Sari la conținut

Poză

Retete montignac - Fursecuri (cu caciulitza)

53 răspunsuri la acest topic

#1 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 30 March 2008 - 04:50 PM

Reteta Laurei floare.gif o aveti aici http://www.culinar.r...ti-pasticceria/

FURSECURI (cu caciulitza)
Dupa ce le-am gustat mi-au amintit de fursecuri , asa ca le-am schimbat numele. Ies 16 bucati.

125 gr unt , la temp camerei
6 linguri fructoza
1 ou
1 lingurita praf de copt
225 gr faina ca de obicei
( ½ faina integrala de grau + ½ tarate de grau)
sau 250 gr. pudra de migdale (reteta pe pagina urmatoare)
arome : esenta de rom /vanilie /etc ,ce va place

Glazura : 4-5 patratele ciocolata >70% cacao si 5-6 linguri smantana dulce Dorna (pt frisca)

* Se amesteca untul cu fructoza si cu esenta de rom ,
* se adauga oul intreg, si se amesteca pana rezulta o crema. Eu am folosit mixerul.
* Se adauga treptat si faina amestecata cu praful de copt si rezulta o compozitie / coca,ceva mai moale.
* Am format bilute cam cat o nuca pe care le-am asezat in tava ( pe hartie de copt)
* Cu o furculita am presat usor fiecare biluta in parte ca sa ramana niste urme care la sfarsit se vad frumos.
* La cuptor la 180-200 grade ( la mine nr 6 ) max 10 minute pt ca se ard repede.
* Se scot si se lasa la racit.
* Cand sunt reci se baga cu ‘capul ’ in glazura si apoi in nuca rasnita (sau rasatura de ciocolata) si rezulta niste fursecuri cu o caciulita foarte draguta.

Sunt foarte bune si chiar se topesc in gura.
Merg de minune si langa o cafea

fursecuri_1.jpg

fursecuri_2.jpg fursecuri_3.jpg

#2 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 31 March 2008 - 08:48 AM

vai ce frumoase sunt!!!! deja imi formez lista de praji pentru paste wink.gif ar merge mai bine de craciun, dar am sa le fac si acum ca doar n-oi sta pana la iarna biggrin.gif

#3 mico

mico

Captain Cook

• Membri
  • 438 posturi

Postat 31 March 2008 - 09:35 AM

Rodica, ai pus degetul pe rana! Demult vreau sa fac si eu fursecuri. Tot pentru Paste le-am programat si voi ateriza cu ele aici. Bineinteles cu ulei in loc de unt si cu fructe uscate adaugate. Ale tale au iesit crocante? Ca asa mi-ar place, nu fragede.
Cate bucati ti-au iesit? Tava mea de la aragaz e f. mare si as mari cantitatile.

#4 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 31 March 2008 - 10:01 AM

QUOTE(boni @ Mar 31 2008, 09:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
vai ce frumoase sunt!!!! deja imi formez lista de praji pentru paste wink.gif ar merge mai bine de craciun, dar am sa le fac si acum ca doar n-oi sta pana la iarna biggrin.gif

Nu sunt numai frumoase sunt si foarte bune, ma rog, gusturile nu se discuta. Eu tot vreau sa le fac "albe" cu faina de migdale dar cum nu am curaj culinar astept pe altcineva sa incerce . . . Poate chiar tu ? biggrin.gif

#5 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 31 March 2008 - 10:13 AM

QUOTE(mico @ Mar 31 2008, 10:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Rodica, ai pus degetul pe rana! Demult vreau sa fac si eu fursecuri. Tot pentru Paste le-am programat si voi ateriza cu ele aici. Bineinteles cu ulei in loc de unt si cu fructe uscate adaugate. Ale tale au iesit crocante? Ca asa mi-ar place, nu fragede.
Cate bucati ti-au iesit? Tava mea de la aragaz e f. mare si as mari cantitatile.

Deabea astept sa le faci. Poate le incerci "albe".
Nu, nu sunt crocante dar nici pufoase , sunt exact ca fursecurile, putin sfaramicioase , se topesc in gura.
Au iesit 16 bucati. O sa adaug si la reteta . Am impartit gogoloiul final de coca (cu ajutorul unui cutit) in 4,8,16 si asa mi-au iesit toate egale.

#6 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 02 April 2008 - 09:30 PM

Hop si eu...
Cu faina de naut sau soia n-o merge? ca tocmai mi-am comandat de pe un site aflat tot de la voi (cred ca de la Onaf daca nu cumva chiar de la tine rolleyes.gif) in orasul meu de provincie nefiind decat faina de orez, ors si integrala de grau. Da nu stiu daca e buna aia pe care o gasesc eu, de la Sanovita, ai cumva o poza?
As incerca reteta, pentru ca n-am mai facut dulciuri de vreo 2 saptamani si m-am hotarat sa trec serios pe Montignac... si as testa un "dulce Monti" ca tot mi-am comandat si fructoza (nici de-asta nu gasesc, era la Plus acum ceva vreme, eu neavind chef pe vremea aia de cure biggrin.gif)
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#7 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 02 April 2008 - 09:42 PM

QUOTE(psyche @ Apr 2 2008, 10:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hop si eu...
Cu faina de naut sau soia n-o merge?

Sigur ca merge cu faina de soia ! Cu faina de naut nu stiu, nu am incercat-o.
La inceputurile noastre monti, toate faceam prajiturile (si nu numai) cu faina de soia. Dupa ceva vreme, dupa discutii multe si "studii" s-a convenit ca merge si faina integrala de grau + tarate de grau. De atunci eu fac doar asa pt.ca nu prea suportam mirosul de soia. Gusturile nu se discuta smile.gif
Eu zic sa faci la inceput cantitatea asta pt 16 bucati, sa testezi, iar a doua oara mergi la sigur cu cantitate mai mare.
Mult succes !

#8 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 10 April 2008 - 08:09 PM

Azi dupa amiaza am avut in vizita 2 copilasi (normal ca erau si parintii ).
Am avut emotii cu dulcele dar m-am hotarat la fursecurile astea. Am vrut sa le fac un fel de gura (n-am reusit), un fel de nas (n-am reusit), in schimb mi-a reusit "parul" care pt fetita (este foarte micuta) a fost ceva fermecator. Nu a vrut sa le manance pe cele cu "par negru" dar m-a rugat sa le adun si sa i le dau acasa.
Voi mamele de fetite cred ca sunteti niste fericite. Asa de draguta era, asa s-a laudat cu rochita, bratara si inelul. . .
Ia uitati si fursecurile "cu par" care au fost "vedete"

121100.jpg 161515.jpg

#9 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1957 posturi

Postat 11 April 2008 - 02:29 AM

QUOTE(2heng @ Apr 10 2008, 10:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Azi dupa amiaza am avut in vizita 2 copilasi (normal ca erau si parintii ).
Am avut emotii cu dulcele dar m-am hotarat la fursecurile astea. Am vrut sa le fac un fel de gura (n-am reusit), un fel de nas (n-am reusit), in schimb mi-a reusit "parul" care pt fetita (este foarte micuta) a fost ceva fermecator. Nu a vrut sa le manance pe cele cu "par negru" dar m-a rugat sa le adun si sa i le dau acasa.
Voi mamele de fetite cred ca sunteti niste fericite. Asa de draguta era, asa s-a laudat cu rochita, bratara si inelul. . .
Ia uitati si fursecurile "cu par" care au fost "vedete"

Mai ce bine arata. Superidee Rodica, numai bune de facut de paste. Joia viitoare sunt libera si am sa le fac,

#10 baby boo

baby boo

Bucataras

• Membri
  • 91 posturi

Postat 10 June 2008 - 05:21 PM

CITAT(2heng @ Mar 30 2008, 05:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
EDIT : Glazura : 4-5 patratele ciocolata >70% cacao si 5-6 linguri lapte dulce (pt frisca)

lapte dulce (pt frisca) este laptele 0.1 sau pot pune orice tip de lapte? se amesteca cu ciocolata pe baie de aburi?

oul se pune intreg? nu doar albusul?

Thx

ps:225g e aprox echivalentul unei cani ? biggrin.gif (nu am cantar inca........)

Editat de baby boo, 10 June 2008 - 05:24 PM.

#11 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 10 June 2008 - 05:25 PM

QUOTE(baby boo @ Jun 10 2008, 06:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
lapte dulce (pt frisca) este laptele 0.1 sau pot pune orice tip de lapte? se amesteca cu ciocolata pe baie de aburi?

lapte dulce pentru frisca=frisca lichida cu grasime 32%, nu lapte

#12 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 17 July 2008 - 05:33 PM

le-am facut de mai multe ori dar am zis sa postez si eu niste fotografii cu ultima mea incercare!sunt unele dintre preferatele mele prajiturele!ii plac si mamei si azi i-am dat si prietenului meu si asa manca..somebody stop him!!! laugh.gif laugh.gif
am pus bucati mari de nuca in aluat si sunt fenomenale smile.gif

Imagini atașate

• DSC02879.JPG
  • DSC02881.JPG
  • DSC02876.JPG

A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#13 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 17 July 2008 - 05:37 PM

Sunt foarte frumoase. Bravo !
Ai observat ca sunt mult mai fragede dupa cateva zile ?

#14 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 17 July 2008 - 05:46 PM

da...mie a 2 zi imi plac la nebunie smile.gif
A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#15 musicat

musicat

cat'fight

• Membri
  • 576 posturi

Postat 02 September 2008 - 06:01 PM

uitati-le,sunt fragede si bune mincacios.gif ,dar din cauza ca nu mai aveam cioco peste 70%,am facut glazura din cacao cu fructoza si putin lapte 0,1% si mi-a iesit putin si mi-a fost lene sa mai fac unsure.gif scuzati platoul,singurul de marimea asta unsure.gif

Miniaturi atașate

• DSC03900.JPG

Editat de musicat, 02 September 2008 - 06:02 PM.

musicat

#16 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 02 September 2008 - 06:56 PM

kermit.gif felicitari pt fursecuri gina si pt poze la fel. Foarte faine ambele biggrin.gif
cred ca sunt foarte delicioase rolleyes.gif spor la mancat cool.gif
si sa stii ca platoul e f frumos, imi aminteste de perioada craciunului 114.gif si mie imi place fff mult papa noel biggrin.gif

mai e inca putintel 041.gif

Editat de fata_cu_fluturi, 02 September 2008 - 06:59 PM.

#17 musicat

musicat

cat'fight

• Membri
  • 576 posturi

Postat 02 September 2008 - 07:20 PM

pai chiar are pe el un brad si sania cu mosu si renu smile.gif) ,dar e singurul care-l am de marime medie,rusine sa-mi fie. unsure.gif , multumesc biggrin.gif
musicat

#18 Flory28

Flory28

Big Chef

• Membri
  • 899 posturi

Postat 02 September 2008 - 07:57 PM

mmm ce bine arata!!sunt chiar aspectoase...de gust nici nu ma indoiesc...bravo bravo si iar bravo! wink.gif eu in aceasta perioada nu-mi permit sa consum dulciuri dar ma pastrez ptr sarbatori cand voi gati NUMAI monti! tongue.gif

#19 justy

justy

Master of disaster

• Membri
  • 3475 posturi
  • Interests:sport, pescuit, gatit (mai ales dulciuri)

Postat 02 September 2008 - 09:07 PM

oauuu, si cand te gandesti ca sunt monti..............

#20 musicat

musicat

cat'fight

• Membri
  • 576 posturi

Postat 02 September 2008 - 09:13 PM

multumesc flory , justy biggrin.gif si eu am de gand de sarbatori sa raman tot la monti biggrin.gif
musicat

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi