Sari la conținut

Poză

Reteta Montignac - Chiftelute de ceapa

20 răspunsuri la acest topic

#1 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 25 November 2010 - 09:30 PM

Salutare fetelor rolleyes.gif
In seara aceasta am gatit o reteta indiana si ma gandeam sa v-o impartasesc si voua. Mie imi place foarte mult bucataria indiana si am de gand sa incerc cat mai multe retete, dar si sa le montific daca trebuie D.gif

Reteta se numeste Onion Bhajji - in traducere chiftelute de ceapa.

Ingrediente:

- 3 cepe mari (le curatam si le taiem "pestisori")
- 1 catel de usturoi si 1 ardei iute tocati marun
- 200 gr. faina de naut
- coriandru, menta, busuoic de preferinta proaspete, dar e ok si uscate, eu doar asa am avut
- condimente (1 lingurita garam masala, cate 1 jum. de lingurita de chimen macinat, coriandru macinat, turmeric si paprika)
- 3 lingurite sare
- 1 lingurita praf de copt
- 250 ml apa
- ulei pentru prajit
Preparare:
Ceapa taiata o puneti intr-un vas si o amestecati cu o 1-2 lingurite de sare si o lasati sa stea asa pana pregatiti restul compozitiei. Intr-un bol adanc puneti faina de naut (eu am cernut-o), mirodeniile si apa si amestecati pana obtineti un aluat semi-lichid (trebuie sa curga din lingura). In acest aluat adaugati praful de copt, ceapa, usturoiul, ardeiul iute si verdeturile proaspete/uscate si amestecati. Apoi, luati cate o lingura din compozitie si prajiti in uleiul incins cam 2-3 minute pe fiecare parte, pana devin aurii. Se pot servi cu un sos de iaurt sau cu o salata simpla de legume (asa le voi servi eu maine deoarece tin post).

Pofta buna !

Va pup em_new_13.gif
Aluna

#2 sorinadaniela

sorinadaniela

Academic Chef

• Membri
  • 1176 posturi

Postat 26 November 2010 - 06:30 PM

Chiar sunt curioasa ce gust poate avea?! Nu promit nimic, dar sper sa-mi pot incerca dintii in niste piftelute de-astea de-ale mataluta... in limita timpului disponibil...
Sorina

7 iunie 2010 am inceput monti 104 - 105kg
7 iulie 2010 aveam 99kg
7 august 2010 aveam 93,6kg
7 sept 2010 aveam 91kg
7 oct 2010 aveam 87,7kg
7 nov 2010 aveam 83,7kg
7 dec 2010 aveam 81kg
7 ian 2011 aveam 79,9kg
7 febr 2011 aveam 78kg
7 martie 2011 aveam 77,5kg
7 aprilie 2011 aveam 75,5kg
7 mai 2011 aveam 76kg (cred... eram in Ro fara cantarul meu iubit)
7 iunie 2011 aveam 74kg... 1 an de monti
7 iulie 2011 aveam 73kg
7 iulie 2011 aveam 72,5kg

#3 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 26 November 2010 - 06:53 PM

QUOTE(sorinadaniela @ Nov 26 2010, 06:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Chiar sunt curioasa ce gust poate avea?! Nu promit nimic, dar sper sa-mi pot incerca dintii in niste piftelute de-astea de-ale mataluta... in limita timpului disponibil...

Sorina, sper sa le incerci si sa-mi spui parerea ta rolleyes.gif Au un gust dulceag, nu se simte gustul de ceapa, ci mai mult condimentele indiene. Mie imi plac foarte mult.

Pupici em_new_13.gif
Aluna

#4 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 26 November 2010 - 07:17 PM

Si pe mine ma tenteaza reteta asta em_new_08.gif
Azi am facut falafel ca de muuuult tanjeam dupa gustul lui !

#5 puisorul

puisorul

Captain Cook

• Membri
  • 221 posturi

Postat 11 December 2010 - 01:41 PM

Delicioasa reteta. Multumesc em_new_22.gif . Nu am avut chiar toate condimentele dar au foarte bune. Le-am servit cu iaurt cu menta.

De unde ai reteta? Ma interesa reteta de daahl maharani si reteta de la cipsurile din faina de linte.

#6 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 13 December 2010 - 06:48 PM

QUOTE(puisorul @ Dec 11 2010, 01:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Delicioasa reteta. Multumesc em_new_22.gif . Nu am avut chiar toate condimentele dar au foarte bune. Le-am servit cu iaurt cu menta.

De unde ai reteta? Ma interesa reteta de daahl maharani si reteta de la cipsurile din faina de linte.

Puisorule, ma bucur foarte mult ca ai incercat reteta si mai ales ca ti-a placut. Am luat reteta de pe un blog culinar, dar nu era un blog cu specific indian. Si eu am tot cautat retete indiene, dar nu am gasit decat pe diverse site-uri straine. Daca mai gasesc ceva reteta interesanta si in plus monti, o s-o postez.

Pup toate fetele em_new_12.gif
Aluna

#7 monykutz

monykutz

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi
  • Interests:Calatoriile, cartile si bucatele

Postat 13 December 2010 - 07:03 PM

Salutare groupwave.gif Mie-mi plac astea super mult .. si dhal makhani la fel ... sa postezi neaparat daca gasesti retete .

#8 puisorul2

puisorul2

micro Bucatar

• Membri
  • 24 posturi

Postat 19 February 2012 - 04:08 PM

Le-am facut din nou azi si sunt delicioase. Merg excelent ca si mic dejun alaturi de un iaurt cu menta si sare.

#9 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 19 February 2012 - 07:41 PM

QUOTE(puisorul2 @ Feb 19 2012, 04:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Le-am facut din nou azi si sunt delicioase. Merg excelent ca si mic dejun alaturi de un iaurt cu menta si sare.

Ma bucur ca le-ai facut si ti-au placut rolleyes.gif
Va salut fetelor, sa stii ca nu v-am uitat, v-am citit in fiecare zi, dar eu m-am cam "ratacit", nu foarte tare, dar na... Acum incerc sa revin pe drumul cel bun si poate o sa mai postez cate ceva. Va felicit si va admir pe cele care ati reusit sa mai scapati de kg si sa mancati frumos si corect.

Va pupa Aluna em_new_12.gif
Aluna

#10 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 21 February 2012 - 10:44 PM

Aluna , felictari ! arata tare bine , ma tenteaza si pe mine sa le incerc , multmim ptr reteta floare.gif

#11 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 22 February 2012 - 11:50 AM

QUOTE(valery @ Feb 21 2012, 10:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aluna , felictari ! arata tare bine , ma tenteaza si pe mine sa le incerc , multmim ptr reteta floare.gif

Cu mare placere, sper sa o incerci si sa ne spui si impresia ta.
Aluna

#12 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 26 February 2012 - 11:59 PM

CITAT(Aluna @ Feb 22 2012, 09:50 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cu mare placere, sper sa o incerci si sa ne spui si impresia ta.

am facut si eu chiftelutele em_new_22.gif multumesc ptr reteta em_new_15.gif sunt foarte foarte bune !!! singura lipsa la condimentele scrise de tine ..nu am avut tumeric , dar au iesit foarte gustoase ! papa ceva cam mult ulei , dar cine le doreste mai dietetice , merg facute grozav in tigaie de tefal adaugat 3-4 linguri de ulei ( sau dupa preferinta ..direct in aluat ) sigur se repeta ! asteptam noi retete indiene
te pup em_new_59.gif
am facut si poze take picture.gif
neaparat s postezi daca mai gasesti retete !

Editat de valery, 27 February 2012 - 12:03 AM.

#13 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 27 February 2012 - 08:38 AM

QUOTE(valery @ Feb 26 2012, 10:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am facut si eu chiftelutele em_new_22.gif multumesc ptr reteta em_new_15.gif sunt foarte foarte bune !!! singura lipsa la condimentele scrise de tine ..nu am avut tumeric , dar au iesit foarte gustoase ! papa ceva cam mult ulei , dar cine le doreste mai dietetice , merg facute grozav in tigaie de tefal adaugat 3-4 linguri de ulei ( sau dupa preferinta ..direct in aluat ) sigur se repeta ! asteptam noi retete indiene
te pup em_new_59.gif

Banuiesc ca ai vrut sa spui: "cine vrea sa le faca cu mai putin ulei sau mai putin uleioase", nu? tongue.gif
Nu devin mai "dietetice" cu mai putin ulei si la monti nu conteaza, oricum em_new_12.gif

Asteptam poze D.gif
Blog cu retete Monti

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

#14 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 27 February 2012 - 09:11 AM

QUOTE(valery @ Feb 26 2012, 11:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
te pup em_new_59.gif

'Neata tuturor rolleyes.gif
Ce mult ma bucur ca le-ai facut, dar mai ales ca ti-au placut. Numai bine ca mi-am adus si eu aminte acum de ele si o sa le fac din nou deoarece sunt de post. Sa stii ca mai am pe lista cateva mancaruri indiene, o sa le prestez cat de curand. Mie mi se pare ca este o bucatarie care se impaca foarte bine cu Monti.

Pupici
Aluna

#15 inasoricica

inasoricica

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 27 February 2012 - 08:03 PM

foarte interesanta reteta Aluna , nu am faina de naut dar cand iau ... sunt pe lista em_new_01.gif
gata cu asteptarea ...

#16 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 01 March 2012 - 07:30 PM

Alunico am facut si eu chiftelutele si dupa spusele sotului sunt senzationale.Maine le pap si eu cu salata. em_new_15.gif

Miniaturi atașate

• SDC10844.JPG

#17 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 01 March 2012 - 08:15 PM

Ce frumuseteeeee em_new_08.gif
Mi-am propus sa fac si eu de atatea ori ... M-ai starnit iar ...

#18 Aluna

Aluna

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 02 March 2012 - 01:03 PM

QUOTE(cristinutza29 @ Mar 1 2012, 07:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Alunico am facut si eu chiftelutele si dupa spusele sotului sunt senzationale.Maine le pap si eu cu salata. em_new_15.gif

Vai ce frumos ti-au iesit !!! rolleyes.gif Pofta buna sa ai.
Aluna

#19 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 02 March 2012 - 06:22 PM

Sunt delicioase yumeeee,pana si carnivorul convins de langa mine a infulecat toata ziua la ele rad tare.gif .Sarutmana pt reteta em_new_15.gif

#20 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 04 March 2012 - 11:43 PM

Aluna draga am ramas datoare cu pozicile de la minunea asta de chiftelute de ceapa Onion Bhajji , astept cu nerabdare sa mai vi cu asa bunatati !
- multumesc frumos ptr reteta em_new_15.gif suntem incantati si eu si familia .
-M-Rules , multumesc ptr ajutor floare.gif asa este am vrut sa spun ca cine le doreste cu mai putin ulei ..se pot face si fara , sunt la fel de gustoase !
-Cristinutza , tare faine ti-au iesit ! felicitari !!!
-Sheng , nu mai sta pe ganduri , nu stii ce pierzi D.gif

Miniaturi atașate

• chiftelute_de_ceapa.JPG

Editat de valery, 04 March 2012 - 11:47 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi