Sari la conținut

Poză

Reteta Montignac - Budinca dulce cu quinoa

15 răspunsuri la acest topic

#1 inasoricica

inasoricica

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 11 February 2012 - 09:21 AM

imi era dor de orez cu lapte la cuptor , asa ca ...daca tot am gasit un substitut minunat pentru orez, am facut Budinca dulce cu quinoa la cuptor

Aveti nevoie de :

2 linguri de quinoa (foarte, foarte bine spalata)
1 ou
2 linguri de smantana (Monor am folosit eu)
1 lingura de ulei de nuca (l-am pus pentru aroma cred ca se poate inlocui cu succes cu orice fel de ulei)
1 lingura sirop de agave (puteti pune orice indulcitor conform care va place )

Am spalat in mai multe ape quinoa apoi am fiert-o (1 parte quinoa 2 parti apa) 5 minute la foc puternic si apoi am lasat-o sa absoarba toata apa. In prealabil quinoa se clateste foarte bine in jet de apa . Am amestecat intr-un castronel smantana, oul intreg, uleiul de nuca si siropul de agave pana s-au omogenizat. Am amestecat maglavaisul cu quinoa si l-am pus in tava (15cm/15cm) fara hartie de copt (nu s-alipit deloc). Am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade aproximativ 20 min , in principiu pana se rumeneste .

Oooo miiinuuuneeeeee !

Pofta !

Imagini atașate

• smantana___ou___ulei_de_nuca_si_sirop_de_agave.jpg
  • in_tava.jpg
  • gata.jpg
  • in_sectiune.jpg

gata cu asteptarea ...

#2 Oskkar

Oskkar

Academic Chef

• Membri
  • 1035 posturi

Postat 11 February 2012 - 09:45 AM

mama, soricico faci niste pozeee em_new_13.gif
arata foarte frumos, felicitari

"Un bel dì, vedremo levarsi un fil di fumo sull'estremo confin del mare."

#3 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 11 February 2012 - 11:16 AM

Da, da, face niste poze ...sa ne omoare pe loc em_new_05.gif
Ina cam ce dimensiune are vasul potrivit pentru cantitatile folosite de tine ?

#4 iomiralu

iomiralu

Bucataras

• Membri
  • 57 posturi

Postat 12 February 2012 - 02:19 PM

1/2 ceasca quinoa (foarte, foarte bine spalata)
2 oua
1 ceasca lapte monti (smantana dorna 50% + apa 50%)
2 linguri ulei normal
1+1/2 lingura fructoza

Am spalat quinoa si am pus-o la fiert in apa clocotita 5 min dupa care am inchis focul si am lasat-o sa traga toata apa. Acelasi procedeu ca la Ina
Am batut ouale bine, am adaugat fructoza, uleiul, laptele si quinoa racita. Am amestecat totul si le-am pus intr-o tava potrivita.
Am dat-o la cuptor pana s-a inchegat oul si s-a rumenit putin pe deasupra. Foarte bun.

Miniaturi atașate

• IMG_3490_mica.jpg

#5 inasoricica

inasoricica

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 13 February 2012 - 07:45 PM

Sheng tava e de 15 / 15 e micutza tare , dar sa stii ca am scris mai sus tongue.gif

Iomi ma bucur ca ai facut-o si ca a fost ok

Cu pozele ... ce sa zic asa e fac multe pe care le sortez apoi si folosesc Paint pentru a le micsora , programel care imi permite sa decupez din ele (ca sa nu se vada dezastrul din jur icon_rotf.gif )

Aseara am incercat inca ceva , sotului meu ii era pofta de ceva bun (dulce) cu nuca asa ca am macinat o mana de nuca am amestecat-o cu 1 lingura de quinoa , 1 lingura de ulei de nuca si o lingura de sirop de agave . am gustat si eu aduce cu coliva, e super si aceasta combinatie.

pofta !

Imagini atașate

• final.jpg

gata cu asteptarea ...

#6 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 13 February 2012 - 09:30 PM

QUOTE(inasoricica @ Feb 13 2012, 07:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sheng tava e de 15 / 15 e micutza tare , dar sa stii ca am scris mai sus tongue.gif

Batranetile maica, batranetile. Vai de ochisorii mei em_new_05.gif

#7 inasoricica

inasoricica

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 14 February 2012 - 08:52 PM

QUOTE(Sheng @ Feb 13 2012, 09:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Batranetile maica, batranetile. Vai de ochisorii mei em_new_05.gif

nu e maica batranetile ... e ca ai atatea posturi de citit ...pentru care noi care este montiniacele te ubim em_new_59.gif
gata cu asteptarea ...

#8 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 15 February 2012 - 12:34 AM

soricico , iomiralu , wooow si iara wooow em_new_15.gif

#9 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 06 March 2012 - 09:49 PM

QUOTE(inasoricica @ Feb 11 2012, 09:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
imi era dor de orez cu lapte la cuptor , asa ca ...daca tot am gasit un substitut minunat pentru orez, am facut Budinca dulce cu quinoa la cuptor

Am facut si eu astazi dar ..... mi-e si jena sa-ti arat cum e ! Facui niste greseli, mai mare rusinea mea em_new_05.gif
Greselile au inceput de aseara cand am pus in apa, quinoa (ca asa fac eu dar o spal si a doua zi) Putea sa-mi dea prin minte ca dupa ce a absorbit apa toata noaptea, a doua zi va trebui sa-i pun (la fiert) mai putin lapte decat proportia scrisa de tine, nu ? Ei bine nici nu m-am gandit la asta ....
Alta greseala a fost ca fiind asa de apoasa (laptoasa ca am fiert-o in lapte monti), mi s-a lipit de vas si cand am rasturnat-o ...i-a ramas tot fundul lipit...ca sa nu mai zic despre parti

Partea buna, ca are si o parte buna, a fost gustul.
Asa ca una peste alta, draga Ina, cheekkiss.gif a fost gustoasa si jumatate a disparut. Nu pun poze ca ...mi-e jena ... em_new_05.gif

#10 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 07 March 2012 - 01:04 AM

QUOTE(Sheng @ Mar 6 2012, 07:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am facut si eu astazi dar ..... mi-e si jena sa-ti arat cum e ! Facui niste greseli, mai mare rusinea mea em_new_05.gif
Greselile au inceput de aseara cand am pus in apa, quinoa (ca asa fac eu dar o spal si a doua zi) Putea sa-mi dea prin minte ca dupa ce a absorbit apa toata noaptea, a doua zi va trebui sa-i pun (la fiert) mai putin lapte decat proportia scrisa de tine, nu ? Ei bine nici nu m-am gandit la asta ....
Alta greseala a fost ca fiind asa de apoasa (laptoasa ca am fiert-o in lapte monti), mi s-a lipit de vas si cand am rasturnat-o ...i-a ramas tot fundul lipit...ca sa nu mai zic despre parti

Partea buna, ca are si o parte buna, a fost gustul.
Asa ca una peste alta, draga Ina, cheekkiss.gif a fost gustoasa si jumatate a disparut. Nu pun poze ca ...mi-e jena ... em_new_05.gif

-sarutmana ptr explicatii floare.gif intentionam sa fac si eu la fel cum ai facut tu ( pusa in apa de seara quinoa ) voi pune in mai putin lapte la fiert
-Sheng un pupic sa nu mai fi trista em_new_59.gif si un pupic ca ne-ai impartasit patania ta em_new_59.gif ne ajuta mult de tot . important este ca o avut o parte foarte buna , asta ar trebui sa te inveseleasca , a fost buna !
- ai pus si ou la budinca asa cum a facut Ina ? ma gandesc ca oul ar fi trebuit sa lege , dar poate la quinoa difera nitel fata de orez , si tava unsa nu ? ma ierti ca pun mai multe intrebari care par stupide dar budinca cu quinoa inca nu am facut , doar de orez pe vremuri , multumesc frumos .

#11 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 07 March 2012 - 01:38 PM

QUOTE(valery @ Mar 7 2012, 01:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
- ai pus si ou la budinca asa cum a facut Ina ? ma gandesc ca oul ar fi trebuit sa lege , dar poate la quinoa difera nitel fata de orez , si tava unsa nu ? ma ierti ca pun mai multe intrebari care par stupide dar budinca cu quinoa inca nu am facut , doar de orez pe vremuri , multumesc frumos .

Am respectat reteta Inei floare.gif doar ca am avut cantitate mai mare : 2 cani (de 200 ml) de quinoa; 700 ml lapte monti; 3 lg fructoza; 8 caise taiate maruntel; 3 oua; vanilie
Pana sa apuc sa pun ouale batute in maglavaisul fiert si vanilat, sotul si-a pus rapid intr-o cana si-a acoperit-o cu scortisoara si a dat-o gata instant. Normal ca am gustat si eu si era un deliciu. Juri ca-i orez cu lapte D.gif

Uite si niste poze, eeeeh ce sa fac acum ? asa a fost sa fie, jupuita :

DSC02846___mic.jpg DSC02848___mic.jpg

#12 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 07 March 2012 - 06:07 PM

Rodica da ce zici tu acolo arata foarte bine si banuiec ca si delicioasa.A mai ramas ceva din ea? tongue.gif wish.gif

#13 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13677 posturi

Postat 07 March 2012 - 06:35 PM

QUOTE(cristinutza29 @ Mar 7 2012, 06:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
A mai ramas ceva din ea? tongue.gif wish.gif

Nuuuuuuuuu nici firicel ....Gustul e demential ! em_new_08.gif
Cum sa arate bine ? Cojita de pe fund a ramas in vas iar marginile au iesit cu parti lipsa

#14 cristinutza29

cristinutza29

Big Chef

• Membri
  • 534 posturi

Postat 08 March 2012 - 06:17 PM

Arata bine daca eu iti spui,e mai smechera decat restul pt ca a fost la solar si e mai brunetica em_new_59.gif tongue.gif

#15 inasoricica

inasoricica

Big Chef

• Membri
  • 552 posturi

Postat 08 March 2012 - 10:52 PM

Sheng arata minunat si ma bucur ca v-a placut em_new_59.gif
Eu am facut o cantitate mica si a iesit subtirica poate d'aia a iesit usor din tava , si in plus am taiat-o cand s-a racit in forma de cubulete si le-am scos pe rand cu o paleta de lemn.
Ma gandeam ca ar merge pusa si in hartie de copt ca sa nu se lipeasca neam tongue.gif

Io am pus prea multa apa la fiert la quinoa , la un moment dat, si cand mi-am dat seama de ce balarie am facut am lasat-o la scurs intr-o strecuratoare cateva ore ... si am rezolvat-o D.gif

Sper sa fie de folos experimentele !

pupicei !
gata cu asteptarea ...

#16 valery

valery

Big Chef

• Membri
  • 787 posturi

Postat 14 March 2012 - 02:41 AM

QUOTE(Sheng @ Mar 7 2012, 11:38 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am respectat reteta Inei floare.gif doar ca am avut cantitate mai mare : 2 cani (de 200 ml) de quinoa; 700 ml lapte monti; 3 lg fructoza; 8 caise taiate maruntel; 3 oua; vanilie
Pana sa apuc sa pun ouale batute in maglavaisul fiert si vanilat, sotul si-a pus rapid intr-o cana si-a acoperit-o cu scortisoara si a dat-o gata instant. Normal ca am gustat si eu si era un deliciu. Juri ca-i orez cu lapte D.gif

Uite si niste poze, eeeeh ce sa fac acum ? asa a fost sa fie, jupuita :

Sheng , arata GROZAV !!! floare.gif cum poti spune ca nu ti-a reusit.. ( bataita ) ! imi imaginez ce gust grozav are ....nici nu ma mir ca sotul tau a dato gata rapid , mi-a venit comanda de quinoua , abia astept sa o fac si eu , din nefericire sotul meu a vazut pozele si nu am pace D.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi