Sari la conținut

Poză

PARIS, PARIS, PARIS!

288 răspunsuri la acest topic

#21 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 06 September 2007 - 08:44 PM

Ca sa ajungi la Sacre-Coeur trebuie sa urci cu funicularul sau pe jos colina Montmartre

Pictori si poeti de la Picasso la Apollinaire si-au pus amprenta pe Montmartre si au fost asociati cu stilul de viata boem de la sfarsitul sec19, inceput de veacXX. Pe stradutele inguste care urca spre Sacre-Coeur exista destui artisti dornici sa-ti faca portretul �la minut�, sau macar sa-ti vanda o acuarela sau un crochiu

Increzatori in fortele noastre,am ocolit funicularul la care era o coada impresionanta si am luat-o pe scari, la urcat (la funicular este valabil un simplu bilet de calatorie de 1.5euro, care in Paris e valabil pe orice fel de mijloc de transport in comun)

Dar pe la sfertul drumului aveam o unda de regret ca n-am ales varianta motorizata. Oricum, cale de-ntors nu mai era

Bazilica a fost construita in onoarea celor 58000 de militari francezi morti in timpul razboiului franco-prusac

Lucrarile au durat 46 de ani, constructia fiind terminata in 1923
Marele mozaic cu Hristos

Desi interiorul este mai putin impresionant decat al altor biserici din oras, lumea vine aici mai ales ptr vederea panoramica a Parisului

Mai jos, pe terasa din fata bisericii se dau mereu spectacole. Cand am ajuns noi era un spectacol de pantomima, cu masti, iar cand am plecat canta un grup de americani melodii de Beatles
[
Coborarea am facut-o printr-o bolta de piatra imbracata in iedera, iar jos am gasit multe fantani care izvorau din perete. minunate locuri!

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:30 PM.

#22 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 06 September 2007 - 09:04 PM

Catedrala Notre Dame se inalta pe Ile de la Cite, fiind inima Frantei atat dpdv geografic cat si spiritual

S-a lucrat 170 de ani ptr a realiza maretul proiect al Episcopului de Sully

Aproape distrusa in timpul Revolutiei franceze, catedrala gotica a fost restaurata de un arhitect celebru la 1850, Villet le Duc

Avand o lungime de cca 130m cu un naos inalt, boltit si nave duble laterale, biserica dispune si de cea mai mare orga din Franta

Trei mari rozete impodobeau fatadele de la nord, sud si vest, dar numai rozeta de la nord pastreaza vitraliile originale din sec 13. O infatiseaza pe Fecioara Maria inconjurata de personaje din Vechiul Testament

La toate bisericile din Paris intrarea este gratuita, dar cine doreste poate sa faca o mica donatie, benevol bineinteles, la iesire. Se viziteaza si terasa de pe acoperis, noi n-am urcat ptr ca ploua si era o coada enorma -7euro. Vedere laterala

Continuarea in zilele urmatoare, daca nu v-am plictisit.

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:32 PM.

#23 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 06 September 2007 - 11:37 PM

pacat ca n-ati urcat pe Notre Dame, e splendid
4sute si ceva de trepte insa biggrin.gif

#24 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 07 September 2007 - 12:12 AM

Musai sa vad si eu minunatiile astea insa eu sunt terifiata ca nu vorbesc franceza deloc. Oare ma descurc cu engleza,italiana sau spaniola,sau sunt frantuzii semiti si nu vor sa se converseze in alte limbi?

Faine tare pozele si multam pentru explicatii.

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#25 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 07 September 2007 - 09:39 AM

francezii sunt f draguti si nu-s deloc asa cum li s-a dus vestea. eu vb franceza destul de bine si-s chiar incantati sa te ajute. o doamna m-a luat de mana si-a facut cativa pasi cu mine doar ca sa-mi arate statia de metrou, care in treacat fie spus nu era semnalata in nici un fel--chiar langa Luvru, la Palais Royal. dar absolut toti vb engleza: de la ingrijitorii din WC, pana la vanzatorii de pe strada si din statiile de metrou, la toate buticurile, in tren, oriunde. nu-ti fa griji ca te descurci f bine. iar in metroul parizian, care cu toate ca e mai vechi si nu asa de frumos ca si cel din bucuresti (ei, da!), m-am descurcat mai bine decat in capitala noastra. oriunde sunt indicatoare, harti, explicatii despre legaturi, n-ai cum sa nu te descurci.

#26 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 08 September 2007 - 01:49 AM

Multumesc de incurajari, tura viitoare cand oi ajunge prin Europa oi poposi si cateva zile sa vad Parisul.Sper sa nu fie gretos de romantic sau de murdar.

#27 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 08 September 2007 - 10:40 AM

murdar??? nu mai e vremea lui Zola...
de la 8 dimineata plecam si ne-ntorceam la hotel la 10 seara, si nu eram murdara pe picioare, in conditiile in care m-am incaltat doar in sandale f decoltate. nu e pic de praf, orice petec de pamant e acoperit cu vegetatie, ploua mereu, n-ai sanse sa te murdaresti. Ovidiu a purtat o singura pereche de blugi, deschisi la culoare si nu s-au murdarit, in conditiile in care am circulat cu metroul, cu trenul si cu TGV-ul.
iar francezii sunt niste oameni pragmatici, bine infipti cu picioarele pe pamant, cu vesnicul iPod legat de gat sau cu MP3-ul bagat in urechi. Romantism o fi la ceas de seara, pe vreo banca din Bois de Boulogne, dar asta sigur nu ti-ar face rau.

#28 Cali

Cali

Academic Chef

• Membri
  • 1324 posturi

Postat 09 September 2007 - 09:46 PM

Si ai fost matale in Lafayette si nu ai fost si la placintarie ? cica acolo e sadaharu aoky( boutique Lafayette Gourmet) care-i un fel de tata placintelor moderne ?
Mey daca mai merge cineva pe acolo trage-ti o poza la placinte si pt sufletu meu blink.gif si halitzi una sa stiu si io , e buna sau vraja marii, e doar aspectoasa.

Frumoase poze, moatza !

#29 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 10 September 2007 - 08:12 PM

O alta modalitate de-a vedea Parisul este plimbarea cu vaporasul pe Sena. Sunt mai multe companii care organizeaza astfel de plimbari, noi am beneficiat de-o oferta in ceea ce priveste pretul: fiindca ne-am plimbat cu Les Cars Rouges, autobuzele descoperite, am luat biletele ptr mica �croaziera� cu 8euro, in loc de 10, cu Les Bateaux Parisiens. Imbarcarea se face de la Turnul Eiffel si dureaza o ora. Cand am urcat pe vaporas ni s-au facut poze, am intrebat ptr ce si ni s-a spus ca e o surpriza. Fi-meu, un optimist din fire, si-a dat cu presupusul si-a zis ca ptr orice eventualitate...sunt bune la identificare in caz de catastrofa. Ei, n-a fost asa, ci timp de-o ora cat ne-am plimbat noi, pozareasa a scos pozele, le-a afisat pe-un panou, si care dorea, isi putea rascumpara �momentul� contra sumei de 10euro. Cam jegmaneala pe fata mi s-a parut, dar, in fine, doar nu era sa ramanem pe-acolo, a zis Ovidiu.
Sena e destul de vijelioasa, tulbure de la ploile dese din Paris, dar isi rascumpara orice greseala prin privelistea ce-o ofera

Cel mai mult mi-a placut Podul Alexandru III
[
Este cel mai frumos pod din Paris, impodobit cu heruvimi, ghirlande, lampioane si alte sculpturi
[
[
Construit ptr Expozitia Universala din 1900, el duce spre Marele Palat si Micul Palat
[
[
Pont Neuf, care e cel mai vechi pod de pe Sena
[
[
Muzeul Luvru se intinde de-a lungul Senei de la Pont Royal pana la Pont des Arts
[
Aripa vizibila dinspre Sena a fost construita in timpul lui Henric IV si Ludovic XIII
[
Muzeul d�Orsay, cu minunate colectii de pictura impresionista, art nouveau, simbolista
[
[
Marele magazin Samaritaine
[
L�Assemblee Nationale
[
Turnul Eiffel, si alt vaporas, concurenta (al nostru era mai frumos
[
A fost o plimbare f frumoasa si-as mai fi prelungit momentul
[

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:38 PM.

#30 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 10 September 2007 - 08:33 PM

O alta modalitate de-a vedea Parisul este plimbarea cu vaporasul pe Sena. Sunt mai multe companii care organizeaza astfel de plimbari, noi am beneficiat de-o oferta in ceea ce priveste pretul: fiindca ne-am plimbat cu Les Cars Rouges, autobuzele descoperite, am luat biletele ptr mica „croaziera” cu 8euro, in loc de 10, cu Les Bateaux Parisiens. Imbarcarea se face de la Turnul Eiffel si dureaza o ora. Cand am urcat pe vaporas ni s-au facut poze, am intrebat ptr ce si ni s-a spus ca e o surpriza. Fi-meu, un optimist din fire, si-a dat cu presupusul si-a zis ca ptr orice eventualitate...sunt bune la identificare in caz de catastrofa. Ei, n-a fost asa, ci timp de-o ora cat ne-am plimbat noi, pozareasa a scos pozele, le-a afisat pe-un panou, si care dorea, isi putea rascumpara „momentul” contra sumei de 10euro. Cam jegmaneala pe fata mi s-a parut, dar, in fine, doar nu era sa ramanem pe-acolo, a zis Ovidiu.
Sena e destul de vijelioasa, tulbure de la ploile dese din Paris, dar isi rascumpara orice greseala prin privelistea ce-o ofera
[attachmentid=122181]
Cel mai mult mi-a placut Podul Alexandru III
[attachmentid=122182]
Este cel mai frumos pod din Paris, impodobit cu heruvimi, ghirlande, lampioane si alte sculpturi
[attachmentid=122184]
[attachmentid=122185]
Construit ptr Expozitia Universala din 1900, el duce spre Marele Palat si Micul Palat
[attachmentid=122187]
[attachmentid=122188]
Pont Neuf, care e cel mai vechi pod de pe Sena
[attachmentid=122191]
[attachmentid=122196]
Muzeul Luvru se intinde de-a lungul Senei de la Pont Royal pana la Pont des Arts
[attachmentid=122199]
Aripa vizibila dinspre Sena a fost construita in timpul lui Henric IV si Ludovic XIII
[attachmentid=122200]
Muzeul d’Orsay, cu minunate colectii de pictura impresionista, art nouveau, simbolista
[attachmentid=122204]
[attachmentid=122208]
Marele magazin Samaritaine
[attachmentid=122211]
L’Assemblee Nationale
[attachmentid=122213]
Turnul Eiffel, si alt vaporas, concurenta (al nostru era mai frumos
[attachmentid=122214]
A fost o plimbare f frumoasa si-as mai fi prelungit momentul

[attachmentid=122218]

#31 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 11 September 2007 - 10:22 PM

Super vacanta! Asteptam continuarea! Multa istorie (nu e punctul meu forte)!!
Astept pozele de la Disney Land! smile.gif)
Mami de

si

#32 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 12 September 2007 - 12:58 PM

am pregatit episodul Disneyland, dar am inceput niste demolari prin casa...si nu prea mai am timp. urmeaza totusi, plus Versaille

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:39 PM.

#33 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 15 September 2007 - 07:23 PM

Daca mergi cu copiii la Paris,fie ei si adolescenti, trebuie musai sa-i duci la Disneyland.
Cu toate ca intrarea mi s-a parut destul de scumpa � 56euro/adultii si 46euro/copii sub 18ani � parcul de distractii era supraaglomerat.

Sunt tot felul de invartitori si montaine-rousse-uri
[
[
[
[
Fel de fel de povesti ptr copii
[
[
[
Marele Canion si River Plate

Corabia Piratilor
[
Concurs de Formula I
[
[
Si fiecare zi se incheie cu parada personajelor Disney si cu focuri de artificii
[
[
America adusa in Europa si formula a prins f bine.
[
[
Pe mine nu m-a incantat in mod deosebit, mai ales ca nu pot sa ma-nvart in nimic...dar barbatii mei se transformasera total
[
[

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:42 PM.

#34 andreea fr

andreea fr

Master of disaster

• Membri
  • 1873 posturi

Postat 15 September 2007 - 07:33 PM

Moatza faina vacanta io care stau aici nu le stiu asa bien ca tine (pacat), numa' doua cuvintele pentru disneyland sa stii ca cei care au fost o data, a doua oara nu se prea mai intampla, mai este un parc care are mai mare priza ca disneylandu care e parcul Asterix, la nivel international mai putin cunoscut dar acolo se merita mult mai mult decat disney in plus e si mai ieftin.

Editat de andreea fr, 15 September 2007 - 07:34 PM.

#35 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 15 September 2007 - 08:31 PM

cel mai mult si mai mult, dintre toate locurile pe care le-am vizitat, mi-a placut Versailles-ul.
se ajunge relativ simplu, eu am luat din gara montparnasse unul dintre multele trenuri suburbane care circula in jurul parisului. la gara, cand mi-am luat bilet, am fost intrebata daca doresc si forfait-ul. nu prea stiam ce-i aia, dar mi s-a explicat ca este un pachet ce contine bilet de tren tur-retur si un bilet de vizitare a Versailles-ului, complet, cu acces la orice se poate vizita. l-am luat la pretul de 25.75euro, avea o mica reducere, dar adevaratul castig este ca am scapat de cel putin 2ore de coada ca sa-ti cumperi biletul de intrare direct de la poarta palatului. era si we si nu va puteti imagina ce de omenire era la plimbare pe-acolo.
cu trenul am facut cca 15min si am ajuns. primaria din Versailles
[
Intrarea in palat si o latura a palatului
[
Curtea palatului si in stanga o mica parte din coada la bilete, pe care am evitat-o
[
Ludovic XIV a transformat casa de vanatoare a tatalui sau in cel mai mare palat din Europa si si-a mutat aici curtea in 1678
[
[
A fost resedinta regala mai mult de un secol, pana cand Ludovic XIV si regina Maria-Antoaneta au fugit in timpul revolutiei
[
[
Interioare deosebit de luxoase, picturi aurite pe toti peretii si pe tavane
[
Maria Antoaneta cu copii
[
Capela din interiorul palatului
[
[
Celebra sala de bal cu candelabre de Murano si oglinzi de cristal
[
[
[
In palat exista amenajate apartamente ptr rege, ptr regina, ptr Delfin (mostenitorul tronului) si ptr doamnele din suita reginei. Delfinul
[
Camera de invatat a Delfinului
[
In casti ni se explica ca nu s-a dorit remobilarea palatului, si ca tot ce exista sunt piese originale, bineinteles restaurate. Chiar si covoarele.
[
Cabinetul unei doamne din suita
[
Versailles nu inseamna doar un palat. Versailles este un domeniu imens, de 700ha, din care palatul ocupa doar o mica parte.
[
Exista multe gradini in acest Palat Regal, de la gradinile franceze
[
[
si parcurile englezesti cu carari geometrice si arbusti
[
[
[
pana la potecile rustice englezesti, din nordul Micului Trianon, Templul Iubirii
[

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:48 PM.

#36 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 15 September 2007 - 08:39 PM

In partea de nord a domeniilor, este un complex de 3 palate mai mici si o ferma. Acestea alcatuiesc Trianon-ul si sunt palatele regelui �Marele Trianon, ale reginei �Micul Trianon si ale Delfinului. Imagini cu interioare din Micul Trianon
[
[
Biletele pe care le-am cumparat le-am folosit de mai multe ori, adica am iesit si am intrat pe portile palatului, mereu altele. Palatul mare cu gradina nu se viziteaza decat cu bilet, Trianon-ul,la fel, dar gradinile mari ce-l inconjoara este locul preferat de picnic al parisienilor
[
Vara se pot face plimbari cu barca pe Canalul Mare, in forma de cruce
[
Biletele de we sunt mai scumpe decat cele din cursul saptamanii, ptr ca in we intre 14.30-17 se da drumul la apa in fantanile arteziene si toata gradina din jurul palatului rasuna de muzica clasica. Jerbele de apa din fantani trasalta in ritmul muzicii si ai parte de momente minunate in care nu-ti doresti decat sa ramai acolo pe veci.
[
[
[
[
[
[
[
[
[
Mie aici mi-a ramas inima!
De la Versailles, o floare pentru voi!
[

Editat de moatza, 01 December 2007 - 11:51 PM.

#37 Carmen Spantu

Carmen Spantu

Master of disaster

• Membri
  • 3896 posturi

Postat 16 September 2007 - 12:59 AM

Moatza , totul pare un vis !
Tu esti cea care l-ai si vazut cu ochii tai !
Meritai asa o vacanta minunata , cu familia.
Mii de multumiri pentru poze .

P.S.
Spor la curatenie !

Carmen Spantu

#38 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 16 September 2007 - 06:07 PM

Carmen, asa a fost, un vis de 10 zile, pe care mi l-as dori repetat. Te pup!

#39 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 16 September 2007 - 07:54 PM

Intr-adevar,o minunatie ce-i acolo. Eu ma intreb cam de cate zile ar fi necesare sa vezi tot Parisul si Versailles-ul. Ma apuc de pus banii la ciorap.

M-a amuzat patania cu poza surpriza "obligat-fortat". Se practica mai peste tot. Eu am patit-o aici la un restaurant "Medieval Times" dar am vazut faza si prin alte parti. Cand treceai pe la controlul de bilete, iti puneau o coroana de hartie pe cap si gata, in 2 secunde erai pozat de nici nu apucai sa te dumiresti sau sa intrebi pentru ce e. Apoi, dupa vre-o ora, venea un individ cu poza in format A4, cu ea in format A3 intr-o rama de carton, una in format si mai mic si cu brelocuri si te intreba daca nu vrei sa o cumperi. M-am enervat dar tot am luat-o pe aia mai mica. Restul de poze cu mine au ramas acolo. Poate au un panou in care sunt afisati clientii cei mai rai. De-atunci ma feresc de pozari.

#40 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 17 September 2007 - 09:59 AM

de ferit nu prea aveai cum, dar, pana la urma, asta e! in concediu nu ma uit la fiecare banut cheltuit, e o perioada mai relaxanta si, oricum, Parisul e f scump, mai ales ptr niste romani obisnuiti ca noi. de exemplu, noi am fost intr-un grup mai mare si am beneficiat de reducere la cazare. iti inchipui ca nu am stat in buricul targului, hotelul era in Creteil,ultima statie de metrou de pe linia 8. Camera de 2 locuri era 52euro, noi am luat una cu 3 paturi 73euro,si ptr ca grupul a fost de 34 de persoane am avut mic-dejun de 8euro, gratuit cica. in timpul zilei mancam pe unde ne gaseam, cam 10euro portia de mancare, carne cu garnituri de legume. am mancat carne de vita, la niste marocani, peste-somon, carne de miel. o sticla de 0.5l de Evian era 2.29euro, una cu coca-cola 2.99euro, berea 2.50-3euro/cutia. dar gaseai si shaorma, kebab la 4.50euro. prajituri arabesti, f bune si f dulci, de la 1.50euro, sau picoteai la o terasa cu un croissant simplu si o cafeluta, mica si tare = 2euro. iar seara, preferam un pui la rotisor, mancat la un restaurant din marele centru comercial din Creteil=doar 8.90euro, puiul intreg. la el adaugam cate o salata din tot felul de legume, 1.5euro/100gr. fructe am mancat cumparate direct din piete. patiseria frantuzeasca mi s-a parut scumpa, pe unde umblam noi era peste 2 euro orice foietaj, o prajiturica mica. chestii de imbracat nu am luat nimic, doar tricouri imprimate cu Paris, care cu cat luai mai multe se facea reducere la ele=8, 9, 10euro. eu am gasit ceva lenjerie la reducere, care am crezut ca merita pretul si m-am innoit. aparatura electrocasnica si telef, camerele digitale erau chiar mai ieftine decat in romanica. mi-am luat un mixer mic de care sunt f multumita 18.90euro. una peste alta, mi-a placut si a meritat cheltuiala facuta. (prin comparatie, viena e mai ieftina, chiar si salzburg-ul).

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi