Sari la conținut

Poză

La sezatoare ....

10376 răspunsuri la acest topic

#21 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 03 January 2012 - 08:17 PM

Buna seara fetelor,prinsai un moment liber si hop si eu aici.buburuza e cu taticu se dragalesc amandoi hihihi.crisule sa iti traiasca ghiocelul frumos si sa creasca mare si frumos si sanatos,o sa incerc sa prind un moment si sa deschid topicul despre tortul red/black velvet si am mai gasit o reteta de aperitiv cu somon pe care am adaptat-o la monti.sabitza nu te descuraja atata timp cat este vointa si cat timp sunt fetele aici pe site categoric ei da jos kg cat ai clipi.multumim pt pupicei si dariutza va pupiceste dulce cam balutica ata ete rad tare.gif .Un an nou monti plin de realizari tuturor fetelor de pe site em_new_59.gif

#22 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 03 January 2012 - 08:56 PM

fetelor cred ca facui o boacana.am gasit o reteta cu rulouri de somon afumat pe care am adaptat-o ca sa fie monti,am si scris de unde am gasit-o am scris ce am facut la ea,am pus si poza insa sunt atat de ingramadit-a ca nu vad unde a ajuns plz helppppppppp .sper sa nu fi facut vreo incurcatura em_new_43.gif

#23 kreatza

kreatza

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 03 January 2012 - 09:03 PM

La Multi Ani, tuturor Montignacelor! Si eu sunt una dintre fetele care, desi nu este activa pe site, va urmareste si invata multe de la voi si pentru asta tin sa va multumesc din tot sufletul. Sa aveti un cat mai bun si cat mai putine tentatii culinare neconforme. Va pup cu drag!

#24 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 03 January 2012 - 09:50 PM

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 3 2012, 08:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fetelor cred ca facui o boacana.am gasit o reteta cu rulouri de somon afumat pe care am adaptat-o ca sa fie monti,am si scris de unde am gasit-o am scris ce am facut la ea,am pus si poza insa sunt atat de ingramadit-a ca nu vad unde a ajuns plz helppppppppp .sper sa nu fi facut vreo incurcatura em_new_43.gif

Cred ca nu ai dat "post new topic" rade.gif asa ca s-a anulat em_new_05.gif

QUOTE(kreatza @ Jan 3 2012, 09:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La Multi Ani, tuturor Montignacelor!

La multi ani si bine ai revenit D.gif

QUOTE(sabiutza @ Jan 3 2012, 05:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
LA MULTI ANI!!!!

QUOTE(zmeurat @ Jan 3 2012, 07:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna seara dragute fete! cheekkiss.gif
Va doresc in 2012 multa sanatate , sanatate, si iar sanatate si bineinteles La multi ani !

La multi ani ! D.gif

#25 krys_nico

krys_nico

Bucataras

• Membri
  • 94 posturi

Postat 03 January 2012 - 10:09 PM

LA MULTI ANI!!!! Va doresc si eu un An Nou cat mai bun, numai bucurii si muuuulta sanatate!!!!

Eu inca nu m-am cantarit, o voi face maine dimineata, asa ca nu prea stiu cam ce va arata maine acul cantarului. Pot spune in schimb cu mare mandrie ca totusi prea stramb nu am calcat. Nemonti am mancat doar o felie de cozonac cald atunci cand l-am facut, si am gustat efectiv o furculita de salata de boeuf nemonti si o lingurita de tort normal la soacra-mea, atat. In rest am gatit absolut totul monti. Ceea ce stiu sigur ca am gresit este cu dulciurile, chiar daca au fost conforme au fost cam multicele si cred ca am cam exagerat.

Va doresc inca o data "La multi ani!"

happy_new_year_2012_1.jpg
Vizitati-mi blogul

25.07.2011 (am inceput monti) - 84.8 kg
25.08.2011 - 82.4 kg
25.09.2011 - 79.6 kg
25.10.2011 - 76.3 kg
25.11.2011 - 74.8 kg
25.12.2011 - 73.2 kg
03.2012 - 72.3 kg
20.05.2012 - 68.1 kg

#26 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 04 January 2012 - 10:45 AM

Neatza fetele,de fapt la noi a fost neatza pe la 7 cand buburuza s-a trezit si si-acerut drepturile de tatzi.rodica mersic pt lamurire mai mult ca sigur ca asa am facut pt ca aseara cand ma chinuiam eu sa postez reteta asta mica se smiorcaia si se apropia si ora de baita.o sa va rog sa fiti ingaduitoare cu mine ca nu prea le stie baba pe toate si inca ma obisnuiesc.daca cu monti mi-a fost usor la partea tehnica mai am de lucru.
inainte de a mai face o boacana vreau sa va intreb daca reteta de rulori de somon se incadreaza in normele monti.am gasit-o pe un blog. Eu am folosit paine integrala si am mai adaugat fire de marar pt ca sunt fan marar in astfel de chitibusarii.astept urechelile bine meritate daca am dat cu batu in balta,si daca nu, am si pozici cu ce a iesit. tongue.gif

#27 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 04 January 2012 - 10:48 AM

O cafea em_new_07.gif sau un ceai frige.gif ?

#28 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 04 January 2012 - 11:30 AM

QUOTE(Sheng @ Jan 4 2012, 10:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
O cafea em_new_07.gif sau un ceai frige.gif ?

suntem la ceiut si eu si bubu ca mai devreme sughita de mama focului,acusica dormiceste ca o pisicuta si eu pot sa imi savurez ceaiul in sfanta liniste inainte de a ma apuca de calcat cosul de rufe al printesei D.gif

#29 sabiutza

sabiutza

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 04 January 2012 - 04:58 PM

Buna ziua!
Luminati-ma si pe mine...tocmai am luat o pastrama de curcan ma gandeam sa prestez o pizza conforma...uitandu-ma pe eticheta mi-a sarit in ochi "contine telina"...unde,in ce cum?Sa inteleg ca nu ma mai pot atinge de ea??????

#30 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 04 January 2012 - 06:24 PM

QUOTE(sabiutza @ Jan 4 2012, 04:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ziua!
Luminati-ma si pe mine...tocmai am luat o pastrama de curcan ma gandeam sa prestez o pizza conforma...uitandu-ma pe eticheta mi-a sarit in ochi "contine telina"...unde,in ce cum?

Asta chiar nu stiu rad tare.gif

QUOTE(sabiutza @ Jan 4 2012, 04:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa inteleg ca nu ma mai pot atinge de ea??????

Daca te uitai in tabelele oficiale M.Montiniac, la telina gaseai asta si te lamureai

telina.jpg

Sunt sigura ca stii deja care-i treaba cu stelutele * / **/ ***
Telina gatita are o steluta * deci ..... raspunsul e simplu D.gif

#31 Oskkar

Oskkar

Academic Chef

• Membri
  • 1035 posturi

Postat 04 January 2012 - 07:24 PM

Buna fetelor

La Multi Ani! Un an nou cu sanatate si cu cat mai multe kg in minus!

Eu sunt fericita ca m-am intors din concediu si nu am pus niciun gram pe mine, desi am avut all inclusive si am mancat destul de mult (insa fara abateri).

Ca sa ma "laud" pe unde m-am plimbat, pun niste poze cu muuuulta zapada em_new_51.gif

Deja mi-e dor de munte....iarasi

Va pup

Miniaturi atașate

• 2.JPG
  • 1.jpg
  • 3.JPG
  • 4.JPG

"Un bel dì, vedremo levarsi un fil di fumo sull'estremo confin del mare."

#32 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 04 January 2012 - 07:27 PM

au aparut ratetele mele yupeeeeeeee tongue.gif am reusit sa le postez.multumesc pt retusarile aferente em_new_15.gif si astept cu mare nerabdare urecheli si pareri.oskkar ce imagini superbe,hmm ce pacat ca aici la noi nu e zapada.

#33 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 04 January 2012 - 07:56 PM

QUOTE(Oskkar @ Jan 4 2012, 07:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ca sa ma "laud" pe unde m-am plimbat, pun niste poze cu muuuulta zapada em_new_51.gif

Ce frumooooos smile.gif Dar ce aglomeratie !

QUOTE(cristinutza29 @ Jan 4 2012, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
au aparut ratetele mele yupeeeeeeee tongue.gif am reusit sa le postez.multumesc pt retusarile aferente em_new_15.gif si astept cu mare nerabdare urecheli si pareri.

Precis ca le-ai pierdut prima data, exact cum ti-am zis D.gif Acum stii cum sa postezi, nu ?

#34 sabiutza

sabiutza

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 04 January 2012 - 09:15 PM

CITAT(Sheng @ Jan 4 2012, 04:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta chiar nu stiu rad tare.gif
Daca te uitai in tabelele oficiale M.Montiniac, la telina gaseai asta si te lamureai

telina.jpg

Sunt sigura ca stii deja care-i treaba cu stelutele * / **/ ***
Telina gatita are o steluta * deci ..... raspunsul e simplu D.gif

Stiam despre telina gatita dar ma gandeam ca in pastrama poate nu e chiar "asa gatita", asta nu inteleg eu ...se amesteca cu carnea?sau nu..carnea e afumata doar.Ma rog pentru linistea mea nu voi pune gura pe ea.Multumesc Sheng

#35 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 04 January 2012 - 09:27 PM

QUOTE(sabiutza @ Jan 4 2012, 09:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Stiam despre telina gatita dar ma gandeam ca in pastrama poate nu e chiar "asa gatita", asta nu inteleg eu ...se amesteca cu carnea?sau nu..carnea e afumata doar.Ma rog pentru linistea mea nu voi pune gura pe ea.Multumesc Sheng

Acum chiar nu te inteleg ! De ce sa nu se amestece carnea de curcan cu telina ? blink.gif
Ai recitit ce reprezinta o steluta (*) ?

Despre_stelute___Legenda___M.M.jpg

http://www.culinar.r...r-Glicemici-IG/

#36 sabiutza

sabiutza

micro Bucatar

• Membri
  • 41 posturi

Postat 05 January 2012 - 11:37 AM

CITAT(Sheng @ Jan 4 2012, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Acum chiar nu te inteleg ! De ce sa nu se amestece carnea de curcan cu telina ? blink.gif
Ai recitit ce reprezinta o steluta (*) ?

Despre_stelute___Legenda___M.M.jpg

http://www.culinar.r...r-Glicemici-IG/

Mai eu scriu ca nebuna repede sa nu pierd mesajul din cauza computerului meu, aproape ca nu se mai intelege nimic.Scuze.Da ,citisem despre stelute, despre telina nedumerirea mea la telina cu carnea amestecata era strict legata de procesarea mezelurilor, nu inteleg cum se "pupa" astea doua.Ma gandeam ca telina e asa ca si condiment atat cat pe eticheta scrie produs afumat.In ceea ce priveste dieta mea...mi-am propus sa nu fac nimic gresit de data asta, macar 2 luni sa mananc asa cum am inteles eu monti in varianta simpla, alimente cu Ig mic si sa am mare grija la combinatii.Daca ma complic cu retete fel si fel sigur voi da gres din nou..

#37 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 05 January 2012 - 11:55 AM

Buna fetelor.da sarutmana acum stiu sa le postez trebuie doar timp sa mai incerc si alte ratete si sa le postez.in weekend am dezlegare la dulce si cred ca o sa pretezchechul tigru al emilikai.o zi buna

#38 Gasteropoda Tzushti

Gasteropoda Tzushti

Big Chef

• Membri
  • 919 posturi

Postat 05 January 2012 - 12:33 PM

Sabiuta, in realitate, probabil telina nu s-a intalnit cu pastrama ta.
Iar ce scrie sub ingrediente, gen contine urme de lapte si arahide e destinat numai alergicilor cu probleme grave, cuiva care de la un gram de telina poate muri in 20 de minute, nu cuiva care tine monti.
Informatiile privind alergenii sunt comune tuturor produselor fabricate in aceeasi incinta, ca exista risc de contaminare cu ingrediente de la alte produse.
Cum spuneam, pastrama nu stie cum arata telina.

Tot la capitolul sa nu credem chiar tot, exista portite legale sa nu se scrie toate ingredientele pe etichete. Si chiar daca nu ar exista, tot s-ar intampla. Morala e cat mai putine produse procesate.

Editat de Gasteropoda Tzushti, 05 January 2012 - 12:34 PM.

#39 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13871 posturi

Postat 05 January 2012 - 02:59 PM

Bunicuta Cris, unde esti ? Asteptam vesti em_new_13.gif

#40 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 05 January 2012 - 06:19 PM

CITAT(Sheng @ Jan 5 2012, 02:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bunicuta Cris, unde esti ? Asteptam vesti em_new_13.gif

Gata! Am sosit! Ieri am avut probleme cu calculatorul, dar momentan le-am depasit. Si te rog nu ma provoca tongue.gif Ca nu mai incapeti pe aici de mine si de bebe mic si dragut. Pai marti seara ne-a sunat Sandi:
- Ce faceti?
Crisu: Sarbatorim!
Sandi: Ce sarbatoriti pe 3 ianuarie? blink.gif
Crisu: Pai implinim o saptamana!
Sandi:Aaaa, deci Matei e in rolul principal! D-le, da voi ce faceti? Sarbatoriti de acuma o saptamana, doua saptamani...? O tineti tot intr-o petrecere! Bravos! Sa va fie de bine!
Crisu:Da! Si ne simtim foarte bine!
Evident Sandi a dat telefon la frate-su sa-l felicite pentru fericitul eveniment!

Va mai spun una si gata pe azi. Aseara vorbeam cu proaspatul tatic despre cum sa remediem problemele de la calculator si printre cuvintele lui am deslusit la un moment dat gangurelile lui Matei si evident ca momentul a fost sublim. Bonus am primit si doua filmulete cu cel mic cum gangureste, cum plange si cum zambeste fericit cand mami il ia in brate!

Ca sa revenim on topic, am inceput zilele astea sa mananc fara prea multe prosteli si cred ca ma pun pe directia cea buna. Am terminat ultimile dulciuri si cu asta se termina si micile mele abateri.

Melculina multam fain de explicatiile cu telina in bucate. Mai stiam eu ceva dar nu chiar bine. Ca nici mie nu-mi era clar ce cauta telina in pastrama.

Oskkar, minunate peisaje! Sa-ti fie de bine vacanta!

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi