Sari la conținut

Poză

lichior portocale

9 răspunsuri la acest topic

#1 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 26 November 2008 - 10:57 AM

Buna fetelor Va rog daca stie cineva o retzeta de facut lichior din portocale Am incercat sa caut in forum dar nam gasit Mersi mult pt raspunsuri
O zi buna

Ps A venit timpul mincatului multe multe portocale si ce sa faci cu coaja groasa buna

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 26 November 2008 - 11:10 AM

Separi bine coaja de partea alba, sa fie numai coaja exterioara subtire.
Pui coaja la macerat in alcool pur, acela de 95 de grade.
Proportia difera de la casa la casa, 10 coji mari la un litru de alcool eu cred ca e potrivit.
Se lasa vreo 2 saptamini timp in care se agita in fiecare zi recipientul, apoi se filtreaza alcoolul si se amesteca cu un sirop facut din un litru de apa si un chilogram de zahar.
Si apoi trebuie filtrat, aici exista filtre speciale pentru lichior, atit din hirtie care seamana un pic cu sugativa de pe vremuri, cit si din pinza, tifonul nu merge pentru ca trebuie sa nu treaca nici o impuritate cit de mica ci numai lichidul curat.
Apoi gusti si vezi daca e pe placul tau si daca e prea alcoolic mai adaugi sirop.

#3 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 26 November 2008 - 11:31 AM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Nov 26 2008, 01:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Separi bine coaja de partea alba, sa fie numai coaja exterioara subtire.
Pui coaja la macerat in alcool pur, acela de 95 de grade.
Proportia difera de la casa la casa, 10 coji mari la un litru de alcool eu cred ca e potrivit.
Se lasa vreo 2 saptamini timp in care se agita in fiecare zi recipientul, apoi se filtreaza alcoolul si se amesteca cu un sirop facut din un litru de apa si un chilogram de zahar.
Si apoi trebuie filtrat, aici exista filtre speciale pentru lichior, atit din hirtie care seamana un pic cu sugativa de pe vremuri, cit si din pinza, tifonul nu merge pentru ca trebuie sa nu treaca nici o impuritate cit de mica ci numai lichidul curat.
Apoi gusti si vezi daca e pe placul tau si daca e prea alcoolic mai adaugi sirop.

Adriana mersi mult pt raspunsul rapid Numai o intrebare te rog la ce fel de magazin sa caut filtru?
O zi buna

Imagini atașate

• CAMI.gif

#4 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 26 November 2008 - 11:39 AM

CITAT(Camila @ Nov 26 2008, 10:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Adriana mersi mult pt raspunsul rapid Numai o intrebare te rog la ce fel de magazin sa caut filtru?
O zi buna

La un magazin care are tot felul de treburi pentru imbuteliat vin, pentru facut lichior. Eu le iau de la un magazin dintr-asta care are de toate, si tot ce tine de flori si tot ce tine de fieraraie.

#5 Camila

Camila

???

• Membri
  • 1002 posturi

Postat 26 November 2008 - 11:41 AM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Nov 26 2008, 01:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La un magazin care are tot felul de treburi pentru imbuteliat vin, pentru facut lichior. Eu le iau de la un magazin dintr-asta care are de toate, si tot ce tine de flori si tot ce tine de fieraraie.

Ok mersi nu stiam ca nam facut niciodata bauturi inafara de visinata

#6 mag80

mag80

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 26 March 2009 - 06:49 PM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Nov 26 2008, 11:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Ai putea posta o foto a acestui filtru???....sa stim si noi ce sa cautam???????????? icon_rolleyes.gif
Si mai am o intrbare ... stii cum as putea face amaretooooo??????????????

#7 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 01 April 2009 - 01:58 AM

eu am folosit filtre de cafea (alea de hirtie) si au facut o treaba excelenta.

#8 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 01 April 2009 - 07:34 AM

CITAT(mag80 @ Mar 26 2009, 06:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ai putea posta o foto a acestui filtru???....sa stim si noi ce sa cautam???????????? icon_rolleyes.gif
Si mai am o intrbare ... stii cum as putea face amaretooooo??????????????

Nu stiu cum se face amaretto, dar de ce vrei sa-l faci? nu se gaseste acu si in Romania?
Poza la filtru fac daca am norocul sa-l gasesc rapid fara sa golesc un anumit dulap din bucatarie tongue.gif dar doar la cel din pinza pentru ca din hirtie nu mai am.

#9 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 01 April 2009 - 07:41 AM

Uite, am gasit reteta de amaretto aici si ti-o traduc
http://www.ricettedi...ri/amaretto.htm

Ingrediente:

1/2 litru di alcool 90°
1/2 litru di apa
350 gr. di zahar
250 gr. di migdale dulci

Se curata migdalele, se macina si se pun la macerat intr-un vas de sticla cu alcoolul. Se inchide ermetic vasul si se lasa 4 saptamini la intuneric intr-un loc uscat si racoros.
Dupa aceea se fierbe apa cu zaharul citeva minute pentru a obtine siropul.
Se filtreaza amestecul de alcool si migdale si se amesteca cu siropul. Se pune intr-o sticla si se lasa iar intr-un loc racoros si uscat pret de cel putin 90/100 de zile.

#10 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 18 May 2009 - 04:10 PM

Despre lichiorurile de portocale, lamai si alte citrice s-a mai discutat aici, unde sunt si mai multe retete.

Paula

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi