Sari la conținut

Poză

Reteta montignac - Cocostar

6 răspunsuri la acest topic

#1 Nik26

Nik26

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 22 February 2009 - 10:53 PM

Salutare! smile.gif

Exact azi am folosit faina de soia degresata si am facut reteta Cocostar de la Pocahontas - http://www.culinar.r...21371/Cocostar/ tongue.gif

3 linguri cu varf cacao
2 oua ( - 1 albus care se va duce la coco)
250 gr. margarina
3 linguri fructoza ( mai cu varf)
1 pachet praf de copt
vanilie
250 gr faina soia + 50 gr. cocos

Din ce citesc la voi... cred ca sunt printre putinele care voteaza cu faina de soia... biggrin.gif

PS: Nici la mine nuca de cocos nu e chiar o alegere fericita sad.gif Ramasesem cu ideea ca are IG 15, insa evident ca am retinut gresit... insa tinand cont ca am folosit 250 g faina soia si 50 g nuca cocos... poate e pe 1/2 indreptata greseala... icon_redface.gif

Miniaturi atașate

• Cocostar__2_.JPG
  • Cocostar__1_.JPG

Editat de Sheng, 19 March 2010 - 09:40 PM.
Topic title

#2 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 24 February 2009 - 02:01 PM

nik ma batea si pe mine gandul sa fac cocostarul lui poca, dar nu stiam cu ce sa inlocuiesc cocosul. Acum stiu...cu alune de padure...miam miam mincacios.gif

pupici frumoaselor biggrin.gif

#3 Nik26

Nik26

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 24 February 2009 - 11:39 PM

CITAT(fata_cu_fluturi @ Feb 24 2009, 02:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nik ma batea si pe mine gandul sa fac cocostarul lui poca, dar nu stiam cu ce sa inlocuiesc cocosul. Acum stiu...cu alune de padure...miam miam mincacios.gif

Cred ca e o idee foarte buna! La mine nu prea se simte aroma cocosului... nu stiu de ce... unsure.gif
Voi repeta reteta... sunt mai bune dupa ce au stat acoperite vreo 2 zile... rolleyes.gif sunt mai fragede.

#4 Nik26

Nik26

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 25 February 2009 - 11:13 PM

CITAT(antzuka @ Feb 25 2009, 09:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nik, dar de ce nu deschizi un topic nou pentru fursecurile alea?eu zic ca sunt ok pentru faza a 2 ca aici se pierd si tare bine arata:D biggrin.gif

Sper sa le faca fata_cu_fluturi in varianta de F1 si sa deschida ea topicul! smile.gif Eu ma simt vinovata pt. ca am retinut gresit chestia cu nuca de cocos si nici sa verific inainte nu m-am gandit! icon_cry.gif icon_pale.gif

#5 antzuka

antzuka

Master of disaster

• Membri
  • 1594 posturi
  • Interests:mersul pe munte, gatitul, croitoria

Postat 26 February 2009 - 09:21 AM

stai linisttita se mai intampla si la casele mai mari floare.gif
A cup of health-drink it every day, health taste good

.....lumea este în mîinile celor care au curajul să viseze şi să îşi asume riscul de a trăi propriile vise.....Paulo Coelho

#6 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 26 February 2009 - 10:34 AM

QUOTE(Nik26 @ Feb 26 2009, 01:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu ma simt vinovata pt. ca am retinut gresit chestia cu nuca de cocos si nici sa verific inainte nu m-am gandit! icon_cry.gif icon_pale.gif

Asa e la inceput . Antzuka are dreptate.
Pai ce ai facut tu e "mic copil" pe langa ce am facut eu in 2006 (vezi "strudel cu dovleac")
In acea toamna, am gasit in piata un dovleac placintar ademenitor care mi-a luat mintile pe data si in clipa aia am uitat de tabelele MM si de IG.
Am facut , am mancat si am postat strudelul cu foaia monti dar cu umplutura cu dovleac care are IG=75 icon_colors.gif
Am editat reteta postata recunoscandu-mi " in scris" greseala .
Mai tarziu " mi-am spalat rusinea" postant la acelasi topic , umpluturi corecte dpdv monti.

#7 fata_cu_fluturi

fata_cu_fluturi

Master of disaster

• Membri
  • 1762 posturi

Postat 26 February 2009 - 11:40 AM

urechile mele au auzit ceva...sunt chemata la raport biggrin.gif credeti-ma ca am avut cocostarurile lui poca in minte si in suflet de cand le-am vazut, dar mi-era frica de cocos....acum vreau doar sa imi cumpar alune...si ma pun pe prestari biggrin.gif sper sa iasa ceva de sa ma ling pe degete, ca arata fantastic si pe mine m-a topit cand le-am vazut. Eu sper sa le fac maine si sa va arat si voua biggrin.gif Ce ziceti v-ar place???

Nik, chiar daca ai pus cocos ti-au iesit bestiale mincacios.gif de escpozitie tongue.gif tongue.gif ma bucur ca mi-am adus aminte de ele floare.gif multumesc mult

2heng, daca iti spun eu cat am salivat langa strudelul ala...nu iti mai spun...e pur si simplu moral biggrin.gif si as vrea si eu smile.gif Asa o abatere din joi in Pasti e mai mult decat binevenita tongue.gif

v-am pupat frumoaselor
papa

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi