Sari la conținut

Poză

Apuseni Adventures

347 răspunsuri la acest topic

#61 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 18 June 2007 - 10:20 AM

(Happyalex @ Jun 16 2007, 07:08 PM)

Ti-am facut pofta?! biggrin.gif

nici n'ai idee wub.gif
kill all my demons, and my angels might die too

#62 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 18 June 2007 - 10:28 AM

(Happyalex @ Jun 16 2007, 06:26 PM)

Si asta e pentru Patrick pupic.gif

[attachmentid=107053]

Multumesc foarte mult din partea lui.pupic.gif

Ieri am fost la un parc cu animale si a fost taaaaare incantat.

Mi-ai adus aminte de Casoaia de care chiar am uitat.Am chiar si numar de telefon de acolo,sau cel putin am avut smile.gif

#63 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 18 June 2007 - 10:32 AM

(Geomy @ Jun 18 2007, 10:19 AM)

petu, mai pun o data site'ul pt ca varianta de mai sus e veche si nu merge Route Description, acum am vazut.
deci aici , mai jos putin in pagina, o sa mearga botonul "route description".
despre site'ul asta e vorba -> http://route2.tiscov...s05.asp?lang=en
eu l'am folosit in multe drumetii cu masina... si in tara si afara.

Acum am reusit.Data trecuta am vazut ca nu merge,dar nu am mai apucat sa scriu.Deci am de ales intre Arieseni si Casoaia.Ma gandesc ca aici ,la Arieseni,este mai bine de ajuns cu masina,ca la Casoaia,erau niste portiuni unde abia am trecut cu Sharanul,iar acum ca avem masina mai joasa nu cred ca putem trece,numai in cazul in care s-a facut ceva la drum.

Mersi mult,Geomy pupic.gif

#64 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 18 June 2007 - 01:01 PM

Eu va astept sa completati topicul cu poze de vara, cu poze de toamna, cu poze de iarna, cu poze de primavara ... biggrin.gif

#65 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 18 June 2007 - 01:05 PM

Stai sa mai dau o tura la socrii biggrin.gif !
Petunie, pana in Tarnova drumul e ok spre Casoaia, citisem prin presa locala ca l-au facut si mai departe, daca vrei ma interesez, ca ai mei stau mai aproape, in Ineu

#66 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 11:34 AM

Draga mea Alex cea Hepi, NUMAI TU ESTI VINOVATA pt minunea de concediu ce-am avut tongue.gif.
Ia ca tocmai ce m-am coborat din Apuseni si inca mai am Ariesul in urechi. Taaaaare greu ma acomodez iar la betoanele din Bucuresti. De doua zile ma hranesc numa cu poze. Ce ma faaac? Vreau inapooooooi!!! sad.gif

6 zile si 5 nopti am respirat (aeeeer), am urcat (poteci), am coborat (alte carari), am dormit (ca niciodata), am citit (rupta de lume, prin poenite), am mancat (balmoooos), am admirat (ce nu mai vazusem), am adulmecat (capitele cu fan), am privit (catre orice altceva in afara de TV), am mirosit (lemnul), am descoperit (oameni simpli si normali), am numarat (scanteile focului), am inchis ochii (ca sa nu uit), am ascultat (Ariesul, vantul, linistea) ... poate o sa ma crezi intr-o ureche dupa cele scrise mai sus biggrin.gif dar inca sunt sub vraja Apusenilor. Dezleaga-maaaa...

Am prins vreme tare faina. Doar in ultimele 3 nopti a plouat, traznit, pleznit, fulgerat, a turnat de-a dreptu' cu galeata de ziceai ca se rupe lumea-n doua iar dimineata ne crapau uochii de soare biggrin.gif bestiala vreme.
Hai sa-ti(va) povestesc:

Drumul a inceput luni dimineata cand ieseam din Bucuresti pe o torentiala care umplea soseaua de fum. Noroc ca drumul te duce singur la Ploiesti. Prima oprire (si singura) a fost pe batrana Vale a Oltului unde nici urma de ploaie si am savurat termosul cu cafea si pacatoasa de tigara pe malul Oltului, la o terasa:

si apoi iar la drum

Dupa ce la Alba Iulia am cotit-o stanga (spre Campeni) peisajul s-a schimbat treptat si cam 80-90 km asa a aratat drumul pana in ARIESENI (poze din masina):

Lung drumul, recunosc, am ajuns cam dupa 8 ore dar aaaahhh, ce rasplata faina ne astepta la capatul drumului, anume: vila unde facusem rezervare (vila Vank) era precum gardul cu leopardul.
Din sosea arata exemplar DAR pe net avea 3 stele si cursuri de echitatie in realitate abia puteai trage apa la baie blink.gif , pe net avea TV satelit in camera, in realitate nu sareai de TVR1, pe net era 70 lei camera, in realitate 80 de lei laugh.gif , pe net puteai lua masa jos in restaurant, in realitate trebuia sa-ti dai coate cu betivii pt un loc la masa, pe net iti promiteau susurul apei si ciripelele ciripicilor, in realitate te bucurai de ciripengurile maneliste ce se revarsau dintr-un pisiu la intrarea in vila, chiar in restaurant si bonus langa vila era si un mic santier biggrin.gif
Deci?
Deci da, stanga-n prejur!!!
Am mers sa ne potolim chiorlaiturile si nervii la (renumita) Mama Uta din zona:

si dezamagita am savurat o supa de gaina (din plic) cu taietei si "stelute naturele" (Mama Uta isi vinde de'acum brand-ul, nu priceperea in ale bucatarelii, pacat)

sau poate nimeream noi numa' la ore cand se terminau toate cele prin bucatarie.

Editat de Geomy, 12 October 2007 - 11:37 AM.

#67 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 11:44 AM

Eeeee, cele rele sa se spele cele bune sa se adune. Cam asa s-a intamplat din acel moment.
Am plecat sa cautam cazare, si dupa cateva vizite ne-a placut amplasarea unei cabane, am trecut un podet peste Aries, am intrebat, am cercetat si aveau liber un etaj (fix 3 camere cat ne trebuiau). Ne-am lipit ca marca pe scrisoare de cabanuta si de gazde.

Poze din vila Flueras :

View de pe terasa :

Terasa dadea intr-o pajiste imensa cu capite de fan (care miroseau a musetel) intinsa pana suuus pe dealuri. Nu era a lor dar aveam acces, era voie tongue.gif

Spatele cabanei :

Rex, fiorosul gazdei care mi-a mancat din palma balmos, dragul de el:

Capitele langa cabana:

Prin curte :

Podetul peste Aries :

Ariesul in fata casei :

Vesela personalizata:

Prin camere (totul mirosea a curat, proaspat si a lemn):

p.s. -> nu ma lasa sa pun multe poze, o s afac mai multe mesaje

Editat de Geomy, 12 October 2007 - 11:40 AM.

#68 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 11:48 AM

Dunele erau de vis:

Lustre :

Veioza (in 3 camere nu erau 2 veioze la fel) :

In camera, strictul necesar, f aerisit :

De pe un geam :

De pe alt geam :

Un sfert din bucatarie :

Pupaciuni pt draga mea Tanku floare.gif , o saptamana toti am savurat la cafea fursecurile ei

Terasa era la nivelul terenului din spate

#69 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 11:52 AM

Intr-o zi, geamurile fiind deschise, ne-au invadat felinele biggrin.gif in actiune Frumuselu' si Grasunelu'

Grasunelu' se cultiva

Frumuselu' pofteste :

"Ce ma tot pozezi draga ? E casa MEA !!! ? " biggrin.gif

Frumuselu' spiona intre geamuri

Grasunelu'

Frumuselu'

Parasind in graba locul faptei :

Editat de Geomy, 12 October 2007 - 11:42 AM.

#70 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 12:03 PM

Gazda

Se pare ca’i placea pe oaspeti

Gratare pe ploi torentiale

Ingeniosi domle

Gazda masculina a adus lumina laugh.gif

Carneturile sfaraiau

Si ... se facu' lumina laugh.gif

Si gazda tinea aproape (ne promisese un maaare Balmooos in seara aia) ca cica ii era drag de noi (si noua e ea!!!! ) :

Ce s’au incins, bre !

Asteptand balmosul promis al gazdei

Balmoooos… sarbatoare a papilelor eusa_drool.gif :

Cativa berbanti fara muieri = fericire maxima, delir bahic la 2a.m.

Marketul din centrul Ariesenilor era non-stop pana la ora 00.00 laugh.gif
Happy, fa ceva te rog, asa nu se mai poate! tongue.gif

Cum imi fac putin timp, urmeaza :

S c a r i s o a r a

G r o a p a R u g i n o a s a

P a t r a h a i t e s t i wub.gif

Hepi pupic.gif

#71 crisa78

crisa78

Master of disaster

• Membri
  • 1523 posturi

Postat 04 September 2007 - 01:39 PM

Mama, Geomy, ma omori! tongue.gif Ce frumuseti, ce povestiri, ce gratare...la anu' moarta-coapta trebuie sa merg si eu acolo biggrin.gif e pe lista de vreo 3 ani, dar nu stiu cum se face ca mereu apare altceva. huh.gif

astept nerabdatoare restul pozelor si povestirilor!
Zambeste, maine va fi mai rau!

#72 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 04 September 2007 - 03:29 PM

Moaaaaa, ce taaaaare va invideeeeeeeeeeeeeeeeeeezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!!!

Daca te ajuta cu ceva iti spun ca noi nici acuma nu ne-am "revenit", cred ca o sa ramanem cu dorul asta in sange, clar, suntem contaminati. M-am emotzionat foarte tare cand am inceput sa citesc "povestea ta", ard de nerabdare sa vad si celelalte "episoade". icon_bounce.gif icon_bounce.gif icon_bounce.gif

De Vank nu stiu ce sa iti spun, acolo am inteles ca ar fi ceva probleme in "la familia", de aceea au avut santier, au lipsa o vila biggrin.gif Duamna Vank a fost la "Schimb de mame", e vedeta tongue.gif Noi am fost in Scarisoara la fratele lu' duamna, pe care l-am vazut azi' vara la "Realitatea All Inclusive". Deci nu s-a lasat la sor-sa, bravo lui.

De mama Utza am auzit si noi, dar noi am stat in Scarisoara, era peste 2 sate, asa ca am ratat-o.

Mi-au placut si mie oamenii de acolo, sunt naturali, fara fitze, rabdatori, nu stiu cum sa ii caracterizez, dar asta e "magnetul" lor, te face sa iti doresti sa te reintorci in acele locuri.

He, he, vad ca ati avut si voi jeep, al vostru era cu remorca laugh.gif

Aia cu marketu' nu o stiam, da' acum stiu ca ii cel mai cool market din zona laugh.gif (Diplome n-aveau ?! biggrin.gif)

#73 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 04 September 2007 - 03:30 PM

Hai sa te pup si io, ca tare m-ai "imbucurat"!

pupic.gif

#74 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 05:28 PM

(crisa78 @ Sep 4 2007, 02:39 PM)

Mama, Geomy, ma omori! tongue.gif Ce frumuseti, ce povestiri, ce gratare...la anu' moarta-coapta trebuie sa merg si eu acolo biggrin.gif e pe lista de vreo 3 ani, dar nu stiu cum se face ca mereu apare altceva. huh.gif

astept nerabdatoare restul pozelor si povestirilor!

Sa mergi Crisule, e minunata zona. smile.gif
Nu'i atat de dezvoltata si "investita" precum Valea Prahovei (spre ex) … eee, da ce zic eu !!??? pt mine nu exista comparatie. Apreciez mai mult curatenia, simplitatea si firescul decat luxul, confortul si asfaltul perfect din Valea Prahovei sau alta zona montana mai dezvoltata. Confort de bun simt gasim si in Arieseni, chiar rustic si autentic deci mult mai valoros. smile.gif
Sa mergi, sa mergi blob6.gif

#75 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 05:38 PM

(Happyalex @ Sep 4 2007, 04:30 PM)

Hai sa te pup si io, ca tare m-ai "imbucurat"!

pupic.gif

Ma'mbucur daca te'am imbucurat pupic.gif poza valorosului market am facut'o cu gandul la tine tongue.gif
Am zis "iote domle, taaare i'o placut aici la Hepi de s'o privatizat local" laugh.gif
Iar jeep'ul nostr' din curte era numita "caruta 4x4" , am uitat sa specific laugh.gif

Mai incerc sa pun poze. Sper ca s'a mai hodinit Coolee ... mai devreme tare obosit parea.

#76 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 05:51 PM

S c a r i s o a r a

A fost prima tinta de cum am ajuns in Arieseni (a doua zi, de fapt).
Dintr-un exces in ale spiritului de aventura blink.gif am urcat cu masina. Va marturisesc, eu una m-am pus de-a curmezisul ideei din toate sfortarile mele dar n-am avut cu cine... a trebuit, democratic, sa ma supun. Si uite asa, am ajuns cu totii sa urcam mai mult pe langa masina decat in ea laugh.gif caci drumul e de cosmar daca n-ai 4x4 sau macar garda sus. Ceea ce, ma intelegeti, nu prea aveam biggrin.gif
La curbe stramte si in panta (la urcare) ne dadeam jos, la vale ne urcam iar in masina pt 100m pana la primii bolovani si iar ne dadeam jos laugh.gif Am murit si-am inviat de tzshpe ori pana sus dar a fo' o experienta... de nerepetat.

Sus in parcare numai dacii, logane, jeepuri, adica meserii de masini laugh.gif si un focus prafuiiiit.

Asta era masina unor nemtzalai din Stuttgart (asa ziceau ei). A vorbit var'meu putin cu ei, erau facinati de Scarisoara si de zona. Il tot intrebau unde ar putea sa mai mearga, daca nu vrem cumva sa'i luam si pe ei cu noi ... Io, i'as fi luat de suflet, ca erau simpatici dar cam... lungani biggrin.gif

Tot sus, langa pestera, Dacia ruuulz headbang.gif

Taxi-jeep-uri, 120lei dus-intors Garda-Scarisoara-Garda biggrin.gif

Si incepe a doua mica aventura : scarile scarisoarei tongue.gif

Se coboara pe scari metalice prinse in stanca, inclinate pe alocuri aaaaproape la 90 de grade biggrin.gif palpitant si interesant

Ne apropiem

Se vede gheata

Se raceste simtitor aerul

De jos in sus. Brrrrr, simtiti ?

Editat de Geomy, 12 October 2007 - 11:46 AM.

#77 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 06:07 PM

Vf’ul ghetarului

Gheata crapata. Povestea ghidul ca datorita temperaturilor crescande din ultimii ani efectele sunt vizibile si la ghetar.

Tare prost au iesit pozele dar sa vedeti unghiul scarilor

Luminaaa (coboram inapoi, in Garda). Am vrut sa mergem si la Ionele dar ne’au speriat niste nori.

Centru de informare turistica

#78 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 06:48 PM

phuuuaai, mi'a aparut o suvita alba de cand tot incerc sa ma loghez blink.gif

Deci, sa continui (coboram de la Scarisoara)

Loc de hodina

La intoarcere, mai relaxati, am oprit pe’o culme unde ni se deschisese o vale laaaaaarga si luuuuunga… si nu ne ma lasam dusi

L i n i s t e :

#79 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 06:50 PM

De prin santuri

L i n i s t e, l u m i n i s i u m b r e :

Jod in Garda – « Ia palincaaaa «

#80 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 04 September 2007 - 06:59 PM

Intr'o alta zi:

P a t r a h a i t e s t i (o minune de sat in vf de munte, muzeu, cascada la inca un km mai departe) pt care o pup pe Burete pt pont pupic.gif

Se urca prin padure 5 km, pe un drum forestier bunutz, numai ca tre sa fii cu ochii dupa indicatoare ca-s multe rascruci. Noi, mitici crescuti intre betoane biggrin.gif, minunandu-ne de fiecare ac de brad si cu ochii dupa mure, nooormal c-am gresit drumul biggrin.gif si in loc de Patrahaitesti am luat-o spre Boitza deviind vreo 2 km. Dar nu ne-a parut rau, am descoperit locuri splendide si pe acolo... a trebuit insa sa revenim si sa reluam drumul bun.

Se apropie padurea

O casuta printre brazi

O magazie cu "sistem de protectie"

[attachmentid=121356]
[attachmentid=121353]

Pumni de mure, burti de mure tongue.gif

Dinspre Boitza, Ariesul venea nieeeerrrvos

Mi-ar mai fi trebuit inca o gura biggrin.gif

Miniaturi atașate

• DSC07048.JPG
  • DSC07049.JPG

Editat de Geomy, 12 October 2007 - 11:49 AM.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi