Sari la conținut

Poză

Retete Montignac - Tort cu crema de mac

2 răspunsuri la acest topic

#1 pupa russa

pupa russa

Captain Cook

• Membri
  • 205 posturi

Postat 27 August 2006 - 09:10 PM

ce se intampla cand inlocuim laptele cu laptele de soia? ca am si eu o reteta de tort cu crema de mac pe care as vrea sa stiu daca o putem adapta. va scriu mai jos reteta si astept parerile. e unul dintre torturile mele preferate si l-as face week-end-ul viitor :)

Pentru blat:

3 oua
120 gr de zahar (fructoza)
100 gr de faina (de soia)
20 gr de cacao
1 lingurita de praf de copt

Pentru crema si decorat

6 foi de gelatina alba
300 ml lapte (eu as pune de soia)
100 gr seminte de mac
2 plicuri zahar vanilat (as pune doar esenta de vanilie)
1 linguritza coaja rasa de lamaie
500 ml frisca
150 g dulceata de coacaze
100 gr ciocolata rasa

1. inchingeti cuptorul la 180 de grade celsius. Bateti spuma cca. 8 minute cele trei oua cu zaharul. Amestecati 100 gr de faina cu cacao si praf de copt si incorporati treptat acest amestec in spuma de oua. Asezati compozitia obtinuta intr-o forma tapetata cu hartie. Dati la cuptor cca. 25 minute, lasati apoi sa se raceasca.

2. Puneti gelatina la inmuiat. Fierbeti laptele cu semintele de mac, zaharul vanilat si coaja de lamaie timp de trei minute. Scurgeti gelatina de apa de prisos si adaugati-o la amestecul de lapte. Lasati totul sa se raceasca intr-o oala cu apa. Bateti bine frisca.

3. Taiati blatul de cacao in doua si ungeti un blat cu dulceata de coacaze. Amestecati frisca cu compozitia de mac si ungeti blatul cu jumatate din crema. Puneti al doilea blat si ungeti cu restul de crema. Ornati cu fulgi de ciocolata.

Ei, ce parere aveti???? rolleyes.gif

#2 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 28 August 2006 - 09:42 AM

e ok reteta daca iti place laptele de soia. dar poate in combinatia asta nici nu i se simte gustul.
mai trebuie grija la dulceata de coacaze si la ciocolata rasa, sa fie din cele permise. abea astept sa va tortuletul icon_smile.gif

#3 pupa russa

pupa russa

Captain Cook

• Membri
  • 205 posturi

Postat 28 August 2006 - 05:03 PM

merci mult de raspuns, boni!

eu nu am baut lapte de soia decat in cafea...si nu mi s-a parut ca i-ar fi schimbat gustul. si oricum o sa-i dau de zor cu arome, asa ca o sa-i treaca. si da, gemul si ciocolata vor fi din categoria celor permise. nici nu stiu daca o sa fie unul de coacaze, eu in general puneam unul acrisor, ca sa sublinieze dulceata cremei laugh.gif

ei, cand oi presta pun si poze, promit.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi