Sari la conținut

Poză

manastiri, agroturism

9 răspunsuri la acest topic

#1 ball dania

ball dania

Captain Cook

• Membri
  • 235 posturi

Postat 12 April 2009 - 11:33 AM

1)Ma bate gandul de ceva vreme (mai bine zis ani) sa-mi petrec ceva zile de concediu la o manastire, unde sa se asigure si masa (poa' sa fie si de post atunci cand sunt zile de post)si, sa fie cat de cat conditii-sunt cu copilul, inca mititel (5ani).Si sa pot ajunge cu trenul (din Bucuresti), eventual de la gara respectiva, un autobuz-da nu prea multa bataie de cap cu drumul.
A, sa fie departe de asa zise zone de distractie(m-ar mira sa fie langa asa ceva, da mai stii!)restaurante, disco, etc.Vreau li-nis-te!si numai natura, si ... mult calm!(de unde se vede ca stau cam prost cu nervii)

Daca cunoasteti vreo adresa, m-ar interesa tare mult.

2)Daca cunoasteti si persoane care fac turism agroturistic, in zona de munte, deal, la fel m-ar interesa, tot in conditiile de mai sus, sa fie mai ales bine pentru copil.

Multumesc mult!

#2 Happy.

Happy.

Supercalifragilistic!!!

• Membri
  • 8845 posturi

Postat 12 April 2009 - 09:03 PM

Udrea stie.

biggrin.gif

#3 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 13 April 2009 - 10:36 AM

CITAT(ball dania @ Apr 11 2009, 11:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
1)Ma bate gandul de ceva vreme (mai bine zis ani) sa-mi petrec ceva zile de concediu la o manastire, unde sa se asigure si masa (poa' sa fie si de post atunci cand sunt zile de post)si, sa fie cat de cat conditii-sunt cu copilul, inca mititel (5ani).Si sa pot ajunge cu trenul (din Bucuresti), eventual de la gara respectiva, un autobuz-da nu prea multa bataie de cap cu drumul.
A, sa fie departe de asa zise zone de distractie(m-ar mira sa fie langa asa ceva, da mai stii!)restaurante, disco, etc.Vreau li-nis-te!si numai natura, si ... mult calm!(de unde se vede ca stau cam prost cu nervii)

2)Daca cunoasteti si persoane care fac turism agroturistic, in zona de munte, deal, la fel m-ar interesa, tot in conditiile de mai sus, sa fie mai ales bine pentru copil.
Multumesc mult!

pe google n-ai gasit nimic ? dai pensiuni agroturistice, etc

#4 Di@na@

Di@na@

Bucataras

• Membri
  • 172 posturi

Postat 13 April 2009 - 02:45 PM

Pe astea le stiu eu:

Manastirea Suzana (pe DN1A spre Cheia), Manastirea Crasna (o minune de loc!) pe DN1A, dupa ce treci de Valenii de Munte se face un drum la stanga, cica 5 km. Dar sunt vreo 7. Aici au chair un fel de hotel.

Mai sunt si manastirile din nordul Moldovei (Varatec, Agapia - stiu ca dadeau cazare in chiliile maicutelor).

Prin alte locuri nu stiu, dar sunt sigura ca poti gasi cu google o groaza de informatii utile.

#5 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 14 April 2009 - 08:49 AM

o manastire mai aproape de bucuresti (nu prea aproape totusi) ar fi Namaesti, langa campulung-muscel, mai sus de pitesti. zona e superba.
cred ca asigura si cazare. au maicutele niste chilii-casute (chiar case) superbe, dar am cautat pe google 2 vorbe si n-am gasit nimic legat de cazare.

tot ce am reusit sa gasesc este o pensiune in satul namaesti. pensiunea 4 anotimpuri. 0747049794, 0745380880. nu stiu cum e, nu stiu unde e.

pentru rucar e google plin de adrese de pensiuni.

bunicii mei sunt din campulung, asa ca nu m-a interesat niciodata cazarea in zona.
totusi nu cred ca maicutele si-ar fi contruit casele alea, destul de mari, daca n-ar fi oferit cazare. vara, cel putin, arata super pe afara.albe, curate, cu perdele la ferestre si pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnn de flori.

catre campulung cred ca mai este un tren, dar sunt multe autocare din autogara militari. daca nimeresti si o cursa care urca pana la rucar, nici macar nu mai trebuie sa iei maxi-taxi sau taxi din oras. (este adevar, de la intersectie e un pic de mers pe jos pana la manastire, dar e max 1 km. )
Fan n_puiu!

#6 ball dania

ball dania

Captain Cook

• Membri
  • 235 posturi

Postat 15 April 2009 - 09:15 AM

Multumesc mult de raspunsuri! floare.gif
Am cautat anul trecut pe internet, gasisem ceva informatii (sper ca nu le-am pierdut), dar mi-am zis ca punand intrebrea aici, am sanse sa gasesc persoane care cunosc deja locurile, traseul, etc.

Oricum imi notez tot.

#7 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 16 April 2009 - 02:19 PM

CITAT(ball dania @ Apr 12 2009, 11:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Multumesc mult!

Eu pot sa-ti recomand manastirea Dervent, din judetul Constanta-e aproape de granita cu bulgarii. Stiu sigur ca gazduiesc, insa nu am stat niciodata peste noapte, ca locuiam destul de aproape. Acolo e si izvorul sfantului Andrei, crucea care creste din piatra, icoana maicii Domnului-facatoare de minuni...
E asa cum iti doresti, pe o creasta de deal, izolata...la vreo 30 km e si pestera sfantului Andrei.
Inteleg ca nu mergi cu masina personala, stiu sigur ca aveau la intrare afisat orarul autocarelor care veneau si plecau din diferite locatii, printre care si Bucuresti.
Daca vrei o aventura, poti veni pana-n Calarasi, apoi treci cu bacul la Silistra si apoi mai sunt doar cativa Km pana la manastire...insa cu un copil de 5 ani, nu stiu cat iti mai arde de aventura.... dry.gif
Cateva poze...ca si locatie e situata-n varf de deal...jos se vede Dunarea
[attachment=247640:DSC04621.jpg]

crucea tamaduitoare (din piatra -n-a sculptat-o nimeni)
[attachment=247641:DSC04563.jpg]

si o imagine din interior
[attachment=247642:DSC04627.jpg]
Paula

#8 ball dania

ball dania

Captain Cook

• Membri
  • 235 posturi

Postat 18 May 2009 - 10:27 PM

QUOTE(PaulaM @ Apr 16 2009, 02:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu pot sa-ti recomand manastirea Dervent, din judetul Constanta-e aproape de granita cu bulgarii. Stiu sigur ca gazduiesc, insa nu am stat niciodata peste noapte, ca locuiam destul de aproape. Acolo e si izvorul sfantului Andrei, crucea care creste din piatra, icoana maicii Domnului-facatoare de minuni...
E asa cum iti doresti, pe o creasta de deal, izolata...la vreo 30 km e si pestera sfantului Andrei.
Inteleg ca nu mergi cu masina personala, stiu sigur ca aveau la intrare afisat orarul autocarelor care veneau si plecau din diferite locatii, printre care si Bucuresti.
Daca vrei o aventura, poti veni pana-n Calarasi, apoi treci cu bacul la Silistra si apoi mai sunt doar cativa Km pana la manastire...insa cu un copil de 5 ani, nu stiu cat iti mai arde de aventura.... dry.gif
Cateva poze...ca si locatie e situata-n varf de deal...jos se vede Dunarea
[attachment=247640:DSC04621.jpg]

crucea tamaduitoare (din piatra -n-a sculptat-o nimeni)
[attachment=247641:DSC04563.jpg]

si o imagine din interior
[attachment=247642:DSC04627.jpg]

Multumesc mult, acum am vazut mesajul.e intr-adevar f frumos.cum tot merg la mare...aventura m-ar tenta, da sa fie copilul ceva mai mare.
o sa-ncerc sa gasesc adresa, etc referitor la drum, cazare pe internet.

ei bine, chiar m-ar tenta s-o vad.
rolleyes.gif

#9 gecuza

gecuza

Bucataras

• Membri
  • 63 posturi

Postat 21 May 2009 - 12:28 PM

CITAT(ball dania @ May 18 2009, 11:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc mult, acum am vazut mesajul.e intr-adevar f frumos.cum tot merg la mare...aventura m-ar tenta, da sa fie copilul ceva mai mare.
o sa-ncerc sa gasesc adresa, etc referitor la drum, cazare pe internet.

ei bine, chiar m-ar tenta s-o vad.
rolleyes.gif

Iti recomand si eu Sucevita:

cred ca este exact ce vrei
Mai multe poti afla de aici:
http://www.culinar.r...ai-in-Bucovina/
sau de aici:
http://gecuza.blogspot.com/

#10 andrey2503

andrey2503

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 23 November 2011 - 11:25 AM

Pentru pensiuni si structuri agrituristice va recomand site-ul www.xxx

Editat de stormy, 23 November 2011 - 11:30 AM.
hei, fara reclama!!

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi