Sari la conținut

Poză

Reteta Montignac - Parmezan Pop-overs

30 răspunsuri la acest topic

#1 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 05 May 2007 - 11:39 PM

Ingrediente:

3 oua
3/4 cups parmezan ( puteti pune brinza de vaci)
1 cup smintina light (lapte monti)
3/4 cups faina de migdale ( soia)
piper, 1/2 tsp sare, ierburi de Provence sau marar si ce va mai spune inspiratia de moment.

Toate ingredientele se pun in blender si se amesteca. Apoi se dau la cuptor intr-o forma de Muffins la 400F timp de 2o- 25 de min. A nu se deschide cuptorul inainte pt ca se vor lasa.

Rezultatul e acesta:

Editat de Sheng, 15 March 2010 - 10:20 AM.
Topic title

If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#2 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 06 May 2007 - 06:23 AM

Rezultatul e acesta:

Miniaturi atașate

• IMG_2891.jpg

If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-

#3 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 06 May 2007 - 11:36 AM

Dragute si cam alintate grasunele tale ! Te-ai chinuit pana s-au lasat expuse ! biggrin.gif

#4 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 06 May 2007 - 12:06 PM

lizuroooo.....
....si , apoi , ele au ..facut POP ...si ...OVER.. your mouth biggrin.gif

....si au gust de....( sa nu mi spui ca de OVERs ...) ?

tu cu ce faina ai facut POPicele tale? ...migdale or soia ?

cred ca pusei ochii pe popicele tale...rau de tot . rolleyes.gif
Fan n_puiu!

#5 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 06 May 2007 - 03:45 PM

Culinarul a mers f rau la mine ieri. Asa ca o rog pe Mon sa scoata postarile in plus.

Nasho eu le-am facut cu faina de migdale, dar matale care nu tii regim fa reteta originala cu faina normala si lapte in loc de smintina.

Sint bune de luat pachet la servici.

#6 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 06 May 2007 - 04:30 PM

Deci nu imi dau seama ce se intimpla, dar mi-au disparut toate posturile...

#7 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 06 May 2007 - 04:38 PM

(Lizura @ May 6 2007, 04:45 PM)

. . . . . fa reteta originala cu faina normala si lapte in loc de smintina.

Aha, acum inteleg ce ai vrut sa zici cu "smantana light" deci in locul laptelui !

#8 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 06 May 2007 - 04:46 PM

Da aici asa se numeste. Scuze dar cind am plecat eu din tara nu era nimic Light in materie de produse lactate asa ca nu am stiut cum sa scriu mai bine de atit.
Important e ca e f usoara reteta si creste extraordinar de bine la cuptor. Nici nu iti vine a crede!

#9 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi

Postat 07 May 2007 - 05:18 AM

(Lizura @ May 6 2007, 01:45 PM)

Culinarul a mers f rau la mine ieri. Asa ca o rog pe Mon sa scoata postarile in plus.

Nasho eu le-am facut cu faina de migdale, dar matale care nu tii regim fa reteta originala cu faina normala si lapte in loc de smintina.

Sint bune de luat pachet la servici.

no ca nu nimerisi this time, no ca iote tin regimus...( de TZ zile..ca nici nu mai stiude cite..ca nici nu mai vaz, nu mai auz, nu mai activez, vegetez...)de aia ma tot invirt...p'aci!..si na ca nu l fac cu faina normala, uite -asa . blink.gif

sa crape de ciuda kilele mele ! blink.gif
Fan n_puiu!

#10 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 08 May 2007 - 01:07 AM

Da-i drumu' Nasho si ai sa vezi ce bune!!!

#11 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 08 May 2007 - 02:16 PM

vai, simt ca mi se scurge gura cu tot cu bale, ma iertati...
si de un an, de cind am inceput sa-mi cumpar si io unelte, am tot ocolit formele de muffins, ca la ce sa le folosesc, la monti? smile.gif)
ma duc sa cumpar forme de muffins!! acum!!

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#12 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 09 May 2007 - 05:42 PM

Sigur ca la Monti draga mea Onaf!
Si nu uita si de blender! Ca reteta in blender se face! Mai usor de atit nu se poate!
EU azi cumpar si ierburi de Provenceee!

#13 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 10 May 2007 - 08:45 PM

am zis? am zis! m-am dus si mi-am luat tava pentru muffins. e drept ca dupa ce am ajuns acasa am constatat ca o forma din coltul tavii e crapata pe fund, deci nu se poate folosi, dar... sa vezi si sa nu crezi, compozitia cu cantitatile Lizurei (vai, saru'mina, Lizura, sa traiesti o suta de ani fara reparatii!) mi-a ajuns fix de unsprezece din cele 12 cupe! laugh.gif

n-am mai avut ierburi de provence (era cutia goala, mi-a venit rau cind am deschis-o), da' am pus piper, sare, oregano, o lingurita de praf de parmezan si un pumn zdravan de marar proaspat, care mirosea de picai.

[attachmentid=100442]

Miniaturi atașate

• muffins2.jpg

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#14 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 10 May 2007 - 09:31 PM

Onaf, ti-au iesit grasune si dragute, bravooooo !
Pe ici pe colo parca se vad unele care s-au "lasat" putin. Te-ai grabit ?

#15 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 10 May 2007 - 10:26 PM

nu m-am grabit deloc, le-am lasat vreo 27-28 de minute. cind am inchis focul, erau ca niste tzitze cu silicon, parol, bombate si frumoase. dupa ce s-au mai racit s-au lasat... nu stiu de ce.

a, si le-am copt exact la 400 F (pentru ca cineva dragut mi-a adus de la Londra un termometru de cuptor! ieeeee!!)

Editat de onaf, 10 May 2007 - 10:27 PM.

#16 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 10 May 2007 - 11:35 PM

Sa le maninci cu placere Onaf! Ti-au iesit tare dragute!! Asa e ca sint simple de facut?

#17 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi

Postat 10 May 2007 - 11:41 PM

(onaf @ May 10 2007, 08:26 PM)

cind am inchis focul, erau ca niste tzitze cu silicon, parol, bombate si frumoase. dupa ce s-au mai racit s-au lasat... nu stiu de ce.

..simplu ...pentru ca au imbatrinit.

biggrin.gif
Fan n_puiu!

#18 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 11 May 2007 - 11:27 PM

sint mai mult decit simple! am trintit ingredientele in blender, blenderul a blenduit, pe urma am turnat direct din cana blenderului in forme, am bagat la cuptor, cuptorul a cuptorit, si gata! eu doar am mutat compozitia dintr-un loc in alalalt biggrin.gif

@Nasha: batrine, ai? oldies, but goldies!

#19 Ramonabg

Ramonabg

micro Bucatar

• Membri
  • 35 posturi

Postat 12 May 2007 - 07:36 AM

eusa_silenced.gif Esti multumita Lizuro???Nu mai sunt calorii ca sa nu te mai deranjeze si sa mi te urci in cap pe atata lucru..Ma rog ce sa mai zic....RalucaM desi nu era nevoie sa ma aperi ,multumesc.Apropo sunt o fana a retetelor tale dinainte sa imi dau seama ca ne conoastem.Doamna Baciu mi te-a laudat Pastele trecut ca esti o bucatareasa priceputa iar cu musacaua ta m-ai dat gata.

Editat de Ramonabg, 22 May 2007 - 05:39 PM.

#20 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 13 May 2007 - 05:31 PM

Ramona daca nu ti-e cu suparare nu inteleg ce vrei sa demonstrezi?
Aici discutam regimul Montignac care daca nu stiai a revolutionat lumea medicala rin faptul ca a resuit sa contrazica teoria calorica in dietele de slabire!

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi