Sari la conținut

Poză

Retete montignac - Un fel de ciocolata

35 răspunsuri la acest topic

#1 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 06 December 2008 - 10:14 AM

Un fel de ciocolata

De fapt am vrut sa fie exact ceea ce a facut Anna Foster , adica
http://www.culinar.r...ge-in-3-minute/
M-a cucerit cand a zis ca poate "sta" langa o cafea !
Dar n-a fost sa fie ! Poate cand vom gasi si noi lapte condensat . . .

Cantitati
200 gr ciocolata 85%
200 smantana dulce (15% grasime) Dorna
25 gr. unt Iese perfect si fara unt (am probat eu)
2 fiole esenta rom (dr.oetker)
3 lg cacao
1 lg. ness
nuci taiate mai mic (precis merge si cu alune de padure)- merge si putin lasate in cuptor
afine (2 pumni)

Rupeti cioco in bucatele si puneti peste ea smantana dulce. Pe foc mic pana se topeste aproape de tot. Se da deoparte si se amesteca cu o lingura de lemn pana iese o crema. Se adauga si untul

204554.jpg 204853.jpg 205942.jpg

Pana aici a fost exact ce a zis si Anna. Am gustat sa vad ce a iesit si . . .nu-mi venea sa cred ca a iesit asa de dulce. Ca sa-i mai tai din dulce, am adaugat cate o lingura de cacao si tot gustand, am ajuns sa pun 3 linguri. Tot dulce mi se parea. Am pus si o lingura cu varf de ness.
Da, asa mi-a placut !
Am pus esenta de rom , nucile si afinele. Regret ca nu am pus si coaja rasa de portocala ca aveam dar aseara nu m-am gandit.
Am pus toata compozitia (era vartoasa) in tava tapetata cu folie subtire.
Am impachetat-o si am tot presat-o ca sa-si ia o forma

211642.jpg 212551.jpg 212735.jpg

Azi dimineata i-am facut proba. E foarte buna si "alifioasa". Nu e tare ca o ciocolata. E un fel de ciocolata mai cremoasa.

Asta este pentru voi !

091715.jpg

Si o poza din apropiere ca sa se vada afinele si nuca

091750.jpg

NOTA : 25 gr. unt .Deoarece am facut-o fara unt si a iesit perfect, am sters untul din reteta.Cine vrea poate sa o faca si cu unt.

#2 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 06 December 2008 - 04:20 PM

WOWOWOw!

Deci ... eu tocmai ma gandeam cum fac sa-mi prepar dulcele c-am terminat fructoza (si eu tre sa merg la Munchen s-o iau, ca la mine in tara n-am gasit mad.gif ). Si uite cum vine desertul meu favorit pe tava .... CIOCOLATA sub forma de tort/crema... felicitari , e o extraordinaritate! floare.gif

Tocmai am vazut si ce-au facut fetele la postul Anei Foster si mi-am adus aminte ca fudge se cheama bunatatea asta de care mi-era dor... n-am mai mancat-o din zilele de ingrasare biggrin.gif...acu sutn suepr super incantata ...nu ma pot opri din incantare ... blob9.gif

Editat de monykutz, 06 December 2008 - 04:30 PM.

#3 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 06 December 2008 - 05:08 PM

wow biggrin.gif super!felicitari!cred ca ar putea inlocui ciocolata de casa nu? wink.gif
A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#4 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 06 December 2008 - 05:31 PM

QUOTE(monykutz @ Dec 6 2008, 05:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
WOWOWOw!

Deci ... eu tocmai ma gandeam cum fac sa-mi prepar dulcele c-am terminat fructoza (si eu tre sa merg la Munchen s-o iau, ca la mine in tara n-am gasit :angry: ). Si uite cum vine desertul meu favorit pe tava .... CIOCOLATA sub forma de tort/crema... felicitari , e o extraordinaritate! floare.gif

Multumesc Monykutz floare.gif
Ma bucur ca ti-a placut

QUOTE(antzuka @ Dec 6 2008, 07:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
wow D.gif super!felicitari!cred ca ar putea inlocui ciocolata de casa nu? ;)

Desigur !

#5 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 06 December 2008 - 05:45 PM

Fetelor, dragi ciocolatoase ce sunteti voi !
Am o surpriza referitor la aceasta reteta.
Azi a fost la mine o prietena impreuna cu fetita ei micuta care este o super dulcica. In afara de faptul ca m-a lasat fara papusa mea luata din satul lui mos Craciun . . . . mad.gif (adica i-a placut asa de mult incat i-a zis mamei ei sa-i zica mosului sa-i aduca si ei exact asa o papusa , asa ca mosul s-a conformat pe loc) ) deci aceasta prietena pe care am tratat-o cu acest dulce minunat mi-a aratat ce sa fac data viitoare.
Eu va spun voua si uite-asa invatam . . .
A luat cu lingurita o bucatica din ciocolata asta si a facut-o ca pe chifteluta in mana si apoi a tavalit-o prin cacao.
Arata ca o bomboana minunata .
Mi-a zis sa le mai tavalesc si prin nuca usor prajita si pisata, etc, etc
Pai atunci, m-am gandit eu, pot sa-i pun la mijloc si o visina in chip de miez, nu ? Sau o aluna, nu ?
Dupa asta le asezam la frigider si gata bomboanele de ciocolata, nu ? biggrin.gif

#6 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 06 December 2008 - 06:32 PM

ce bine!!!atunci asta am sa fac si eu de carciun pe post de ciocolata de casa!!sa stii rodica ca e super ideea cu bomboanele!suna super bine...mama de abia astept sarbatorile laugh.gif laugh.gif

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#7 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 08 December 2008 - 04:25 PM

Fetele, da' daca i-as mai pune un pic de fructoza ar fi nashpa rau? Ca mie ciocolata maaruie nu-mi place deloc si de doua saptamani tot dau tarcoale la topicul Annei... da' inca n-as prea baga glucide in mine...
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#8 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 08 December 2008 - 04:39 PM

buna fete dulci de ciocolata biggrin.gif dar ce imi vad ochii mei aici???Minunatii, si nu alta blob1.gif imi place enorm de mult rodica ce ai facut tu acolo, cred ca se topeste in gura...dar cel mai mult ma atrag bomboanele alea mincacios.gif si cu miez de visina, yammy...dar ma gandesc ca ar merge si cu fistic, mor dupa fistic 041.gif Multumeste-i prietenei tale de idee. Notata, si pastrata biggrin.gif

#9 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 08 December 2008 - 04:59 PM

QUOTE(psyche @ Dec 8 2008, 06:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Fetele, da' daca i-as mai pune un pic de fructoza ar fi nashpa rau? Ca mie ciocolata maaruie nu-mi place deloc si de doua saptamani tot dau tarcoale la topicul Annei... da' inca n-as prea baga glucide in mine...

Vai ! Nu cumva sa pui fructoza ca e groaznic de dulce si asa !

#10 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 08 December 2008 - 05:01 PM

QUOTE(fata_cu_fluturi @ Dec 8 2008, 06:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
buna fete dulci de ciocolata biggrin.gif dar ce imi vad ochii mei aici???Minunatii, si nu alta blob1.gif imi place enorm de mult rodica ce ai facut tu acolo, cred ca se topeste in gura...dar cel mai mult ma atrag bomboanele alea mincacios.gif si cu miez de visina, yammy...dar ma gandesc ca ar merge si cu fistic, mor dupa fistic 041.gif Multumeste-i prietenei tale de idee. Notata, si pastrata biggrin.gif

Si eu cred ca sub forma de bombonele e mai bine si din motivul ca . . .se mananca mai cu masura . . . biggrin.gif

#11 mariy67

mariy67

Captain Cook

• Membri
  • 221 posturi

Postat 13 January 2009 - 06:47 PM

2heng,multumim draga mea pentru retete....
mai si ce "dieta" mai tinem noi...
pupici MARI,MARI.

Ce crezi tu ca poti face, altii au facut deja

[

#12 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 13 January 2009 - 10:49 PM

QUOTE(mariy67 @ Jan 13 2009, 08:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
2heng,multumim draga mea pentru retete....
mai si ce "dieta" mai tinem noi...
pupici MARI,MARI.

Cu placere Mariy67 si bine ai venit !
Nu te repezi la toata tava de prajituri deodata ! Or fi ele bune la faza I dar sunt totusi niste prajituri.
Sa le mananci mai cu masura . . . icon_redface.gif

Sfat : Fa-le bomboane si poti controla mai usor cantitatea mancata . . .

#13 mamimaria

mamimaria

micro Bucatar

• Membri
  • 14 posturi

Postat 23 January 2009 - 02:06 PM

Fetele din Bucuresti am gasit lapte condensat la Plus scrie 'lapte condensat tratat termic 7.5%grasime,17.5%masa uscata de lapte degresat ,ideal pt.cafea,la gatit,si copt,pt sosuri"firma alpa.E bun,mai respecta principiile monti?ca lesin de pofta icon_eek.gif merge in faza 1?

Editat de mamimaria, 23 January 2009 - 02:07 PM.

#14 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 24 January 2009 - 10:17 PM

Te rog , cand mai treci pe acolo, sa copiezi tot ce scrie pe cutie

#15 mamimaria

mamimaria

micro Bucatar

• Membri
  • 14 posturi

Postat 26 January 2009 - 06:59 PM

sigur doar atat ca foloseam pt cafea dar nici eu nu stiu unde sa-l incadrez si nici nu stiu daca e comform pt faza 1 alaturi de proteine...poate stie mon

#16 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 26 January 2009 - 10:59 PM

imi dau si eu cu parerea smile.gif n-am vazut sau folosit niciodata dar am cautat reteta si am vazut ca se poate prepara acasa din: lapte + zahar. asa ca eu zi ca nu e conform din moment ce contine lapte normal.
repet: e doar o parere, nu stiu exact cum e acest lapte condensat. eu daca nu sunt sigura pe ceva prefer sa evit.

#17 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1957 posturi

Postat 27 January 2009 - 06:17 AM

QUOTE(mamimaria @ Jan 23 2009, 04:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Fetele din Bucuresti am gasit lapte condensat la Plus scrie 'lapte condensat tratat termic 7.5%grasime,17.5%masa uscata de lapte degresat ,ideal pt.cafea,la gatit,si copt,pt sosuri"firma alpa.E bun,mai respecta principiile monti?ca lesin de pofta icon_eek.gif merge in faza 1?

Nu merge ca are 7.5% grasime, deci la mese glucidice NU.
La cele lipidice NU pentru ca nu-i fara lactoza.

Lapte condensat poti face tu din lapte praf 0% amestecat cu putina apa si fructoza. Merge la mese glucidice.

Iar pentru cafea, de ce nu folositi smantana de frisca? Asta cand beti cafeaua dupa o masa lipidica.

E mai buna, mai naturala, mai sanatoasa de 1000 de ori decat laptele ala ultraprocesat.
Spun sanatoasa pentru ca presupun ca la o cafea nu puneti mai mult de o lingura de smantana. Daca vreti sa beti lapte cu cafea, si nu cafea cu lapte, atunci diluati smantana cu apa.

#18 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13678 posturi

Postat 28 January 2009 - 11:20 AM

Multumiri pentru precizari Boni & Mon floare.gif

Deci Mamimaria la cafea (dupa o masa lipidica) poti pune "smantana dulce" Dorna . Vezi ca ti-am pus pozele la "sezatoare" , saptamana trecuta.
Ciocolata asta ramane asa cum am postat-o ( fara lapte condensat) si se pot face si bomboane din "pasta"respectiva. Eu am facut si sunt de efect , tavalite prin tot felul de prafuri. . .

#19 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 14 February 2009 - 04:43 PM

Am facut si eu, doar ca am pus smantana normala in loc de smantana pt frisca. Si am pus migdale in loc de afine..... Si e acrisoara .. ce-i fac ?

#20 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 14 February 2009 - 05:12 PM

pai incearca sa mai pui niste fructoza si niste esenta(sau coaja de portoca;a sau lamaie)

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi