Sari la conținut

Poză

America Latina

66 răspunsuri la acest topic

#1 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 12 February 2010 - 11:13 PM

Intr-o zi la celalat Jurnal, cel spre silueta perfecta, era o discutie despre cum vom calatori noi in lume dupa ce vom iesi la pensie si ce mult ne va placea sa facem acest lucru. De atunci m-am tot gandit cum sa fac ca sa impartasesc cu voi minunatia de povesti si imagini pe care mi le-a oferit fata mea careia, evident ii plac calatoriile, doar seamana cu ma-sa, nu-i asa? De fapt mai corect spus, in situatia actuala, cred ca eu seman cu ea. Nu mai conteaza. Conteaza ca la 30 de ani a vizitat o multime de locuri, a vizitat tari din patru continente. Hong Kong in Asia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda, Peru, Brazilia, Argentina, Chile. Despre toate cate le-a vazut a scris si a postat fotografii pe site-ul ei de calatorie. Sper sa nu gresesc prea mult daca voi atasa la acest comentariu al meu cateva citate si fotografii. Sa vad acum cum ma voi descurca cu partea tehnica! Daca mai vreti, eu pot sa selectez si sa mai pun, sau chiar s-o rog pe ea sa va raspunda personal.

Despre noi

Anul asta am decis sa lasam joburile, familiile si prietenii in Romania, sa ne luam rucsacii in spate si sa plecam in America de Sud. Initial am zis pentru 6 luni, apoi, nici noi nu stim cum s-au transformat in 8 luni. De ce asa mult? Pentru a vedea si ce e in spatele atractiilor pe care le vad toti turistii, pentru a putea vedea aceiasi priveliste si la apus si la rasarit, fara sa stam numaram pe degete zilele care ne-au ramas.
Asa ca pe 29 octombrie ne-am urcat in avionul de Rio de Janeiro si dusi am fost. Ne vedem inapoi in Romania la sfarsitul lui iunie 2010, dar pana atunci ne vedem aici pe site, unde o sa incercam sa postam cat de des putem. Prima luna o vom petrece impreuna cu gasca, pe traseul Rio de Janeiro - Ushuaia, cu multe opriri si ocolisuri, iar cand ei vor pleca inapoi spre Romania noi vom merge incet-incet din Ushuaia catre Santiago, in Chile, unde speram sa ne putem cumpara o masina cu care sa mergem mai departe.

stef.jpg
Stefan, 30 de ani, impliniti de curand. Traiesc in Bucuresti, am terminat facultatea de marketing din ASE dar am lucrat mai mult in calculatoare si programare. Imi plac in Bucuresti gratarele din spatele blocului, meciurile vazute la terasa (alea putine pe care le jucam in Europa) si noptile pierdute la canasta.
Am ales sa fac o calatorie de 8 luni prin America de Sud acum si nu la 70 de ani. Mi-a fost teama ca nu o sa pot atunci sau, si mai rau, ca nu o sa mai vreau. 8 luni nici nu e asa mult, vor fi trecut deja prin august, cand stai ori la birou ori pe plaja si iti zici 'pfiu e deja august, parca ieri era Revelionul...'. Si atunci de ce sa dau 8 luni de experiente neprevazute si posibil interesante pe 8 luni de confort caldut, siguranta zilei de maine si previzibilitate?

Sandi.jpg
Sandi, 30 de ani in iunie 2010. Crescuta in Bacau, cea mai lunga calatorie inainte de facultate este pana la Campulung Muscel. In rest, Brasovul e limita vestica, iar ce-o fi dincolo de munti, ramane un mister.
In vara de dupa anul doi de facultate, banii de pe doua luni de completat chestionare se duc pe o excursie de 2 saptamani in nord-vestul tarii, cu trenul, cu autocarul, cu autostopul...
O intamplare ciudata face sa ajungem in Peru, in 2007, si dupa asta nu a mai fost cale de intoarcere. A calatori este o experienta de viata de care trebuie sa profiti din timp, nu un lux de pastrat pentru la batranete.
Unii oameni citesc, altii vad multe filme, picteaza, cresc copii, ingrijesc flori, merg pe munte. Asa cresc, asa isi incarca baterille, asa sunt fericiti. Mie calatoriile imi deschid ochii, ma ajuta sa invat, si apoi sa tin minte, sa inteleg. Si ma fac sa zambesc

Rio de Janeiro

Ajungem in Rio la 11 noaptea ora lor, si vreo 3 dimineata dupa ora noastra. Pare la capatul lumii, si totusi Rio este cu doar 4 ore in urma fata de Romania. Simpatic... Ne-am cazat si am cazut lati de somn. Abia dimineata am admirat cu adevarat ce minunatie de cazare aveam: undeva pe un deal, se vedea oceanul, o panorama asupra orasului, si vedeam inclusiv statuia lui Isus. Superb!
Am stat doua zile in Rio, timp in care am vizitat statuia lui Isus, plajele Ipanema si Copacabana, si doua favele. Marele meu fix legat de Rio era siguranta. Primisem foarte multe atentionari ca aici e grav, ca te fura in mijlocul strazii si alte minuni. Ca si o concluzie (de grup, cred) noi ne-am simtit foarte bine si foarte in siguranta, tot timpul. Am respectat toate regulile de bun simt (nu am purtat chestii de valoare foarte ostentativ, nu ne-am plimbat noaptea aiurea, nu ne-am aventurat pe cine stie ce stradute etc.) dar am mers singuri pe strazi, la plaja, la supermarket, sa schimbam bani, si nu am avut nici o problema.
Rio.jpg rio2.jpg rio3.jpg

Iguazu Falls

In parc am ajuns sa facem mai intai partea cu barca, si apoi privelistea din varf. Din nou am avut noroc, pentru ca asa a fost totul mult mai impresionant. Turul cu barca a fost extrem de scurt, ne-am bagat in barca, ne-au dus aproape de una dintre caderile de apa, am facut niste poze, apoi ne-au bagat sub cascada de nu mai vedeam nimic. A fost super tare, ne chinuiam sa ne uitam in sus sa vedem cum cade apa, dar ne intra apa in ochi rau de tot si nu stiu cat am reusit sa vedem. Bug a fost mai inspirat, avea ochelarii de soare la ochi si il mai protejau un pic. Am cumparat si un DVD cu excursia, dar nu inca nu il putem incarca pe site... mai vedem... Eram imbracati cu hainele noastre, plus o vesta de salvare, si evident, ne-am udat din cap pana-n picioare, cand am iesit de acolo am luat totul la stors... Totusi, fiind atat de cald, ne-am uscat super repede, cam intr-o ora nu mai era nici un colt umed. Oricum, ne-a prins bine, pentru ca la ce caldura era acolo, a fost fain sa avem haine ude pentru vreo ora.
cascada1.jpg
cascada2.jpg
cascada3.jpg

Abia asteptam sa vedem si privelistea de la capatul cascadei. Era deja ciudat, pentru ca toti care ne povesteau despre traseul din parc, cand ajungeau la acest punct parca intrau in transa, descriau locul ca pe ceva de ne-ratat, ca si cum ar fi o blasfemie ca vii in parc si sa nu il vezi... Era un pic ciudat. Chiar ma intrebam cu Cristina, cat de misto poate fi. Am ajuns acolo urmand un sir de podete deasupra unei delte formate de bratele raului, si auzeam din ce in ce mai tare zgomotul apei. Privelistea isi merita toti banii, aproape ca nu iti vine sa crezi ca ai vazut acelasi lucru si cu o zi in urma, in partea braziliana. Cascada este mult mai aproape, si tot volumul de apa este impresionant. Totul este atat de aproape incat nici nu am putut sa facem poze in care sa surprindem toata cascada, dar avem totul pe film!
cascada4.jpg

Pe la 2 ne-am despartit de gasca, aveau de prins un avion... iar noi ne-am trezit singurei la intrarea in parc... Un preambul la cum va fi din decembrie incolo, cand vom ramane singuri pe bune!
Cu o zi inainte speram sa prindem locuri la un tur al cascadei sub luna plina, dar tipul de la hostel ne-a convins ca toate sunt vandute cu mult timp in avans. Mi-a parut rau ca l-am crezut, pentru ca acum, la pranz, am gasit locuri pentru un tur chiar in aceeasi zi...
Turul a fost fascinant, nu-mi venea sa cred ca ne plimbam pe aceleasi pasarale ca in timpul zilei, si ca toata lumina din jurul nostru este doar de la luna... cand mergeam catre cascada aveam luna in fata, dar cand am plecat inapoi, si vedeam toata lumina aia in fata noastra fara sa vad luna, am privit in urma sa vad daca nu e vreun bec aprins. Pur si simplu din instinct... desi stiam ca nu e nimic acolo...Ciudat!
cascada5.jpg

#2 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 12 February 2010 - 11:22 PM

Buenos Aires
Una peste alta Buenos Aires e interesant, si sunt multe chestii de facut, nu te plictisesti. Suntem inca prea la inceput in calatoria noastra, dar s-ar putea sa dezvolt o preferinta pentru orasele mai mici, mi se pare ca au mai multa personalitate, mai mult farmec. Pentru noi a contat mult si locatia, oamenii de acolo. La al doilea hostel a fost foarte placut, cei de la receptie au fost simpatici, ne-au ajutat de cate ori am avut nevoie, dar nu au fost foarte bagareti sa ne bata la cap foarte mult, sa socializam fortat sau chestii din astea. In hostel era o camera comuna in care era o masa de biliard si mai erau cateva jocuri, aici se adunau in niste seri cativa prieteni de-ai celor de la receptie care cantau la chitara, a fost simpatic. In ultima dupa-amiaza eram in bucatarie si pregateam niste sandvish-uri pentru drum, si a venit unul dintre baietii de la receptie. Foarte vesel, avea treaba pe acolo sa aranjeze niste lucruri. Vorbisem cu el mai devreme sa ma ajute sa dau un telefon, pentru ca am inceput sa vorbesc destul de mult in spaniola, dar la telefon e altceva, e mai complicat, asa ca l-am pus pe el sa vorbeasca in numele meu. In bucatarie imi spune ca vorbesc foarte bine spaniola. Evident, este o exagerare, dar ma face sa zambesc si ma fastacesc... Ii povestesc ca am mai fost in Peru acum doi ani si acolo am mai vorbit un pic, si ca in general deschid gura si spun ceva, si oamenii par sa ma inteleaga. Ii mai spun ca romana si spaniola sunt inrudite, si pentru noi este destul de usor sa ii intelegem, dar e mai greu sa vorbim. Tipul isi aduce aminte ca da, sunt amandoua limbi latine, si da, parca mai intelege si el cate un cuvant cand vorbesc cu Stef, si ma intreaba cum se spune "fac un sandvish pentru ca mi-e foame". Ii spun, si dupa vreo doua repetitii vorbeste chiar foarte bine, cu accent corect. Stef iese din camera si il aude pe tip spunand intr-una "fac un sandvis pentru ca mi-e foame" hi hi... A fost simpatic.

buenos_Aires.jpg
buenos2.jpg

Un preambul inainte de Sfantul Valentin!
buenos3.jpg
buenos4.jpg
buenos5.jpg
buenos6.jpg

Miniaturi atașate

• buenos2.jpg

#3 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 12 February 2010 - 11:30 PM

Puerto Madryn

Ehe... si acum spre marea aventura! Vazusem foarte multe poze si filmulete din Peninsula Valdes, cu si despre balene, si unele erau extrem de spectaculoase, nu imi venea sa cred cat de mari sunt balenele! Incercam sa facem tot felul de comparatii ca sa ne dam seama de proportii. La 18 metri, o balena mamica este cat un bloc de vreo 6-7 etaje, si cu mult mai mare decat vaporasul cu care ne-am plimbat noi. Oricum, nimic nu ne-a pregatit pentru experienta de care am avut parte!

Am iesit in larg cu un vaporas micut, eram mai putin de 20 de oameni la bord, cu un capitan foarte vesel si o tipa care ar fi trebuit sa traduca, dar nu prea s-a chinuit. Pana sa ajungem in larg, am primit instructiuni destul de clare, vaporasul este mic, sa nu sarim ca nebunii dintr-o parte in alta, si mai ales sa nu migreze toata lumea in aceeasi parte, cand apare cate o balena. Ati bagat la cap? Da, da! Nu zau? Dupa vreo jumatate de ora cand eram inconjurati de balene care faceau tot felul de acrobatii, nimeni nu mai tinea cont de nimic, aproape ca se alerga prin barca, doar capitanul mai facea si el niste acrobatii pe sus, incercand sa mentina echilibrul, pentru ca oricum daca mai striga la noi sa stam la loc, nu il baga nimeni in seama.

Incet incet apar si balenele, mai intai departe, timid, si doar cate una, apoi din ce in ce mai aproape, si nu mai stim unde sa ne uitam. Totul este fascinant!
Cat sunt de mari! 18 metri e din alta lume, si noi oricum vedeam o parte infima din corpul lor, cand scoteau capul din apa sa mai respire.
balene1.jpg
balene2.jpg
balene3.jpg

Cat de multe sunt! La un moment dat nici nu mai stiam unde sa ne uitam, aproape de noi era o mama cu un pui, dar in departare era una care facea sarituri din apa, si in alta parte era una care scotea coada afara. E incredibil, si toate astea intr-un golf, la mai putin de 20 de minute de mers cu vaporasul!

balene4.jpg
balene5.jpg

Cum scuipa! Aici e super distractie, pentru ca de vreo cateva ori la rand balenele stropesc cu apa fix langa barca, si e ca la dus, suntem toti atacati! Dupa cateva experiente de genul asta avem toti lentilele stropite, cautam disperati niste servetele. In plus, la un moment dat imi simt buzele sarate rau... semn ca multi stropi ajunsesera si pe fata mea!
balene6.jpg
balene7.jpg

Cat de aproape vin de de barca! Parca ar fi delfini, si vor sa ne cunoasca, sa se joace cu noi. Aici e dulce-amarui, pentru ca nu sunt chiar ca delfinii. Desi este clar ca sunt curioase, si se apropie natural de barcile cu turisti, pe vaporas era si un sonar sau alta prostie electronica, o chestie pe care o mai apasa capitanul din cand in cand, si imediat vedeam cum balena care era la 10 metrii de noi, vine fix langa barca. Un pic trist, m-am enervat cand Cris mi-a atras atentia ca e o legatura intre sunet si vizitele balenelor...

A fost o nebunie totala, mai ales ca eram sceptici ca le vom vedea, sau ca vor fi atat de multe, si atat de aproape, eram toti ca niste copii mici. Se striga non stop pe barca, la inceput doar capitanul, aratand unde se vede vreo balena, sau zicand sa stam cuminti in barca. Dar apoi strigam toti, uite coada, uite puiul, uite saritura, uite sub barca, "Uite-o, uite-o, uite-o la dreapta!". Asta cu "la dreapta" am fost eu, intr-unul dintre momentele de "Uite balena!" cand cred ca a auzit toata barca vocea mea. Imediat dupa mine a urmat si capitanul cu "Uite-o, uite-o a la derecha!", adica tot uite-o la dreapta smile.gif Ne-am amuzat cu totii, el ne-a intrebat ce inseamna "uite-o", si apoi asa ne-a tinut toata seara: "Uite-o, uite-o a la derecha!"

balene_8.jpg

Pentru in seara asta atat !!! Dar povestile sant cu sacul!

#4 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 February 2010 - 11:09 AM

Cris, nu am cuvinte sa-ti descriu ce am simtit citind povestile fiicei tale. Nu mai pot sa spun decat: wub.gif

Multumesc din suflet! floare.gif

Astept si restul povestilor cu acelasi interes si aceeasi nerabdare cu care le-am citit pe cele de pana acum smile.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#5 laura_laurentiu

laura_laurentiu

Master of disaster

• Membri
  • 3909 posturi

Postat 13 February 2010 - 11:40 AM

Exceptional, Cris! Si relatarea, si pozele ... love10.gif Sunt in aceeasi masura incantata si putin trista ca nu am posibilitatea sa imi fac bagajele chiar acum laugh.gif !

#6 2ut

2ut

Big Chef

• Membri
  • 972 posturi

Postat 13 February 2010 - 11:45 AM

Oau, multumesc Cris, astept cu nerabdare continuarea si tin sa-ti spun ca iti admir din tot sufletul fiica, mi se pare grozav ca au avut curajul sa faca asta, sa nu astepte pensionarea ca sa-si implineasca visele. Bravo lor!

#7 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 13 February 2010 - 11:48 AM

Si eu mai vreau, superbe pozele, iar felu' de-povesti te tine prinsă pana la sfârşitul relatarii, foarte frumos !

#8 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 13 February 2010 - 12:02 PM

As fi vrut si eu sa plec prin lume cand eram ca fiica ta, numai ca mie nu mi-au fost date mijloacele. Poate tot plec, pana la pensionare!

"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#9 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 February 2010 - 12:02 PM

Cris, n-am mai asteptat pana diseara, am intrat pe site si m-am cufundat in povesti si poze (o minunatie!). Superb! Deja ma declar fan serial "America Latina" biggrin.gif

P.S.: Felicitari celor doi pentru curaj!

#10 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 13 February 2010 - 12:49 PM

CITAT(little coffee @ Feb 13 2010, 12:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
As fi vrut si eu sa plec prin lume cand eram ca fiica ta, numai ca mie nu mi-au fost date mijloacele. Poate tot plec, pana la pensionare!

Micuta cafeluta, sa stii ca daca vrei cu adevarat, se indeplineste!
Ok fetele, m-am lamurit. Marturisesc ca am avut mari dubii si emotii pana m-am hotarat sa postez povestea lor minunata. Nu stiam daca e bine sa postez o poveste a cuiva care nu este memru al forumului. Acum am vazut cu mare bucurie ca v-a placut. Eu, asa cum a vazut Droopilina, am pus si link direct si catre site-lor. Dar nu intrati decat daca aveti timp destul la dispozitie, creaza dependenta biggrin.gif
Asa ca incepand de diseara o sa va postez pe indelete toata povestea lor uluitoare. Pupicei la toata lumea!

#11 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 13 February 2010 - 12:58 PM

CITAT(cris31 @ Feb 13 2010, 12:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ok fetele, m-am lamurit. Marturisesc ca am avut mari dubii si emotii pana m-am hotarat sa postez povestea lor minunata. Nu stiam daca e bine sa postez o poveste a cuiva care nu este memru al forumului. Acum am vazut cu mare bucurie ca v-a placut. Eu, asa cum a vazut Droopilina, am pus si link direct si catre site-lor. Dar nu intrati decat daca aveti timp destul la dispozitie, creaza dependenta biggrin.gif
Asa ca incepand de diseara o sa va postez pe indelete toata povestea lor uluitoare. Pupicei la toata lumea!

Adevar grait-ai biggrin.gif Eu m-am cufundat de tot in povestile de acolo. Daca nu mai apar pe aici stiti unde ma gasiti - acum sunt pe la Chuquicamata, da' las frimituri in urma laugh.gif

#12 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 13 February 2010 - 01:12 PM

Wow, ce minunat , si bravo lor. Le doresc o calatorie placuta , un vant bun in continuare si minunate aventuri l
azi si maine sunt prinsa , dar pe luni o sa intru pe site -ul lor.
Fan n_puiu for ever

#13 pansy

pansy

Big Chef

• Membri
  • 647 posturi

Postat 13 February 2010 - 03:56 PM

eu credeam ca esti si tu cu ei.imi plac calatoriile ! si tare as vrea sa am si eu varsta lor !si mijloacele..!
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#14 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 13 February 2010 - 09:06 PM

Absolut superb topicul, fascinanta poveste, multumesc mult pentru link! pupic.gif Bravo lor!
Mi-ar placea sa-i cunosc smile.gif

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#15 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 13 February 2010 - 11:35 PM

Ok. Daca ne-am lamurit ca va plac povestile de la drum lung, hai sa incepem. O sa scriu acum pentru cele ce nu au timp sa intre pe site-ul de calatorie si o sa incerc sa transcriu aici cele mai importante momente ale calatoriei lor si ca sa nu plictisesc pe cele ce vor citi acolo povestea in original aici voi comenta si eu alaturi de voi cu impresiile mele. Si acum La drum lung! Ce-ati citit pana acum a fost un prolog din lunga poveste a celor doi tineri. De fapt inceputurile au fost in 2007, asa cum au spus si ei, cand au plecat in Peru pentru trei saptamani cu inca doi buni prieteni. Atunci Sandi pe langa fotografii a scris primele impresii pe un site creat de Stef. Era pentru noi, cei de acasa, sa patrundem cu adevarat in atmosfera mirifica a acesstei deplasari indepartate. Apoi Sandi a fost in Africa de Sud in interes de servici si iarasi a urmat o poveste, site-ul incepea sa se transforme, sa devina mai usor de inteles si utilizat, apoi au fost la Paris, si in iarna trecuta, cu aceiasi buni prieteni au fost plecati cinci saptamani in Noua Zeelanda si Australia. Site-ul lor se apropia de forma in care il vizionam astazi. Si intr-o seara de vara ne-au anuntat timid, dar hotarat ce vor ei sa faca. Eu, mai domoala, deh firea mea de moldoveanca n-am spus mare lucru dar taica-su si-a exprimat profunda dezamagire fata de hotararea lor de a pleca hai-hui prin lume. Din pacate sau din fericire n-a contat prea mult. A punctat mai mult la impresia artistica, pentru ca hotararea lor era deja luata.
Iata aici un interviu publicat cu ceva timp in urma pe un plog de calatorii care ne ajuta sa-i intelegem mai bine pe cei doi tineri si dorinta lor de a pleca pur si simplu.

Pe Sandi o stiu de cativa ani buni... Ma duceam pe la ea prin birou si povesteam de pe unde am bantuit. Simteam ca ma uraste cand povesteam despre Peru, Kenya, Thailanda sau Maroc. Apoi, am aflat ca a plecat in Peru si m-am bucurat pentru ea. Apoi in Africa de Sud, e drept doar scurt si pe urma am aflat ca a ajuns in Noua Zeelanda. Atunci am urat-o eu smile.gif... Asta toamna, am aruncat o privire pe LinkedIn si am vazut cu stupefactie in dreptul ei urmatorul job: "Traveller in South America for 8 months". Wow...! Am pus mana pe un telefon si niste prienteni mi-au confirmat - Sandi & Stef au plecat in America de Sud ! Si de atunci ii urmaresc... mai pe facebook, mai prin mail-uri, dar mai ales pe site-ul lor http://www.8luni.ro/new/index.php

Cine sunt Sandi & Stef si ce fac timp de 8 luni ?

Suntem un cuplu din Bucuresti, in prag de 30 de ani (Stef in noiembrie 2009, Sandi in iunie 2010), si timp de 8 luni vom calatori prin America de Sud.

Banuiesc ca ati raspuns la intrebarea asta de 1000 ori… Aveati joburi faine, mai prindeati cate o vacanta in locuri exotice, cum de ati plecat ?

Viata era frumoasa si in Bucuresti, era stabila din multe puncte de vedere, job, prieteni, familie, casa, masa. Asteptam cu drag sa ne intoarcem la ea, si speram sa avem cateva idei despre cum sa o facem si mai frumoasa.

De ce 8 luni plecati de acasa? Am vrut sa calatorim mai lent, sa avem timp sa vedem locuri turistice, dar sa le apreciem si din alt punct de vedere, sa avem timp sa ne schimbam planurile, sa avem timp sa vorbim cu oamenii cu care ne intalnim, in loc de a schimba doar un simplu salut. Noi am inceput sa calatorim destul de tarziu, ca varsta, abia dupa ce ne-am angajat, mai intai prin Romania, apoi si prin afara. Si nu suntem calatori inraiti, am fost in destul de putine locuri, comparativ cu altii. Am iesit prima data din tara pe la 25-26 de ani, si am facut chestii clasice, plaja in Creta, ski in Slovacia, un drum cu masiile pana la Praga... Ca si destinatii exotice, inainte de aceste 8 luni mai fusesem plecati in Peru si in Noua Zeelanda, concedii lungi, organizate de noi, am fost plecati cu doi prieteni, Cris si Bug. Au fost foarte frumoase, ne-au facut sa ne dorim mai mult, planificarea unor calatorii noi ocupa mult din timpul si din mintea noastra. Noua Zeelanda a fost planificata imediat dupa ce ne-am intors din Peru, iar dupa Noua Zeelanda la mai putin de doua saptamani deja ne gandeam la noi destinatii.

Ideea celor 8 luni s-a infiripat incet-incet, din mai multe surse. Peru si Noua Zeelanda ne-au placut mult, ne-am plimbat destul de pe indelete, dar parca ne doream sa ne oprim si in locuri mai putin cunoscute, sa stam pe loc mai multe zile, sa mergem la piata cu localnicii... De vreun an de zile citeam povestea familiei Pouzet, care au calatorit 2 ani si 4 luni in cele doua Americi, cu 3 copii, ni s-a parut extrem de frumos cum reuseau sa traiasca o viata de zi cu zi, intr-un context atipic. Pentru ca ei nu si-au luat concediu, au continuat sa lucreze, isi scoleau copii, doar ca nu stateau pe loc. Cred ca in acelasi timp am vazut si Revolutionary Road, un film foarte interesant, am vorbit despre el multe zile, fara sa il legam de ideea familiei Pouzet sau de calatorii. Si intr-o zi, dintr-o discutie complet fara legatura, ne dam seama ca suma de bani necesara pentru a pleca jumatate de an, nu este asa un capat de tara, se poate face rost de ea. Si ne-am gandit ca vrem sa facem chestia asta acum, ce sens are sa asteptam, poate peste cativa ani nu mai avem banii, sau poate nu mai vrem sa plecam...

De ce America de Sud ? Multi se duc in Asia, altii prin Africa…

Voiam ca in calatoaria noastra sa vedem mai multe tari, dar nu enorm de multe, nu voiam sa facem turul lumii. Noua ne-a placut mult Peru, si stiam ca vrem sa revenim in America de Sud la un moment dat, si avea mult sens sa facem asta acum. America de Sud are niste avantaje pe care alte continente nu le au: peste tot se vorbeste spaniola, o limba destul de usor de invatat (mai e si portugheza din cand in cand, dar cu spaniola te descurci peste tot); clima este destul de apropiata cu cea de la noi, nu au extremele din Africa, iar din punct de vedere securitate, noua ni se pare ok (din nou, cu cateva exceptii).

Cam cat o sa va coste ? Ati facut vreun calcul ?

Banii au fost de la inceput in discutie, noi am estimat initial 1,000 euro de persoana pe luna, plus 1,500 de persoana bilete de avion. A rezultat un buget de 15,000 euro, cu el am plecat la drum cand am inceput sa planificam. Intre timp, am crescut bugetul la 15-20 de mii, pentru ca am ajuns la 8 luni in loc de 6, si pentru ca in prima luna am mers cu gasca de prieteni, si atunci am cheltuit mai mult, pentru ca am facut mai multe chestii.

Cand ati plecat ? Care e parcursul de pana acum ?

Am plecat la sfarsit de octombrie 2009, biletele de avion sunt Bucuresti-Rio-Bucuresti. In primele 5 saptamani am calatorit cu un grup de prieteni, ei atunci isi faceau concediul anual, si am fost cu ei o parte din traseu. In Brazilia am fost in Rio si Iguazu, apoi mult prin Argentina: Buenos Aires, Mendoza, Bariloche, Puerto Madryn, El Calafate si Ushuaia, si in Chile am fost in parcul Torres del Paine. In Ushuaia ne-am despartit de prieteni, si am pornit spre Santiago, de unde vroiam sa ne cumparam o masina, cu care sa calatorim mai departe. Am stat acolo cam 6 saptamani, mai mult decat ne doream noi... dar acum suntem pe drum cu o masinuta tare draguta, speram sa ne plimbe in siguranta de acum incolo.

Ce v-a placut in Brazilia ?

Brazilia este enorma, si chiar si pana la finalul calatoriei nu vom descoperii prea multe din ea, iar pana acum am vazut doar Rio si Iguazu Falls. Cascada este fascinanta, natura extrem de frumoasa, iar Rio... e Rio, cum sa nu iti placa...

Dar ce v-a impresionat mai mult ?

Greu de ales dintre doar doua chestii....

Multi considera Brazilia ca o destinatie foarte periculoasa. Asa e ?

Inainte de a pleca subiectul pericol a fost intens discutat la noi in grup, mai ales legat de Rio. Era prima noastra destinatie, urma sa fim obositi de pe drum, aveam doar 3 zile la dispozitie in oras, citeam tot felul de povesti de groaza, aproape ca ne faceam planuri sa nu iesim din hotel. Devenise absurd! Apoi ne-am adus aminte ca si Bucurestiul este descrisa ca o destinatie extrem de periculoasa, si am comparat ce se scrie despre cele doua destinatii pe un site american, cu sfaturi pentru turisti. Povestile erau destul de asemanatoare, desi cu mai multe semne de exclamare pentru Rio. Atunci ne-am mai calmat.

Ajunsi la fata locului noua ni s-a parut ca se exagereaza mult, poate ca aceleasi povesti sunt repetate de o mie de ori pana se amplifica efectul, cine stie... In centru si pe plaje lumea era normala si civilizata, iar in favele am mers cu un tur, si acolo ni s-au explicat regulile de baza, sa nu fotografiem lumea, in special motociclistii, pentru ca printre ei mai sunt oameni din mafie, si nu "agreaza" sa fie fotografiati.

Dar dincolo de toate astea, primeaza bunul simt: nu purtam bijuterii de valoare, scoatem aparatul de fotografiat din rucsac doar cand facem fotografii, nu mergem cu el agatat la gat, stam pe drumurile principale, nu ne bagam pe strazi dubioase, nu ne plimbam noaptea pe strada... chestii care se aplica peste tot, nu musai in Rio.

Ce simti cand vezi Iguazu ?

Wow, la Iguazu este alta lume, e fascinant! E un volum de apa imens, iar parcul este extrem de bine organizat, sa poti admira cascada din toate unghiurile. Parcul este administrat de Brazilia la Nord, si de Argentina la Sud, si ambele tari au facut o treaba foarte buna, se poate ajunge in siguranta pana foarte aproape de cascada, si in plus, se pot vedea si invata multe alte lucruri despre ecosistemul din jur.

Pe unde ati fost in Argentina ?

Am stat o saptamana in Buenos Aires si vreo 5 zile in Mendoza, dupa care ne-am reunit cu grupul de prieteni (care cutreierasera prin nordul Argentinei, Chile si Bolivia in 12 zile). Apoi am mers intr-un ritm mai alert catre sudul Argentinei, catre Patagonia. Am trecut prin Bariloche apoi am vizitat Peninsula Valdez care este langa Puerto Madryn, apoi am ajuns in Patagonia, unde am vizitat Perito Moreno si Parcul National

Torres del Paine (care este de fapt in patagonia chiliana), si apoi in cel mai sudic punct din America de Sud, Ushuaia.

Ati dansat tango pe strazile din Buenos Aires ?

smile.gif Nu, din pacate nu, dar i-am admirat pe cei care o faceau. Se danseaza mult in Buenos Aires, desi poate nu este chiar atat de boem cum apare descris in multe ghiduri de calatorie.

Dar valsat cu pinguinii in Ushuaia ?

De fapt, in Ushuaia nici macar nu am vazut pinguini, am vazut doar lei de mare, cormorani si multi pescarusi. Am vazut extrem de multi pinguini la sud de Puerto Madryn, in rezervatia naturala Punta Tombo, unde este cea mai mare colonie de pinguini din America de Sud, sunt vreo 500,000 de exemplare. Langa Ushuaia este o insula unde sunt vreo 20,000 de pinguni, nu ne-a mai atras la fel de mult, dupa experienta din Punta Tombo smile.gif

Ce v-a placut cel mai mult in Argentina ?

Daca ar fi musai sa alegem, atunci ar fi Peninsula Valdez, si Perito Moreno, dar nu stim sigur daca asta e ordinea smile.gif Peninsula Valdez este un loc cu extrem de multe animale marine, iar Guelfo Nuevo este locul in care balenele franca austral vin sa isi creasca puii, si stau aici din iunie pana in decembrie, in fiecare an. Sunt foarte multe, intr-un spatiu relativ mic, si se pot vedea din barca, vin foarte aproape de turisti, sunt superbe! In anumite luni vin foarte aproape de mal, si te poti plimba pe plaja la pas cu o balena... trebuie sa fie interesant!

Perito Moreno este in Patagonia argentiniana, in Parcul National Los Glacier, si desi nu este cel mai mare ghetar din parc, este cel mai impresionant. Din cauza pozitionarii sale, accesul la el se face extrem de usor, se poate ajunge cu masina fix langa el, si se poate admira in toata gloria. Are o deschidere de 4km si o inaltime de 60m, si avanseaza! Da, este printre putinii ghetari din lume care avanseaza, si este un spectacol pe cinste! Bucati de gheata mai mici sau mai mari, se desprind din ghetar si fac un zgomot imens, si valuri pe masura. Pe langa asta, zgomote de rupturi de gheata se aud mereu din interiorul ghetarului, il "simti" cum se misca, este impresionant.de timp din cele 8 luni pentru a raspunde la intrebarile mele:
Sa continuam discutia cu Sandi si Stef, aflati acum pe undeva prin nordul Republicii Chile intr-o dubita VW in drum spre tinutul incasilor, Peru.

Cum e Chile fata de Argentina ?

Chile este o tara extrem de ciudata prin geografia sa, este extrem de lunga, se intinde aproape de la ecuator pana la polul sud, si este extrem de ingusta, in punctul sau cel mai lat are mai putin de 300km. Deci in Chile gasesti de toate, de la ghetari la desert, doar ca distantele sunt enorme. Ambele tari au o densitate a populatiei extrem de redusa, mai ales Argentina. Practic, Argentina este un pic mai mica decat India, ca suprafata, dar are doar 30 de milioane de locuitori. Iti dai seama ce diferenta pana la miliardul din India!

Chile este cea mai dezvoltata tara din America de Sud, si asta se simte, mai ales in Santiago. Noi am stat aici 6 saptamani, si viata e clar mai scumpa decat in Bucuresti, de la chirie, pana la biletul de metrou (o calatorie cu metroul era cam 2,5RON) Aici sunt diferente mai mari intre bogati si saraci, tind sa duca totul catre extreme. In Santiago lumea e mai retrasa, mai putin sociabila, dar in restul tarii oamenii sunt mai deschisi. Ah, si e un oras extrem de poluat, practic norul de smog sta mereu deasupra orasului, pentru ca Santiago este intr-o depresiune intre Anzi si coasta Pacificului, si toate gazele emise in oras, raman deasupra orasului.

Cu ce mijloace de transport ati calatorit pana acum ?

In prima luna am mers mult cu bus-uri de noapte. Am luat avionul doar intre Rio si Iguazu, pentru ca erau peste 24 de ore de mers cu bus-ul, si am gasit o oferta de avion foarte buna. In rest, mergeam noaptea cu bus-ul, plecam pe la 7-8 si ajungeam dimineata sau spre pranz, cu preturi intre 50-70 dolari de persoana. Iar locurile erau in general foarte comode, puteai dormi toata noaptea, si te trezeai la peste 1000km distanta de unde te-ai culcat, ceea ce nu am fi putut face daca am fi condus noi.

De ce v-ati luat masina ? Nu e periculos ?

Am asociat masina cu libertatea absoluta, se potrivea cu ritmul in care vrem sa calatorim, mai lent, sa oprin cand vrem, unde vrem, cum ne taie capul. In prima luna nu am fi putut face asta, pentru ca vroiam sa vedem cat mai multe, si nu aveam cum sa conducem distante atat de mari, dar acum... avem timp destul...
Noi am facut buget separat pentru mai multe scenarii, cu sau fara masina, la un moment dat chiar ne gandeam sa cumparam o masina din Germania, si sa o aducem cu vaporul in America de Sud. Eram pregatiti pentru mai multe solutii, dar pana la urma am gasit in Santiago un camper. Este un VW kombi din '90, si este utilat cu multe din chestiile care ne sunt necesare: un pat, dulapuri pentru haine, o mica bucatarie cu chiuveta, un ochi de aragaz, un mic frigider. Iar pe masina avem un butoi cu apa care alimenteaza chiuveta si un dus exterior. Pana acum nu am testat dusul, pentru ca am oprit in campinguri, aveau toate dus, dar teoretic suntem pregatiti pentru orice. In materie de "lux", pasul urmator ar fi fost sa avem baie complet utilata, adica dus si wc in masina, dar pasul asta ar fi marit bugetul de vreo 3-4 ori, cel putin... Asa ca noi ne declaram multimiti cu Tortuga noastra.
Greu de spus cat este de periculos, noi suntem pe drum cu masina de putin timp, dar totul a mers extrem de bine. Din nou, se aplica regulile de bun simt, nu mergem cu viteza, stam pe drumurile principale, avem o tona de harti la noi, incercam sa nu conducem noaptea etc.

Care sunt planurile urmatoare ? Unde va mai duceti ?

Initial visam sa vedem toata America de Sud in 6 luni, dar numarand cate tari sunt pe continent, aveam mai putin de o luna pentru fiecare. Imagineaza-ti ca vine cineva sa vada Romania intr-o luna, dar chiar vrea sa vada tot ce e mai frumos in tara. Poti sa ii faci un traseu de doar o luna? Si Romania este extrem de mica fata de tarile din America de Sud. Asa ca incet-incet am inceput sa taiem de pe lista, ca sa ramanem fideli planului de a merge in ritm lent, in loc sa 'bifam" destinatii.
Am vrut masina, si dupa mai multe cautari asta a insemnat Chile, pentru ca aici legislatia este mai prietenoasa cu strainii, si exista si "piata' pentru asa ceva. Si din pacate a mai insemnat si traseu rotund, pentru ca trebuie sa ne intoarcem aici sa vindem masina.
Apoi au fost bilete de avion. Chile este extrem de scumpa, nu stim de ce, si nu am gasit bilet de avion direct catre Santiago, dar am prins Rio la super oferta, si am cedat. Asa ca acum mergem spre nordul Chile, continuam in Peru, si ne vom intoarce prin Bolivia si nordul Argentinei. Speram sa vizitam sudul Chile in mai, apoi sa vindem masina (cat mai repede), iar in iunie pornim din Santiago inspre Rio, cu bus-uri, ca sa prindem avionul spre casa, la final de iunie.

Ati mai fost in Peru acum ceva timp ? Mergeti pe aceleasi urme sau vizitati si alte locuri ?

In Peru am fost in 2007, si sunt cateva locatii pe care vrem sa le vizitam din nou, in special Cusco si lacul Titikaka, dar vrem sa vedem si locuri noi. De exemplu, in 2007 noi vroiam sa vizitam o zona care cu 3 saptamani inainte de calatoria noastra a fost lovita de un cutremur foarte grav, si nu se mai putea vizita. Vrem sa mergem acum acolo. Ne gandeam sa mergem si inspre nord, inspre Huaraz, in munti, dar s-ar putea sa fie prea departe. Incercam sa facem un traseu astfel incat sa nu trebuiasca sa ne intoarcem pe acelasi drum, sa vedem mereu locuri noi. Inca nu ne-am hotarat, asta e frumos, nu trebuie sa avem traseu batut in cuie smile.gif

Daca in Bogota vei primi o oferta de job, ai accepta-o ?

smile.gif Nu ajungem in Columbia, de data asta. Noi initial am vrut sa lucram in timpul calatoriei, am vrut sa incercam sa facem un test, sa vedem daca se poate lucra, daca se pot castiga bani si in timp ce calatoresti. Pana la urma planul asta nu ne-a iesit, dar ca sa fim corecti, nici nu am incercat foarte tare sa il punem in aplicare. A lucra in Bogota ar insemna sa stam pe loc, la fel ca in Bucuresti, si nu ne dorim asta. Noua ne place si viata de acasa, daca stam intr-un loc doar ca sa muncim, e mai bine in Bucuresti, aproape de cei dragi. Cred ca cel mai usor ne-ar castiga o oferta care presupune lucrul de la distanta smile.gif

Nu sunt foarte multi romani care sa-si ia gap year si sa calatoreasca. Eu va stiu doar pe voi si pe inca cineva. De ce sa-si ia cineva un “gap year” (sau, ma rog, “8 months gap”).

Poate ca nu sunt multi romani, dar sunt extrem de multi oameni care calatoresc! Poate isi iau doar o pauza, sau poate asta este stilul lor de viata, poate au 20-21 de ani, sau sunt la pensie, dar realitatea este ca sunt foarte multi. Nu musai ca i-am intalnit noi pe toti, dar internetul este plin de jurnale de calatorie!
Depinde de ce vrei sa faci asta, noi nu credem ca e musai ceva ce toata lumea trebuie sa faca, sau e musai ceva ce o sa le placa. Noi am prins microbul, ne place, am reusit sa calatorim frumos, zicem noi, si ni se potriveste. Argumentul principal este faptul ca a calatorii iti deschide ochii, te scoate din zona de confort, si asta in general este un beneficiu. Inveti sa reactionezi in situatii noi, devi mai tolerant, iti darami niste convingeri ca anumite lucruri se fac "numai" intr-un anumit fel (cea mai recenta chestie banala este ca in Chile spirtul este alb, nu albastru)... Noi credem ca este important sa experimentezi toate astea cand esti mai tanar, daca acumulezi chestii care iti plac, te bucuri de ele toata viata, iti cresti copiii altfel...
Noi apreciem culturile care sunt mai deschise catre a calatorii, in care parintii nu se sperie cand la 20 de ani, copii lor le zic ca se duc vreo 3 luni in India sa lucreze la un hotel, pentru 250 dolari pe luna, si apoi calatoresc pe acolo. Credem ca tinerii care fac asta vad ca lumea este in esenta buna, si nu se mai uita ciudat la straini, nu mai judeca lumea prin stereotipuri sau prin stirile de la ora 5.
Poate ca pare boem, dar noi credem ca este adevarat.

Si la final – cea mai haioasa intamplare…

... greu de zis... Cred ca din calatorie cel mai haios moment a fost la Torres del Paine, cand dupa un traseu de vreo 4-5 ore, stateam pe niste pietre, si imparteam niste conserve de peste. Stef era super obosit, si nu vroia sa vina langa mancare desi ii era foame. Asa ca s-a ridicat un prieten sa ii dea niste peste, dar a uitat ca se descheiase la pantaloni, si a ramas in slipi, pe piatra, cu o conserva de peste intr-o mana, si o felie de paine in alta. Am uitat sa scriem despre asta pe site-ul nostru, dar a fost foarte amuzant...

Asa, ca si chestie neasteptata, este modul in care interactionam cu cei de acasa, vorbim mai des cu ei, mai serios, trecem mult mai usor peste "ce faci", 'cum a fost la serviciu", "ce vrei sa mananci", si mai vorbim si alte lucruri, este foarte placut.

Aici, inchei interviul (sper ca primul) cu Sandi & Stef. Daca aveti intrebari, sfaturi, pareri, le puteti lasa aici pe blog, din cand in cand cei doi mai intra de acolo din America de Sud (ii vad pe tracking), iar posturile acestea sigur le vor citi... Sau puteti sa intrati direct pe blog-ul lor la http://www.8luni.ro/new/index.php Peste ceva timp, in caz ca mai vor, le voi mai pune intrebari sa vad cum au revazut Peru...

pupici_la_Machu_Pichu.JPG

Acest interviu a fost publicat aici http://imperatortravel.blogspot.com/

Si pentru in seara asta ajunge, ca a fost mai mult de scris. Dar am crezut ca e interesant de urmarit felul in care s-au motivat si mobilizat pentru a a face acest pas inedit. Maine seara reluam in amanunt Rio de Janeiro. Noapte buna oriunde a-ti fi!

#16 raluca_38849

raluca_38849

Big Chef

• Membri
  • 585 posturi

Postat 14 February 2010 - 09:17 AM

Waw, nu pot sa cred ca e fata ta! Chiar citisem de ei pe un blog si ii admiram si invidiam in acelasi timp.Si acum sa vad ca e chiar fata ta. Felicitari pentru curaj! Daca vrei iti dau si linkul cu blogul unde li s-a luat interviu..

am editat ca acum am citit si interviul pe care deja il citisem de pe blogul respectiv. smile.gif

Editat de risca, 14 February 2010 - 09:20 AM.

#17 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 14 February 2010 - 08:04 PM

CITAT(pansy @ Feb 13 2010, 03:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu credeam ca esti si tu cu ei.imi plac calatoriile ! si tare as vrea sa am si eu varsta lor !si mijloacele..!

A existat la un moment dat o ideie cu o excursie a noastra la Rio de Janeiro in vara, in ultimile doua saptamani ale lor. Dar vezi tu, e foarte interesant ce-ti doresti si la ce esti dispus sa renunti. Pana la urma desi ne dorim o asemenea excursie exotica, nu am avut curaj sa plecam cu atatea necunoscute pentru noi, care am iesit din tara numai o data, acu doi ani in Tunisia. Si apoi ei ar fi dupa opt luni de calatorie cu oboseala inerenta, cu stilul lor care nu se prea potriveste cu al nostru, dornici de hotel si confortul lui. Plus ca ar fi trebuit sa revada unele locuri, mai ales cascada, ma rog ar fi fost mai complicat decat am putea noi sa accepatam. Asa ca am amanat o iesire in patru pentru o destinatie ulterioara mai apropiata.

CITAT(Guvi @ Feb 13 2010, 09:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Absolut superb topicul, fascinanta poveste, multumesc mult pentru link! pupic.gif Bravo lor!
Mi-ar placea sa-i cunosc smile.gif

Daca o sa citesti aici povestea lor sant convinsa ca ii vei cunoaste. Si apoi pana la vara nu mai e asa mult.

CITAT(risca @ Feb 14 2010, 09:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Waw, nu pot sa cred ca e fata ta! Chiar citisem de ei pe un blog si ii admiram si invidiam in acelasi timp.Si acum sa vad ca e chiar fata ta. Felicitari pentru curaj!

Pana la urma ce mica e lumea! Ma bucur ca te-am facut sa mai iesi din barlog, poate mai comentam pe aici, ca la celalalt Jurnal ai cam lipsit. Pupicei!

#18 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 14 February 2010 - 08:13 PM

Si acum Buna seara copii!
In seara asta o sa va citesc povestea lui Sandi si Stef in RIO DE JANEIRO unde au stat doua zile cu ceilalti 6 prieteni ai lor.

Am coborat sa luam un taxi si inainte de a ne urca in masini am vazut ca eram fix vis-a-vis de ambasada Romaniei. Probabil ca daca am fi avut nevoie de ea, nu am fi gasit-o nici'cum... Dupa amiaza ne-am plimbat pe plaja, la Ipanema, unde Dan a fost singurul viteaz care a facut baie in ocean. Plaja, superba, nisipul super fin, dar valurile destul de mari incat sa nu poti inota, ci doar sa te bati cu ele. Din departare de undeva venea ploaia, si plaja arata destul de ciudat, cu nori negri si stropi de apa batuti de vant intr-o parte, si cer albastru si nori pufosi in cealalta.

1.JPG
2.JPG

A doua zi din nou un rasarit demn de Rio

3.JPG

..si in plus si cativa oaspeti neasteptati la hotel:

4.JPG
5.JPG
6.JPG

#19 cris31

cris31

Master of disaster

• Membri
  • 3620 posturi

Postat 14 February 2010 - 08:20 PM

Am rezervat un tur cu microbuzul in doua favele (Rocinha si Vila Canoas). Recunosc ca la inceput eu si Stef am fost destul de reticenti, pentru ca ne era teama ca ne ducem acolo ca la gradina zoologica, intr-un autocar plini de japonezi agatati de geamuri cu aparatele foto, aratand cu degetul oameni saraci. Pana la urma turul a fost foarte interesant si destul de discret, explicatiile ghidului ne-au ajutat sa aflam si sa intelegem lucruri noi despre oras, istorie, cum functioneaza lucrurile in Rio si de ce functioneaza asa. Ne-am dus sa aflam povestea favelelor, dar pana la urma am aflat povestea orasului, si intr-o oarecare masura si pe cea a tarii. Favelele sunt asociate cu Rio si cu Brazilia in general, si strainii cred despre ele ca sunt pline doar cu ce este mai rau in aceste locuri: crime, boli, furturi etc. Definita pe care am primit-o de la ghid a fost ca o favela este un loc invadat de catre locuitori, in care statul nu asigura infrastuctura gen drum public, apa, sau colectarea gunoiului. In acelasi timp, nici nu cere sau incaseaza taxe. Potrivit ghidului, favelele sunt comunitati foarte unite in care fiecare se cunoaste cu fiecare, uneori chiar de generatii; am primit exemple cu membrii ai favelei care s-au imbogatit dar au preferat sa ramana sa locuiasca acolo in continuare.

7.JPG

Istoria lor este mult legata de istoria tarii, cuvantul "favela", venind de la numele unei plante, care era mancarea de baza a unor sclavi ce au devenit pe vremuri, primi locuitori ai favelelor. Azi, in Rio sunt cam 7 milioane de locuitori, si cam 1 milion jumatate locuiesc in favele. Majoritatea favelelor sunt mici, cu sub 50,000 locuitori, dar sunt si unele foarte mari, cat un oras mare din Romania. Unele au fost incet-incet absorbite de oras, au fost facute drumuri, canalizare, apa, dar ele au ramas la fel ca si asezare si tip de locuitori. A fost interesant, inca un argument in plus ca uneori un ghid este foarte util, schimba complet modul in care intelegi istoria unui loc.

8.JPG

Dupa amiaza a urmat Copacabana, a doua plaja celebra din Rio, de asta asta gasca celor care au intrat in apa s-a marit, la fel si distractia. A fost amuzant sa ii vedem in lupta cu valurile, iar cei de pe mal am rezistat eroic valurilor de oferte pe care le primeam, de la sucuri si bere, pana la cercei, bratari sau tatuaje (cam una pe minut).

9.JPG

Cam asta a fost Rio de Janeiro pentru noi, doar 2 zile in care Stef si-a exersat cu succes cele 11 cuvinte pe care le stie in portugheza iar eu abia asteptam sa trecem in zona cu spaniola

Maine seara urmeaza povestea celei mai mari cascade din America Latina ce se imparte in mod egal intre Brazilia si Argentina IGUAZU FALLS

#20 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 15 February 2010 - 11:10 AM

Cris,am impresia ca am intrat in lumea basmelor. floare.gif

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi