Sari la conținut

Poză

Singura la nunta

26 răspunsuri la acest topic

#1 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 13 September 2006 - 08:07 AM

Hei! Buna tuturor! Sambata tre` sa merg la o nunta...si se pare ca va trebui s-o fac singura. Cine imi toarna vin in pahar?! icon_frown.gif

#2 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 13 September 2006 - 08:53 AM

pai probabil ca o sa stai la masa cu prieteni/cunoscuti asa ca unul dintre ei iti va pune vin in pahar
Asa, si?

#3 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 13 September 2006 - 09:16 AM

am o nedumerire..dar tu singura nu poti??
Sau asta prevede codul bunelor maniere?? Numai partenerul toarna vinul în pahar??...ce fac cei fara parteneri?? nu mai beau?? icon_biggrin.gif

Maya's World .

#4 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 13 September 2006 - 09:27 AM

da, codul bunelor maniere spune ca o doamna nu isi pune singura in pahar, cele fara partener, sunt servite de barbatii de la masa, ori, daca e o nunta cu pretentii si fiecare masa are chelnerul ei, de catre acesta
Asa, si?

#5 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 14 September 2006 - 07:58 AM

Hahahahaaaa! Da...fostul meu iubit nu-mi dadea voie sa-mi pun vin singura cand mergeam la restaurant. Imi spunea ca daca cumva uita sau nu-si da seama ca trebuie sa-mi puna in pahar, sa-l ghiontesc cu piciorul sub masa laugh.gif
Oricum, sambata cre`ca o sa rog un prieten sa-mi toarne. Daca nu...o sa beau apa icon_biggrin.gif

#6 Cris_Tina

Cris_Tina

Captain Cook

• Membri
  • 473 posturi

Postat 14 September 2006 - 08:14 AM

cred ca of-ul tau e ca trebe sa te duci singurica...,asa-i? tongue.gif
Wrong or right...Black or white...If I close my eyes...It's all the same

#7 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 14 September 2006 - 10:00 AM

Sfatul meu e sa bei direct din sticla, ca sa poti consuma dupa pofta inimii (sau ficatului, ma rog) fara sa depinzi de nimeni. Si nici n-ai cum sa gresesti, ca regula e valabila doar la turnatul in pahar.. icon_biggrin.gif
No man ever believes that the Bible means what it says; he is always convinced that it says what he means."

#8 Lancelot

Lancelot

xxxxxxxxxx

• Membri de onoare
  • 2611 posturi

Postat 14 September 2006 - 01:13 PM

Da-i mail astuia poate vine el la nunta, si asa e in cautari omu laugh.gif laugh.gif

Click Aici

#9 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 September 2006 - 02:12 PM

(Bogdana @ Sep 13 2006, 09:27 AM)

da, codul bunelor maniere spune ca o doamna nu isi pune singura in pahar, cele fara partener, sunt servite de barbatii de la masa, ori, daca e o nunta cu pretentii si fiecare masa are chelnerul ei, de catre acesta

..na,ja...
Da hauz' ..cine a turnat în paharele voastre vin??(la întîlniri)) tongue.gif icon_rotf.gif Muschetaru de sub marama?? tongue.gif

Codul bunelor maniere...mie mi se flutura de el..mi se pare absurd sa astept dupa careva sa-mi deschida usa,sa-mi toarne în pahar..etc,etc..asta ar însemna în primul rînd ca trebuie sa am tot timpul garda dupa mine..si în cazul în care merg singura undeva..ce fac..ramîn în masina??ca la vin nu mai ajung oricum ,daca nu gasesc pe acreva sa-mi deschida usa masinii icon_rotf.gif
Maya's World .

#10 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 14 September 2006 - 02:32 PM

(MAYA @ Sep 14 2006, 02:12 PM)

..na,ja...
Da hauz' ..cine a turnat în paharele voastre vin??(la întîlniri)) tongue.gif icon_rotf.gif Muschetaru de sub marama?? tongue.gif

Codul bunelor maniere...mie mi se flutura de el..mi se pare absurd sa astept dupa careva sa-mi deschida usa,sa-mi toarne în pahar..etc,etc..asta ar însemna în primul rînd ca trebuie sa am tot timpul garda dupa mine..si în cazul în care merg singura undeva..ce fac..ramîn în masina??ca la vin nu mai ajung oricum ,daca nu gasesc pe acreva sa-mi deschida usa masinii icon_rotf.gif

Nici la masina n-ajungi, ca n-are cine sa-ti tina haina sa te imbraci si nici usa la locuinta ca sa iesi din casa.. laugh.gif
No man ever believes that the Bible means what it says; he is always convinced that it says what he means."

#11 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 September 2006 - 02:50 PM

(artemis @ Sep 14 2006, 02:32 PM)

Nici la masina n-ajungi, ca n-are cine sa-ti tina haina sa te imbraci si nici usa la locuinta ca sa iesi din casa.. laugh.gif

Deci de sa înteleg de aici??
-femeia e facuta pentru aragaz si oala..si îndeplinirea tuturor dorintelor partenerului/barbatului icon_biggrin.gif
Hmm..codul bunelor maniere sigur a fost scris de un barbat icon_rotf.gif

Noroc ca mi se fîlfîie de cod..ca altfel as fi pus-o !! laugh.gif

..sau,varianta a 2-a - locuiesc într-un bordei,fara usa,plec goala pe jos,si ma strecor pe lînga o dama caruia i se deschide usa,ma asez la o masa unde fac ochi dulci chelnerului,sau unui alt mascul ..si asa primesc si vin laugh.gif

Maya's World .

#12 artemis

artemis

Scorpie Sefa

• Membri
  • 2650 posturi

Postat 14 September 2006 - 02:54 PM

(MAYA @ Sep 14 2006, 02:50 PM)

..sau,varianta a 2-a - locuiesc într-un bordei,fara usa,plec goala pe jos,si ma strecor pe lînga o dama caruia i se deschide usa,ma asez la o masa unde fac ochi dulci chelnerului,sau unui alt mascul ..si asa primesc si vin laugh.gif

E drept ca pare oreshcum incomoda asa o viatza, dar cel putin mori cu satisfactia ca ai trait ca o persoana manierata... laugh.gif laugh.gif

#13 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 September 2006 - 03:19 PM

(artemis @ Sep 14 2006, 02:54 PM)

E drept ca pare oreshcum incomoda asa o viatza, dar cel putin mori cu satisfactia ca ai trait ca o persoana manierata... laugh.gif laugh.gif

macar atît..ce sa fac daca este asa de greu sa ajungi la un pahar de vin icon_biggrin.gif ..ce nu face omu' pentru alcool icon_rotf.gif

Maya's World .

#14 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 14 September 2006 - 04:50 PM

aici era vorba de un eveniment cu pretentii nu de viata de zi cu zi dar fiecare face cum crede
Asa, si?

#15 andreea fr

andreea fr

Master of disaster

• Membri
  • 1873 posturi

Postat 14 September 2006 - 07:49 PM

(Blonde @ Sep 14 2006, 05:58 AM)

Hahahahaaaa! Da...fostul meu iubit nu-mi dadea voie sa-mi pun vin singura cand mergeam la restaurant. Imi spunea ca daca cumva uita sau nu-si da seama ca trebuie sa-mi puna in pahar, sa-l ghiontesc cu piciorul sub masa laugh.gif
Oricum, sambata cre`ca o sa rog un prieten sa-mi toarne. Daca nu...o sa beau apa icon_biggrin.gif

lasa draga ca acolo ai sa gasesti tu vreun barbat singurel, la nunti asa e ... nu toata lumea are pereche.

Editat de andreea fr, 14 September 2006 - 07:51 PM.

#16 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 16 September 2006 - 08:59 AM

Lancelot, poa` vrei sa ma insotesti tu occasion14.gif Ii bagi repede pe altii la inaintare laugh.gif

#17 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 16 September 2006 - 09:31 AM

la lectia cu codul manierelor elegante, am lipsit.
dar dupa capul meu , mi se pare mai important sa nu te imbeti si sa faci scandal, sau sa fii artagos,
si rautacios cu lumea. asta mi se pare inelegant.
in rest, daca cineva imi tine usa deschisa, multumesc. daca nu,mi-o deschid singura.
la fel la masa, daca ma serveste cu vin, bine, daca nu... tot eu, ca deh ce-si face omul cu mana lui...
bunele maniere se scot doar la ocazii deosebite ?

Fan n_puiu for ever

#18 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 16 September 2006 - 08:34 PM

(andreea fr @ Sep 14 2006, 05:49 PM)

lasa draga ca acolo ai sa gasesti tu vreun barbat singurel, la nunti asa e ... nu toata lumea are pereche.

io am fost la vreo 3 nunti in vara asta, solo-solito. si n-am gasit pe nimeni.

ba la prima am avut un soc/ofuscare/suparare cat mine de mare ca era la un coleg de generala-liceu si ceilalti colegi (ai nostri) nici macar nu m-au salutat. si am stat la o masa alaturata. mi-a picat rau de tot. nu m-am schimbat cine stie ce sa zici ca nu m-au recunoscut. io i-am recunoscut pe toti, desi unii dintre baieti de ingrasasera teribil. aratau la peste 30 ani. (avem 26).
Fan n_puiu!

#19 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 16 September 2006 - 08:47 PM

muama ce de probleme va facetzi.... auzi ca n-are cin' sa-ti toarne in pahar.. groaznic laugh.gif
deci io m-as oftica ca n-am cu cine sa merg la tzuraiul respectiv, de turnat in pahare pot sa-mi torn si singura la o adica, daca merg singura (io una n-as merge singura nici de spaima), sa nu stau pt ca asa cere eticheta , sa ma rog de masculii de la masa si de langa masa, sa-mi toarne mie din likidu' pretzios in paharel. Poate ala imi toarna prea putzin si dupa aia ma supar pe el si-i trag un pumn in capatzana si chiar ca o sa par needucata de-a binelea. Sau poate-mi toarna prea mult si pateaza fatza de masa si dupa aia o sa dea vina pe mine si iar nu-mi convine.
Mai bine beau din sticla , vorba lui artemis laugh.gif , sau imi iau furtunelu' d-acasa , si trag direct din sticla ca sa nu deranjez pe nimeni.
Si-acumaaaaaaaaaaa, mai sant niste kestii

-cine-ti deskide tie usa la locatia respectiva cand e sa intri? ti-o deskizi singura ? nu-i frumos , evidentos.
- cand te ridici de la masa, iar ai nevoie de un mascul sa-ti traga scaunul
- cand faci tzurai pe ringul de dans , iar ai nevoie de un "el"
si etc.. deci ori stai acasa si de suparare itzi torni singura-n pahar, ori te duci acolo cu o prietena si va turnatzi in pahar una alteia laugh.gif

Editat de Pocahontas, 16 September 2006 - 08:49 PM.

#20 Karmina

Karmina

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 18 September 2006 - 12:51 AM

putin offtopic dar ma gandeam, odata, asa... invatzam toata copilaria sa mancam cu dreapta si la maturitate ne chinuim sa mancam cu stanga.. .huh.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi