Sari la conținut

Poză

Reteta montignac - Clatite americane

14 răspunsuri la acest topic

#1 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 29 November 2008 - 09:55 AM

am gasit o reteta de clatite americane super!!le-am incercat in dimineata asta si mi-au placut la nebunie sunt pufoase si cresc foarte frumos..deci avem nevoie de

350 g faina (jumi juma : tarate rasnite fin si faina integrala)
1 lingura praf de copt/bicarbonat (eu am pus bicarbonat)
1-2 linguri fructoza (optional)
un varf de sare
300 ml lapte monti (sau soia sau migdale) - eu am folosit o lingura sanatoase de smanatana diluata cu apa
1 ou
putin ulei

esenta vanile rom lamaie migdale de care vreti(optional)

faina, bicarbonatul, fructoza, sarea se amesteca bine bine!Se face loc in mijlocul ingredientelor si se adauga oul batut si laptele.Se amestece bine, se adauga esenta si 2 linguri de ulei!e un aluat gros !Se pun in tigaie si se coc la foc mic!!!

eu le-am servit cu branza de vaci si gem conform!o bunatate!au iesit 10 in total

Miniaturi atașate

• Picture_007.jpg

A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#2 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 29 November 2008 - 10:48 AM

occasion14.gif
bravo ancuta frumoas-o, mi-ai facut pofta laughing6.gif

#3 patrupetale

patrupetale

Bucataras

• Membri
  • 157 posturi

Postat 29 November 2008 - 10:50 AM

anca , miami ,ce-mi faci tu mie biggrin.gif arata bine,bravo .

'' Tell me what's wrong with society/ When everywhere I look I see/ Young girls dying to be on tv/ They won't stop til they've reached their dreams/ Diet pills, surgery/ Photoshopped pictures in magazines/ Telling them how they should be/ It doesn't make sense to me "

#4 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 29 November 2008 - 01:09 PM

ma bucur ca va plac biggrin.gif

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#5 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 30 November 2008 - 01:54 PM

CITAT(antzuka @ Nov 29 2008, 03:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ma bucur ca va plac biggrin.gif

Esti o super tare Antzucule ! chiar mi-ai facut pofta de clatite, si-am sa le fac alor mei musafiri maine dimineatza clatitele tale. Sper sa gasesc azi ceva branzica, ca gem conform avem pregatit biggrin.gif. Muuuulteeeee pupaceli wub.gif

#6 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 30 November 2008 - 02:04 PM

multumesc monikutz floare.gif , sa pui si foto!!!le poti servi doar cu gem sau cu ce vrei tu..eu asta am avut la indemana unsure.gif au fost delicioase biggrin.gif sper sa iti placa

#7 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 30 November 2008 - 06:54 PM

super tari clatitele tale, faine rau floare.gif Bravo antzucule bucataras meserias

#8 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi

Postat 01 December 2008 - 02:14 PM

biggrin.gif merci merci notworthy.gif

#9 emilika

emilika

Academic Chef

• Membri
  • 1259 posturi

Postat 05 November 2010 - 11:27 PM

Aceesi varianta de reteta, cu diferenta ca ale mele sunt de faza II pentru ca nu am pus tarate:

102310210232_resize.jpg

Era seara cand le-am facut, mai mult de plictiseala, decat de pofta. Asa ca mi-am gasit treaba cu ce aveam prin casa si am incropit un "tortulet" cu umplutura de branza de vaci mixata cu iaurt, coaja de lamaie si fructoza.

102310211452_resize.jpg

L-am dat la frigider pentru noapte si a doua zi dimineata iata ce am avut la micul dejun:
102410122425_resize.jpg

#10 flu

flu

Captain Cook

• Membri
  • 486 posturi

Postat 08 November 2010 - 10:48 PM

Mamaaaaa emilika, ce bine arata!!

Abia astept sa pot sa fac si eu fel de fel de chestii fara tarate, doar din faina integrale! :)

#11 caressina

caressina

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 31 March 2013 - 08:35 AM

1 plic de praf de copt,
2 oua,
25 g unt topit,
vreo 6 linguri de tarate
trecute prin sita-ca nu eram acasa si nu am avut rasnita la dispozitie, si dupa ce le-am amestecat pe toate am subtiat cu
lapte monti (maxim jumatate de pahar, dar era lapte cu 1.8 % grasime) si am adaugat
un strop de esenta de vanilie.

Le-am lasat cam 10 minute, ca sa traga lichidul, apoi le-am pus cu lingura in tigaie fara grasime si le-am copt la foc mic. Au iesit 11 bucati.
Le-am mancat cu gem de mere Monti, facut in casa, fara fructoza sau indulcitori. 3-4 bucati reprezinta o portie onorabila.

Imagini atașate

• photo_19_.JPG

Editat de Sheng, 31 March 2013 - 11:42 AM.
corectat "lapte monti"

#12 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 31 March 2013 - 10:04 AM

QUOTE(caressina @ Mar 31 2013, 07:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
1 plic de praf de copt, 2 oua, 25 g unt topit,vreo 6 linguri de tarate trecute prin sita-ca nu eram acasa si nu am avut rasnita la dispozitie, si dupa ce le-am amestecat pe toate am subtiat cu lapte(maxim jumatate de pahar, dar era lapte cu 1.8 % grasime) si am adaugat un strop de esenta de vanilie.Le-am lasat cam 10 minute, ca sa traga lichidul, apoi le-am pus cu lingura in tigaie fara grasime si le-am copt la foc mic.Au iesit 11 bucati.Le-am mancat cu gem de mere Monti, facut in casa, fara fructoza sau indulcitori. 3-4 bucati reprezinta o portie onorabila.

Multumim pentru reteta em_new_12.gif
Din pacate nu este monti din cauza laptelui. Daca le faci cu lapte monti (= smantana dulce diluata cu apa), atunci sunt monti.
Cand nu esti sigura de o reteta, mai bine intrebi la sezatoare mai intai. Acolo e locul in care poti lamuri orice neclaritate, nelamurire etc..
Blog cu retete Monti

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

#13 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 31 March 2013 - 11:11 AM

caressina multumim pentru reteta em_new_15.gif e bine ca avem si cu tarate, probata de tine D.gif

Poti folosi "laptele monti" din smantana dulce diluata (asa cum ti-a scris M_rules)
Poza cutiutei pe care o folosim noi o gasesti la "produse conforme" prima pagina

#14 caressina

caressina

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 31 March 2013 - 11:21 AM

CITAT(Sheng @ Mar 31 2013, 09:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
caressina multumim pentru reteta em_new_15.gif e bine ca avem si cu tarate, probata de tine D.gif

Cu corectura de rigoare, in loc de lapte degresat punem lapte Monti! rolleyes.gif

#15 caressina

caressina

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 02 April 2013 - 12:09 AM

Am reeditat clatitele, de data asta asa cum trebuie, adica fara lapte, pe care l-am inlocuit cu 100 ml smantana lichida 15 % grasime, am rasnit taratele si le-am si cantarit, am facut din 100 g,2 oua,25 g unt si am pus doar doua lingurite de praf de copt.Am completat cu apa pana la obtinerea consistentei dorite, de terci destul de gros.Au iesit 18 pancakes nu foarte mari, dar foarte bune! Le-am mancat cu ,, gemul'' de mere si sos de zmeura, facut in casa.Am mancat cate 3, nu le-am mancat pe toate!! tongue.gif Si nu am mancat altceva la cina...

Imagini atașate

• photo_18_.JPG

Editat de caressina, 02 April 2013 - 12:10 AM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi