Sari la conținut

Poză

Reteta montignac -Tortulet pentru Anamaria

1 răspunsuri la acest topic

#1 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 09 September 2006 - 04:10 PM

pentru ca ieri a fosr sf. maria mica iar azi este sfanta ana, iar pe fetita mea o cheama anamaria am prestat o prajitura. am folosit ca blat tortul de ciocolata pus de mon aici (printre retetele multe de pe site-ul ala interesant) si incercat de 2heng, iar crema am facut o crema ganache. va pun cantitatile folosite de mine pentru o tava mare de prajitura si pe urma poza:

blat:
1 cana indesata faina de arahide (am cumparat arahide crude, le-am macinat in blender si le-am cernut cu multa truda)
4 oua
4 linguri fructoza (din experiente am ajuns la concluzia ca asta e proportia ideala pentru mine: 1 ou=1 lingura fructoza)
1 plic praf de copt (10 gr)
1/2 fiola esenta de rom
4 linguri rase cacao (mi s-a parut cam mult)
4 linguri apa
1/2 pachet unt (100 gr)

crema:
500 ml frisca lichida
400 gr ciocolata

decor:
am prajit arahide, le-am tocat si le-am presarat deasupra

[attachmentid=58691]

precizari:
am copt blatul intr-o tava cam prea mare, nu mi-am dat bine seama cat iese din 4 oua. merge perfect intr-o tava normala de prajituri (eu am folosit tava cea mai mare a aragazului). asa am lasat-o doar 15-20 de minute la cuptor. la gust e bestial, asa cu arahide. cred ca e foarte bun si cu migdale, da' ma cam ustura la buzunar smile.gif

Miniaturi atașate

• Imagine_12_.jpg

#2 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1957 posturi

Postat 10 September 2006 - 09:23 PM

Boni la multi ani, sa-ti traiasca Ana-Maria si sa aibe noroc in viata.
Ce bine arata tortul...mmmmm

Si pe fi'mea o cheama Ana numele de botez, dar eu am serbat-o cu bere laugh.gif - a mea are 21 ani si nu vrea sa manance dulciuri ca se ingrasa laugh.gif ... ai sa vezi si tu ... trece timpul ca acceleratul de Constanta icon_biggrin.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi