Sari la conținut

Poză

Retete montignace- Ficatei de pui

13 răspunsuri la acest topic

#1 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 04 June 2009 - 07:45 PM

am facut azi ficatei de pui foarte gustosi!si m-am gandit a poate sa va ma dau o idee pentru fetele care sunt in pana si mai vor sa schimbe meniul!ficateii sunt buni si pentru FAZA 1!sper sa va placa

100_9468blog.jpg

Ingrediente pentru 3-4 portii
1 kg ficat de pui
2 cepe
5 catei de usturoi
sare, boia iute, foi de dafin
zeama de la o lamaie mica sau de la o jumatate de la o lamaie mare
1 lingura bulion(aveti grija sa nu contina zahar)
1 lingura smantana
patrunjel, marar

Curatam ficateii ii spalam bine ii scurgem si ii punem in tigaie cu putin ulei incins, adaugam ceapa taiata pestisori si foia de dafin , lasam pe foc pana ea gata, amestecand din cand in cand.

100_9459.jpg

Amestecam bulionul cu smantana, adaugam in ficat, intre timp usturoiul il tocam si amestecam cu zeama de la lamaie,

100_9466.jpg

100_9465.jpg

mai lasam cateva minute pe foc adaugam si amestecul de usturoi si verdeata tocata!Potrivim de sare si boia iute!Acoperim cu capacul si lasam acolo sa se imbine aromele!

100_9470.jpg

100_9474.jpg

100_9478.jpg

Am servit cu castraveti murati(fara zahar normal) si paine wassa!pofta mare

A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#2 puisorul

puisorul

Captain Cook

• Membri
  • 221 posturi

Postat 05 June 2009 - 09:02 AM

Suna foarte bine reteta si arata apetisant. Se simte zeama de lamaie? Ca nu suntem prea amatori.

#3 Bunny

Bunny

Sancho Panda

• Membri
  • 1956 posturi

Postat 05 June 2009 - 09:57 AM

Asta da veste buna pe ziua de azi pupic.gif Eu ramasesem cu impresia ca nu am voie ficatei in faza I, dar m-ai bucurat tare mult... si cu reteta, bineinteles!

Multumesc floare.gif

#4 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 05 June 2009 - 02:57 PM

bunny ma bucur ca iti place sa incerci sunt foarte gustosi!

puisor
, au un gust mai acrisor!dar poti sa renunti, sau sa pui mai putina!

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#5 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 07 June 2009 - 08:26 PM

Vaaaaaiiii!!!!!
Pai mai copilash, matale cati anishori zpuneai ca ai? Ce mai prezentare love10.gif .... si ce mai mancare! headbang.gif notworthy.gif

Esti o suepr tare. Si mi=-ai adus aminte de o mancare pe care mi-o facea bunica (Dumnezeu s-o ierte) cand eram mica. Ficatel si sangerete de rata cu ceapa. Delicios. Exact ca asta facuta de tine (doar ca dansa punea si sangeretele - sangele inchegat in lapte al ratzei - bun de tot).

O sa fac si eu cat de curand. Ca am mancat deja sapt asta ficatel de miel, poate pe sambata viitoare wink.gif

Pupici si la mai mare ! hello.gif

#6 Aninita

Aninita

Master of disaster

• Membri
  • 3164 posturi

Postat 07 June 2009 - 08:42 PM

CITAT(Bunny @ Jun 5 2009, 09:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta da veste buna pe ziua de azi pupic.gif Eu ramasesem cu impresia ca nu am voie ficatei in faza I, dar m-ai bucurat tare mult... si cu reteta, bineinteles!

Multumesc floare.gif

SÄ‚ REZUMÄ‚M PRINCIPIILE DE BAZÄ‚ ALE FAZEI I
Nu amestecaţi niciodată glucidele rele (pâinea albă, făina, făinoasele) cu lipidele (carnea, grăsimile, uleiurile) în cursul aceleiaşi mese.
Evitaţi toate elementele glucido-lipidice (ciocolata, avocado, ficatul, alunele).
Eliminaţi în totalitate zahărul din alimentaţie.
Nu mâncaţi decât făină necernută.
Nu mâncaţi decât pâine neagră cu tărâţe sau integrală, fabricată cu făină necernută (o mâncaţi numai la micul dejun).

#7 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 07 June 2009 - 09:24 PM

CITAT(Aninita @ Jun 7 2009, 09:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu amestecaţi niciodată glucidele rele (pâinea albă, făina, făinoasele) cu lipidele (carnea, grăsimile, uleiurile) în cursul aceleiaşi mese.
Evitaţi toate elementele glucido-lipidice (ciocolata, avocado, ficatul, alunele).
Nu mâncaţi decât făină necernută.
Nu mâncaţi decât pâine neagră cu tărâţe sau integrală, fabricată cu făină necernută (o mâncaţi numai la micul dejun).

mony draga, am 19 ani:))))dar uite ca imi place sa gatesc si nu reusesc sa ma desprind de pasiunea asta a mea!te pup si sa incerci ca e foarte bun!

Anita, ficatul pe care l-am facut este bun pentru faza 1, eu l-am servit cu paine wassa(cu tarate) pentru ca sunt la faza 2, si sunt fete care sunt la faza 1 care au consumat paine nu numai la mic dejun si au slabit, eu ma abtin la comentarii aici!la urma urmei nenea montignac ne da niste reguli si noi le adaptat la propiul nostru organism!Doina a intrebat pe site pe domul monti si ne-a zis ca avem voie ficat..uite....aici

Intrebarea nr.90:Va rog sa-mi spuneti daca se poate manca ficat de pui sau porc la mesele lipidice in timpul fazei 1 ?
Raspuns: da, puteti manca ficat

#8 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 08 June 2009 - 01:29 PM

QUOTE(Aninita @ Jun 7 2009, 08:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Asta a lui Monti cu "avocado, element glucido-lipidic" e de tot gogonata. Conform nutritiondata, avocado are incarcatura glicemica 2 si are 9 g de glucide la suta de grame, dintre care 7 g sint fibre, deci nu se iau in calcul. Ramin 1-2 g de glucide la suta de grame. De unde palaria mea de pai l-o fi scos Monti ca-i "glucido-lipidic", nu pot sa-mi dau seama... laugh.gif

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#9 Aninita

Aninita

Master of disaster

• Membri
  • 3164 posturi

Postat 08 June 2009 - 02:25 PM

...io nu-s asa documentata ca voi fetele...am dat si io copy/paste... tongue.gif Io mananc acum Monti...dar de fel nu mananc ficat asa ca nu m-a interesat prea mult ficatul...citesc si recitesc cartea aia...asa ca am vazut la faza 1 despre ficat...atata tot... wink.gif

#10 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 08 June 2009 - 02:35 PM

QUOTE(onaf @ Jun 8 2009, 01:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta a lui Monti cu "avocado, element glucido-lipidic" e de tot gogonata. Conform nutritiondata, avocado are incarcatura glicemica 2 si are 9 g de glucide la suta de grame, dintre care 7 g sint fibre, deci nu se iau in calcul. Ramin 1-2 g de glucide la suta de grame. De unde palaria mea de pai l-o fi scos Monti ca-i "glucido-lipidic", nu pot sa-mi dau seama... laugh.gif

Da, aprob pozitiv laugh.gif . Mai are Monti ceva gogonate...ca aia cu uleiu' de palmier si alea cu cocosu' biggrin.gif .
Avocado e lipidic toata ziua, parol!

#11 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 08 June 2009 - 04:20 PM

QUOTE(Aninita @ Jun 8 2009, 02:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
...io nu-s asa documentata ca voi fetele...am dat si io copy/paste... tongue.gif

Stai, Aninita, ca nu ma luam de tine, de Monti ma luam! biggrin.gif

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#12 Bunny

Bunny

Sancho Panda

• Membri
  • 1956 posturi

Postat 08 June 2009 - 09:34 PM

Antzuka, exterm de gustosi!! Au mancat si baietii mei, cu mamaliguta si s-au topit - ficateii, nu baietii smile.gif ! Nu am mai facut poze, au mai ramas ceva pentru pachetelul de maine, dar chiar m-au dat pe spate smile.gif Sar'mana pentru masa!

#13 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 09 June 2009 - 10:13 AM

Trebuie sa incerc si eu ficateii astia ca mi-ati facut pofta biggrin.gif .

#14 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 10 June 2009 - 06:08 PM

ma bcuur mult ca ti-au placut bunny!cu placere

puskin sa incerci ca sunt gustosi!

va pup

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi