Sari la conținut

Poză

Apuseni Adventures

347 răspunsuri la acest topic

#341 Claudita

Claudita

Captain Cook

• Membri
  • 415 posturi

Postat 17 January 2011 - 11:00 PM

Ady, am citit povestea vacantei tale si m-am regasit oarecum in ea... O fata atat de curajoasa merita salutata. Eu am fost intr-un concediu la mare singura si am avut experiente neplacute, am lesinat la un dus public si m-au luat cu salvarea de acolo, dupa care am zacut la pat cateva zile. Lipsa de calciu si magneziu. De atunci nu prea mai stau in soare... Mi-am zis atunci ca never ever nu mai plec singura in vacanta, si asa a fost. Vreo 3 ani mai tarziu am plecat singura in America si imi tot spuneam ca asta nu e vacanta, ci emigrare... :-) , adica "fii barbata, Zoe"
Intre timp m-am maritat si au trecut multi ani, dar daca as mai fi pusa in situatie, as pleca iar singura la drum. Decat deloc, e bine si singura. Numai o data traim, nu de doua ori.
Stai optimista si increzatoare si Dumnezeu va avea grija si de tine.

#342 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 23 January 2012 - 09:32 PM

m-am uitat un pic in spate si am vazut cum imi zicea happy ca poate ajung si iarna si eu nu si nu. in vecii vecilor nu mi-as fi inchipuit ca o sa ajung eu in apuseni iarna.
si uite c-am ajuns. de revelion. (ar trebui sa spun mai des asta tongue.gif cu precizarea locurilor unde tin mortis sa ajung). cu prietena mea R, si prietenii ei D si M, si pustiul lor.

bine-inteles, tot cu trenu si microbuzu' (microbuzele, de fapt). ca si data trecuta, pe la oradea. prin alba-iulia nu-s legaturi.

de revelion, pe valea ariesului ninsese ca in povesti, iar peisajul arata ca intr-o carte postala. va las in compania catorva pozne peisagistice (faceti-va si voi ca nu bagati in seama suportul de gps de pe parbrizul prin care pozam-inca nu le am cu incadrea)

unele poze sunt facute de mine, alte de D sau M. nu mai stiu exact care cum, ficare cu aparatul din dotare,

image126.jpg

image132.jpg

image142.jpg

image308.jpg

image309.jpg

image310.jpg

image311.jpg

image312.jpg

image313.jpg

image314.jpg

image315.jpg

image316.jpg

image317.jpg

image325.jpg

image328.jpg

Fan n_puiu!

#343 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 23 January 2012 - 10:45 PM

n-am stat chiar in arieseni, dar mai fost la ski/sanius. unii doua zile, altii (subsemnata) o singura zi.
partia avea zapada "natur" (se pare ca a fost printre putinele partii cu zapada "natur" de revelion; in poiana/sinaia era din tun) si era impartita: partie pentru cei care urcau cu teleskiul sau ce era masinaria aia, partie pentru cei care urcau cu skiurile in spinare si partie pentru saniute, fiecare separata de cealalta prin garduri. sa nu se incurce oamenii unii pe altii.

eu am facut un sport pe care nu l-am mai practicat de vreo....... 20 de ani, asa: m-am dat cu saniuta. tongue.gif voi credeati skiuri. blink.gif n-am pus in viata mea un clapar/ski in picioare. nici macar in vis, iar eu am vis sarite zdravan de pe sine. (prietena mea A, careia ii mai povestesc din cand in cand visele mele poate confirma ca uneori poti sa scrii nuvele din ce visez eu rolleyes.gif )

iaca partia, cu oameni pe ea. din nefericire n-am nicio pozna cu mine cu sania. bine-inteles ca la prima tura m-am rasturnat nitel. eu eram convinsa, asa imi aminteam, ca se carmesme din atele alea (de parca ar fi fost vreun cal p-acolo sa tragi de haturi). asa ca am tras o buseala si m-am prins ca nu de amorul artei erau toti cu picioarele pe sus (nu va ganditi la prostii).

image102.jpg

image109.jpg

image110.jpg

image118.jpg

image337.jpg

image358.jpg

image362.jpg

a transmis pentru dvs, de pe partie vartop-arieseni, reporterul de serviciu, care, cu o intarziere de de vreo 3 saptamani si ceva, D.gif va ureaza La multi ani!

image366.jpg
Fan n_puiu!

#344 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 23 January 2012 - 11:21 PM

uitasem, si poze cu preturile care se purtau pe acolo.

sa inchiriezi skiuri 20 lei, saniuta 10 (pentru o zi intreaga), instructoru' tongue.gif 60 lei (parca asa am inteles).

vin fiert, ceai, placinte, etc: iaca:

image334.jpg

image336.jpg

si am luat de la un nene care vindea ceaiuri medicinale un ceai din vreo 15 plante care mi-a vindecat in mai putin de o saptamana o tuse care ma sacaia de la jumatea lui octombrie (tuse tratata inclusiv medicamentuos cu niste dracii care au costat o caruta de bani; dijaba).
dc sunteti cuminti si e voie de la stapanire si nu incalc vreun regulament/regula/uzanta, etc, pot sa va trimit poze cu cutia (cum il cheama pe ceai si niste numere de telefon unde puteti comanda). mai avea nenea si altele, dar pe mine problema asta ma frigea.
Fan n_puiu!

#345 teonamon

teonamon

Big Chef

• Membri
  • 843 posturi

Postat 24 January 2012 - 11:22 PM

Foarte frumos peisajul , si ce-mi place ca mai exista oameni care fac turism cu trenul , ca pe vremuri ! Si nu pot crede ca 4 placinte cu brinza costau 3 lei , sau nu am vazut eu bine rolleyes.gif

#346 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 25 January 2012 - 11:18 AM

QUOTE(teonamon @ Jan 24 2012, 11:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte frumos peisajul , si ce-mi place ca mai exista oameni care fac turism cu trenul , ca pe vremuri ! Si nu pot crede ca 4 placinte cu brinza costau 3 lei , sau nu am vazut eu bine rolleyes.gif

dap, mai sunt unii care n-au autoturism personal (ca masini am, si d-aia de spalat, si de calcat si ce-o mai fi tongue.gif ). turismu' cu trenu'/alte mijloace de transport in comun are farmecul lui.
de exemplu, la tura asta, am invatat ca un pahar de vin alb sec, aruncat peste varza, cand o dai la cuptor, face varza mai buna. tongue.gif si ca mai sunt tineri/tinere care gatesc si le place. (colegele mele "se lauda" ca abia stiu sa fiarba un ceai blink.gif ).

preturile sunt cam incurcate: era 3 lei placinta- daca luai 4, si probabil 3,5 lei daca luai una singura. un fel de oferta: dc luai mai multe bucati, scadea pretul per bucata.
dar am luat de la alta "taraba" placinta cu cartofi (c-asa mi-a tunat mie) cu 2 lei/bucata.

edit. stai ca m-am prins, placintele erau 3 lei/bucata. dar ofera era 2+1 gratis. rolleyes.gif

si un alt vin (fiert cu zahar, scortisoara, portocale, mai bun decat cel de la "taraba" de la care am pus preturile) cu 4 lei paharu' parca. oricum, mie preturile mi s-au parut de super-bun simt. (nu le stiu p-alea de la sinaia/poiana).

Editat de ady, 25 January 2012 - 11:21 AM.

Fan n_puiu!

#347 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 25 January 2012 - 12:48 PM

bravo ady! groupwave.gif

si da, acolo e mai ieftin totul ca nu e pîrtie de fiţe, iar peisajul e mesmerizant!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#348 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 28 January 2012 - 08:05 PM

Merci, fata, is de vis si de visare chestiile astea. Tare frumos si bine! Sa mai mergi sanatoasa!

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi