Sari la conținut

Poză

O metoda drastica -2

arsuri gastrice

11293 răspunsuri la acest topic

#11281 LacramioaraRus

LacramioaraRus

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 01 April 2017 - 11:08 PM

Buna seara! Sunt din Cluj-Napoca, am 23 de ani, 175 cm si 103 kg. Ma gandesc sa apelez la gastric sleeve, m-am tot documentat pe subiect, am citit si aici pe forum destul de mult. Mi-e cam frica si m-ar ajuta foarte mult incurajarea cuiva care s-a operat cu mai mult timp in urma. Sau daca cineva s-a operat in Cluj si imi poate recomanda un doctor cu cateva detalii despre procedura si pret, ar fi minunat. Am inteles ca domnul dr. Marius Fodor ar fi foarte bun... Sper doar sa mai fie cineva activ pe aici dupa atata timp... Multumesc anticipat! Multa sanatate tuturor!

Aparent mai e lumea activa, am fost mai atenta la informatie decat la data. Imi cer scuze! Si sper sa ma ajute cineva cu raspunsuri...

#11282 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2520 posturi

Postat 03 April 2017 - 09:59 AM

Eu te-as incuraja, dar nu prea-mi vine...

N-ai decat 23 ani, deci nu ai avut timp sa incerci toate celelalte metode de slabire.

Dupa parerea mea, operatia bariatrica ar trebui sa fie ultima solutie, cand nimic altceva nu mai functioneaza, nicidecum prima optiune.

#11283 Daniela_Bt

Daniela_Bt

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 03 August 2017 - 09:46 AM

Buna ziua!

Sunt noua pe aici si am o nelamurire: S-a operat cineva la Iasi? Ce dr e mai bun: dr Padureanu sau dr Timofte? Ceva amanunte?

Multumesc!

#11284 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 03 August 2017 - 02:35 PM

Buna ziua!

Sunt noua pe aici si am o nelamurire: S-a operat cineva la Iasi? Ce dr e mai bun: dr Padureanu sau dr Timofte? Ceva amanunte?

Multumesc!

Buna ! 

Rasfoieste in urma acest topic si priveste la semnatura fetelor. Fiecare a scris unde, la ce medic s-a operat si impresii foarte utile dupa operatie

De ex. eu am gasit-o aici pe Mikylela operata la Iasi 

#11285 IuliaStefania

IuliaStefania

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 05 October 2017 - 08:06 AM

Buna,

Sper sa mai fie lume care doreste sa scrie in acest topic:)  Am observat ca sunt utilizatori care citesc, deci sunt interesati, dar nu posteaza. Sper sa se mai animeze lucrurile :)

So... m-am programat la analizele pre-operatorii saptamana viitoare la Ponderas. In ultimele luni m-am documentat despre gastric sleeve si simt tot timpul ca trec de la agonie la extaz. Nu stiu cum sa explic...vreau foarte mult sa slabesc, nu mi-e frica de operatie in sine, dar mi-e foarte frica de faptul ca nu o sa aiba efect si atunci tot efortul o sa fie in extaz. Sper sa ma mai calmez...

Am citit destul de multe pagini din acest forum, am vazut ca fetele au fost foarte deschise si sincere cu evolutia lor si cu starile prin care au trecut. Sper sa mai fie fete care au trecut recent prin aceasta operatie sau care vor sa o faca.

O zi frumoasa!

#11286 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2520 posturi

Postat 05 October 2017 - 09:19 AM

N-am trecut recent prin operatie, dar amintirile sunt proaspete si sunt gata sa te sustin virtual.

Da si tu detalii: cati ani ai, cate kilograme, ce ai mai incercat inainte de a te hotari pentru operatia bariatrica etc.

La Ponderas cine te va opera, Copaescu sau alt medic?

Succes si curaj!

#11287 IuliaStefania

IuliaStefania

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 06 October 2017 - 08:00 AM

Ce ma bucur ca ai scris :)

Am 37 ani, vreo 95 kg si 1.63. Toata viata am fost durdulie, m-am luptat cu kilogramele... am slabit de mai multe ori prin diferite metode, de la pastile pana la nutritionist, dar ce slabesc intr-un an, pun inapoi anul urmator. Ultima oara m-am ingrasat din cauza unei probleme in familie si de atunci nu reusesc sa ajung la un echilibru, efectiv nu mai pot sa tin nici o dieta si ma ingras pe timp ce trece. Pe langa factorul genetic, sunt si gurmanda si pofticioasa si mananc si pe fond nervos :(

La Ponderas ma opereaza dr Maura Buza. Joia viitoare ma duc la analize si sper sa primesc ok-ul.

Cum a fost la tine evolutia dupa operatie? 

O zi faina!

#11288 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2520 posturi

Postat 06 October 2017 - 09:55 AM

Eu n-am facut sleeve ci by-pass.

M-a operat dr. Copaescu.

Evolutia dupa operatie este, in mod normal, dureroasa si frustranta dar, cu fiecare zi mai bine.

Respecta indicatiile post-operatorii pe care le vei primi si totul va fi bine.

Nu ezita, la cel mai mic semn de neregula, sa-ti suni doctorita.

Nu te cantari zilnic, ci saptamanal.

Curaj si succes!

#11289 IuliaStefania

IuliaStefania

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 06 October 2017 - 10:07 AM

Multumesc!

Dupa ce imi fac analizele voi mai scrie aici. Deocamdata citesc din urma, sunt multe info utile :) si multa sustinere.

#11290 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2520 posturi

Postat 06 October 2017 - 10:10 AM

Cele mai multe informatii le gasesti in "O metoda drastica 1".

Era o epoca mai bogata...

#11291 AntipBeatrice

AntipBeatrice

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 06 October 2017 - 09:36 PM

Cat poti stagna in prima luna ? Luni am 3 saptamani de la gs si de doua am aceleasi kg

#11292 bellamama

bellamama

Master of disaster

• Membri
  • 2520 posturi

Postat 09 October 2017 - 11:55 AM

Fiecare organism reactioneaza diferit.

Nu exista o schema pentru toti.

Cata vreme respecti indicatiile post-operatorii stai linistita si ai rabdare.

Banuiesc ca la doar 3 saptamani de la operatie, chiar daca vrei nu poti manca mult, deci stagnarea intervine fiindca asa vrea organismul tau. N-ai ce-i face...

#11293 IuliaStefania

IuliaStefania

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 09 October 2017 - 01:57 PM

Cat poti stagna in prima luna ? Luni am 3 saptamani de la gs si de doua am aceleasi kg

Unde ai facut operatia? La ce doctor? Cum te simti?

#11294 IuliaStefania

IuliaStefania

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 13 October 2017 - 08:26 AM

Neata!

Ieri am fost la analizele preoperatorii, totul a decurs foarte bine, au fost operativi si am terminat destul de repede. Din pacate nu functiona un aparat si trebuie sa merg din nou sambata, dar asta e, se mai intampla.

Ca si rezultate, trebuie sa incep tratamentul pentru o gastrita acuta eroziva si pentru helycobacter pilori (pe acesta din urma pot sa-l fac si la o luna dupa operatie). Mi-a placut foarte mult de dna doctor, care mi-a explicat toti pasii operatiei. De asemenea mi-a spus ca mentinerea greutatii pe care o voi atinge in urma operatiei tine doar de mine. Adica dupa un an sau doi de la operatie, trebuie continuata o viata echilibrata cu alimentatie sanatoasa si multa miscare, altfel kilogramele pot reveni. Mie mi se pare logic acest aspect, dar mi-a placut ca a subliniat ea acest aspect, nu m-am simtit ca la o prezentare de produs pe care sa ti-l bage pe gat, nu stiu daca m-am exprimat coerent ehh%20hihih.gif

O zi faina tuturor  bye.gif

Răspunde la acest topic

3 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi