Sari la conținut

Poză

Povestea unor viitoare succese

17552 răspunsuri la acest topic

#1 Mata-Hali

Mata-Hali

Master of disaster

• Membri
  • 1570 posturi

Postat 13 July 2009 - 02:31 AM

Buna seara,

Cred ca maine imi va parea rau ca am scris. Dar acum sunt atat de suparata incat as putea plange un rau, vorba cantecului. Am senzatia ca daca as incepe sa plang nu m-as mai opri niciodata.
Azi a fost aniversarea casatoriei noastre. Sotul meu, despre care nu mi-am facut griji vreodata ca nu ma iubeste, pentru ca imi arata in fel si chip ca ma adora, a cumparat tort si a inchiriat un DVD. O comedie romantica, cu blonda aia care joaca si in ingerii lui Charlie. A fost alegerea lui, eu neaflandu-ma cu el cand a ales caseta. Am realizat in timp ce rula filmul, ca toate casetele pe care le alege el sunt cu femei blonde si slabe. Eu fiind, desigur, dintotdeauna brunetă și de multi ani foarte grasa. Si nu stiu ce din mine m-a pus sa-l intreb: daca as fi blonda si slaba m-ai iubi mai mult? Desigur, nici nu se punea vorba sa fi fost vreodata blonda, iar slaba am fost demult, pe cand el nu ma cunoscuse. Deci eu asteptam, de fapt, o reconfirmare a iubirii lui si o risipire a gândurilor mele negre legate de subconstienta lui alegere a filmelor cu blonde slabe. Și cum stăteam noi așa îmbrățișați, în pat, îl aud ca-mi raspunde: ”eu te iubesc. Nu o sa te mint spunandu-mi ca imi place asa cum esti, dar eu te iubesc.” Am crezut ca nu aud bine. Mi-a fugit lumea de sub picioare. De fapt, omul de langa mine imi spunea ca nu ma place. Ca nu-i place cum arat. Si asta pe sleau. Si atunci, ce iubeste la mine? Ce reprezint eu pentru el? Cum de mai poate face dragoste cu mine? Inchide ochii si-si imagineaza ceva care sa-i placa? Toate intrebarile astea mi-au venit cu noduri de lacrimi in gat. Am realizat atunci si ca, de vreun an si ceva, inainte de a face dragoste fixeaza televizorul pe canal erotic. M-am gandit initial ca e pentru introducerea in atmosfera, dar acum ma intreb pentru ce era de fapt mezamplasul ala.

Despre mine nu v-am spus nimic. Am 1,78 si 110 kilograme, 40 de ani si iubirea sotului meu ca singura avere.
Stiu, ar trebui dupa dusul asta rece sa ma umplu de ambitie ca telefonul in incarcator. Dar teama mi-e ca singurul lucru de care ma voi umple va fi amaraciunea si resemnarea. Obezitatea nu e singura mea problema de sanatate. Ma lupt si cu efectele secundare ale obezitatii, unele dintre ele fiind traumatizante pentru o femeie, din punct de vedere al esteticului. Poate de aceea si simt ca nu mai am niciun punct de sprijin pe lume. Nu m-as mai putea apropia de vreun barbat vreodata. Sunt prea complexata si ma simt prea neatragatoare.

Daca-ti doresti ceva ce nu ai mai avut vreodata, trebuie sa fii dispus sa faci ceva ce nu ai mai facut niciodata!

#2 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 13 July 2009 - 08:39 AM

E greu ceea ce spui , dar este o cale, nu , nu e cea de a renunta la mincare , incearca sa vezi ce maninci in plus si monitorizeaza tot ce maninci in timpul zilei chiar si un fruct care ti se pare ca nu are importanta, eu cred ca el chiar te iubeste daca a zis asta , altfel nu cred ca ar sta cu tine, dar este si un impuls ca trebuie sa faci ceva sa te schimbi, incepe prin a minca sanatos, si fa sport, va dura pina scapi de toate kg ce le ai plus dar la sfirsit vei fi mindra de tine, sunt sigura ca reusesti daca iti doresti cu adevarat. Lasa plinsul la o parte si fa-ti curaj de schimbare, pentru inceput incearca sa renunti la dulciuri , piine, si mincaruri grase.

#3 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi
  • Interests:Doxologia ortodoxa , asistenta sociala,pedagogia

Postat 13 July 2009 - 10:36 AM

QUOTE(Mata-Hali @ Jul 13 2009, 03:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara,

Cred ca maine imi va parea rau ca am scris. Dar acum sunt atat de suparata incat as putea plange un rau, vorba cantecului. Am senzatia ca daca as incepe sa plang nu m-as mai opri niciodata.
Azi a fost aniversarea casatoriei noastre. Sotul meu, despre care nu mi-am facut griji vreodata ca nu ma iubeste, pentru ca imi arata in fel si chip ca ma adora, a cumparat tort si a inchiriat un DVD. O comedie romantica, cu blonda aia care joaca si in ingerii lui Charlie. A fost alegerea lui, eu neaflandu-ma cu el cand a ales caseta. Am realizat in timp ce rula filmul, ca toate casetele pe care le alege el sunt cu femei blonde si slabe. Eu fiind, desigur, dintotdeauna brunetă și de multi ani foarte grasa. Si nu stiu ce din mine m-a pus sa-l intreb: daca as fi blonda si slaba m-ai iubi mai mult? Desigur, nici nu se punea vorba sa fi fost vreodata blonda, iar slaba am fost demult, pe cand el nu ma cunoscuse. Deci eu asteptam, de fapt, o reconfirmare a iubirii lui si o risipire a gândurilor mele negre legate de subconstienta lui alegere a filmelor cu blonde slabe. Și cum stăteam noi așa îmbrățișați, în pat, îl aud ca-mi raspunde: ”eu te iubesc. Nu o sa te mint spunandu-mi ca imi place asa cum esti, dar eu te iubesc.” Am crezut ca nu aud bine. Mi-a fugit lumea de sub picioare. De fapt, omul de langa mine imi spunea ca nu ma place. Ca nu-i place cum arat. Si asta pe sleau. Si atunci, ce iubeste la mine? Ce reprezint eu pentru el? Cum de mai poate face dragoste cu mine? Inchide ochii si-si imagineaza ceva care sa-i placa? Toate intrebarile astea mi-au venit cu noduri de lacrimi in gat. Am realizat atunci si ca, de vreun an si ceva, inainte de a face dragoste fixeaza televizorul pe canal erotic. M-am gandit initial ca e pentru introducerea in atmosfera, dar acum ma intreb pentru ce era de fapt mezamplasul ala.

Despre mine nu v-am spus nimic. Am 1,78 si 110 kilograme, 40 de ani si iubirea sotului meu ca singura avere.
Stiu, ar trebui dupa dusul asta rece sa ma umplu de ambitie ca telefonul in incarcator. Dar teama mi-e ca singurul lucru de care ma voi umple va fi amaraciunea si resemnarea. Obezitatea nu e singura mea problema de sanatate. Ma lupt si cu efectele secundare ale obezitatii, unele dintre ele fiind traumatizante pentru o femeie, din punct de vedere al esteticului. Poate de aceea si simt ca nu mai am niciun punct de sprijin pe lume. Nu m-as mai putea apropia de vreun barbat vreodata. Sunt prea complexata si ma simt prea neatragatoare.

Da sa te pup!Nu te cunosc dar te iubesc maxim! :pupic: In primul rand,nu-l mai lasa cu televizorul deschis.Zi-i ca esti geloasa si ca-l iubesti prea mult sa il imparti cu parasutele de pe eroticoane....Cat despre iubire,doar nu te astepti sa te iubeasca pasional dupa atata timp.Iubirea lui e asezata ,e in siguranta,e o iubire calma ,de familie....Probabil ca te-a iubit "cu scantei"cand v-ati cunoscut....Dar cam in doi ani acest gen de iubire se consuma .Conteaza ce ramane dupa asta....Dupa multi ramane praful pentru ca ard totul la maxim...Cat despre faptul ca esti grasa ,ce-ai vrea?Sa spuna:"Vai ce sexi esti?"
Ia treci mata la noi la Fundamentaliste si la "Jurnal de calatorie spre silueta ideala" ca ai sa vezi cat de repede slabesti!Eu am intrat acolo si de cand sunt membra cu drepturi depline am slabit 14 kg....Si aveam 118,2....Pe tiker scrie 117 ,de incurajare....Plus ca trebuie sa intelegi ca-i periculos sa depinzi afectiv de un om (de orice om) asa de mult...

#4 Crs_tina

Crs_tina

Master of disaster

• Membri
  • 1517 posturi
  • Location:Putin pe pamant , putin in cer.. restul s-a pierdut cu timpul

Postat 13 July 2009 - 11:08 AM

Mata hali.. bine ai venit intre noi....
Daca vrei sa poate sa slabesti sanatos si frumos , trebuie doar un gram de ambitie si multa vointa..
Insa ca sa poti avea succes , trebuie sa constientizezi cu adevarat problema ta, sa slabesti pt tine.. nu pt sotul tau.. De ce pana acum nu ai facut nimik? De ce ai lasat ca obezitatea sa genereze si alte probleme? De ce nu ai luat singura initiativa? E mai usor sa eviti oblinda si sa te refugiezi in mancare, atata vreme cat El iti zice ca te iubeste... insa chiar daca El te iubeste.. tu te iubesti? de ce te chinui pe tine? Tu te placi pe tine?
Toate am trecut,prin momente in care ne-a cazut cerul in cap..., toate am facut imposibilul si voiam imposibilul.. insa calea de reusita noi ne-am dat-o.. Ia intra unde a zis Bunica sofica si ia incepe o viata noua.. singura conditie e ca motivarea sa fie de la tine...
Invata sa te iubesti!, Invata ca un barbat poate fi sau nu poate fi langa tine, insa tu esti captiva in corpul tau.. si tie trebuie sa iti placa ce privesti...
Mult succes si sunt sigura ca daca vrei POTI!
..Criss..
...mai negru nu se poate...

#5 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi

Postat 13 July 2009 - 11:13 AM

QUOTE(Crs_tina @ Jul 13 2009, 12:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mata hali.. bine ai venit intre noi....
Daca vrei sa poate sa slabesti sanatos si frumos , trebuie doar un gram de ambitie si multa vointa..
Insa ca sa poti avea succes , trebuie sa constientizezi cu adevarat problema ta, sa slabesti pt tine.. nu pt sotul tau.. De ce pana acum nu ai facut nimik? De ce ai lasat ca obezitatea sa genereze si alte probleme? De ce nu ai luat singura initiativa? E mai usor sa eviti oblinda si sa te refugiezi in mancare, atata vreme cat El iti zice ca te iubeste... insa chiar daca El te iubeste.. tu te iubesti? de ce te chinui pe tine? Tu te placi pe tine?
Toate am trecut,prin momente in care ne-a cazut cerul in cap..., toate am facut imposibilul si voiam imposibilul.. insa calea de reusita noi ne-am dat-o.. Ia intra unde a zis Bunica sofica si ia incepe o viata noua.. singura conditie e ca motivarea sa fie de la tine...
Invata sa te iubesti!, Invata ca un barbat poate fi sau nu poate fi langa tine, insa tu esti captiva in corpul tau.. si tie trebuie sa iti placa ce privesti...
Mult succes si sunt sigura ca daca vrei POTI!

Brava!Asa trebuie!Cum sa traiesti tu pentru altul?Fie el si sotul tau!Tu traieste pentru tine si atunci el va umbla pe urma pasilor tai!Nu uita ca barbatii sunt vanatori!Si nu o sa aprecieze prea mult oaia din grajdi ci ,mai mult,capra de pe munte....
Treci la Fundamentaliste ca suntem doua cu greutate peste suta...Si tare am avea nevoie de o concurenta mai acerba! :D

#6 Crs_tina

Crs_tina

Master of disaster

• Membri
  • 1517 posturi

Postat 13 July 2009 - 11:50 AM

Buni cred ca vb singure... mata hali si-a modificat opiniile?

Normal ca traim pt noi.. eu am vazut cu cata usurinta se poate renunta la tot, de catre un barbat... mama imi zicea mereu : "ce face o .... "Femeie" cu fundul nu fac 10 neveste"... asa ca toate deciziile care ma privesc pe mine.. ma privesc pe mine... daca eu ma uit in oglinda si imi place de mine asa sa fie.. nu ma place liber pe contrasens.. nu o sa imi fac operatie estetica ca nu ii plac sanii mei sau fundul meu.. nu o sa ma infometez pt ca aia ii mai buna... Desi sunt familista convinsa, sotul meu e familia mea, e prietenul/ amantul/ iubitul/ fratele meu,deciziile imi place si imi doresc sa fie impreuna, pana si cele mai banale lucruri le facem impreuna, trebuie sa mentinem mereu acea posibilitate ca totul se poate sfarsi.. si in acel mom se sfarseste o relatie ! nu o viata!!!
Si mai mult.. eu stiu ce e mai bine pt mine nu altcineva... Si oricum faza cu obezitatea .. tare ma indoiesc ca cineva se simte comod la 100 de kg... eu numa pana la 95 am ajuns dar era groaznic...
..Criss..

#7 EdelweiB

EdelweiB

EdelweiB

• Membri
  • 1251 posturi

Postat 13 July 2009 - 12:10 PM

QUOTE(Mata-Hali @ Jul 13 2009, 03:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara,

Bine-ai venit..eu sunt Mihaela, cealalta peste kintal de la fundamentaliste (despre care scria Bunica) ... pot sa-ti spun ca inteleg perfect trairile tale, le-am experientiat pe propria piele si acum hai sa-ti dau un exemplu o difereta intre barbati vis-a-vis de ceea ce ai povestit tu: al meu sot ma jignea mereu urat (ex.: cand ma asezam la masa: "iar mananci nu vezi cata esti?" sau alte ironii legate de subiect), relatia noastra s-a deteriorat in timp ( nu doar din cauza jignirilor..e o poveste mai lunga) iar eu am cunoscut un om minunat care...

showimg-1noteP_i90P_112_105,8_65_abs.png

18.11.10..........107,4 kg
01.02.11..........106,6 kg
01.01.12..........108,0 kg
01.03.12..........102,8 kg
14.04.12..........101,4 kg
01.11.12..........104,0 kg - gravi 1 saptamana
23.04.13..........103,5 kg - gravi 28 saptamani
05.07.13..........106,0 kg - gravi 39 saptamani (inainte de nastere)
14.07.13............99,0 kg

21.04.16...........112,0kg

01.06.16...........105,8kg

#8 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 13 July 2009 - 12:26 PM

QUOTE(EdelweiB @ Jul 13 2009, 12:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bine-ai venit..eu sunt Mihaela, cealalta peste kintal de la fundamentaliste (despre care scria Bunica) ... pot sa-ti spun ca inteleg perfect trairile tale, le-am experientiat pe propria piele si acum hai sa-ti un exemplu o difereta vis-a-vis de ceea ce ai povestit tu: al meu sot ma jignea mereu urat (ex.: cand ma asezam la masa: "iar mananci nu vezi cata esti?" sau alte ironii legate de subiect), relatia noastra s-a deteriorat in timp ( nu doar din cauza jignirilor..e o poveste mai lunga) iar eu am cunoscut un om minunat care...

revin am o urgenta

Edelu si d-na Sofica nici nu va inchipuiti cita stima si mindrie simt pentru voi :) , spor la implinirea viselor .

#9 EdelweiB

EdelweiB

EdelweiB

• Membri
  • 1251 posturi

Postat 13 July 2009 - 01:06 PM

...am cunoscut un om minunat, aveam 58 kg pe vremea respectiva ( acum 11 ani... eram dupa prima mea cura drastica de slabire)...bineinteles ca imi faceam probleme ca-s grasuta ( dupa cum stiti corpului ii trebuie ceva timp sa se adapteze cu noua imagine) si chiar ma gandeam sa mai slabesc vreo 3-4 kg si apoi sa incep o relatie adevarata cu el...relatia a mers foarte bine si cu cele 3-4 kg in "plus" iar cand am discutat cu el retinerile mele mi-a zis ca-s prea exigenta cu mine pt ca lui i se pare ca arat ca si cele care pozeaza in reclamele pentru chiloti, l-am intrebat atunci daca m-ar iubi si daca m-as ingrasa 20 kg...mi-a raspuns ca pentru el asta nu-i o problema singurul lucru care l-ar ingrijora ar fi legat de sanatatea mea. Ei uite ca ironia sortii a facut sa ma ingras nu 20 ci aproape 50 kg de atunci si sa stii ca nu vad schimbari in atitudinea lui. E adevarat ca exista oaresce inconveninte in anumite pozitii si asta ma frustreaza pe mine, probabil ca nici lui nu-i este indiferent. La fel ca tine si eu mi-am facut ( acum nu-mi mai fac probleme pt ca stiu ca-i o chestie de timp sa rezolv problema) tot felul de ganduri, mustrari de constiinta.
Sa stii ca si el simte nevoia uneori sa priveasca filme erotice in timp ce facem dragoste, mi-am pus si eu intrebari legat de asta. Oricum sunt sigura ca ma iubeste la fel de mult dar sunt realista si imi dau seama ca probabil ar fi ceva diferenta in felul in care ne-am desfasura daca as fi mai silueta. Iti spun ca sunt sigura ca ma iubeste pentru ca avand in vedere ca noi nu suntem casatoriti ( inca sunt casatorita cu sotul meu oficial) ar putea sa-si vada de viata si sa renunte la relatie asta pe langa faptul ca se simte imediat cand ceva scartaie, pe "oficialul" l-am mirosit rapid cand a calcat stramb.

Mie din cate mi-ai povestit mi se pare ca ai un sot minunat, sincer si ca n-ai nici un motiv sa-ti faci nici cea mai mica grija. Are si omul fanteziile lui...care nu avem? Poate ai trait intr-o lumea a ta ideala pana acum, daca vei cobori putin cu picioarele pe paman va fi mult mai bine.
Te asteptam pe Fundamentaliste sa incepi impreuna cu noi o noua viata dpdv alimentar.

P.S. Sa stii ca de la o varsta barbatii au nevoie de ceva mai multa stimulare asa ca nu-ti mai face probleme ca isi doreste sa vada filme erotice.

Editat de EdelweiB, 13 July 2009 - 01:16 PM.

#10 EdelweiB

EdelweiB

EdelweiB

• Membri
  • 1251 posturi

Postat 13 July 2009 - 01:19 PM

Iar daca intr-o zi nu m-ar mai iubi...nu-i cel mai rau lucru care s-ar putea intampla, nu-i catastrofal, viata merge inainte indiferent ce experiente ne ofera...

#11 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi

Postat 13 July 2009 - 01:50 PM

QUOTE(EdelweiB @ Jul 13 2009, 01:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bine-ai venit..eu sunt Mihaela, cealalta peste kintal de la fundamentaliste (despre care scria Bunica) ... pot sa-ti spun ca inteleg perfect trairile tale, le-am experientiat pe propria piele si acum hai sa-ti dau un exemplu o difereta intre barbati vis-a-vis de ceea ce ai povestit tu: al meu sot ma jignea mereu urat (ex.: cand ma asezam la masa: "iar mananci nu vezi cata esti?" sau alte ironii legate de subiect), relatia noastra s-a deteriorat in timp ( nu doar din cauza jignirilor..e o poveste mai lunga) iar eu am cunoscut un om minunat care...

Mai,mie nu-mi spunea...Dar ,cand eram de 122 de kg,m-a pus dracu' sa merg cu el ma discoteca si cu colegii lui de serviciu...Nu va spun ce rusine ii era cu mine...Jumate de noapte a stat cu sefa lui ...Nu s-a dezlipit de ea...Fata,insa ,dezghetata si inimoasa,l-a lasat singur la masa si s-a postat langa mine...Si automat ,toate celelalte fete ni s-au alaturat ,in spirit de solidaritate...Iar scumpul meu sot statea ca prostul singur la masa...Ca si baietii au venit langa mine...A fost cea mai tare faza pe care am putut-o pati in perioada aceea... :lol:

#12 Crs_tina

Crs_tina

Master of disaster

• Membri
  • 1517 posturi

Postat 13 July 2009 - 01:55 PM

Mai cand aveam 95 de kg.. al meu niciodata nu ma vazut grasa si urata...
Dar acum ma intreaba mereu... Oare cum aratai la 95 de kg? cum de nu te-am vazut ca erai aproape dubla ca si acum?
Dragul de el...
..Criss..

#13 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 13 July 2009 - 03:32 PM

QUOTE(Crs_tina @ Jul 13 2009, 01:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai cand aveam 95 de kg.. al meu niciodata nu ma vazut grasa si urata...
Dar acum ma intreaba mereu... Oare cum aratai la 95 de kg? cum de nu te-am vazut ca erai aproape dubla ca si acum?
Dragul de el...

... ce m-a amuzat faza asta, Cris el te iubea la maxim si tu m-ai doreai sa te vada , ce-mi plac mie barbatii cind iubesc, isi pierd capul mai ceva decit femeile .

#14 Crs_tina

Crs_tina

Master of disaster

• Membri
  • 1517 posturi

Postat 13 July 2009 - 03:55 PM

mai al meu de 7 ani ii tot asa... adik stiu ca ma iubeste.. dar si asa a calcat stramb... insa il apreciez pt ceea ce e ( cu bune si rele).. pt ca stiu cat ma iubeste.. si macar incearca sa faca ceva pt noi..
..Criss..

#15 adriana1980

adriana1980

Academic Chef

• Membri
  • 1478 posturi
  • Location:Bucuresti, mutata la Bolintin acu' aproape patru ani
  • Interests:animalute, literatura, decoratiuni, flori...

Postat 13 July 2009 - 07:48 PM

”eu te iubesc. Nu o sa te mint spunandu-mi ca imi place asa cum esti, dar eu te iubesc.”

Pai asta nu inseamna dovada de iubire?Faptul ca el vede dincolo de kilogramele in plus, faptul ca el vede FEMEIA , ca el te iubeste pe tine si nu kilogramele in plus sau in minus ale tale...te vede pe tine_cu bune si cu rele_si te iubeste asa cum esti...vede femeia pe care o iubeste ca si cum ar purta o haina care nu-i vine bine_nu sti9u daca m-am facut inteleasa, sper ca da.Daca ar fi tinut cont de kilogramele tale crezi ca ar mai fi langa tine???

Ce ai fi preferat?O minciuna frumoasa si un suflet gol langa tine?Eu cred ca a fost corect ca ti-a spus ca nu ii place cum arati.Mai bine un adevar care doare decat o minciuna frumoasa.

Dar teama mi-e ca singurul lucru de care ma voi umple va fi amaraciunea si resemnarea. Obezitatea nu e singura mea problema de sanatate. Ma lupt si cu efectele secundare ale obezitatii, unele dintre ele fiind traumatizante pentru o femeie, din punct de vedere al esteticului. Poate de aceea si simt ca nu mai am niciun punct de sprijin pe lume. Nu m-as mai putea apropia de vreun barbat vreodata. Sunt prea complexata si ma simt prea neatragatoare.

Poate ca ar trebui sa ai mai multa grija de tine, sa iei o hotarare si sa spui STOP si sa incerci sa iti schimbi ritmul de viata, de alimentatie...sa vorbesti cu el, sa vorbesti tu cu tine, eventual sa consulti un medic, sa incepi sa ai un stil de viata sanatos...si asta sa o faci PENTRU TINE si nu pentru sot.In loc de amaraciune, inarmeaza-te cu speranta si indarjire, in loc de resemnare, cu ambitie...
Ca te simti neatragatoare...incearca sa inveti sa te simti bine in pielea ta, sa iti hranesti sufletul si sa ai incredere in tine! Si sa incerci sa slabesti daca stii ca asta vrei, sa iei taurul de coarne si sa dai cu el de pamant pana iese asa cum vrei tu.

#16 Mata-Hali

Mata-Hali

Master of disaster

• Membri
  • 1570 posturi

Postat 13 July 2009 - 10:49 PM

Va multumesc. Nu ma asteptam la atata sustinere. De fapt am sperat sa pot discuta cu cineva, iar aseara nu am gasit pe nimeni.
Azi i-am spus sotului meu ca mi-a lasat un gust amar sinceritatea lui, dar nu i-am reprosat, am spus doar ca nu am realizat adevarul pana aseara. Si poate aveam nevoie de dusul asta rece. Totul se intampla cu un scop.
El a negat ca ar fi vrut sa spuna ce am inteles eu. A spus ca ceea ce a vrut el sa spuna este ca ptr ca ma iubeste, nu ma incurajeaza sa stau asa, cu kilogramele astea, ci sa slabesc.
Oricum, asta vreau si eu.
Am tinut regimuri de mica. Pe cand eram in clasa a II-a, tin minte ca mama imi dadea salata verde mie si la restul familiei friptura cu cartofi la cuptor. La restul familiei placinta cu branza, iar mie mar. Ma suparam atunci, nu intelegeam ca e spre binele meu, ca eram un copil grasut. Apoi mamei i se facea mila, si-mi dadea si mie sa gust.
Am crescut asa, cu obsesia mancarii si napasta regimului. Tineam cat tineam regim hipocaloric, apoi cuiva i se facea mila de mine si ma rasplatea cu lucruri care ma ingrasau.
Am fost cand grasuta, cand normala, cand grasa, cand bine. Dar cu timpul kilogramele s-au asezat si am oscilat doar intre grasa si foarte grasa. Intre supraponderala si obeza. Acum 5 ani aveam 100-102 kg. Acum 8 ani 90-92. Acum 10 ani 84-86.
De 2 ani oscilez intre 105-110. Nu-mi place ca, in afara de glezne nu mai am nimic care sa nu fie gras in corp.
Aveti dreptate cand spuneti ca trebuie sa slabesc pentru mine. Nu ma plac, si cand ma imbrac sa merg la o petrecere ma simt de 80 de ani comparativ cu restul femeilor. Toate sunt in bretele, numai eu cu maneca lunga si blaiser-uri de pensionara cocheta. Toate sunt cu sandalute fine, cu tocuri cui, numai eu cu pantofi in care sa-mi intre piciorul pufos si sa nu cedeze tocul la gabarit.
Nu mai spun ca vrem sa plecam in septembrie la mare si mi-e rusine sa ma dezbrac. Sunt toata numai celulita si pe picioare si pe stomac. Am carnea unei femei de 80 de ani care arata rau. Toata numai umflaturi si valuri.

Dar nu mai vreau sa ma plang, pentru ca sunt rezultatul alegerilor mele proaste si a inconsecventei mele. O sa stau prin preajma voastra, sa va fur secretele si imprumut din putere. Si poate am sa reusesc si eu.

Inca o data va multumesc si va sunt recunoscatoare pentru suport. floare.gif

Daca-ti doresti ceva ce nu ai mai avut vreodata, trebuie sa fii dispus sa faci ceva ce nu ai mai facut niciodata!

#17 Sophy

Sophy

Master of disaster

• Membri
  • 2882 posturi

Postat 13 July 2009 - 10:55 PM

QUOTE(Mata-Hali @ Jul 13 2009, 11:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Va multumesc. Nu ma asteptam la atata sustinere. De fapt am sperat sa pot discuta cu cineva, iar aseara nu am gasit pe nimeni.
Azi i-am spus sotului meu ca mi-a lasat un gust amar sinceritatea lui, dar nu i-am reprosat, am spus doar ca nu am realizat adevarul pana aseara. Si poate aveam nevoie de dusul asta rece. Totul se intampla cu un scop.
El a negat ca ar fi vrut sa spuna ce am inteles eu. A spus ca ceea ce a vrut el sa spuna este ca ptr ca ma iubeste, nu ma incurajeaza sa stau asa, cu kilogramele astea, ci sa slabesc.
Am tinut regimuri de mica. Pe cand eram in clasa a II-a, tin minte ca mama imi dadea salata verde mie si la restul familiei friptura cu cartofi la cuptor. La restul familiei placinta cu branza, iar mie mar. Ma suparam atunci, nu intelegeam ca e spre binele meu, ca eram un copil grasut. Apoi mamei i se facea mila, si-mi dadea si mie sa gust.
Am crescut asa, cu obsesia mancarii si napasta regimului. Tineam cat tineam regim hipocaloric, apoi cuiva i se facea mila de mine si ma rasplatea cu lucruri care ma ingrasau.
Am fost cand grasuta, cand normala, cand grasa, cand bine. Dar cu timpul kilogramele s-au asezat si am oscilat doar intre grasa si foarte grasa. Intre supraponderala si obeza. Acum 5 ani aveam 100-102 kg. Acum 8 ani 90-92. Acum 10 ani 84-86.
De 2 ani oscilez intre 105-110. Nu-mi place ca, in afara de glezne nu mai am nimic care sa nu fie gras in corp.
Aveti dreptate cand spuneti ca trebuie sa slabesc pentru mine. Nu ma plac, si cand ma imbrac sa merg la o petrecere ma simt de 80 de ani comparativ cu restul femeilor. Toate sunt in bretele, numai eu cu maneca lunga si blaiser-uri de pensionara cocheta. Toate sunt cu sandalute fine, cu tocuri cui, numai eu cu pantofi in care sa-mi intre piciorul pufos si sa nu cedeze tocul la gabarit.
Nu mai spun ca vrem sa plecam in septembrie la mare si mi-e rusine sa ma dezbrac. Sunt toata numai celulita si pe picioare si pe stomac. Am carnea unei femei de 80 de ani care arata rau. Toata numai umflaturi si valuri.

Dar nu mai vreau sa ma plang, pentru ca sunt rezultatul alegerilor mele proaste si a inconsecventei mele. O sa stau prin preajma voastra, sa va fur secretele si imprumut din putere. Si poate am sa reusesc si eu.

Intra la Fundamentaliste cum ti-am mai zis sa inveti cum sa mananci!Te astept acolo!

#18 Criseteno

Criseteno

Big Chef

• Membri
  • 509 posturi

Postat 17 July 2009 - 04:09 PM

CITAT(Mata-Hali @ Jul 13 2009, 10:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Draga mea,

Te inteleg pe deplin. Acum vreo optsprezece luni, si eu cantaream in jur de 90 de kg la 1,62 m. Eram si inca sunt indragostita de un baiat minunat, care ma iubea pentru cine eram, si gasea intotdeauna lucruri si in trupul acela pe care eu il uram care sa-i fie iubite, sa il fascineze, sa le admire. Lucruri pe care eu bineinteles nu le vedeam intr-o lumina favorabila.

Este posibil ca asta sa fie si darul tineretei -- eu nu am decat 24 de ani. Insa sa stii ca un barbat care te respecta mai mult pentru cine esti, si care te iubeste asa cum esti cu o dragoste profunda si durabila e mult, mult mai de pret decat un barbat care iti iubeste forma sau trupul. Nu vreau sa fac filozofii, pentru ca sunt sigura ca toate celelalte fete au si mai multa experienta decat mine, insa sa stii ca, desi te dor cuvintele lui acum si e normal sa fie asa, ele arata totusi o maturitate a gandirii pe care unii barbati nu o gasesc pana la batranete.

Desi inca n-am apucat sa ma uit pe grupul fundamentalistelor, probabil ma incadrez si eu intre ele. In sapte luni am slabit de la 90 la 50 de kg si de vreun an de zile ma mentin in jur de 50 kg. Mananc de toate acum, inclusiv dulciuri, numai ca pur si simplu mananc mai putin din toate. Pentru mine, cel mai important impuls de a continua si de a manca mai putin a fost sa-mi numar caloriile zilnice. Mi-am dat seama cat de mult mancam, de fapt, fara sa-mi dau seama. Dar nu dispera: exista mancaruri sanatoase care sa umple (si cand aveam 90 de kg trebuia sa ma umplu!) fara sa se puna pe tine, mai ales legume (conopida, castraveti, rosii, salata, pastai late, ciuperci, ghiveci fara cartofi!). Bea multa apa, incearca sa renunti la zaharul din cafea si din ceai (e mai bine decat sa te umfli cu zaharina, iar daca trebuie neaparat sa folosesti zaharina, incearca sa nu folosesti zaharina pe baza de aspartam, ca mie imi da dureri de cap de la o vreme!), si renunta la orice e fainos. E mai bine sa mananci 250 g de branza de vaca (in jur adica de 250 kcal) decat sa mananci o prajitura cu aceeasi valoare energetica!

Te pup, si iti urez mult noroc si mult curaj!

Cristina
Dupa 2 saptamani de proba, Montignac a trecut testul! Monti faza a doua for life!

Disclaimer: I am NOT always right. In fact, I am almost always WRONG.

#19 palomablanca

palomablanca

Master of disaster

• Membri
  • 1722 posturi

Postat 20 July 2009 - 04:25 PM

Draga mea, Mata hali, te inteleg atat de bine! Ma regasesc atat de mult in descrierea copilariei tale. Numai ca eu eram atat de rea, incat faceam prapad daca cineva incerca sa-mi spuna sa mananc mai putin.
Ma documentez de ceva vreme pe forumul asta, despre regimuri, despre operatii. Dupa ce am oscilat ceva vreme, am hotarat ca sa actionez dupa principiul dupa care actioneaza gastric sleeve. Adica, sa mananc putin. Si uite asa, am inceput sa pap putin, cu apa plata sunt acum cea mai buna prietena si am o saptamana de cand mananc asa. Am renuntat la dulciuri si la absolut orice e interzis pentru noi, dolofanele si am dat jos 4 kile deja. Sigur, e o picatura intr-un ocean, dar e inceputul. Nu stiu daca e bine sau nu, dar iau si Alli, atunci cand mi se pare mie ca pap ceva mai grasut.
Consera-ma prietena ta si colega ta de suferinta si hai sa slabim, impreuna, cred ca va fi mai usor.
Te pup si pe voi toate va pup!

Editat de Clotilde, 20 July 2009 - 04:26 PM.

GS 10.03.2014 - Euroclinic, dr. R. Munteanu, anestezist dr. R. Parasca

Pornire: 119 kg
{14 iulie 2009: 117 kg; IMC: 42,66 OBEZITATE MORBIDA}

10.03.2014 - 105 kg, BMI 37,6
10.04.2014 - 1 luna - 93 kg (-12kg), BMI 33,3
10.05.2014 - a 2-a luna - 89 kg (-4 kg), BMI 31,9
10.06.2014 - a 3-a luna - 85 kg (- 4 kg), BMI 30,5
10.07.2014 - a 4-a luna - 82 kg (- 3 kg), BMI 29,4
10.08.2014 - a 5-a luna - 80 kg (- 2 kg), BMI 28,7
10.09.2014 - a 6-a luna - 77 kg (- 3 kg), BMI 27,6
10.10.2014 - a 7-a luna - 74 kg (- 3 kg), BMI 26,5
10.11.2014 - a 8-a luna - 71 kg (- 3 kg), BMI 25,5
10.12.2014 - a 9-a luna - 69 kg (- 2 kg), BMI 24,7
10.01.2014 - a 10-a luna - 67 kg (-2 kg) BMI 24 - target atins!
10.02.2015 - a 11-a luna - 66,5 kg (-0,5 kg) BMI 23,84
10.03.2015 - a 12-a luna - 64 kg (-2,5 kg) BMI 22,9 Un an de la interventie!

#20 dark angel

dark angel

Master of disaster

• Membri
  • 4876 posturi

Postat 20 July 2009 - 04:47 PM

mata-hali, mama ta facea rau cum proceda. nepotica mea e la fel ca tine, si aceeasi varsta acum cat aveai tu atunci. nu ai sa o vezi pe mama ei ca pune fripturi pt ei si salate pt ea. toti mananca la fel si numara toate caloriile si nu are nimic sa o tenteze pe micuta in casa(adica au dar ea nu stie de ele). toti stim cand o avem la noi sa nu-i oferim dulciuri si carbs si asa facem. e gurmanda si nu se poate opri, ea manaca in nestire.
au educat-o sa manace numai cand ii este foame si fac eforturi cu ea sa nu-i cauzeze mai tarziu.

am scris doar sa punctez ca mama ta, desi poate credea ca procedeaza corect, nu a facut bine, nu te-a facut decat sa te arunci spre fructul interzis.
fetele mele sant mici dar tot le invat cum sa manace iar dulciurile si junk food sant doar ocazionale. nu ca n-as avea bomboane sau alte minunatii in casa, nu vreau sa se obisnuiasca prost. e mai bine sa previn decat sa incerc sa dreg. io am fost grasa mai toata adolescenta(bulinuta ma stie tongue.gif ), am slabit brusc pe la 21 de ani si nici ca m-am mai ingrasat decat dupa ce am nascut. acum mi-am revenit cat de cat zic eu. rolleyes.gif
asa ca nu sant straine de ce vorbiti voi aici.
toate cele bune va urez

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi