancare. daca stiu ce-am pus acolo...eu cu manutza mea, testate de ochisorii si manutele mele, nu arunc! evident ca nu sta luni intregi in congelator...

eu am mai congelat si paste cu tot cu sos, in caserole...doar gata de servit
...si verdetzuri, ieri am taiat tufa de patrunjel...si totul a mers la congelator, evident!

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

#28 Framboise

Framboise

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 31 October 2010 - 08:23 PM

QUOTE(florinelanajjar @ Oct 18 2010, 06:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
de ce nu le pui in borcane sau sticle peste care torni ulei si presari usturoi taiar rondele; eu asa le am de 2 ani si stau foarte bine si acum.

Multumesc de idee, raspund un pic cam tirziu. Problema s-a rezolvat... mincindu-le, credeam ca sint prea multe! Dar este o idee pt. data viitoare!

#29 DANACON

DANACON

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 17 August 2017 - 10:24 PM

Buna fetelor,

Ref la congelare....stie cineva daca se poate congela placinta cu branza (gata facuta, cu foi/aluat de casa  de fapt ...am primit-o sub numele de "BUREK)) ???

Am primit o tava mare....pe care nu o putem manca deodata (mai avem inca mancare in frigider)!!!! Nu as vrea sa se strice si ...nici sa o arunc ....este taare buna....

In rest...eu am congelat pana acum...aproape orice...inclusiv musaca de cartofi (eventual, dupa dezghetare lenta in frigider) , daca am observat ca au lasat prea multa apa("zeama") cartofii/compozitia....am mai "scazut-o" putin in cuptor sau....pe portii...la MO. A FOST DELICIOASA !!!

ROG SFAT CU ...PLACINTA....( contine branza proaspata de vaca, telemea de vaca, oua, lapte, foi de placinta, ulei, iaurt). !!!!!!!!

Va multumeeesc !!!!

#30 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 18 August 2017 - 09:39 AM

Pai, congeleaz-o, ce se poate intampla?

Daca lasa, la dezghetare un pic de apa de la oua sau iaurt, o scurgi si o tamponezi cu servetele de hartie sau o mai bagi un pic in cuptor, ca e mai buna calda...

Tot e mai bine decat sa se strice si s-o arunci.

Si eu congelez orice si n-am avut surprize neplacute.

Cand chiar am dubii, bag o mica bucata cateva ore la congelat si apoi o scot sa vad cum se dezgheata.

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi