Sari la conținut

Poză

Retete Montignac-tarte cu nuci si cacao

4 răspunsuri la acest topic

#1 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 16 December 2006 - 08:08 PM

Aceasta e o reteta pt care trebuie sa ii multumim Alisei ca a scotocit dupa ea. E prajiturica pe care ne-o aducea in dar o doamna batrina ( Dumnezeu sa o ierte!- ca nu mai e printre noi)

Reteta e acesta:

200 g unt
2 galbenusuri
150 g zahar-original in reteta iar voi o sa puneti exact cita fructoza considerati ca e bine
1 pf copt dizolvat in otet ,zeama lamaie
4 linguri lapte monti
faina (de soia) cat cuprinde ( trebuie sa va iasa un aluat taricel bun de intins in forme)

Crema

2 albusuri batute spuma
160 g nuci sfaramate cu sucitorul
cacao( nu prea multa daca e concentrata)
zahar 100g in reteta originala( voi iarasi puneti cita fructoza vreti)

Se imparte aluatu si se tapeteaza formele de tarte cu el, nu se pune f gros. Apoi in fiecare din tarte se pune din belsug acea compozitie pt crema. Se coc la foc mediu. Ies cam 16-18 bucati.Si sint foarte fragede iar compozitia din interior e f buna.Merg foarte bine la cafea dimineata.

Din pacate nu am poze biggrin.gif pt. ca ale mele s-au papat instant, dar astept sa puneti voi laugh.gif
Spor la treaba va doresc
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#2 PUIULETU

PUIULETU

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi

Postat 16 December 2006 - 09:17 PM

Am si eu o interbare! E vorba cumva vorba de faina de soia? Altfel nu merge cu ou, lapte si unt. icon_rolleyes.gif
Trebuie sa corectezi reteta altfel nu mai este monti
Pupicei!

#3 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 16 December 2006 - 10:37 PM

QUOTE(PUIULETU @ Dec 16 2006, 11:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am si eu o interbare! E vorba cumva vorba de faina de soia? Altfel nu merge cu ou, lapte si unt. icon_rolleyes.gif
Pupicei!

Nici laptele nu merge, probabil ai vrut sa zici lapte monti.
Trebuie sa corectezi neaparat : faina de soia si lapte monti

#4 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 17 December 2006 - 12:24 AM

Scuze - puneti smintina in loc de lapte si desigur faina de soia, eu am ceva whole wheat pt pastries.
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-

#5 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 17 December 2006 - 12:26 AM

2Heng tu care esti atit de experta trebuia sa o lamuresti pe Puiu nu sa o bagi mai tare in ceata...Te asigur ca merita incercata prajitura...

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi