Sari la conținut

Poză

La sezatoare ....

9889 răspunsuri la acest topic

#1 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 01 January 2012 - 12:21 PM

Anul 2012 sa fie cel mai bun de pana acum cheekkiss.gif

artificii___happy_new_year__.jpg

M-am gandit sa continuam discutiile de la "sezatoare" intr-un nou topic deoarece erau deja prea multe pagini.
Cu toate ca Mon nu a mai trecut pe la noi ( bye.gif eu o tot astept smile.gif ) trebuie sa-i multumim floare.gif pentru deschiderea subiectului "Dieta Montignac" si sa-i multumim pentru tot ce a postat si am invatat de la ea, unii mai repede altii mai incet dar tot am invatat, astfel incat la randul nostru sa-i putem ajuta pe altii interesati de acest subiect ... em_new_13.gif em_new_15.gif em_new_13.gif

Important :

Pentru cei ce incep dieta Montignac iata pe scurt cateva idei folositoare alaturi de rugamintea de a citi cel putin o carte.
* Doua dintre ele le gasiti si aici .
* Pentru a afla valoarea IG folositi numai saitul oficial M.Montignac http://www.montignac.com/en/
* De citit neaparat a i c i
* Foarte importante sunt aceste intrebari si rasopunsuri (traduse de Doina din saitul oficial Montignac)
* V-ar fi folositor sa incercati sa parcurgeti toate paginile de la prima sezatoare
* Folositi functia "search/cautare" pentru orice subiect care va intereseaza. Aici se explica cum sa se foloseasca.

Rezumatul principiilor fundamentale ale fazei 1
Din cartea lui Michel Montignac "Mananc, slabesc si ma mentin cu dieta montignac"

* mancati pe saturate fara restrictii cantitative si fara sa numarati caloriile
* luati 3 mese pe zi , la ore fixe si nu sariti niciodata o masa
* evitati sa rontaiti orice intre mese. O masa usoara , ca gustare, este acceptata la sfarsitul dupa-amiezii si, in plus , permite cinei sa fie mai usoara
* mesele trebuie sa fie ordonate si variate
* echilibrul alimentar intre cele 3 nutrimente (glucide,lipide,proteine) trebuie sa se faca zilnic.Dar fiecare masa va trebui, in mod obligatoriu, sa contina glucide si proteine
* micul dejun se va baza pe glucide bune , cu putine grasimi sau deloc.
* pranzul va fi protido-lipido-glucidic, dar glucidele vor avea , in mod obligatoriu, un IG foarte scazut (inferior sau egal cu 35)
* cina va fi ori similara pranzului, dar mai usoara si cu mai putine grasimi, ori bazata in esenta pe glucide.In acest din urma caz, daca exista un aport de grasimi saturate, glucidele trebuie sa aiba un IG inferior sau egal cu 35.Daca nu exista un aport de grasimi saturate si daca grasimile poli si mononesaturate sunt reduse la minimum, IG al glucidelor va putea fi cuprins intre 35 si 50
* limitarea consumului de grasimi saturate (carne, mezeluri grase, unt, lactate integrale) in favoarea grasimii de peste si de ulei de masline, de rapita, etc.
* evitati bauturile indulcite
* evitati lactatele din lapte de vaca (iaurt, branza de vaci) in favoarea produselor din soia.
* nu consumati mai mult de un pahar de vin (10 cl.) sau de bere (20 cl) la fiecare masa.
* evitati cafeaua foarte tare : luati obiceiul sa beti cafea fara cofeina sau cafea din cicoare.
* mancati in tihna . mestecati bine si evitati orice tensiune in timpul mesei "

Si forma simplificata a regulii de baza :

Alimente cu IG mai mic sau egal cu 35 => se pot combina cu grasimi
Alimente cu IG cuprins intre 35-50 => NU se combina cu grasimi
Alimente cu IG peste 50 => sunt INTERZISE in dieta Montignac

Mult succes ! em_new_23.gif

#2 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 01 January 2012 - 12:25 PM

Multumim, asa sa fie !!!
La multi ani!!! Un an nou Fericit! Plin de impliniri!!!
em_new_41.gif em_new_41.gif em_new_41.gif

Blog cu retete Monti

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

#3 Criss.A

Criss.A

Captain Cook

• Membri
  • 360 posturi

Postat 01 January 2012 - 03:08 PM

La multi ani! Sa aveti un an plin de fericire, sanatate si impliniri!

#4 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 02 January 2012 - 08:52 AM

Si iar "La multi ani !"
Unde sunteti fetelor ? Hai la o cafea buna em_new_07.gif

#5 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 02 January 2012 - 09:36 AM

La multi ani!!!

O cafea...

Blog cu retete Monti

Brillat-Savarin

#6 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 02 January 2012 - 10:00 AM

Gaby cum e vremea la Praga ?
La Bucu a fost minus peste noapte, acum e soare, soare, soare si senin D.gif

#7 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 02 January 2012 - 10:05 AM

QUOTE(Sheng @ Jan 2 2012, 09:00 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Gaby cum e vremea la Praga ?
La Bucu a fost minus peste noapte, acum e soare, soare, soare si senin D.gif

Ciudata vremea. N a nins ca lumea deloc pana acum. De revelion a fost un fel de ploaie/lapovita. Acum e urat si sunt 7 grade. Foarte ciudata vremea pentru perioada asta.
Macar e soare in Buc, ca aici nu e :(
Blog cu retete Monti

Brillat-Savarin

#8 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 02 January 2012 - 11:03 AM

QUOTE(M_rules @ Jan 2 2012, 10:05 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Macar e soare in Buc, ca aici nu e :(

E soare dar are niste diiiiiinti em_new_63.gif
La termometrul meu vad +1,5 grade, cam zgribulici ......

#9 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 02 January 2012 - 02:44 PM

La multi ani pentru toate fetele dragutele! Azi zi de relaxare totala, ma invart prin casa fara vre-un motiv anume. Imi incarc bateriile pentru un nou an! D.gif
Si la noi o vreme nehotarata, de dimineata soare cu dinti, acum s-a mai acoperit putin. De Revelion la mine a fost relaxare totala, am mers in vizita la fratelo, e Vasile si deci ne-am facut plinul acolo. Noi am dus doar prajiturile. In frigider mai am ciorba de pui de la Craciun si o portie de sarmalute. Nu dati cu parul, da nu-mi vine sa le arunc. Proaspat am facut crema de branza de burduf amestecata cu cas, unt, ceapa verde si marar, friptura de porc si carnati. Mai avem sunculita afumata, caltabosi, chisca. Evident avem si prospaturi: salata verde, varza iceberg, ardei gras, pe care vreau sa le amestec cu branza cu mucegai si boabe de struguri. Mai vreau salata de morcov, sfecla rosie si mar cu somon afumat amestecate cu iaurt grecesc. Astazi am mancat si o salata de fructe: ananas, pomelo, portocala si rodie. Deci de maine la servici si cafeluta in zori de zi.

Va doresc un An Nou cu sanatate multa si bucurii pe asemenea!

Eu ma bag sa mai citesc sa-mi reimprospatez memoria si sa-mi planific mai riguros ceea ce vreau sa mananc pentru ca anul trecut am concluzionat cu certitudine ca micile abateri nu sant indicate de loc, eu in jumatate de an am reusit sa pun 5 kg. sa in cap.gif Deci pe baricade cu seriozitate si speranta!

#10 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 02 January 2012 - 09:53 PM

Buna seara fetelor.Va doresc un nou an plin de realizari si bucurii si cel mai important sanatate.Din pacate nu am mai postat de mult timp insa asta nu inseamna ca nu v-am urmarit si nu am citit tot ce a-ti scris pe forum,chiar am si facut unele prajiturele(duminica cand am dezlegare la dulce) si mancarici scrise de voi.Pt mine monti a inceput anul trecut si continua si acum cand sunt mamica de buburuza care nu are decat 2 luni.Deci anul care a trecut pt mine a fost minunat pt ca v-am cunoscut pe voi cele de aici,am inceput monti si am si un bebe.Atat am vrut sa va spun ,sa va urez un nou an plin de impliniri si cu voia voastra sa ma mai primiti si pe mine din cand in cand cu postari de retete insipirate de la voi.Va pup cu drag Cristina em_new_59.gif

#11 boni

boni

doar monti...

• Membri
  • 2135 posturi

Postat 03 January 2012 - 10:20 AM

La multi ani! cu multe bucurii si multa sanatate. groupwave.gif

bun venit noilor omuleti intrati in lumea noastra si felicitari mamicilor/bunicilor em_new_13.gif

eu de azi din nou pe baricade. am si de recuperat din urma, ca mult ati mai scris!

#12 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 03 January 2012 - 10:20 AM

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 2 2012, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara fetelor.Va doresc un nou an plin de realizari si bucurii si cel mai important sanatate.

La multi ani Cristinutza !
Sa va bucurati de bebemic mama.gif Daca nu ma insel este al doilea bebe ? Sper sa nu fie o confuzie ...

Te asteptam cat mai des pe la sezatoare D.gif

Daca ai timp, posteaza intr-un topic nou "red/black velvet"- monti (asa cum este obiceiul)

#13 Gasteropoda Tzushti

Gasteropoda Tzushti

Big Chef

• Membri
  • 919 posturi

Postat 03 January 2012 - 11:27 AM

Păi da, la multi ani, gagix!

#14 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 03 January 2012 - 11:55 AM

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 2 2012, 08:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara fetelor.Va doresc un nou an plin de realizari si bucurii si cel mai important sanatate.Din pacate nu am mai postat de mult timp insa asta nu inseamna ca nu v-am urmarit si nu am citit tot ce a-ti scris pe forum,chiar am si facut unele prajiturele(duminica cand am dezlegare la dulce) si mancarici scrise de voi.Pt mine monti a inceput anul trecut si continua si acum cand sunt mamica de buburuza care nu are decat 2 luni.Deci anul care a trecut pt mine a fost minunat pt ca v-am cunoscut pe voi cele de aici,am inceput monti si am si un bebe.Atat am vrut sa va spun ,sa va urez un nou an plin de impliniri si cu voia voastra sa ma mai primiti si pe mine din cand in cand cu postari de retete insipirate de la voi.Va pup cu drag Cristina em_new_59.gif

Felicitari pentru buburuza. Sa se faca mare si sa fie frumoasa si sanatoasa si norocoasa.
em_new_12.gif em_new_12.gif em_new_12.gif
Blog cu retete Monti

Brillat-Savarin

#15 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 03 January 2012 - 01:52 PM

buna fetelor,un moment de ragaz am prins intre o tatzi si cateva zambarici cu a mea buburuza.asa ii spun eu insa o cheama dariutza si de mica e monti ca mami ei papa numai monti.va multumesc din suflet pt urari ,acum fara periaj eu va multumesc din suflet ca existati si ca datorita vou datorita lui monti am descoperit ca viata nu inseamna numai mancare de lucruri nesanatoase.mancarea inseamna arta as indrazni eu sa spun mai ales cand ma gandesc la toate minunatiile postate aici.
rodicutza e primul meu bebe si nici nu vrea sa va spun ce mamica stresata sunt uneori insa incerc sa nu duc disperarea la extreme si sa ma obisnuiesc cu noul statut de mamica.e greu insa si frumos mai ales cand zambeste cu balutele pe la gurita rad tare.gif
Topicul cu red/black velvet i l-as lasa lui cris sa il deschida pt ca eu de la ea am preluat ideea insa daca e cu prima ocazie cand il voi reface o sa postez etapele,dar mai intai o las pe sefa tongue.gif .va pupic pe toate si o zi buna sa aveti,la noi e asa frumos si un soare numai bun de o plimbaceala cu buburuza rolleyes.gif
ea e buburuza mea

#16 sabiutza

sabiutza

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 03 January 2012 - 05:03 PM

LA MULTI ANI!!!!Sa aveti un an plin de satisfactii!!!Multa sanatate si bucurii!!
M-am intors pe baricade dar tot cu o rasnita de calculator, miroase a unul nou neaparat...
Am pus ceva kg in ultimul timp si mi-e ciuda pe mine ca nu ma pot aduna...dar sper ca aici cu voi sa ma ambitionez.Am 3 zile de monti curat, as zice.Si tare as vrea sa o tin asa mai tot anul.
Pupici la bebelusii nou veniti!!!Felicitari mamicilor, bunicilor!!!

#17 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3611 posturi

Postat 03 January 2012 - 05:34 PM

Cristinutza, ce bobocel frumos ai tu acolo! Avem si noi un ghiocel vanjos! Hi hi! ce stiti voi, azi avem o saptamana.
Scuze, da nu ma putui abtine!
Nici nu mi-am dat seama ca nu e tortul Red Velvet monticizat. O sa vedem cine il face prima si o sa-l posteze munsai, sa fie sursa de inspiratie pe viitor. E foarte fain. Si racoritor si frumusel, adaptat momentului festiv.
Eu azi am inceput activitatea si a fost un frig monstru, ca in congelator, spre sfarsitul programului n-am mai rezistat si mi-am pus haina intai pe umeri si apoi am inbracat-o pe de-a intregul, numai n-am incheiat-o. Cu papa mai la relanti, salata, ciorba, pulpite cu brocoli. Ausica mai bagam un ceai!

#18 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13688 posturi

Postat 03 January 2012 - 06:25 PM

La multi ani si pup Boni & doamna Ţuşti em_new_57.gif

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 3 2012, 01:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Topicul cu red/black velvet i l-as lasa lui cris sa il deschida pt ca eu de la ea am preluat ideea insa daca e cu prima ocazie cand il voi reface o sa postez etapele,dar mai intai o las pe sefa tongue.gif

QUOTE(cris31 @ Jan 3 2012, 05:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nici nu mi-am dat seama ca nu e tortul Red Velvet monticizat. O sa vedem cine il face prima si o sa-l posteze munsai, sa fie sursa de inspiratie pe viitor. E foarte fain. Si racoritor si frumusel, adaptat momentului festiv.

Hai mai fetelor, ce o tot pasati de la una la alta ?!?!
Aveti pozele, l-ati facut monti, deschide una din voi topicul cu ingredientele monti pune pozele si gata lucrarea banned.gif

#19 Montignac_rules

Montignac_rules

Here's the thing.....

• Membri
  • 5669 posturi

Postat 03 January 2012 - 06:27 PM

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 3 2012, 12:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
buna fetelor,un moment de ragaz am prins intre o tatzi si cateva zambarici cu a mea buburuza.asa ii spun eu insa o cheama dariutza si de mica e monti ca mami ei papa numai monti.va multumesc din suflet pt urari ,acum fara periaj eu va multumesc din suflet ca existati si ca datorita vou datorita lui monti am descoperit ca viata nu inseamna numai mancare de lucruri nesanatoase.mancarea inseamna arta as indrazni eu sa spun mai ales cand ma gandesc la toate minunatiile postate aici.
rodicutza e primul meu bebe si nici nu vrea sa va spun ce mamica stresata sunt uneori insa incerc sa nu duc disperarea la extreme si sa ma obisnuiesc cu noul statut de mamica.e greu insa si frumos mai ales cand zambeste cu balutele pe la gurita rad tare.gif
Topicul cu red/black velvet i l-as lasa lui cris sa il deschida pt ca eu de la ea am preluat ideea insa daca e cu prima ocazie cand il voi reface o sa postez etapele,dar mai intai o las pe sefa tongue.gif .va pupic pe toate si o zi buna sa aveti,la noi e asa frumos si un soare numai bun de o plimbaceala cu buburuza rolleyes.gif
ps ea e buburuza mea

Pupici buburuzei frumoase! em_new_59.gif

QUOTE(Sheng @ Jan 3 2012, 05:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hai mai fetelor, ce o tot pasati de la una la alta ?!?!
Aveti pozele, l-ati facut monti, deschide una din voi topicul cu ingredientele monti pune pozele si gata lucrarea banned.gif

em_new_19.gif
Blog cu retete Monti

Brillat-Savarin

#20 zmeurat

zmeurat

micro Bucatar

• Membri
  • 45 posturi

Postat 03 January 2012 - 07:50 PM

Buna seara dragute fete! cheekkiss.gif
Va doresc in 2012 multa sanatate , sanatate, si iar sanatate si bineinteles La multi ani ! si la mai multe kg. date jos! chopsticks.gif
Celor doi bebei bebe2.gif bebe.gif le spun bine ati venit in aceasta lume , le doresc sa fie sanatosi si frumosi si sa le dea Dumnezeu mult noroc em_new_23.gif

01.07.2011 - 114.7 kg.
01.08.2011 - 110.7 kg
01.09.2011 - 108.5 kg
01.10.2011 - 105.9 kg
01.11.2011 - 103.2 kg
01.12.2011 - 101.2 kg
01.01.2012 - 100.4 kg
01.02.2012 - 98.6 kg
01.03.2012 - 98.1 KG
01.04.2012 - 96.9 kg
01.05.2012 - 96.3 kg
01.06.2012 - 95.8 kg