Sari la conținut

Poză

Caut o reteta de papanasi in smantana si dulceata

5 răspunsuri la acest topic

#1 Mare

Mare

micro Bucatar

• Membri
  • 43 posturi

Postat 14 September 2004 - 05:24 AM

Imi aduc aminte de acei papanasi care stateau ca regii in farfurie si zaceau innecati unul in smantana si altul in dulceata. O bunatate.
A mai incercat careva asa ceva, sau probabil ca exista si variante.
Am gasit eu cate ceva retete chiar aici pe forum, insa nu m-au convins ca sunt acestia despre care vorbesc.

Poate altcineva ...

Va multumesc anticipat smile.gif

#2 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 14 September 2004 - 03:48 PM

Am deschis eu ceva timp aici un subiect "papanasi va rog...papanasi...papanasi" , cauta acolo si sper sa gaseºti ceea ce cauti smile.gif

#3 Mare

Mare

micro Bucatar

• Membri
  • 43 posturi

Postat 14 September 2004 - 06:31 PM

Am gasit subiectul si mi-a lasat gura apa ... dar sunt si multe retete acolo, ai gasit intre timp reteta dorita ?

Necazul mare ca stiu exact la ce fel de papanasi te referi din Poaiana Brasov, pentru ca eu de acolo sunt, de fapt din Brasov ...

Nici ca se putea cineva sa faca o cerere mai buna de papanasi .

Sunt foarte buni, si ori de cate ori mergeam in Poiana nu ratam ocazia sa intram pe la restaurantele hotelurilor si sa imi iau cascaval pane ( sper ca asa se scrie ) cu cartofi prajiti si mici ( care ii innecam in mustar cu putina apa ), iar ca aperitiv evident ai ghicit, panasi cu smantana si dulceata.

Ieseam de acolo pe varfuri, ca nu mai puteam merge cumsecade.

Dar asta e ...

Poate ... ai gasit reteta dorita si mi-o dezvalui si mie please smile.gif sper sa nu pleci in concediu si sa raspunzi doar in 2, 3 saptamani laugh.gif laugh.gif laugh.gif ca si icon_evil.gif

#4 Cristina

Cristina

Master of disaster

• Membri
  • 3128 posturi

Postat 14 September 2004 - 08:11 PM

Mare uite o reteta buna, buna
--------------------------------
Papanasi by Pocahontas
gata !!!!! am gasit inca o reteta si mi-au iesit super, i-am facut aseara.
deci : 300 gr branza vaca (oke! e mai buna, nu e apoasa)
2 oua
2 plicuri zahar vanilat
1 virf de cutit de bicarbonat stins cu putina zeama de lamaie
4 linguri cu varf de faina
un pic de sare
-se amesteca intr-un castron branza, ouale, zaharul, bicarbonatul stins cu lamaie, praful de sare, se adauga apoi cele 4 linguri de faina, se poate amesteca si cu lingura de lemn, nu trebuie mixer, eu asa am facut, se freaca totul bine.
- se pune faina pe maini, si din compozitie se iau cu mana bucati de aluat care se fac ca niste gogosele, se preseaza ca sa fie ca fie ca niste mici lipii (nu foarte mari) si cu degetul se face un gol in mijloc (se invarte degetul in centru).
- se dau prin faina si se pun intr-un tuci, sau ceaun (nu in tigaie), in ulei incins ( e foarte important sa fie uleiul incins, ca sa nu fie imbibate de ulei dupa aia), se prajesc (nu mult) pe ambele parti, sa devina maronii-aurii, se scot pe un servetel ca sa se scurga , se pudreaza cu zahar , si cel mai bine merge la ele smantana sau o dulceata mai acrisoara (macese , afine, visine, prune).

vreau sa zic ca sint exact ce-am mancat eu in poiana brasov, incercati si voi, si spuneti-mi cum vi se par!
-----------------------
Poza este mai oribila, nu prea ma pricep

#5 Mare

Mare

micro Bucatar

• Membri
  • 43 posturi

Postat 14 September 2004 - 08:28 PM

Cristina multumesc mult de reteta. Am gasit-o si eu pe asta in acel subiect, insa am inteles ca ceva nu e chiar in regula, sau nu e chiar reteta visata, ma rog ceva e cu ea.
Poate ne spune mai multe detalii Pocahontas.
Din poza nu prea sunt crescuti papanasii, sau e poza de vina. Mi se pare a fi totul aplatisat, asa e ?
Oricum, se pare ca pe la reteta asta trebuie sa ma invart.
Multumesc tuturor icon_compress.gif

#6 Cristina

Cristina

Master of disaster

• Membri
  • 3128 posturi

Postat 14 September 2004 - 10:09 PM

Mare la mine nu sint mari pentru ca nu i-am facut eu mari, eu am facut 15 bucati, dar din cantitatea respectiva nu iti ies multi daca ii faci mai mari, eu am fost multumita de ei, ai sa iti gasesti tu reteta adecvata pina la urma.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi