Sari la conținut

Poză

Retete Mousse

50 răspunsuri la acest topic

#1 laura.heres

laura.heres

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 05 March 2009 - 08:55 AM

Mousse de piersici. ( reteta e luata tot de pe culinar.ro )

Dizolvi un plic de gelatina(10g) in 10 linguri de suc de la compot si il lasi la hidratat.Pasezi piersicile pana le faci piureu iar separat bati 250g de smantana(eu folosesc naturala dar merge si cea vegetala)cu 2-3 linguri de zahar(depinde de cat de dulci sunt fructele,mai poti adauga).Dizolvi gelatina si o torni direct peste piureul de piersici amestecand continuu,apoi incorporezi frisca si gata.

#2 Camarasan_39686

Camarasan_39686

Big Chef

• Membri
  • 890 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:04 AM

Retetele nu-mi apartin, toate sunt copiate fara modificari de pe culinar:
Mousse de lamaie (seima): 1 ou, 2 lg zahar, 2 lg amidon, 175 ml lapte, coaja de la o lamaie (poti incerca si din cea verde), 4 gr gelatina inmuiata in sucul de la o lamaie, 225 ml frisca lichida; se amesteca amidonul cu oul, zaharul, se adauga laptele si se pune la fiert pe foc mic (se bate sa nu fie cocoloase), se amesteca incontinuu, pentru ca se ingroasa foarte repede compozitia; se ia de pe foc, se adauga coaja de lamaie; acum am pus si gelatina topita si am lasat-o la racit (pui deasupra folie alimentare ca sa nu faca pojghita); se bata frisca(poti adauga 1-2 linguri de zahar pudra) si se adauga in compozitia racita ;

Mousse de cioco cu lapte: 2 ciocolate cu lapte (am pus primola), se topeste cu 150 ml frisca lichida (sa nu fiarba); am pus 5 gr de gelatina topita in crema, apoi am lasat-o la racit; separat am batut 150 g frisca si am amestecat-o cu compozitia racita; se pune peste mousse de lamaie si se da la frigider;

Mousse de zmeura, aici cantitatea exacta n-am stiut-o ca le aveam in congelator, dar cred ca in jur de 400-500g, se mixeaza (am facut-o cu mixerul vertical), se adauga 3-4 linguri de zahar si se pun pe foc sa fiarba putin; se adauga 5 gr de gelatina (o poti hidrata cu 1 lg de suc de zmeura) topita si se lasa la racit; se bat separat 150-200 g frisca, se amesteca cu crema racita si se pune peste restul de creme;

moussul de cocos.
-250 ml lapte
-o cana de 250 ml cocos
-un plic de gelatina(10g)
-2-3 lg zahar sau dupa gust
-200ml frisca (eu am pus 300ml)
-o lg de amidon
-4lg lapte 2 pt gelatina si 2 pt amidon
Se pune laptele ,cocosul ,zaharul si amidonul la fiert pana se ingroasa putin ,se raceste un pic si se adauga gelatina apoi cand este rece se amesteca cu frisca .
La fel am procedat si cu mouseul de fructe,in loc de cocos am adaugat 250 visine pasate bine ,respectiv 250 afine pasate.Cred ca merge cu orice fel de fruct pasat(deabia astept sa vina vara)

link: MOUSSE-DE-CITRON Stella

Mousse de caise:
250 g caise din compot
250 g frisca lichida
90 g zahar
7 g gelatina
Caisele se fac piure la mixer/robot/blender, apoi se amesteca cu zaharul pana ce acesta se topeste. Gelatina se inmoaie in apa rece si dizolva conform instructiunilor de pe plic. Apoi se adauga peste caise.
Frisca se bate si se adauga la compozitie.

Mousse de pralin: daneza13
350 g frisca lichida + 2-3 linguri zahar pudra
7 g gelatina
180 g pralin de alune
Pralin de alune de padure:
135 g alune
90 g zahar
Alunele se coc 3-4 min. la 200 C. Se pun intr-un prosop si se freaca pentru a se curata de coaja. Intr-o craticioara se pune zaharul la caramelizat, si cand devine auriu se pun alunele, amestecand pana acestea sunt bine inrobate in caramel.Se rastoarna pe o tava unsa cu putin ulei, si se lasa sa se raceasca.
Apoi se toaca la robot pana devin pasta.

15 g rom
Frisca se bate cu zaharul si se tine la rece. Gelatina se inmoaie in apa rece si dizolva conform instructiunilor de pe plic. Se amesteca cu romul si cu o parte din pralin, apoi totul se pune peste restul de pralin. Se adauga o parte din frisca, se amesteca, apoi se adauga si restul de frisca, amestecand usor de sus in jos.

Deocamdata cam atat!!!
dana

#3 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:45 AM

Super topic!
Sa va spun cum fac eu, o numesc crema de fructe, nici nu stiu ce e dar cred ca se incadreaza si la aceast topic.
Nu estte reteta mea, insa o tot adaptez din mers.
In functie de cat e de mare tortul dublez cantitatile:

un iaurt de fructe (sau un iaurt simplu si 200 ml dulceata de fructe) de 400 ml, 500 ml frisca lichida, fructe (crude, congelate sau din compot), 10-15 g gelatina in functie de cat de zemoase sunt fructele.
Se bate frisca pana sta "bat", adaug iaurtul (eventual amestecat cu dulceata), fructele (daca sunt fructe mici de ex afine le las intregi, daca sint mari de ex compot de piersici, le tai bucatele), amestecand usor cu lingura, "pale, pale" si apoi gelatina hidratata si topita in 60 ml apa sau 100 ml compot.
Si gata!
Crema asta o pun in torturi carapace, dau cupola, sau o alternez cu o crema de branza de vaci.
Pun cateva poze:

carapace:

100_1955__Small_.jpg

cupola:

P1000445__Small_.JPG

sau intre straturile de branza:

P1000645__Small_.JPG

sau chiar si in combinatie cu cioco:

P1000556__Small_.JPG

Mami de

si

#4 mon@

mon@

Academic Chef

• Membri
  • 1145 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:54 AM

Mai exista un subiect asemanator al Laurei AICl

Edit http://www.culinar.r...cum-vreti-voi-/

Editat de mon@, 05 March 2009 - 10:55 AM.

#5 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 05 March 2009 - 11:25 AM

QUOTE(laura.heres @ Mar 5 2009, 10:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mousse de piersici. ( reteta e luata tot de pe culinar.ro )

Dizolvi un plic de gelatina(10g) in 10 linguri de suc de la compot si il lasi la hidratat.Pasezi piersicile pana le faci piureu iar separat bati 250g de smantana(eu folosesc naturala dar merge si cea vegetala)cu 2-3 linguri de zahar(depinde de cat de dulci sunt fructele,mai poti adauga).Dizolvi gelatina si o torni direct peste piureul de piersici amestecand continuu,apoi incorporezi frisca si gata.

laura draga...sa fie reteta mousse-ului de piersici pusa de mine aici http://www.culinar.r...TORT-ANNAMARIA/ ??!!??? eusa_think.gif ....ca prea seamana...doar cantitatile difera... tongue.gif

#6 diamond

diamond

abcd...urs!

• Membri
  • 4041 posturi

Postat 05 March 2009 - 01:49 PM

ah, da buna idee, toate adunate la un loc, ca sa nu mai rasfoiesc pe 10 pagini! biggrin.gif

#7 laura.heres

laura.heres

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:10 PM

CITAT(dora_m @ Mar 5 2009, 11:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
laura draga...sa fie reteta mousse-ului de piersici pusa de mine aici http://www.culinar.r...TORT-ANNAMARIA/ ??!!??? eusa_think.gif ....ca prea seamana...doar cantitatile difera... tongue.gif

Dora, am luat prin "copy-paste", posibil sa fie reteta ta, modificata in cantitati de alta culinareasa care o are la randul ei tot de la tine smile.gif
ma bucur ca am creat acest topic

icon_love.gif

#8 Yours4ever

Yours4ever

Big Chef

• Membri
  • 506 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:24 PM

si eu ma bucur ca nu mai trebuie sa caut in disperare prin forum dupa vreo reteta de mousse.

Astept cu nerabdare retetele biggrin.gif

#9 laura.heres

laura.heres

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:36 PM

CITAT(Yours4ever @ Mar 5 2009, 10:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si eu ma bucur ca nu mai trebuie sa caut in disperare prin forum dupa vreo reteta de mousse.

Astept cu nerabdare retetele biggrin.gif

uite ca m-am pus acum sa traduc niste retete de mousse de pe alte siteuri .com
sper sa public una pana maine smile.gif

#10 Yours4ever

Yours4ever

Big Chef

• Membri
  • 506 posturi

Postat 05 March 2009 - 10:41 PM

de'abia astept sa vina maine atunci biggrin.gif

#11 laura.heres

laura.heres

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 05 March 2009 - 11:22 PM

Mousse de mere

4 mere mari
375 g apa
150 g zahar
30 ml suc de lamaie
3 lingurite amidon

Decojeste si scoate samburii din mere. taie merele in felii subtiri si pune-le in cratita.
Adauga apa si zaharul si fierbe-le pana devin foarte moi. Adauga in ploaie amidonul, amestecand continuu pentru
a nu se face cocoloase. Adauga sucul de lamaie, mai amesteca putin si ia de pe aragaz ca sa se raceasca.
Cand e rece pune-l in blender pana devine pufos. Se serveste rece in cupe de desert.

(Cred ca e buna la torturi daca i se adauga gelatina.)

#12 al3xandra_miches

al3xandra_miches

Bucataras

• Membri
  • 184 posturi

Postat 06 March 2009 - 12:59 PM

ce bine ca ai deschis topicul asta asa nu mai trebe sa tot caut eu mousse prin tot culinarul

#13 Yours4ever

Yours4ever

Big Chef

• Membri
  • 506 posturi

Postat 06 March 2009 - 01:21 PM

CITAT(laura.heres @ Mar 5 2009, 11:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mousse de mere

4 mere mari
375 g apa
150 g zahar
30 ml suc de lamaie
3 lingurite amidon

Decojeste si scoate samburii din mere. taie merele in felii subtiri si pune-le in cratita.
Adauga apa si zaharul si fierbe-le pana devin foarte moi. Adauga in ploaie amidonul, amestecand continuu pentru
a nu se face cocoloase. Adauga sucul de lamaie, mai amesteca putin si ia de pe aragaz ca sa se raceasca.
Cand e rece pune-l in blender pana devine pufos. Se serveste rece in cupe de desert.

(Cred ca e buna la torturi daca i se adauga gelatina.)

pei ce ma fac daca n'am blender? Cu mixerul nu merge? biggrin.gif

#14 alina-lili

alina-lili

Fluturella culinarella

• Membri
  • 3115 posturi

Postat 06 March 2009 - 01:25 PM

fain topic, imi place ca nu mai trebe sa caut prin jdemiile de retete de mousse prin tot culinarul. Am si eu 2 retete la un tort pus la imagini, cum fac, copiez de acolo si lipesc aici sau dau link?

#15 diamond

diamond

abcd...urs!

• Membri
  • 4041 posturi

Postat 06 March 2009 - 01:34 PM

CITAT(alina-lili @ Mar 6 2009, 01:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fain topic, imi place ca nu mai trebe sa caut prin jdemiile de retete de mousse prin tot culinarul. Am si eu 2 retete la un tort pus la imagini, cum fac, copiez de acolo si lipesc aici sau dau link?

mai bine le copiezi! biggrin.gif zic si io asa!

#16 Yours4ever

Yours4ever

Big Chef

• Membri
  • 506 posturi

Postat 06 March 2009 - 01:35 PM

CITAT(diamond @ Mar 6 2009, 01:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mai bine le copiezi! biggrin.gif zic si io asa!

si eu zic tot asa:D

#17 Oana-Cristina

Oana-Cristina

Bucataras

• Membri
  • 199 posturi

Postat 06 March 2009 - 01:59 PM

CITAT(dora_m @ Mar 5 2009, 11:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Dora draga reteta e a ta dar mie imi era lene sa cantaresc 6 g de gelatina(cred ca atat au 3 foi de gelatina) si am pus un plic de 10 g de aceea am marit cantitatea de frisca ,am si specificat cand am postat-o ca e de la tine .Ma bucur ca s-a deschis acest topic,imi plac foarte mult aceste creme usoare.

Editat de Oana-Cristina, 06 March 2009 - 02:01 PM.

#18 al3xandra_miches

al3xandra_miches

Bucataras

• Membri
  • 184 posturi

Postat 06 March 2009 - 02:01 PM

mousse de cafea
ingrediente:
250 ml. de lapte
150 g zahar
30 g cafea nes
400 gr frisca
5galbenusuri
4 albusuri
preparare:
se incalzeste laptele pe bain maria cu cafeaua si 50g zahar, se adauga galbenusurile (batute bine cu 50g zahar)
si se amesteca continu.
se strecoara totul intr-un bol si se amesteca cu frisca batuta. se baga la frigider 2 ore dupa care se scoate si se amesteca cu albusurile batute spuma cu 50g zahar. se baga la frigider 20 min, se scoate se bate cu mixerul si se toarna in forma dorita si se pune in frigider pana se intareste.
daca doriti sa umpleti o prajitura cu asta puneti si un pic de gelatina ca normal reteta asta e de mancat asa din bol cu alune asa pe deasupra. e tare si asa numa ca pt prajitura eu cred ca ar trebui gelatina

Editat de al3xandra_miches, 09 March 2009 - 01:20 AM.

#19 al3xandra_miches

al3xandra_miches

Bucataras

• Membri
  • 184 posturi

Postat 06 March 2009 - 02:01 PM

ingrediente:
250 ml. de lapte
150 g zahar
30 g cafea nes
400 gr frisca
5galbenusuri
4 albusuri
preparare:
se incalzeste laptele pe bain maria cu cafeaua si 50g zahar, se adauga galbenusurile (batute bine cu 50g zahar)
si se amesteca continu.
se strecoara totul intr-un bol si se amesteca cu frisca batuta. se baga la frigider 2 ore dupa care se scoate si se amesteca cu albusurile batute spuma cu 50g zahar. se baga la frigider 20 min, se scoate se bate cu mixerul si se toarna in forma dorita si se pune in frigider pana se intareste.
daca doriti sa umpleti o prajitura cu asta puneti si un pic de gelatina ca normal reteta asta e de mancat asa din bol cu alune asa pe deasupra. e tare si asa numa ca pt prajitura eu cred ca ar trebui gelatina

#20 laura.heres

laura.heres

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 06 March 2009 - 04:50 PM

icon_rolleyes.gif Nu va suparati ca nu mai tastez reteta, se intelege din imagini. blink.gif

Miniaturi atașate

• scan0001.jpg
  • scan0002.jpg

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi