Sari la conținut

Poză

Madrid

59 răspunsuri la acest topic

#1 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 12 December 2007 - 03:54 PM

Dragele si dragii mei,
subiectul asta il dedic unuia dintre orasele mele preferate, adica Madrid-ul.
Nu numai pentru ca este casa prietenilor mei cei mai dragi, dar si pentru ca este exact un oras pe gustul meu: cosmopolit, mare, plin de muzee si atractii turistice, restaurante, si bineinteles....magazine.
primul cuvant invatat a fost..."rebajas"!!! biggrin.gif (reduceri adica).

sa incepem cu inceputul:

1. kilometrul 0 - adica Puerta del Sol - unde se afla statuia cu emblema Madrid-ului, Ursul la copacul de zmeura biggrin.gif

2. Plaza Cibeles, superba arhitectura a fantanii - de aici incepe Paseo del Prado - bulevard pe care este situat Muzeul Prado si Gradinile acestuia, plus Muzeul Thyssen

3. nu ai cum sa ratezi picturile lui Goya in Prado, fascinante si deosebite....semnaleaza cu vreo 200 de ani inainte ca vor veni Dali si Picasso si Miro - eu il iubesc de mor biggrin.gif

4. dupa aceea musai trebuie sa faci o pauza de papa bun. da' buuun....cu mai multe variante:
niste sandwhich-uri imense cu jamon.....la Museo del Jamon biggrin.gif

sau o masa mai asezata cu paella si alte nebunii:

si dupa asta o iei catinel pe Gran Via la plimbare, admirand cladirile rococco, moderniste, empire, si tot asa:

Editat de roxanaz, 12 December 2007 - 03:55 PM.

#2 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 12 December 2007 - 03:55 PM

5. seara ca sa te linistesti dupa avalansa de informatii artistice te repezi la Xanadu, o imensitate de centru comercial cu...pista de ski olimpica indoors. unde is -4 grade, iar tu daca ai noroc sa fii acolo in august te coci la vreo 40. dementiala combinatie dupa parere mea:

6. dupa ce ai golit card-ul....dar nu de tot te poti arunca la unul dintre zecile de restaurante din zona Puerta del Sol....pe noi ne-au dus prietenii la unul argentinian care face absolut toti banii din lume:

7. iar noaptea....la discoteca! (cine mai poate smile.gif):

#3 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 12 December 2007 - 03:58 PM

8. dimineata din nou la cultura!
Palacio Real inconjurat de gradini superbe:

Plaza Mayor cu statuia lui Ferdinand el Catolico:

Plaza D'Espana - statuia lui Don Quichote si Sancho Panza

9. si dupa ce ati ajuns la capatul puterilor si piciorusele va ard in incaltari opriti-va la cel mai apropiat bar...la Tapas y Tapas poate:

10. nu ratati ocazia sa ajungeti si la Gradina Zoologica, este imensa, sub forma de parc. animalele nu sunt inchise - de exemplu felinele sunt doar in spatele unui perete de sticla securizata iar elefantii au un gardulet subtire de sarma (electrica poate?) langa casuta. pasarile umbla libere. exista si delfinariu cu un show absolut incantator, care te tine lipit de scaun cam 30 de minute, aveti si dresuri de pasari zburatoare de toate natiile, si daca e ingrozitor de cald va puteti ruga de unul dintre colocatarii cu trompa sa va faca si voua un dus biggrin.gif:

11. daca va plictisiti de paella si fructe de mare si tapas va recomand o oprire la Hard Rock Caffe in Plaza Colon pentru portii imense de mancare americana:

12. si portii de desert pentru minim 4 persoane biggrin.gif:

aa, si sa nu uit, pentru beri maaaari!!!

#4 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 12 December 2007 - 04:05 PM

ce ma distreaza pe mine acolo:
- mizeria aparenta din baruri, unde chiar la scaunele de la bar sunt aruncate pe jos toate servetelele folosite cand te stergi pe maini dupa ce ai lins 3 portii de tapas. va marturisesc sincer ca intram in baruri la inceput si cand le vedeam ieseam. de abia dupa aceea ne-au lamurit oamenii ca...e semn ca barul e populat si apreciat biggrin.gif
berile mici. adica in pahare de vin din cele cu picior scurt si de 150ml...ca cele vechi de sprit, romanesti. ca sa nu se incalzeasca biggrin.gif. daca ceri mai mare....se uita la tine cam ciudat.
- imi mai place ca te asezi la bar si ceri bere - si asta primesti. nu Mahou sau San Miguel sau Dreher sau Heineken. bere si atat, nu jdemii de feluri ca prin alte parti. mi-a placut Mahou tare mult, sunt doua sortimente, cea rosie e mai strong, cea albastra mai dulceaga, de genul Gosser sa zicem.
- ador obiceiul ala de mers intr-un bar, baut o bere, plecat, intrat in urmatorul. si tot asa, cat te tine.
- nu mai zic de tapas... geniala inventie si cel mai bun finger food de pe lume.

in speranta ca am reusit sa va transmit ceva din frumusetea orasului va astept cu comentarii...si de ce nu, cu alte poze smile.gif

Roxana

PS: din pacate lipseste din fotografii poate cel mai interesant muzeu pentru iubitorii de arta moderna: Reina Sofia - este poate singurul obiectiv turistic in care este interzisa fotografierea...din pacate.

Editat de roxanaz, 12 December 2007 - 04:07 PM.

#5 alexia291101

alexia291101

Bucataras

• Membri
  • 139 posturi

Postat 12 December 2007 - 04:07 PM

Roxana nu se putea face o prezentare mai completa a Madridului. Am locuit 5 ani in Madrid (nici acum nu stau prea departe la 70 km) dar intotdeauna m-am considerat o mare admiratoare a orasului.
Cine are ocazia sa-l viziteze sa nu ezite pentru ca merita.

#6 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 12 December 2007 - 04:55 PM

superb, iti multumim ca ne-ai impartasit o mica parte, eu sigur adaug madridul pe lista mea de vizite obligatorii! iar museo del jamon nu am sa il ratez biggrin.gif
pupici
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#7 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 12 December 2007 - 05:35 PM

multumesc Cristina, sunt impresionata de complimentul unei persoane care chiar a locuit acolo smile.gif
anomiss multumesc si tie, intr-adevar nu trebuie omis Madridul de pe lista! wink.gif

Roxana

#8 Lusi

Lusi

micro Bucatar

• Membri
  • 49 posturi

Postat 12 December 2007 - 06:48 PM

Hihihi... Roxana ce frumoasa descrierea ta... Peste 4 luni o sa revii cu mai multe poze si mai multe aventuri... din Madrid si imprejur. Ma bucur mult ca iti place, asa puteti venii de cite ori vreti.
Ce nu-mi place e sa ne vedem asa tienrele si asa slabute... Dar de cind mi-ai descoperit culinarul, e imposibil sa ma tin nici o dieta. Intr-o buna zii o sa ma apuc de sport si atunci sa vezi cite os a mai fac si mai ales cite o sa mai maninc! icon_colors.gif

#9 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 13 December 2007 - 02:11 AM

Frumos Madridul
floare.gif pentru prezentare!!

#10 alina_35991

alina_35991

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 13 December 2007 - 02:52 AM

Madrid e un oras foarte frumos, am petrecut aproape 10 zile, intr-un trip de serviciu, intr-o iarna insorita dar cu un frig de - 20C. Cand o sa am timp poate o sa adaug poze, un oras absolut minunat si foarte viu. Pe langa muzeele celebre, m-a impresionat un flamenco show la Casa Patas!
Mi-au placut in mod special cateva locuri cu tapas si un restaurant al carui nume imi scapa (sper sa-l gasesc acasa in insemnari), in apropiere de Palacio Real.
Ce m-a socat si mi-a lasat un gust amar au fost cirdurile de tigani (si alte feluri de conationali de joasa speta) care vorbeau romaneste foarte tare, pe care ii auzeam certandu-se pe strada, injurand, cersind.
“Always surround yourself with people that inspire you!”

#11 Elena Brasov

Elena Brasov

Captain Cook

• Membri
  • 447 posturi

Postat 13 December 2007 - 08:19 AM

Iubesc Madridul pentru ca este un oras frumos, cald, primitor dar mai ales pentru ca acolo locuieste fiul meu.
Roxana mi-ai inseninat ziua, multumesc! floare.gif
Elena

#12 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 13 December 2007 - 10:19 AM

Frumoasa prezentare si frumoase poze. Merci si ..mai vreeem smile.gif

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#13 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 13 December 2007 - 09:10 PM

Ma bucur ca ai deschis un subiect cu Madridul.

Abia m-am intors de acolo si am poze proaspeteeeee...

Precizez din start ca si-n Prado e fotografiatul interzis, am aflat-o pe pielea mea. wink.gif

Sa incepem...

Vedere din avion, coborare...
IMG_4280.JPG

Revin ca-mi face fiu-miu figuri...
Daca nu azi, maine.

#14 roxanaz

roxanaz

Bucataras

• Membri
  • 98 posturi

Postat 13 December 2007 - 09:45 PM

bulinuto asteptam asteptaaaam!!
au pus fotografiatul interzis in Prado? pacat... cand am fost noi ultima data in 2003 era interzis doar blitz-ul, ca de altfel si in Palacio Real, pentru protejarea picturilor. ati prins vreo expozitie buna la Prado? noi am vazut o expozitie Tizian....care iti taia rasuflarea!

Roxana

#15 alexia291101

alexia291101

Bucataras

• Membri
  • 139 posturi

Postat 14 December 2007 - 01:34 AM

Alandala -20º la Madrid? Ma indoiesc. In 5 ani am vazut o singura data citiva fulgi si lumea se uita ca la spectacol. Tin minte ca prima iarna pe care am trecut-o in Spania (in 2000 cum a trecut timpul) mergeam la lucru in noiembrie in tricou cu o jacheta iar seful meu venea cu manusi si fular. Tot timpul imi zicea ca daca aici ar fi -2º ar muri toti inghetati. Au fost zile friguroase dar nu coboara niciodata in Madrid mai jos de 0º. In zona de munte e mai frig dar in Madrid Capital cum se zice niciodata nu e asa de frig. Asa ca daca vreti sa vizitati Madridul iarna si a veti bafta sa nu ploua puteti sa stai sa beti ceva in Plaza Mayor si sa va bucurati de un soare placut pentru aceasta zona. "Los ghiris" (scris asa ca sa vedeti cum se pronunta in spaniola) = americanii stau in Plaza Mayor si beau sangria si se bronzeaza in miezul iernii. Asezati pe scaune bine inteles si imbracati. Nu stiu daca m-am explicat prea bine. Dar doar vorbind de Madrid si ma emotionez...

#16 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 15 December 2007 - 05:46 PM

Revin dupa mai multa vreme, dar acum am timp liber.

Da, este interzis orice fel de fotografiat in Prado, cu sau fara blitz. Cum la intrare noi am fost stresati de aparatul de verificare, n-am stat sa ma uit pe pereti dupa semne, iar in muzeu nu scria nicaieri, asa ca am purces sa fac o poza. Si a venit o tanti la mine si m-a bodoganit pe spaniola...Desi eu ii vorbeam in engleza!

Asta am remarcat la multi spanioli: le vorbesti in engleza, inteleg, dar iti raspund invariabil in limba lor materna. In rest, soferul de autobuz zicea "Ola" de tz ori, pe cand la noi nu vezi asa ceva...

Poze acum...

Cladiri noi la statia de metrou Belogna, unde se tinea cursul...
IMG_4313.JPG

#17 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 15 December 2007 - 05:47 PM

Plaza del Castilla...
IMG_4337.JPG

#18 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!