Sari la conținut

Poză

Reteta Montignac - Mermez (pui cu naut)

7 răspunsuri la acest topic

#1 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 12 November 2008 - 07:07 PM

Reteta o am de la o prietena tunisianca. biggrin.gif E un fel de tocanita foarte aromata de pui cu naut si foarte multa ceapa.

Ingrediente:

- 2 pumni mari de naut

- 3 cepe mari

- 1 kg pui fara pelita

- 6 linguri ulei masline

Condimente:

- foi dafin

- 2 linguri pasta tomate

- 1 lingura pasta ardei iute, afumata

- 2 linguri usturoi pisat

- sare 4 lgt, pudra de chimin 1 lgt

Se lasa nautul la muiat vreo 4 ore. Apoi se fierbe 2 ore in 2 l apa cu sare, pudra chimin, o lingura de ulei masline si foile de dafin.

Ceapa se taie solzi mari si se caleste in uleiul ramas pana se inmoaie is devine sticloasa. Se adauga apoi pasta de rosii, cu cea de ardei si jumatate din usturoiul pisat. Se lasa la foc mic 20 min si apoi se adauga puiul si o cana apa calda. Se fierbe la foc mic pana puiul e gata si apoi se adauga si nautul fiert. Daca e nevoie, se adauga apa de la naut pentru sos.

Daca iese prea subtire sosul (cum mi s-o intamplat mie tongue.gif ) am adaugat 2 lingurite faina naut dizolvata in apa calduta.

Pofta buna. Sper sa va placa.

Imagini atașate

• naut_muiat.JPG
  • ceapa.JPG
  • puiu.JPG
  • magiunuri.JPG
  • apa_condimentata.JPG
  • ceapa_la_calit.JPG
  • cu_magiunuri.JPG
  • cu_pui.JPG
  • cu_naut.JPG
  • gata.JPG
  • servire.JPG

#2 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 12 November 2008 - 07:51 PM

Ce bine arata mancarica asta mincacios.gif .
Mi-am notat reteta, multumesc frumos floare.gif .

#3 Flory28

Flory28

Big Chef

• Membri
  • 899 posturi

Postat 12 November 2008 - 11:24 PM

mony, arata ff ff bine...are tot ce imi place mie mancarica astasi ceapa si dafin si suc de rosii si de ardei..wow...mercic..stii ce am sa vreau sa mai vad facut de tine? un orez cu stafide cu putin usturoi cu...ceva arome, condimente si picant cu copanele de pui care mai intai au fost tinute in iaurt...iti spune ceva reteta asta? am mancat facut de prietena mea din pakistan dar nu mai am reteta si stiu ca acel condiment pt orez e f imp dar nu mai stiu cum se numeste..asadar pt ca eu sunt fana ta ai sa faci si asa ceva nu? smile.gif

elena_antony , daca mai vii pe aici si ne citesti spune-mi te rog micuta din poza este fetita ta? am ramas f umita...stiu ca se ruleaza acum o telenovela turceasca pe un post romanesc si un personaj de acolo mititel si dragut pe nume DEFNE seamana perfect cu fetita din poza... smile.gif

#4 mico

mico

Captain Cook

• Membri
  • 438 posturi

Postat 13 November 2008 - 11:04 AM

monica, bravo! floare.gif
am s-o fac cat de curand, miroase si arata tare bine!
iar la orezul acela de care zice flory, se pot inlocui stafidele care au IG maaaare cu coacaze uscate, daca gasiti pe la voi, vad ca din Buc au disparut.

#5 Flory28

Flory28

Big Chef

• Membri
  • 899 posturi

Postat 13 November 2008 - 05:10 PM

CITAT(mico @ Nov 13 2008, 12:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
monica, bravo! floare.gif
am s-o fac cat de curand, miroase si arata tare bine!
iar la orezul acela de care zice flory, se pot inlocui stafidele care au IG maaaare cu coacaze uscate, daca gasiti pe la voi, vad ca din Buc au disparut.

BangHead.gif unde mi-o fi fost mintea? ai dreptate mico...ce ma mai mir, unde sa ma gandesc decat la haleala tongue.gif deci mony, astept un orez facut de tine in acel mod de care iti spuneam mai sus, nush scoti din pamant din iarba verde reteta smile.gif , si singura modificare sa fie stafidele...in stil monti wink.gif

#6 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 15 November 2008 - 10:28 PM

CITAT(Flory28 @ Nov 13 2008, 01:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
mony, arata ff ff bine...are tot ce imi place mie mancarica astasi ceapa si dafin si suc de rosii si de ardei..wow...mercic..stii ce am sa vreau sa mai vad facut de tine? un orez cu stafide cu putin usturoi cu...ceva arome, condimente si picant cu copanele de pui care mai intai au fost tinute in iaurt...iti spune ceva reteta asta? am mancat facut de prietena mea din pakistan dar nu mai am reteta si stiu ca acel condiment pt orez e f imp dar nu mai stiu cum se numeste..asadar pt ca eu sunt fana ta ai sa faci si asa ceva nu? smile.gif

Sarumana biggrin.gif ...

Din pacate nu stiu reteta asta, dar stiu una de cous cous cu miel si stafide biggrin.gif. Stiu ca am lovit puncte sensibile, mai ales ca nu avem noi voie nici stafide nici cous cous... dry.gif .
Dar ma informez, ca am colege o gramada din India si din Pakistan, trebuie doar sa ma nimeresc pe tura cu ele si vin eu cu niste retete si niste condimente care vad ca prind bien la tine, pe cat posibil cat mai monti de F1.

Pupaturi.

#7 puisorul

puisorul

Captain Cook

• Membri
  • 221 posturi

Postat 14 April 2009 - 11:01 AM

Foarte, foarte buna mancarica. Chiar ieri am prestat-o si ii place chiar si sotului meu tongue.gif . De fapt am facut-o de mai multe ori.

Multumesc Monycutz pt. reteta floare.gif

#8 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 April 2009 - 12:56 PM

Ioii, pai reteta asta arata de milioane. eusa_drool.gif O salvez si o s-o fac si eu. Ce pacat ca e "ascunsa" aici, ar trebui s-o postezi pe topicul de la Retete in Imagini sa faci fericita cat mai multa lume. smile.gif

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi