Sari la conținut

Poză

La masa cu prietenii.

452 răspunsuri la acest topic

#1 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:11 AM

Daca adorm punand pozele nu va suparati, eu le urc pe toate si daca imi cade falca pe taste o sa reiau maine de la munca. Insa pozele le pun acum ca altfel nu am cum :)

Am facut totul de la zero pt ca musafirii s-au musafirit cam la o ora dupa ce am venit de la munca asa ca am scos pt vizualizare cam ce aveam in dotare si ce am capturat adica:

Diapozitiv1.JPG

Ordinea nu e musai cronologica, la unele chestii am uitat sa fac poze, ma rog.
Am fiert nuca de cocos pt sosul pe care urmam sa il folosesc la peste

Diapozitiv2.JPG

Am calit ceapa, usturoi si ardei iute,

Am adaugat zeama de cocos strecurata, vin alb, nam pla si nitica faina sa ingros.

Diapozitiv3.JPG

Aici pregatit pt peste

Diapozitiv4.JPG

Am fiert orezul basmati

Diapozitiv5.JPG

I-am pregatit un ... cap :D

Diapozitiv6.JPG

I-am pus si putin sofran

Diapozitiv8.JPG

Pentru peste am facut un aluat din ou, faina, sos iute mexican (am subtiat, desi m-a durut sufletul cu bere)

Diapozitiv9.JPG

Pe care l-am prajit (pe peste. dupa ce l-am dat prin faina).

Diapozitiv10.JPG

Miniaturi atașate

• Diapozitiv7.JPG

Editat de droopina, 18 October 2010 - 05:00 PM.
modificat titlul la cererea utilizatorului

Ale mele

şi când plâng eu râd

#2 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:15 AM

BD,trezeste-te ca te vede lumea tongue.gif

Auzi,cum iti vin asa idei mistoace de scobit capuri?ha,ia spune tu aci la mine,ca tare ma innebunesti ce fain si ce sofisticat gatesti. icon_smile.gif

#3 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:19 AM

Am insirat carnita de porc pe frigarui

Diapozitiv11.JPG

Am amestecat cele din imagine

Diapozitiv12.JPG

Am uns frigaruile si am dat la cuptor

Diapozitiv13.JPG

Au urmat chiftelute de vita condimentate cu cardamom, cayenne, chimen, ceapa, usturoi si cu adaos de patrunjel si susan.

Diapozitiv14.JPG

Ele sunt la prajit in ulei picant de masline.

Diapozitiv15.JPG

Am pus la fiert aripi de pui cu ceva legume peste care in final am adaugat sosul acela minunat de prune si ghimbir

Diapozitiv16.JPG

Am prajit iarasi niste purcel

Diapozitiv17.JPG

Peste care am adaugat sos dulce si acru (unchiu ben ca deja era tarziu)

Diapozitiv18.JPG

Si la final un chow mein fara carne: varza, ceapa, usturoi, ardei iute, mix de legume chinezesti, soya, oyster, pleurotus, taitei.

intai calite legumele

Diapozitiv19.JPG

Si cam asta este

Diapozitiv20.JPG

Editat de BD, 01 October 2007 - 08:40 AM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#4 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:20 AM

(petunie @ Dec 13 2006, 12:15 AM)

BD,trezeste-te ca te vede lumea tongue.gif

Auzi,cum iti vin asa idei mistoace de scobit capuri?ha,ia spune tu aci la mine,ca tare ma innebunesti ce fain si ce sofisticat gatesti. icon_smile.gif

Shhhttt, nu tzipa, ca o trezesti laugh.gif
deci, io nu manc cocos, ca nu-mi placeeeeeeeeee, dar o capatzana d'aia din castra, tare as vrea sa fac, merci tare de pont. Imi place tare mult ce gatesti, dar cu cocosu asta chiar nu ma ispitesti, sorry pupic.gif
Fan n_puiu!

#5 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:25 AM

Petunel nu ma intrerupe ca adorm tongue.gif
Stai ca daca nu fura posta romana primesc o carte cu sculpturi in legume de numa icon_biggrin.gif Atunci nu imi mai vin idei, iau de-a gata laugh.gif

Si finala mare:

incerc sa le descriu de sus in jos, stanga-dreapta, no daca nu era prea tarziu pozam si individual icon_smile.gif

pestele cu sosul, chow mein, pe mijloc aripioarele, jos de tot porc dulce acru. si parca se mai vede si un colt de frigarui

[attachmentid=73734]

Continuarea cu frigaruile si orezul petunoso-balauros si la margine chiftelutele

[attachmentid=73735]

No ... mai am un dezastru de pus in poza si ma duc sa ... spal vasele mad.gif

Ocazia pt care am facut aceasta papica a fost vizita unor preteni carora le-am promis mancare indiana, am vrut sa fac chinezeasca si a iesit acest mega la moda amestec din toate (cel mai haios mi s-a parut ca la carnea de vita am pus condimente specific indiene - ma rog, nu numai dar si)

Daca am uitat ceva si imi amintez va zic maine de la locul meu minunat de munca. Au revoir.

ps: Luciana, cocosul e numai la un fel de mancare, alege si tu altceva ca sper sa ai macar un fel care sa te coafeze tongue.gif
dupa parerea mea chiftelutele au fost cele mai reusite, mai ales cu susanul in carne. desi cam iutzi ele asa dar ma rog. gata fug sa bag dezastrul, pe unde o mai fi si ala.

Miniaturi atașate

• Diapozitiv22.JPG
  • Diapozitiv23.JPG

Editat de BD, 13 December 2006 - 01:27 AM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#6 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:31 AM

(BD @ Dec 13 2006, 12:25 AM)

ps: Luciana, cocosul e numai la un fel de mancare, alege si tu altceva ca sper sa ai macar un fel care sa te coafeze tongue.gif
dupa parerea mea chiftelutele au fost cele mai reusite, mai ales cu susanul in carne. desi cam iutzi ele asa dar ma rog. gata fug sa bag dezastrul, pe unde o mai fi si ala.

taaaaaaaaci, ca vin si rad tot (daca mai e ceva) , numai cocosul ti-l las laugh.gif
Fan n_puiu!

#7 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:31 AM

(BD @ Dec 13 2006, 01:25 AM)

Petunel nu ma intrerupe ca adorm tongue.gif
Stai ca daca nu fura posta romana primesc o carte cu sculpturi in legume de numa icon_biggrin.gif Atunci nu imi mai vin idei, iau de-a gata laugh.gif

Abia astept.

As fi vrut si eu sa fac parte din cercul de prieteni care au fost la masa,arata yummi tot icon_smile.gif

#8 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 01:34 AM

No ca nu am tras in poza, din putinul ramas am facut in doua lipii doua maxi "saorme" pt pachetul de maine al omului, cu frigarui, orez, sos dulce si felii din capul brontozaurului una si cu chow mein si chiftelutze alta icon_smile.gif

Asta ca sa ma trezesc maine mai tarziu ...

amu nici nu stiu ce sa fac, sa termin muntele de vase (ca restul am strans) sau sa ma fac ca adorm cu berea in brate sa las sarcina asta genitorului, ca tot e pensionar? (sa spele vase nu sa imi bea berea).

Mi-e somn blink.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#9 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 13 December 2006 - 08:48 AM

icon_frown.gif eu zic sa lasi genitorul sa spele, asa se imparte munca echitabil icon_smile.gif
bravo, arata toate spicy, asa cum imi plac. vin si eu la urmatoarea invitatie.... wink.gif

astea suntem noi cele de pe tusa, admirand haleala internationala..

[attachmentid=73832]

Imagini atașate

• 50251_wallpaper280.jpg

Fan n_puiu for ever

#10 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 08:58 AM

am mai prestat o tura dimineatza, am mai lasat ceva si pt ai casei icon_smile.gif

stella, pt tine oricand, tu doar anunta ca ma duc sa fac jaf in magazine sa facem trebi spicy ce pisicile noastre icon_smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#11 himere2005 eu 39066

himere2005 eu 39066

micro Bucatar

• Membri
  • 5 posturi

Postat 13 December 2006 - 09:15 AM

BD de unde ai luat condimentele pentru piftelute ca ma bate gindul sa le incerc si eu, o sa fac experimente pe al meu sot laugh.gif ?
totul a iesit foarte exotic, felicitari

#12 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 13 December 2006 - 04:18 PM

Super BD biggrin.gif

Topicul tau minunat o sa-mi foloseasca diseara ca argument, in fata mofturosului principal, care, desi mananca cu placere nebunelile mele chinezesti, stramba din nas daca n-are ceva traditional acolo...Daca i-as pregati o astfel de masa, ar baga mana-n foc ca vreau sa-l otravesc smile.gif

PS Cat tii tu o sticla de nam pla odata desfacuta? Eu o pastrez in frigider, dar dupa o luna mi-e cam nu stiu cum si cumpar alta...

#13 Alis

Alis

Master of disaster

• Membri
  • 2677 posturi

Postat 13 December 2006 - 04:28 PM

BD,totul arata minunat,intr-adevar ceva deosebit,sa stii ca-i invidiez tare pe prietenii tai!

#14 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 04:32 PM

reverente, multumesc mult.

himere chiar ca nu mai tiu minte dar am impresia ca am gasit cardamomul intr-un market obscur si cayenne in billa parca. chiar nu mai tin minte.

oana, eu il tin pana il consum smile.gif nu arunc, mi-a zis mie odata cineva ca prea multi oameni mor de foame tongue.gif

nu mi s-a intamplat sa capete gust sau miros mai aiurea decat are el insusi. oricum nu se compara cu sosul de peste pe care l-am primit din tailanda, al ae imputit de-a binelea, da un gust excelent preparatelor cu peste laugh.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#15 Chipotle

Chipotle

Big Chef

• Membri
  • 963 posturi

Postat 13 December 2006 - 05:24 PM

BD - jos palaria ... mi-ai facut o pofta de ceva spicy cum nu-ti dai seama. eusa_drool.gif
Esti un adevarat talent la combinatii... ca banuiesc ca toate au cam venit din capsorul tau nu? bineinteles cu inspiratiile de rigoare

#16 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 06:38 PM

Chipotle, fireste ca inspiratia este de undeva, tot timpul, carti ... culinar smile.gif

Ma intreba o mosafira in cat timp inveti sa faci papa si cum? Si chiar nu am stiut sa ii raspund. Cred ca treaba asta o ai sau nu o ai, adica iti place si iese ok sau iti e indiferenta si merge oarecum. Oricum citesc foarte multe carti (fireste ca deja le selectez) si o gramada de chestii de pe aici, mai ales cele puse de fetele de la fata locului care sunt mai credibile ca orice, sau macar imi dau o idee daca merita sa aprofundez vreo lucrare culinara.

Ceea ce imi aminteste ca nu am terminat de citit cartea lui Jamie cu bucataria italiana care e o lectura delicioasa smile.gif

Va multumesc si scuze de calitatea pozelor, chiar am fost la foc continuu ieri.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#17 crisa78

crisa78

Master of disaster

• Membri
  • 1523 posturi

Postat 13 December 2006 - 07:10 PM

BD arata totul super, felicitari! Capul acela de brontozaur din castravete e nemaipomenit, ideea e retinuta, la fel si chiftelutele picante!
Zambeste, maine va fi mai rau!

#18 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 13 December 2006 - 07:29 PM

eh, voiam sa fac un chichirez mai smecher cu bronto dar nu am avut vreme ...
Ale mele

şi când plâng eu râd

#19 Newme

Newme

Captain Cook

• Membri
  • 402 posturi

Postat 14 December 2006 - 10:14 AM

Desavarsit ca de obicei...GATA!!! EU m-am hotarat, sunt fana ta pe veci biggrin.gif O sa incep, domle, sa fiu mai atenta prin carrefour la rafturile cu ciudatenii ca tu le combini magnific vizual pe toate! Nu vreau sa ma gandesc cum sunt la gust, ca sunt innebunita dupa picanterii...

#20 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 14 December 2006 - 10:23 AM

terminati ca ma simt prost (sau proasta, da?) si nu mai pun nimic ... si o sa trebuiasca sa puneti voi poze dupa ce ne vedem in toscana (desi cred ca valencia va fi anul asta ca am salar mai mic).
Ale mele

şi când plâng eu râd

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi