Sari la conținut

Poză

Dulceata de nuci verzi

116 răspunsuri la acest topic

#1 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 23 June 2008 - 11:58 PM

de multi ani zic sa fac dulceata de nuci verzi si in fiecare an le-am ratat, le-am prins acum, sunt langa mine tongue.gif

cum le transform in dulceata?

multumesc frumos!
Asa, si?

#2 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 24 June 2008 - 12:12 AM

QUOTE(Bogdana @ Jun 23 2008, 11:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
de multi ani zic sa fac dulceata de nuci verzi si in fiecare an le-am ratat, le-am prins acum, sunt langa mine tongue.gif

cum le transform in dulceata?

multumesc frumos!

Pfuaaaaaaaai, asta-i munca de chinez batran. Daca ai nervi si timp poti sa te apuci sa faci, daca nu, mai bine te lasi pagubasa.
Dulceata nu se face greu, in sensul ca nu difera de celelalte tipuri de dulceata (asta stiu eu). Problema complicata e curatatul nucilor. In afara de faptul ca daca nu ai manusi chirurgicale te faci ca dracu', exista si o tehnica in curatatul cojilor; adica trebuie sa tai maxim 2 mm din coaja. E complicat, ce mai.
Daca mai vrei reteta, maine ti-o pot furniza tongue.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#3 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 24 June 2008 - 12:25 AM

QUOTE(droopina @ Jun 24 2008, 01:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pfuaaaaaaaai, asta-i munca de chinez batran. Daca ai nervi si timp poti sa te apuci sa faci, daca nu, mai bine te lasi pagubasa.
Dulceata nu se face greu, in sensul ca nu difera de celelalte tipuri de dulceata (asta stiu eu). Problema complicata e curatatul nucilor. In afara de faptul ca daca nu ai manusi chirurgicale te faci ca dracu', exista si o tehnica in curatatul cojilor; adica trebuie sa tai maxim 2 mm din coaja. E complicat, ce mai.
Daca mai vrei reteta, maine ti-o pot furniza tongue.gif

tocmai ce mi-am cumparat 150 perechi manusi - bifat

nucile nu's multe ca sunt furate de pe drum wink.gif - bifat

cutitele pleaca la ascutit maine - bifat

sa imi zici si cum e cu coaja, adicatelea din ce imi aminteam eu nu prea tre sa mai ramane verde, nu?

astept cuminte retet, multam smile.gif

Asa, si?

#4 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 24 June 2008 - 03:16 AM

oaaaaaa nebunieeeeeeee bogdanoooo
mor dupa dulceata de nuci verzi , vai vai ...ce suferinta biggrin.gif
sa faci o poza la minune cool.gif sa ma usuc de dor laugh.gif

spor !
Fan n_puiu!

#5 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 24 June 2008 - 08:06 AM

QUOTE(Nasha @ Jun 24 2008, 04:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
oaaaaaa nebunieeeeeeee bogdanoooo
mor dupa dulceata de nuci verzi , vai vai ...ce suferinta biggrin.gif
sa faci o poza la minune cool.gif sa ma usuc de dor laugh.gif

spor !

promit de promit numa' sa vie droop cu reteta
Asa, si?

#6 Aida.

Aida.

micro Bucatar

• Membri
  • 43 posturi

Postat 24 June 2008 - 09:58 AM

Uite si reteta dupa care am facut eu zilele trecute dulceata:
Ingrediente:
120 nuci verzi, 1Kg zahar, 500 ml apa, 1 lingura miere, 1 lingurita scortisoara, cateva cuisoare, una lamaie.
Preparare :
Nucile se curata si se lasa in apa rece 24 ore (iese amareala). Se schimba de 2-3 ori apa.
Se pun la fiert celelelte ingrediente (mai putin lamaia). Dupa ce a inceput sa se lege, se adauga nucile scurse si clatite. Se continueie fieberea ca la orice dulceata pana se leaga. Lamaia eu o tai felii si o adaug aproape de final.
Spor la dulcetuit.
La mine iodul a trecut prin manusi. Dar ce conteaza ca-s nitel "pictata", bunatatea ce-a iesit .... happy3.gif

#7 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 24 June 2008 - 10:28 AM

aida, ma uitam la retata pusa de tine si am crezut ca ai gresit cantitatea de nuci raportata la zahar apoi mi-am amintitde cartea lui m sevastos pe care o am si m-am uitat de curiozitatate, acolo scrie "100 nuci, 1250 kg zahar..." sa intepenesc, de fiecare data citeam grame la nuci icon_rotf.gif imi si imaginam cum o sa tarasc eu acasa un sac de zahar pentru trei borcanele de dulceata tongue.gif

nu am mai auzit de scortisoara la dulceata de nuci, nu mai zic de cuisoare, eu sunt fan scortisoara dar nu imi dau seama cum ar fi combinatia, nenea sevastos zicea de baton de vanilie, ai incercat si asa? inteleg ca e mai faina varianta scortisoara?

multumesc!
Asa, si?

#8 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 24 June 2008 - 10:52 AM

Moama, ciresharo!!

Auite la ea, face dulceata, eu vreau sa vad poza cu mainile tale dupa aia laugh.gif

Mama a facut mereu cand eram copil insa nu m-am innebunit niciodata dupa dulceata asta...asta cand eram copil ca acum as da orice sa gust umpic smile.gif

Tipp: daca faci cu vanilie (eu asa am mancat mereu), atunci pune pastaia le fiert, evident dupa ce ai curatat-o de maduva. Daca pui scrotisoara, asta nu se pune la fiert ci ideal scortisoara se pune cand e racit produsul, pentru ca astfel isi pastreaza aroma ei intacta. Eu pun in general la final, ca si patrunjelul la supa smile.gif

Bafta, o sa iti iasa sigur, nu-ti face probleme!

.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#9 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 24 June 2008 - 11:16 AM

deci lapona numaidin cauza ta am mainile asta, da????

cand a scris aida cai-a trecut iodul de manusi eu le curatam, zic hait, bine ca a zis fata, sa vezi ce smechera sunt eu, imhi, sigur ca da, am schimbat doua perehi, si ce?

iaca

mana.jpg

alea din fundal sunt manusile

asta e mana mai bine, cealalta e mai naspa dar nu imi iese poza cu stanga si nu are cine sa mi-o faca biggrin.gif

Asa, si?

#10 little_miss_sunshine

little_miss_sunshine

Captain Cook

• Membri
  • 241 posturi

Postat 24 June 2008 - 11:35 AM

mama curata intotdeauna nucile sub jetul de apa,fara manusi ohmy.gif ,ca nu le suporta,si nu s-a patat niciodata pe maini rolleyes.gif .
Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei

#11 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 24 June 2008 - 12:23 PM

QUOTE(angellyk @ Jun 24 2008, 12:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mama curata intotdeauna nucile sub jetul de apa,fara manusi ohmy.gif ,ca nu le suporta,si nu s-a patat niciodata pe maini rolleyes.gif .

chestia asta chiar nu mi-o imaginez, eu daca ma uit mai cu jind la nuci verzi ma iodez icon_rotf.gif
Asa, si?

#12 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 25 June 2008 - 02:41 AM

blob6.gif dul cea ta
dul cea ta
blob8.gif
de nuci verzi
de nuci verzi
blob8.gif
Fan n_puiu!

#13 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 25 June 2008 - 08:14 AM

deci am facut-o, (nasha, am sa iti pun poze wink.gif ) a iesit tare buna la gust insa s-a inchegat prea rau, poate am fiert eu prea mult siropul? (pana acum la altele aveam problema inversa tongue.gif)

credeti ca daca ii mai pun un pic de apa si o mai fierb putin e ok?
Asa, si?

#14 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 25 June 2008 - 09:24 AM

Bogdanelule, sorry ca am venit la spartul targului cu "reteta minune", da' ieri n-am cazut la pace cu netul mad.gif

Anyway, sa-ti dau oricum reteta pe care o foloseste mama si care-i mostenire din generatie in generatie biggrin.gif

Ingrediente (la 1 kg de fruct):
1 kg nuci verzi
1 kg zahar
zeama de la 1/2 lamaie (daca-i mare; daca-i mica, se pune o lamaie)
2 plicutele zahar vanilat
1-2 lingurite esenta de rom

Mod de preparare:
Nucile se curata de coaja verde, care este foarte amara si se pun in apa rece.
Se pune apa la fiert intr-o cratita si se oparesc nucile (nu mai mult de 3 minute). Se repeta procedeul de inca 2-3 ori.
Separat se pune apa la fiert (cam 3/4 l), impreuna cu zaharul tos si cele 2 pliculete de zahar vanilat. Se lasa sa scada, pana se ingroasa. Cand consideri ca a scazut destul, faci testul intr-un pahar cu apa: torni o picatura de sirop; daca nu se disperseaza in pahar inseamna ca e inchegat. Spre sfarsit se pune si zeama de la lamaie. Se pun apoi nucile la fiert si se amesteca cu grija sa nu se zdrobeasca. Se indeparteaza frecvent spuma. Cand dulceata nu mai face spume laugh.gif inchizi focul, semn ca este gata. Cratita se acopera cu un servet umed (stors de apa, evident) si se lasa cca 1/2 ora. Se pune apoi in borcane care se inchid ermetic si se lasa la racit cu gura in jos (sa nu faca floare sau mucegai). A doua zi se baga in camara sau in stomac, dupa caz biggrin.gif

Enjoy!

P.S.: Sper sa-ti foloseasca pe viitor, asta in cazul in care te mai inhami vreodata laugh.gif

Am editat ca am uitat sa scriu de zama de lamaie laugh.gif

Editat de droopina, 25 June 2008 - 09:45 AM.

#15 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 25 June 2008 - 09:37 AM

QUOTE(droopina @ Jun 25 2008, 10:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Bogdanelule, sorry ca am venit la spartul targului cu "reteta minune", da' ieri n-am cazut la pace cu netul mad.gif

Anyway, sa-ti dau oricum reteta pe care o foloseste mama si care-i mostenire din generatie in generatie biggrin.gif

Ingrediente (la 1 kg de fruct):
1 kg nuci verzi
1 kg zahar
zeama de la 1/2 lamaie (daca-i mare; daca-i mica, se pune o lamaie)
2 plicutele zahar vanilat
1-2 lingurite esenta de rom

Mod de preparare:
Nucile se curata de coaja verde, care este foarte amara si se pun in apa rece.
Se pune apa la fiert intr-o cratita si se oparesc nucile (nu mai mult de 3 minute). Se repeta procedeul de inca 2-3 ori.
Separat se pune apa la fiert (cam 3/4 l), impreuna cu zaharul tos si cele 2 pliculete de zahar vanilat. Se lasa sa scada, pana se ingroasa. Cand consideri ca a scazut destul, faci testul intr-un pahar cu apa: torni o picatura de sirop; daca nu se disperseaza in pahar inseamna ca e inchegat. Se pun apoi nucile la fiert si se amesteca cu grija sa nu se zdrobeasca. Se indeparteaza frecvent spuma. Cand dulceata nu mai face spume laugh.gif inchizi focul, semn ca este gata. Cratita se acopera cu un servet umed (stors de apa, evident) si se lasa cca 1/2 ora. Se pune apoi in borcane care se inchid ermetic si se lasa la racit cu gura in jos (sa nu faca floare sau mucegai). A doua zi se baga in camara sau in stomac, dupa caz biggrin.gif

Enjoy!

P.S.: Sper sa-ti foloseasca pe viitor, asta in cazul in care te mai inhami vreodata laugh.gif

drooooooooooooop pupic.gif deci nu imi vine sa cred
fix reteta asta am facut-o, am gasit-o in M Sevastos, probabil ca de acolo a luat-o si mama ta, cu oparit de trei ori si lalala smile.gif

zi-mi acum sau intreab-o pe mama ta daca ai posibilitatea cum o fac un pic fluida ca acum este ca o prajitura tongue.gif

Asa, si?

#16 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 25 June 2008 - 09:52 AM

QUOTE(Bogdana @ Jun 25 2008, 09:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
drooooooooooooop pupic.gif deci nu imi vine sa cred
fix reteta asta am facut-o, am gasit-o in M Sevastos, probabil ca de acolo a luat-o si mama ta, cu oparit de trei ori si lalala smile.gif

zi-mi acum sau intreab-o pe mama ta daca ai posibilitatea cum o fac un pic fluida ca acum este ca o prajitura tongue.gif

haha, tare! Nu stiu daca de acolo, stiu ca mama o are de la bunica, bunica de la stra-bunica si tot asa. Ti-am zis, mostenire de familie icon_rotf.gif

Am intrbat-o si mi-a zis ca nu mai ai ce sa-i faci decat s-o mananci laugh.gif Trebuia verificata in timpul fierberii. Da' cica daca o diluezi cu apa o strici. Oricum te felicit pentru curaj. Eu-s mai fricoasa din fire laugh.gif

#17 a. petronela

a. petronela

Bucataras

• Membri
  • 159 posturi
  • Interests: plimbare, copiii, gatit dulciuri

Postat 25 June 2008 - 09:56 AM

la curatatul nucilor trece iodul si prin manusi, am patit-o anul trecut, dupa ce am terminat m-a sunt soacra si mi-a spus sa le curat sub jet de apa rece, anul asta am incercat dar nu la jet si in licheanul cu apa dar tot m-am ingalbeit un pic ca se innegrea apa chiar daca am schimbat-o , asa ca , macar pt la anul ca sa nu va murdariti de la nuci le curatati la chiuveta sub jet de apa
daca s-a inchegat prea tare cred ca ar fi bine sa mai faci un pic de sirpo separat, il fierbi pana se leaga si apoi il amesteci cu dulceata cat este inca cald

#18 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 25 June 2008 - 10:45 AM

QUOTE(a. petronela @ Jun 25 2008, 10:56 AM) <{POST_SNAPBACK}>
la curatatul nucilor trece iodul si prin manusi, am patit-o anul trecut, dupa ce am terminat m-a sunt soacra si mi-a spus sa le curat sub jet de apa rece, anul asta am incercat dar nu la jet si in licheanul cu apa dar tot m-am ingalbeit un pic ca se innegrea apa chiar daca am schimbat-o , asa ca , macar pt la anul ca sa nu va murdariti de la nuci le curatati la chiuveta sub jet de apa
daca s-a inchegat prea tare cred ca ar fi bine sa mai faci un pic de sirpo separat, il fierbi pana se leaga si apoi il amesteci cu dulceata cat este inca cald

da, am vazut pe propria piele ca trece, trebuia s aimi pun vreo 3 perechi odata s anu mai pot indoidegetele wink.gif
o s aincerc varianta ta de subtiere

droop, nu pot sa o las asa ca e betooon! icon_rotf.gif

PS si cartea mea de la sevastos e veche tare, cred ca de pe vremea strabunicii tale smile.gif
Asa, si?

#19 a. petronela

a. petronela

Bucataras

• Membri
  • 159 posturi
  • Interests: plimbare, copiii, gatit dulciuri

Postat 25 June 2008 - 11:17 AM

am uitat sa spun ceva
daca deja te-ai murdarit de nuci incearca sa speli niste hainete la mana, eu am spalat sosetele de-ale copiilor cu dero si sapun de casa si s-a mai dus din negreala

#20 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 25 June 2008 - 01:07 PM

QUOTE(a. petronela @ Jun 25 2008, 12:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am uitat sa spun ceva
daca deja te-ai murdarit de nuci incearca sa speli niste hainete la mana, eu am spalat sosetele de-ale copiilor cu dero si sapun de casa si s-a mai dus din negreala

multam de pint, mana dreapta e compromisa rau, am incercat cu lamaie si rosie imediat dupa, fara succes
Asa, si?

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi