Sari la conținut

Poză

Retete Montignac - Placinta cu prune

4 răspunsuri la acest topic

#1 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 23 August 2006 - 11:59 AM

am promis o placinta cu prune da' nu mai pot sa fac poze ca piciulina mea e tot in picioarele mele, isi baga manutele peste tot si mi-e teama ca-si trage vasele peste ea. macar de cuptor se fereste ca s-a ars o data.

am studiat intai prajitura scrisa de 2heng si nu sunt la fel asa ca o scriu si eu pe a mea

PLACINTA CU PRUNE

3 oua
3 linguri fructoza
3 linguri faina cu IG<35 (eu am folosit de soia) (merg 4-5)
1 praf de copt
esenta de vanilie
1 iaurt mic (cred ca are 150 gr)
ulei cat incape in paharelul de iaurt
prune cate vreti

am mers pe principiul pandispanului: am batut albusele spuma tare cu fructoza, am adaugat esenta de vanilie, galbenusele, iaurtul, in paharelul de iaurt am pus ulei si l-am turnat apoi in prajitura. la sfarsit am adaugat faina de soia. eu am pus 3 linguri dar mergeau vreo 4-5 ca sa iasa mai ferma. a mea a iesit foarte pufoasa dar s-a "insiropat" de la prune si seamana la compozitie cu savarinele smile.gif
am pus compozitia in tava cu hartie de copt, am pus prunele peste am bagat in cuptorul incins si am dat focul pe mic si am lasat 30 minute.

sper sa apuc azi sa fac o poza macar la o bucatica sa o vedeti si voi smile.gif

#2 NAZDRAVANA

NAZDRAVANA

Big Chef

• Membri
  • 747 posturi

Postat 30 August 2006 - 07:21 PM

asa....azi am incercat prajitura cu prune a lui boni.
am respectat cantitatzile mai putzin la prune, adik am pus vreo 10 prune....nu stiu cat cantareau. am facut compozitzie dubla, am adaugat scortzisoara cam o linguritza si cacao cam o lingura sau doua, o lingura de coaja de lamaie. o parte din compozitzie am turnat-o in tava si am pus prunele taiate cuburi deasupra iar in cealalta am pus o lingura de cafea macinata,semintze de floarea soarelui, in si boabe de struguri.
booooooonnnnnnnn....si acum rezultatele....
mai intai va spun ce parere mi-am facut apoi pozele. mie mi s-a parut compozitzia prea uleioasa. data viitoare o sa pun mai putzin ulei. ma gandeam de ce a iesit asa si mi-am dat seama ca faina de soia nu absoarbe uleiul asa bine ca cea de grau. asa...un pic cam nedulce si nu prea se poate manca calda ca se farama la greu.
acuma...o sa-i fac poze cand s-o raci ca altfel nu pot s-o tai. nu datzi cu parul dar asa mi s-a parut mie. aia de am pus semintze si struguri in ea a iesit mult mai buna. o fi de la cafea sau nu...nuj.

#3 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 31 August 2006 - 09:13 AM

(NAZDRAVANA @ Aug 30 2006, 08:21 PM)

mai intai va spun ce parere mi-am facut apoi pozele. mie mi s-a parut compozitzia prea uleioasa. data viitoare o sa pun mai putzin ulei. ma gandeam de ce a iesit asa si mi-am dat seama ca faina de soia nu absoarbe uleiul asa bine ca cea de grau. asa...un pic cam nedulce si nu prea se poate manca calda ca se farama la greu.
acuma...o sa-i fac poze cand s-o raci ca altfel nu pot s-o tai. nu datzi cu parul dar asa mi s-a parut mie. aia de am pus semintze si struguri in ea a iesit mult mai buna. o fi de la cafea sau nu...nuj.

la cea cu prune trebuie sa tinem cont si de zeama care o lasa fructele. nici eu nu am tinut cont de ea si mi-a iesit "insiropata". iar la dulceata e chestie de gusturi. mie nu imi plac foarte dulci prajiturile. cred ca la fructoza trebuie fiecare sa isi gaseasca proportia buna, in functie de cat de dulci ii plac mancarurile. pe ea scrie ca indulceste dublu fata de zahar, dar nu e chiar asa.

#4 tasha

tasha

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 16 September 2006 - 05:57 PM

am facut si eu placinta cu prune icon_smile.gif
is tare fericita ca mi-a iesit din prima laugh.gif
si pt ca am spus ca o sa pun poza ...iaca si prajitura "fotata" icon_smile.gif

#5 mumtza

mumtza

Captain Cook

• Membri
  • 240 posturi

Postat 18 September 2006 - 07:07 PM

buna ! pe aici si eu cu o praji cu prune reteta boni, care mi-a iesit scam scunda si sufle fara faina

Miniaturi atașate

• pe_la_b_025.jpg
  • pe_la_b_019.jpg
  • pe_la_b_020.jpg

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi