Sari la conținut

Poză

Am slabit 20kg

47 răspunsuri la acest topic

#1 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 10 December 2002 - 09:47 PM

Dragele mele,am reusit sa slabesc in doua luni 20 de kg sint mindra de acest fapt si doresc sa va spun si voua metoda pe care am abordat-o.Acum citeva luni scriam cu stupoare mesajele mele disperate si apelam la un fel de ajutor din partea oricui eram pur si simplu distrusa dar astazi ma simt puternica si pot spune fericita.Metoda mea este foarte simpla,poti minca tot ce iti doresti dimineata la micul dejun (nu dulciuri,grasimi si produse panificatie)iar in tot decursul zilei pina la ora 18 portocale sau mere,nimic dupa ora 18 dar nimic si o sa vedeti ca vor fi rezultate destul de prospere,va doresc succes pupici Sandra.

#2 Tzanetakos

Tzanetakos

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 10 December 2002 - 11:02 PM

Felicitari,felicitari eu am dat jos si acum am
recuperat aproape jumatate cu dulciuri.

#3 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 11 December 2002 - 12:03 AM

Mariana incearca sa nu mai maninci dulciuri daca vrei sa reusesti,dulciurile sint otrava daca ti-ai pus in gind sa slabesti.Sa sti ca si o singura bombonica are o istorie a ei zaharul se transforma in calorii si se depune pe soldulete si f-----let.Eu iubesc mincarea si in mod special dulciurile dar le-am agatat in cui si am reusit sa-mi remodelez silueta din nou.Altceva nimic nou vad ca aici pe forum ai ramas veterana impreuna cu Maya si Stu in rest toate cele bune si sincere salutari,Sandra

#4 Tzanetakos

Tzanetakos

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 11 December 2002 - 03:29 AM

Multumesc Sandra,esti o draguta doresc mult
pina de "PASTE"cind trebuie sa ma duc in Ro.
sa mai dau jos vreo 15 Kg.mi se pare imposibil
Imi trebuie multa vointa sa renunt la dulciuri.
Stiu din proprie experienta ca dietele rapide
nu sint bune (pentru mine cel putin).Am reusit sa renunt la piine cit de cit nu stiu daca am
mincat o felie saptamina trecuta,dar am facut
fursecuri si toate care se rupeau le mincam si
pina la urma am constatat ca toate s-au rupt.
Numai bine, Mariana.Am sa incerc sa nu mai
pun dulce in gura.

#5 Moni

Moni

Bucataras

• Membri
  • 165 posturi

Postat 11 December 2002 - 10:43 AM

Felicitari , Sandra! E bine sa auzim de niste succese ... si cu toate ca dupa parerea mea ai slabit prea repede, ma abtin cu greu sa nu fiu un pic invidioasa (da ' ma abtin ).

Sa ramai vigilenta ... partea intr-adevar grea urmeaza de abia acum: MENTINEREA !!!

[ Acest mesaj a fost modificat de : Moni de 2002-12-11 10:44 ]

#6 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 12 December 2002 - 09:35 AM

Moni,eu cu aceasta povara ma lupt de ceva timp si sincera sa fiu am mai slabit de citeva ori dar m-am rotujit din nou si tot asa s-au scurs anisorii si eu tot grasa eram.Acum dupa o asa experienta am invatat secretul mentinerii,mincarea si fructele nu se pot minca orisicum si orsicind,adica nu trebuiesc amestecate.Daca soliciti dimineata doar lactate consuma doar lactate iar carnea sa nu o amesteci cu cartofi sau paste,fructele nu se consuma ca desert preferabil inaintea mesei sau dupa citeva ore.Inca un lucru am baut in fiecare dimineata pe stomacul gol otet de mere diluat cu apa si in tot decursul zilei ceai verde.In privinta miscarii merg cu bicicleta la slujba in fiecare zi indiferent de vreme si sa sti ca a avut un efect pozitiv in combinatie cu dieta. Sper sa-mi pot mentine greutatea constant si tie iti doresc o reusita in lupta contra kilogramelor,pupici Sandra.

#7 Claudia

Claudia

Captain Cook

• Membri
  • 442 posturi

Postat 13 December 2002 - 03:29 PM

Sandra draga, scrie si tu aici ceva exemple de mic dejun, mie imi este foarte greu sa nu maninc paste fainoase la masa (in general maninc fulgi cu lapte)

Si apropo felicitari pentru reusita si mult succes in continuare.

pupici,
Claudia
Claudia :wave:
We cannot direct the wind, but we can adjust the sails!

#8 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 13 December 2002 - 11:23 PM

Claudia am sa-ti scriu citeva retete personale,mie mi-au fost de ajutor si sper ca si tie cit si celorlalte colege de suferinta vor ajuta.DIMINEATA eu obisnuiesc sa consum iaurt simplu fara fructe sau lapte batut degresat sau o felie de sunca,parizer,cascaval cu o felie de piine prajita sau musli cu lapte degresat astea toate nu trebuiesc amestecate trebuiesc inpartite pe tot cursul saptamini.Prinzul il servesc la ora 11(am uitat micul dejun la ora 7)fie peste fiert cu ceva legume fierte sau pui indiferent cum chiar si citiva cartofiori prajiti merg dar nu trebuie exagerat.Acum urmeaza perioada de foame adica nu mai maninc nimic pina la ora 5 iar dupa aceea se poate servi un singur fruct,asta este toata filozofia este greu de tinut dar merita,nu trebuie uitata miraculoasa apa eu iau la bord 2-3 litri de apa si ma simt exelent.Iti doresc succes si daca esti nedumerita de ceva astept intrebari iti voi raspunde cu placere,Sandra.

#9 Tzanetakos

Tzanetakos

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 14 December 2002 - 02:37 AM

Deci in concluzie "se cam face foamea" ca de la ora 11 cind maninci pina la ora 5 care iei numai un mar ........... mi se pare f.f.greu .
Inca odata FELICITARI esti formidabila daca ai
putut in doua luni sa urmezi acest program.

#10 Tzanetakos

Tzanetakos

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 14 December 2002 - 05:12 AM

Acum am mai citit odata ce ai scris si cred ca am inteles gresit deci maninci la ora 5 ceva,si
dupa aceea un mar.Asa e?

#11 Stefania

Stefania

micro Bucatar

• Membri
  • 11 posturi

Postat 14 December 2002 - 09:09 AM

Draga Sandra meriti toate felicitarile noastre pentru ambitia si vointa de care ai dat dovada. Nu mi se pare chiar foarte greu de tinut intrucat mananci orice (in afara de grasimi si dulciuri), insa ceea ce este foarte greu, cel putin pentru mine, sunt orele exacte de masa, mai bine spus faptul ca nu ciugulesti nimic toata ziua. Asta e marea mea problema: ori mi-e foame ori nu mie imi vine sa mananc. Nu am prea multe kilograme de dat jos, insa mi-e greu doar sa ma gandesc ca nu voi mai manca dulciuri. Adevarul este ca e mai usor sa slabesti daca ai kg mai multe in plus decat daca vrei sa slabesti doar 4-5, asta e parerea mea, poate si pentru ca nu esti asa de motivata.
Am tinut si eu cura cu orez si slabeam intr-adevar intre 0,5 - 1 kg/ zi, insa dupa o zi de mancat normal, nu cu excese, aveam 1 kg in plus, fapt ce-mi spune ca e o slabire ireala. Intr-o zi nu aveam cum sa pun pe mine 1 kg pentru ca asta insemna ca acum eram obeza tinand cont de faptul ca inainte mancam dulciuri cat incapea toata ziulica. De aceea inclin spre metoda Sandrei care mi se pare si foarte sanatoasa si pentru mine e si usor de tinut pentru ca in general nu mananc grasimi, dar le compensez cu dulciuri.
As mai avea o intrebare pentru Sandra. Daca pe langa felia de paine prajita si de sunca sau branza de la micul dejun adaug si un ardei sau o rosie are vreun efect negativ ca le amestec?
Inca o data multe felicitari Sandra. Poti fii mandra de tine! Pupici!

[ Acest mesaj a fost modificat de : Stefania de 2002-12-14 09:13 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : Stefania de 2002-12-14 09:15 ]

#12 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 14 December 2002 - 01:43 PM

Dragele mele va multumesc pentru complimente,Mariana ai inteles bine adica prinzul il servesc la ora 11 iar la ora 5 decit fructul stiu este foarte greu dar stomacelul tau se va obisnui doar cu putina mincare iar cind simti nevoia aia afurisita de-a infuleca ceva gustos bea apa ajuta enorm.Sa sti ca organismul nu se va anemia,micul dejun contine energie suficienta iar prinzul la fel are cite putin din toate vitaminele si proteinele suficiente.Stefania,legumele si fructele se servesc inaitea mesei cu 10 min dar eu cred ca o felie doua de rosie sau o jumatate de ardei nu are nimic,iar cu ciugulitul incearca sa te abtii asta este cauza supraponderarii si nu uita dulciurile sint otrava dar te poti rasfata la sfirsitul saptaminii cu orice fel dar consumate inaitea orei 5.Va doresc succes,Sandra.

#13 luciana

luciana

micro Bucatar

• Membri
  • 18 posturi

Postat 15 December 2002 - 01:36 PM

Sandra si eu ma lupt cu kg de ceva timp,avand in vedere ca am 1an de cand am nascut si am ramas cu 8kg in plus.Imi plac fff.. mult dulciurile si o perioada chiar am renuntat la ele dar...Eu am 1,65 si 68 de kg acum. As vrea sa ajung la 55kg dar de acum dupa sarbatori (sper sa nu se mai adune).O sa mananc doar friptura la gratar.Dupa sarbatori am sa incerc dieta ta.Spune-mi tu ai luat capsule de ceai verde?Ce inaltime ai si cate kg?LA MULTI ANI!

#14 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 15 December 2002 - 04:22 PM

Luciana, bine ai venit eu iti doresc o reusita si sint sigura ca vei putea scapa de aceasta usoara supraponderitate in (cazul tau) eu am fost intradevar grasa 1.67 inaltime si aproape 87kg dar acum slabind arat acceptabil si nu am sa ma opresc decit atunci cind am sa ajung la greutatea anterioara inainte de nasterea ficei mele adica 53kg.Acum am 65kg si am mai slabit 2kg in decursul acestei saptaminii,eu iti doresc inca o data succes si daca vrei ceva sfaturi iti voi raspunde cu drag,pupici Sandra.

#15 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 15 December 2002 - 04:30 PM

Iertare,am uitat de ceaiul verde,eu consum cea la pliculete TWININGS cu diferite arome:lamiie,iasomie sau simplu dar aroma mea favorita este de lamiie si binenteles fara zahar,Sandra.

#16 Moni

Moni

Bucataras

• Membri
  • 165 posturi

Postat 16 December 2002 - 12:18 PM

Sandra, "orarul" programului tau de slabit e 7 zile din 7 , nu ? ... adica si in weekend

#17 Raluca_dy

Raluca_dy

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 17 December 2002 - 09:56 PM

Salutare fetelor!
Azi m-am inscris si eu in acest forum si sper sa abordam subiecte interesante, si mai ales, sper sa gasim impreuna cai eficiente de rezolvare vesnicei probleme: greutatea. Eu am un singur tel, si-anume ca la 170cm cat am sa cantaresc 50 kg. Nu trebuie sa dau mult, dar pana si pentru 7-8 kg iti trebuie o vointa inimaginabila.
Citind mesajul Sandrei, am ramas un pic confuza. Asa incat, Sandra draga, initial spui ca regimul include un mic dejun si in rest mere si portocale pana in 18 00, dupa care sustii ca de fapt iei si un pranz la ora 11 00, urmand ca la 17 00 sa consumi un fruct. Care din cele doua variante, pentru ca trebuie sa recunosti ca sunt diferite, te-a ajutat sa dai jos cele 20 de kg?Thanks in advance...

[addsig]

Imagini atașate

• 24014.jpg

#18 Raluca_dy

Raluca_dy

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 17 December 2002 - 10:04 PM

[ Acest mesaj a fost modificat de : Raluca de 2002-12-17 22:18 ]

Imagini atașate

• 24015.jpg

#19 Raluca_dy

Raluca_dy

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 17 December 2002 - 10:10 PM

[ Acest mesaj a fost modificat de : Raluca de 2002-12-17 22:16 ]

#20 Sandra

Sandra

Bucataras

• Membri
  • 68 posturi

Postat 18 December 2002 - 12:21 AM

Moni asa este 7 din7 zile acum depinde de vointa ta si sa nu trisezi,succes.

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi