Sari la conținut

Poză

Pe un picior de plai

1137 răspunsuri la acest topic

#21 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi
  • Interests:prea multe ca sa le expun aici :-)

Postat 15 May 2006 - 09:57 AM

Pai, de-acuma, de fiecare data cand o sa plec pe undeva , si zic ca merita , o sa fac poze cu toptanu, numai timp sa mai am, ca de-acuma incepe sezonul de inghetzata icon_smile.gif
Sarea da gust mancarii . Daca sarea isi pierde gustul, pe aceasta cu ce o mai sarezi ?

#22 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 15 May 2006 - 10:33 AM

tare sunt curios daca a descarcat cineva si cele doua clipuri audio, in special convorbirea cu mesterul popular
Sarea da gust mancarii . Daca sarea isi pierde gustul, pe aceasta cu ce o mai sarezi ?

#23 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 15 May 2006 - 10:37 AM

QUOTE(nenea Radu @ May 15 2006, 08:33 AM)

tare sunt curios daca a descarcat cineva si cele doua clipuri audio, in special convorbirea cu mesterul popular

io nu, ca nu stiu cum e cu rapid share-ul asta, inca nu m-am bunghit.
Fan n_puiu!

#24 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 15 May 2006 - 10:46 AM

Radule, daca n-o fi cu suparare, mi-am amintit de excursia noastra la Sihastrie, cu peste 20 de ani in urma (mama ce batrina ma simt icon_frown.gif ) sa fi fost inceputul anilor 80.
Eram cu mama, verisoara mea si parintii ei, fratele tatei de la Suceava, din pacate ei doi nu mai sunt printre noi.
Si evident ca am fost cazate noi femeile intr-o parte si unchiul in partea cealalata, adica a barbatilor.
Si el saracul era singur...printre barbati ca nu cunostea pe nimenea, asa ca i-am pus batic in cap si l-am bagat in camera la noi pentru ca era imensa cu nu stiu cite paturi, iar noi eram numai 4. Mi se pare ca la un moment dat a batut cineva la usa si noi nu stiam cum sa-l ascundem. laugh.gif
Iar faza a doua a fost in timpul slujbei cind toata lumea era in biserica eu si cu vara-mea ne-am dus in livada sa "luam" lemne ca sa facem foc in soba din camera ca muream de frig, si am trecut prin fata usii bisericii cu lemnele ascunse sub pardesiu rolleyes.gif

Mai ia aparatu fotografic cu tine cind mai mergi prin locurile astea atit de frumoase, sa le poata vedea si cei care nu le cunosc. icon_smile.gif

#25 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 15 May 2006 - 10:51 AM

ce frumos e totul, si eu mi-am amintit de excursii din tinerete.ultima data la sihastrie am fost in 1990.
mai fa mata' poze si zi ca le zici frumusàl. merci mult de topic. icon_smile.gif
Fan n_puiu for ever

#26 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 15 May 2006 - 11:11 AM

ehehe, pe vremea cand mergeam mult mai des, aveam aparat cu film, iar pozele erau scumpisoare, faceam strictul necesar, acuma, cand ar fi de toate, nu mai e timp icon_frown.gif , dar , incet incet, cum apare cate ceva, punem.

Poate mai pune si altcineva , ca eu am "raza de actiune" limitata laugh.gif

Daca avem grija de acest topic, poate dupa ceva timp o sa avem o mini agentzie de turism laugh.gif

#27 ANCUTA

ANCUTA

Master of disaster

• Membri
  • 2915 posturi

Postat 15 May 2006 - 11:38 AM

Mi-au placut tare mult pozele.
Cum am fost in concediu 2 saptamini, nu am dat pe culinar, m-am bucurat azi sa gasesc asa poze frumoase.
Si cum eu in acea zona de tara am fost undeva in copilarie, deci amintiri cam in ceata unsure.gif , si nici nu stiu cind voi reusi sa ajung, tare m-as bucura si numai de poze .
Cele de la manastire, transmit parca linistea de acolo, nu stiu, asta am simtit, s-au oi fii fost influentata de text ? rolleyes.gif
ANCUTA

#28 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 15 May 2006 - 12:04 PM

QUOTE(ANCUTA @ May 15 2006, 12:38 PM)

Mi-au placut tare mult pozele.
Cum am fost in concediu 2 saptamini, nu am dat pe culinar, m-am bucurat azi sa gasesc asa poze frumoase.
Si cum eu in acea zona de tara am fost undeva in copilarie, deci amintiri cam in ceata unsure.gif , si nici nu stiu cind voi reusi sa ajung, tare m-as bucura si numai de poze .
Cele de la manastire, transmit parca linistea de acolo, nu stiu, asta am simtit, s-au oi fii fost influentata de text ? rolleyes.gif

Asta am si vrut, chiar daca am avut ceva retineri la inceput, sa nu cumva sa creez dispute pe teme religioase.Dar am stat si m-am gandit ca manastirile din Romania au trecut de mult timp in circuitul turistic, si atunci..... icon_smile.gif

#29 meLuce

meLuce

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 15 May 2006 - 01:08 PM

QUOTE(nenea Radu @ May 15 2006, 10:04 AM)

Asta am si vrut, chiar daca am avut ceva retineri la inceput, sa nu cumva sa creez dispute pe teme religioase.Dar am stat si m-am gandit ca manastirile din Romania au trecut de mult timp in circuitul turistic, si atunci..... icon_smile.gif

Radule, manastirea e ceva frumos, indiferent de credinta. Sunt locuri ingrijite cu suflet, se vede de la o posta. Eu din pacate, n-am avut niciodata ocazia de a vizita o manastire, si chiar daca nu sunt credioncioasa, mi-ar placea tare mult. La slujba poate nu m-as duce, sau m-as duce, nu stiu, dar sa vizitez o manastire cu siguranta.Imi face tare mare placere sa vad Romania,din orice coltisor ar fi ea, chiar si numai in poze.Multumesc tare mult, si sper sa ai ocazia si alta data sa ne aduci asa poze minunate si texte frumos povestite. pupic.gif
Fan n_puiu!

#30 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 15 May 2006 - 01:21 PM

da, eu cu clipurile audio am vrut doar sa intregesc cumva atmosfera care e intr-o manastire, si care e clar diferita de cea dintr-o biserica obisnuita.
Am vazut multa lume care a venit sa stea o zi doua in chilii pentru a se regasi, nu neaparat pt a se ruga (dealtfel, ai vazut si Adriana a scris despre asta )

#31 meLuce

meLuce

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 15 May 2006 - 01:26 PM

QUOTE(nenea Radu @ May 15 2006, 11:21 AM)

da, eu cu clipurile audio am vrut doar sa intregesc cumva atmosfera care e intr-o manastire, si care e clar diferita de cea dintr-o biserica obisnuita.
Am vazut multa lume care a venit sa stea o zi doua in chilii pentru a se regasi, nu neaparat pt a se ruga (dealtfel, ai vazut si Adriana a scris despre asta )

Da da, de aia am si spus ca, dupa parerea mea, nu cred ca tre sa fii credincios ca sa mergi sa vizitezi o manastire. E acolo asa o atmosfera de pace....liniste...Stiu din auzite, din pacate, dar cred ca asa trebuie sa fie.
Fan n_puiu!

#32 CRINUTZA

CRINUTZA

Big Chef

• Membri
  • 756 posturi
  • Interests:O carte buna, un film bun, o mincare buna (ordinea nu e obligatorie)

Postat 15 May 2006 - 01:33 PM

Multumesc, nene Radu.
Multumesc din suflet.
Mi s-a facut dor de duca prin tara ... si sunt asa de multe locurile pe care nu le-am vazut ...
N-am semnatura

#33 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 15 May 2006 - 02:25 PM

he he, nu-mi spune mie de dorul de duca, nu am mai fost in concediu de trei ani icon_biggrin.gif

#34 CRINUTZA

CRINUTZA

Big Chef

• Membri
  • 756 posturi
  • Interests:O carte buna, un film bun, o mincare buna (ordinea nu e obligatorie)

Postat 15 May 2006 - 02:42 PM

Eu merg in fiecare an in concediu. In ultimii 6 ani am fost la mare. Aia neagra, bineinteles. Anul asta bag o Italie (sper...). Si iar nu mai am timp sa-mi vad tarisoara ... Poate la anu'... Poate anu' celalalt ...
N-am semnatura

#35 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 15 May 2006 - 02:52 PM

Foarte frumos nene Radule eusa_clap.gif
Mi-ai adus aminte de locurile frumoase vizitate cu mult timp in urma si de Romania Pitoreasca a lui Vlahuta icon_smile.gif Multumesc frumos si... mai vrem icon_smile.gif
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#36 meLuce

meLuce

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 15 May 2006 - 03:00 PM

QUOTE(nenea Radu @ May 15 2006, 12:25 PM)

he he, nu-mi spune mie de dorul de duca, nu am mai fost in concediu de trei ani icon_biggrin.gif

Tu sa taci Radule, ca macar esti acasa icon_frown.gif
Fan n_puiu!

#37 Claudita

Claudita

Captain Cook

• Membri
  • 415 posturi

Postat 19 May 2006 - 06:54 PM

Nenea Radu, multumesc pentru poze...
eu nu am mai fost in Romania si nici nu am mai avut concediu de 4 ani...deloc... (si inteleg foarte bine partea cu ori timpul, ori banii... )
in schimb am fost la Cetatea Neamt, si am vizitat si multe manastiri, insa aceasta manastire nu; care este cel mai apropiat oras? Piatra Neamt?
mai pune poze cand poti, chiar daca mata' ti se pare ca-i mica raza de actiune, pentru mine e mare...

#38 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 20 May 2006 - 07:40 AM

QUOTE(Claudita @ May 19 2006, 07:54 PM)

Nenea Radu, multumesc pentru poze...
eu nu am mai fost in Romania si nici nu am mai avut concediu de 4 ani...deloc... (si inteleg foarte bine partea cu ori timpul, ori banii... )
in schimb am fost la Cetatea Neamt, si am vizitat si multe manastiri, insa aceasta manastire nu; care este cel mai apropiat oras? Piatra Neamt?
mai pune poze cand poti, chiar daca mata' ti se pare ca-i mica raza de actiune, pentru mine e mare...

Pai e clar ca in primul rand as vrea sa puna fiecare ceva frumos aici pentru cei care nu au fost deloc in zonele astea sau a trecut mult timp si ar vrea sa-si aminteasca ceva frumos.Despre locatie, uite un mic centru cu multe locuri frumoase, in jurul Tg Neamt (Agapia, Varatec, casa lui Ion Creanga, Cetatea Neamtului, Manastirile Neamt, Secu, Sihastria, Rezervatia de zimbri) :

[attachmentid=47023]

Miniaturi atașate

• tgneamt.jpg

#39 unido

unido

Bucataras

• Membri
  • 66 posturi

Postat 21 May 2006 - 03:34 PM

cum se face sa ascultam si noi slujba?
Nene Radule,nu m-am descurcat icon_frown.gif

#40 nenea Radu

nenea Radu

Master of disaster

• Membri
  • 1752 posturi

Postat 22 May 2006 - 08:03 AM

Dai click pe link-ul cu pricina, unde itzi va aparea :

[attachmentid=47206]

dai click pe butonul free, apoi itzi va aparea o noua fereastra, in care scrie acolo sa astepti un nr de xx secunde (depinde de la un calculator la altul). Dupa ce trec secundele cu pricina, iti apare :

[attachmentid=47207]

in casuta goala de langa "here" (unde am scris eu deja TXG) trebuie sa introduci grupul de litere si cifre (in cazul de fata TXG ), apoi dai click pe butonul "Download from........", dupa care iti apare fereastra de salvare :

[attachmentid=47208]

Miniaturi atașate

• Rapidshare1.JPG
  • Rapidshare2.JPG
  • Rapidshare3.JPG

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi