Sari la conținut

Poză

Pateu de soia

5 răspunsuri la acest topic

#1 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 13 March 2008 - 10:46 AM

ma lipesc aici cu retete de pateu. am si cu naut si cu soia.

PATEU DE SOIA (de post)

boabe de soia
apa
sare
piper
cimbru
ulei de masline

se pun boabele de soia la imnuiat peste noapte, se fierb bine de tot pana se inmoaie, chiar flescaita, se scurg si se arunca in blender. se paseaza si se adauga apa calda putin cate putin pana devine amestecul pastos. se mai adauga ulei de masline si condimentele.

poza a iesit cam verde, cred ca de la lumina. culoarea adevarata este cacanie smile.gif
patee_soia.jpg

precizare: se poate adauga si un catel de usturoi, e foarte bun. eu l-am facut pentru luat in "deplasare" asa ca nu am pus usturoi.

#2 doinaro3

doinaro3

Big Chef

• Membri
  • 570 posturi

Postat 13 March 2008 - 03:49 PM

dubla

Editat de doinaro3, 13 March 2008 - 04:04 PM.

#3 Vianne

Vianne

Big Chef

• Membri
  • 643 posturi

Postat 13 March 2008 - 04:13 PM

Boni, eu pun in ulei si putina apa o rosie, un ardei gras si juma de ceapa si le las la foc mic, pana devin ca o pasta. Din compozitia asta se poate pune 2 linguri la pateul de soia. E bun bun!

#4 dodok

dodok

micro Bucatar

• Membri
  • 25 posturi

Postat 13 March 2008 - 10:36 PM

CITAT(boni @ Mar 13 2008, 09:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pai nu are rost sa consumi pasta de susan doar la masa glucidica pentru ca susanul are grasime. asa ca in sine pasta de susan este glucido-protidica. deci merge doar in faza II sau intr-o combinatie care sa ii mai scada IG-ul.
bine ca mi-ai dat ideea. eu asa imi fac sosul cu ciuperci pentru pastele integrale (pun foate putin ulei). rugaminte: cand il mai faci pune o poza sa le faci pofta si sa le dai idei si altor fete smile.gif

boni as face si eu pateu de soia dar. daca sunt in faza 1 ,nu vreau sa pun tahini.Crezi ca e bine sau merge sa adaug o lingura?

#5 Vianne

Vianne

Big Chef

• Membri
  • 643 posturi

Postat 13 March 2008 - 11:42 PM

QUOTE(boni @ Mar 13 2008, 09:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
rugaminte: cand il mai faci pune o poza sa le faci pofta si sa le dai idei si altor fete smile.gif

Asa o sa fac:-)

#6 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 14 March 2008 - 09:43 AM

QUOTE(dodok @ Mar 13 2008, 10:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
boni as face si eu pateu de soia dar. daca sunt in faza 1 ,nu vreau sa pun tahini.Crezi ca e bine sau merge sa adaug o lingura?

eu nu pun tahini in pateul de soia. citeste cu atentie reteta wink.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi