Sari la conținut

Poză

Concurs de Craciun pe forumul culinar

254 răspunsuri la acest topic

#1 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 02 December 2008 - 08:30 PM

Concurs de Craciun pe forumul culinar
-premii exotice-

Regulamentul concursului:

1. La concurs se poate inscrie orice user inscris pe forumul culinar.
Oricine incearca sa participe cu o eventuala clona va fi eliminat.
Mesajul postat va fi validat de catre mine sau Maya, numai dupa aceasta validare userul va avea certitudinea participarii la concurs.

2. Premiul se livreaza doar pe teritoriul Romaniei, ceea ce nu înseamna ca pot participa doar userii din România. Participantii din afara României pot face o surpriza celor din tara cadorisindu-i cu premiul pe care il vor cistiga!

3. Juriul este compus din urmatorii membri, in ordine dezordonata: Daneza, Adriana Nicoleta, biandra, irca20, Maya, shumaila, anny annette, Bunny, Chipotle, Anna Foster, stormy, Uma, irina.d, CristinaK.
E de la sine inteles faptul ca membrii juriului nu participa la concurs.
La inchiderea concursului acestia vor acorda fiecarei retete un numar de puncte, de la n (unde n = numarul de retete care participa la concurs) pina la 1. Pentru fiecare reteta se va face suma punctelor primite si cea care va avea punctajul maxim va cistiga
- premiul I = set Fondue – contine o oala speciala pentru a pregati diferite specialitati, si o multitudine de accesorii
premI.jpg
urmat de
- premiul II = set pentru servit ceaiul, pentru 4 persoane- contine un ceainic cu maner din bambus si 4 vase chinezesti speciale pentru acest ritual
premII.jpg
si in cele din urma
- premiul III = set chinezesc de masa pentru 2 persoane care contine 2 boluri, 2 seturi de betisoare si 2 suporturi pentru sosuri
premIII.jpg

Cistigatorii trebuie sa fie de acord sa apara in materiale publicitare.

4. Fiecare reteta (care poate fi: aperitiv, fel I, fel II, fel III, dulce sau meniu complet) va trebui prezentata in cel putin 3 si cel mult 9 etape, fiecare etapa va fi documentata cu o fotografie (e de la sine inteles ca o etapa nu poate fi constituita din, de exemplu: am adaugat sare si piper, daca alegeti sa prezentati un meniu el trebuie sa fie compus din 3 feluri diferite, la alegerea voastra, si fiecare fel sa fie prezentat in 3 etape).
Numarul maxim admis de poze pentru fiecare reteta este de 9, binenteles ca nu vor fi luate in considerare 4 poze ale produsului finit facute din toate cele 4 puncte cardinale si de la aceeasi distanta, limitati-va si daca nu reusiti sa o faceti, o sa o fac eu lasind numai o poza. Produsul finit poate fi fotografat de cel mult 3 ori, de exemplu produsul in totalitate, produsul in prim plan deci de aproape si sectiunea care ne este atit de draga.

Este obligatorie precizarea sursei de inspiratie care poate fi carte, revista, site, blog, forum (inclusiv al nostru, dar reteta sa fi fost prezentata de altcineva), prieten/a, soacra, vecin/a si asa mai departe, daca e posibil sa faceti si o poza sursei de inspiratie aceasta va reprezenta un punct favorabil.
Retetele trebuie sa fie o noutate a acelui user pentru forumul culinar, deci sa nu fi fost postate deja pe culinar de persoana care le prezinta pentru concurs, sunt admise prelucrari, modificari sau pur si simplu refacerea unei retete de pe culinar a altui user.
Pozele trebuie sa va apartina, nu se admit poze copiate de pe alte siteuri.

5. Concursul este deschis din acest moment, postarile participante la concurs se vor face exclusiv in urmatorul subiect:
Retete partecipante la concurs (linkul)
Intrebarile, nelamuririle, plingerile si reclamatiile se fac numai in subiectul de fata, orice alt mesaj aparut la linkul de mai sus va fi eliminat de catre un admin.
Postarea retetelor se poate face pina pe data de 11 ianuarie, ora 24 (ora Romaniei), dupa care subiectul va fi inchis de catre un admin. Rezultatele vor fi publicate indicativ pe data de 15 ianuarie.
Vor putea apare variatii in functie de disponibilitatea administratorilor.

#2 hopsieu_ari

hopsieu_ari

Captain Cook

• Membri
  • 413 posturi

Postat 04 December 2008 - 12:31 AM

mie una nu-mi plac premiile .. nu ma motiveaza huh.gif

#3 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 04 December 2008 - 11:28 AM

Super concurs, super premii, super juriu!
"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

Un vot pentru Robert - Click pe Gergely Robert

#4 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 04 December 2008 - 11:44 AM

Mie imi plac, desi nu sunt asa maiastra sa le si iau. Oricum, felicitari ca v-ati gandit la acest concurs! floare.gif
Totusi, cineva care posteaza o reteta de prajitura cum poate concura cu altcineva care posteaza un meniu? Are vreo sansa?
Mami de

si

#5 biandra

biandra

Bucataras

• Membri
  • 102 posturi

Postat 04 December 2008 - 12:31 PM

CITAT(gloxinia @ Dec 4 2008, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mie imi plac, desi nu sunt asa maiastra sa le si iau. Oricum, felicitari ca v-ati gandit la acest concurs! floare.gif
Totusi, cineva care posteaza o reteta de prajitura cum poate concura cu altcineva care posteaza un meniu? Are vreo sansa?

Eu cred ca toti care vor participa au sanse.
Masa de Craciun e ceva absolut deosebit, ingredientele de baza ale retetelor sunt creativitatea si dorinta de face ceva extraordinar.
Mersi tuturor! icon_smile.gif

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 04 December 2008 - 01:02 PM

CITAT(gloxinia @ Dec 4 2008, 10:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Oricine are cel putin o sansa din momentul in care participa. Experienta concursului celalalt a demonstrat ca toate retetele sunt egale in fata celor care voteaza.

#7 Ursuleatza

Ursuleatza

Master of disaster

• Membri
  • 2720 posturi

Postat 04 December 2008 - 05:25 PM

De ce am impresia ca toate premiile se gasesc la noi in BamBoo? unsure.gif

#8 cris69

cris69

Master of disaster

• Membri
  • 3143 posturi
  • Interests:tricotaje, croitorie, bricolaje, lectura

Postat 04 December 2008 - 05:39 PM

mie imi plac toate premiile dar de primul ... wub.gif

#9 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 04 December 2008 - 08:25 PM

QUOTE(Ursuleatza @ Dec 4 2008, 05:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>

La mine in catun nu este bamboo. Si oricum, nu asta e ideea.

Mami de

si

#10 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 04 December 2008 - 09:00 PM

QUOTE(Ursuleatza @ Dec 4 2008, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Dar are vreo importanta de unde-s cumparate? ohmy.gif
Maya's World .

#11 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 04 December 2008 - 09:50 PM

Propun sa li se inmineze diplome celor care nu-s stimulati si motivati de premii biggrin.gif
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#12 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 04 December 2008 - 10:48 PM

CITAT(stormy @ Dec 4 2008, 08:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Propun sa li se inmineze diplome celor care nu-s stimulati si motivati de premii biggrin.gif

HHHAAAAAAPPPPPPPYYYYYYYYYYY,
iesi din amorteala si cheama pe Bebe ca e de treaba pentru voi biggrin.gif

#13 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 05 December 2008 - 12:14 AM

QUOTE(stormy @ Dec 4 2008, 08:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>

eu sper sa fie multumiti cu diplome de la institutia noastra.
BB,Happy..diplome de astea înca n-ati înmînat!Premiera dom'le! biggrin.gif
Maya's World .

#14 Ursuleatza

Ursuleatza

Master of disaster

• Membri
  • 2720 posturi

Postat 05 December 2008 - 09:43 AM

Maya, la tine la semnatura scrie "Premii exotice". De unde sa fie exotice daca-s cumparate din Romania, de la un magazin destul de cunoscut?

#15 raluca elena

raluca elena

By myself

• Membri
  • 3513 posturi

Postat 05 December 2008 - 10:53 AM

Mie imi place ideea concursului, si mai ales ca toate vom pregati bunataturi de Craciun, asa ca nu va fi greu pentru marea majoritate sa participe. Imi place ca sint 3 premii, deci 3 sanse de cistig, imi place ca e cu juriu, si ce juriu! Si sincer cred ca e o idee frumoasa din partea organizatorilor!

Ursuleatzo, pai premiile sint exotice, chiar daca sint cumparate de pe plaiuri mioritice. Pai cum altfel, crezi ca vrun rumin verde baga fondue la mamaliga? sau setul ala de ceai la sunatoare, musetel alea alea?

Eu pina ieri eram foarte hotarita sa particip, intre timp i-au venit sotului rezultatele de la analizele de singe care sint dezastru, asa ca iau o pauza prelungita de la bucatarie!!! IMpotriva vointei mele!!!!!!
raluca

Trust no one!

#16 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 05 December 2008 - 11:00 AM

QUOTE(raluca elena @ Dec 5 2008, 10:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu pina ieri eram foarte hotarita sa particip, intre timp i-au venit sotului rezultatele de la analizele de singe care sint dezastru, asa ca iau o pauza prelungita de la bucatarie!!! IMpotriva vointei mele!!!!!!

off topic, sanatate maxima si poti face un meniu de regim pt sarbatori biggrin.gif, mie una mi-ar fi de folos, deci, go ralu go
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#17 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 05 December 2008 - 12:48 PM

QUOTE(Anomiss @ Dec 5 2008, 11:00 AM) <{POST_SNAPBACK}>
off topic, sanatate maxima si poti face un meniu de regim pt sarbatori biggrin.gif, mie una mi-ar fi de folos, deci, go ralu go

Sanatate si de la mine, si meniuri light si gustoase sunt berechet...

Fan n_puiu for ever

#18 raluca elena

raluca elena

By myself

• Membri
  • 3513 posturi

Postat 05 December 2008 - 01:13 PM

Multumesc de urari fetelor, si poate nu e asa o idee proasta sa particip cu Craciun light..... mai vedem!
raluca

Trust no one!

#19 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 05 December 2008 - 03:40 PM

QUOTE(raluca elena @ Dec 5 2008, 12:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
... intre timp i-au venit sotului rezultatele de la analizele de singe care sint dezastru, asa ca iau o pauza prelungita de la bucatarie!!! IMpotriva vointei mele!!!!!!

Poate n-ar fi rău să le repetaţi. Sănătate!

QUOTE(Ursuleatza @ Dec 5 2008, 11:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
De unde sa fie exotice daca-s cumparate din Romania, de la un magazin destul de cunoscut?

Ursuleaţo, acum cu "mondializarea" asta e greu de definit termenul "exotic". Aşa de pildă şi dacă premiul era un palmier, tot ar fi zis careva: ăăăă, păi ăsta nu-i exotic, avem şi noi în Bucureşti, la Universitate laugh.gif

#20 simona

simona

Master of disaster

• Membri
  • 4968 posturi

Postat 05 December 2008 - 04:35 PM

QUOTE(n_puiu @ Dec 5 2008, 03:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Poate n-ar fi rău să le repetaţi. Sănătate!
Ursuleaţo, acum cu "mondializarea" asta e greu de definit termenul "exotic". Aşa de pildă şi dacă premiul era un palmier, tot ar fi zis careva: ăăăă, păi ăsta nu-i exotic, avem şi noi în Bucureşti, la Universitate laugh.gif

Dom' Puiu , esti mortal!

Scuze de off topic. Nu mai fac smile.gif

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi