Sari la conținut

Poză

Mousse de avocado cu grapefruit

7 răspunsuri la acest topic

#1 adrianae

adrianae

Captain Cook

• Membri
  • 305 posturi

Postat 15 April 2011 - 05:52 PM

Mousse de avocado cu grapefruit si roscove:

un avocado bine copt
jumatate de grapefruit
sucul de la jumatate de lamaie
o lingurita de pudra de roscove/cacao (pudra de roscove e mai aromata, vanilata, o recomand in acest desert)
20 de picaturi extract de stevia (indulcitor natural, noncaloric cu indice glicemic scazut)

Greful se curata de pielite, avocado de coaja si sambure si se fac la blender sau la robot, impreuna cu zeama de la lamaie. Dupa ce devine ca o crema se amesteca pudra de roscove si picaturile de indulcitor. Se da la rece pana la servire. Un desert delicios si racoritor, de consistenta puddingului.

Miniaturi atașate

• mousse_avocad.JPG

Imagini atașate

• 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG

#2 cerra

cerra

Master of disaster

• Membri
  • 4025 posturi

Postat 15 April 2011 - 06:32 PM

CITAT(adrianae @ Apr 15 2011, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mousse de avocado cu grapefruit si roscove:

un avocado bine copt
jumatate de grapefruit
sucul de la jumatate de lamaie
o lingurita de pudra de roscove/cacao (pudra de roscove e mai aromata, vanilata, o recomand in acest desert)
20 de picaturi extract de stevia (indulcitor natural, noncaloric cu indice glicemic scazut)

Greful se curata de pielite, avocado de coaja si sambure si se fac la blender sau la robot, impreuna cu zeama de la lamaie. Dupa ce devine ca o crema se amesteca pudra de roscove si picaturile de indulcitor. Se da la rece pana la servire. Un desert delicios si racoritor, de consistenta puddingului.
Frisca se intimpla ce va daca se pune? ( stiu ca tu nu folosesti intreb ptr mine) crezi ca schimba gustul? eu cred ca o face mai pufoasa . Iara de mine spun. Parerea ta ?

#3 adrianae

adrianae

Captain Cook

• Membri
  • 305 posturi

Postat 15 April 2011 - 07:03 PM

cum sa nu folosesc frisca. Folosesc, insa din aceea facuta de noi din smantana. Eu cred ca ar merge foarte bine, de ce nu? Cand imi iau portie de hrana cruda din altceva pe ziua respectiva, si poftesc totusi la aces desert, cred ca am sa pun si eu frisca. Chiar nu ma gandisem, multumesc!

#4 cerra

cerra

Master of disaster

• Membri
  • 4025 posturi

Postat 15 April 2011 - 07:06 PM

CITAT(adrianae @ Apr 15 2011, 08:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cum sa nu folosesc frisca. Folosesc, insa din aceea facuta de noi din smantana. Eu cred ca ar merge foarte bine, de ce nu? Cand imi iau portie de hrana cruda din altceva pe ziua respectiva, si poftesc totusi la aces desert, cred ca am sa pun si eu frisca. Chiar nu ma gandisem, multumesc!
Eu am scris cum as papa eu ce ai facut tu acolo. Ma bucur ca ti am amintit de frisca. Va fi mai pufos mousseul.

#5 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 18 April 2011 - 07:08 PM

QUOTE(cerra @ Apr 15 2011, 07:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu am scris cum as papa eu ce ai facut tu acolo. Ma bucur ca ti am amintit de frisca. Va fi mai pufos mousseul.

eu nu as pune frisca in crema de avo, parerea mea. In plus il faci bomba calorica. Deja fructul asta e unul cu cel mai mare continut de grasimi monosaturate. Pe aici il amesteca cu albus de ou pt al face mai pufos. Dar gusturile nu se discuta :)!

#6 adrianae

adrianae

Captain Cook

• Membri
  • 305 posturi

Postat 20 April 2011 - 07:28 AM

Eu n-am problema bombelor calorice :) Si cred ca nici Cerra la ce mancaruri am vazut ca posteaza. Insa iti dau dreptate din alt punct de vedere. Avocado-i as aun aliment minunat incat ar fi pacat sa-l "stricam" si cu alte surse de grasime - el fiind tot asa ceva. Dar cred ca ar merge si smantana fara sa strice gustul, atata tot.

#7 mikinebuna

mikinebuna

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 10 June 2011 - 01:57 PM

Niciodata nu am facut acest desert dar dupa aceste poze am ramas impresionata si mi-ai facut pofta :D

#8 adrianae

adrianae

Captain Cook

• Membri
  • 305 posturi

Postat 10 June 2011 - 03:38 PM

sa-mi spui daca-l incerci si daca ti-a placut, este foarte bun!

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi