Sari la conținut

Poză

Parcul National Retezat

5 răspunsuri la acest topic

#1 blutzisor1

blutzisor1

Master of disaster

• Administratori
  • 1516 posturi

Postat 12 July 2012 - 06:40 PM

Mi-am facut curaj si m-am dus si eu prima data cu cortul. Multe griji si ganduri mi-am facut inainte, fara niciun rost am realizat ajunsa acolo. Nu va pot descrie sentimentul de siguranta pe care l-am avut, in salbaticie fiind totusi. Am ajuns noaptea, atunci ne-am montat si cortul, in Poiana Pelegii, la 1633m. Am fost entuziasmata vazand doar cerul, acolo esti putin mai aproape de stele si de nori. Ne-am cinstit cu o gura de palinca de caise cu samburi de caise si ne-am apucat de montat cortul, in soapta bineinteles, pentru ca eram in casa animalelor rolleyes.gif , iar regulile aici nu sunt pt a fi incalcate.

IMG_8412.JPG IMG_8388.JPG

a doua zi am inceput cu un mic dejun de munte, slanina cu conserva de fasole (nu e voie sa faci foc, deci conservele au fost in prim plan), ca sa ne dea suficienta energie pt primul traseu. Ne-am dus la Lacul Bucura. Inainte ne imaginam ca aici traseele sunt amenajate ca prin strainataturi, ne gandeam daca n-am putea sa mergem "pe aratura", dar dupa ce am vazut ce inseamna aici un traseu - prima poza de mai jos (adica asa cum l-a lasat natura, dar marcat sa nu te pierzi) ne-am linistit.
Vasta vegetatie si flora, din pacate n-am vazut capre negre, de vipere nici nu mai vorbesc. Am vazut doar o acvila pe care n-am apucat sa o fotografiez si o soparlita.

IMG_8172.JPG IMG_8211.JPG

IMG_8224.JPG IMG_8254.JPG

IMG_8196.JPG IMG_8402.JPG

IMG_8229.JPG IMG_8296.JPG

IMG_8338.JPG IMG_8339.JPG

IMG_8400.JPG IMG_8336.JPG

IMG_8411.JPG IMG_8441.JPG

A doua zi s-a anuntat vreme rea, asa arata si cerul, eu am ramas in poiana (nu pt ca nu ma mai tineau picioarele wish.gif tongue.gif ), si bine am facut pt ca baietii s-au dus sus pe Peleaga la 2509m, dar i-a prins grindina.
Sper ca v-am facut pofta de munte romanesc, sunt multe trasee la care se ajunge cu masina, daca doriti sa mergeti pt o zi si sa nu campati, trasee scurte de cateva ore. Sau sunt la poale pensiuni.
Ah, era sa uit, am trecut pe langa cabana Rotunda, cabana lui Ceausescu, care aici venea si vana. Pana aici s-a tras curent electric (si e la vreo 10km de unde incepi sa urci, drum forestier) iar langa cabana este o pista de beton, unde ateriza cu elicopterul. Si lacul a cam secat, din cate am inteles sunt cateva fisuri pt care acum se cauta o solutie.

IMG_8453.JPG IMG_8460.JPG

#2 apetito

apetito

Master of disaster

• Membri
  • 5450 posturi

Postat 12 July 2012 - 10:38 PM

absolut superb, blutz!
povesti, poze...!!
mie una mi-ai facut pofta de catzarat
Retezatul nu l-am vazut niciodata, si cand o voi face - ca nu se pune la socoteala daca - va fi cand copiii implinesc varsta majoratului, eu una am rabdare!
multzam mult!!

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

#3 blutzisor1

blutzisor1

Master of disaster

• Administratori
  • 1516 posturi

Postat 13 July 2012 - 11:25 AM

QUOTE(apetito @ Jul 12 2012, 11:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
absolut superb, blutz!
povesti, poze...!!
mie una mi-ai facut pofta de catzarat
Retezatul nu l-am vazut niciodata, si cand o voi face - ca nu se pune la socoteala daca - va fi cand copiii implinesc varsta majoratului, eu una am rabdare!
multzam mult!!

Super, ma bucur! groupwave.gif
Si asta e o particica mica mica, mai sunt atatea de vazut, abia astept :).

#4 sheng

sheng

Master of disaster

• Moderatori
  • 13867 posturi

Postat 13 July 2012 - 09:41 PM

Vai ce frumos floare.gif ! Minunata vacanta. Mai vrem poze smile.gif

#5 teonamon

teonamon

Big Chef

• Membri
  • 843 posturi

Postat 13 July 2012 - 10:14 PM

Blutzisor ,ce ma bucur ca ai trezit la viata topicul ! Ce locuri frumoase, mi-au trezit atitea amintiri . Mii de multumiri si mai vrem , poate si o poza cu un pastrav la protap tongue.gif

#6 blutzisor1

blutzisor1

Master of disaster

• Administratori
  • 1516 posturi

Postat 01 August 2012 - 08:18 PM

QUOTE(teonamon @ Jul 13 2012, 11:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Blutzisor ,ce ma bucur ca ai trezit la viata topicul ! Ce locuri frumoase, mi-au trezit atitea amintiri . Mii de multumiri si mai vrem , poate si o poza cu un pastrav la protap tongue.gif

Acum iar ma pregatesc de concediu, asa ca o sa revin cu poze, dar de data asta de la mare tongue.gif .

Pastrav la protap doar la Remeti cand mai ajung, si cel mai probabil de la pastravarie, tehnica de pescuit pastravi ne e straina. Am incercat dar nu s-a "agatat" niciunul rolleyes.gif

Ma bucur ca v-au placut pozele! em_new_15.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi